Cette page concerne le peuple ouzbek.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Cette page concerne le peuple ouzbek. Pour la langue, voir l’article ouzbek.Les Ouzbeks (ethniques) sont un peuple d'Asie centrale parlant une langue turque (l'ouzbek), vivant majoritairement en Ouzbékistan, bien qu'il existe des populations ouzbèkes vivant en Afghanistan, au Kirghizistan, au Tadjikistan, au Turkménistan, au Kazakhstan, en Russie et dans la province chinoise du Xinjiang.Le terme Ouzbeks s'applique aussi aux citoyens de l'Ouzbékistan dont 80 % de la population sont des Ouzbeks ethniques. Pour éviter les confusions, on peut également appeler les habitants de l'Ouzbékistan les Ouzbékistanais, quelle que soit leur origine, le terme Ouzbek s'associant localement à la seule origine ethnique ouzbek. L'origine ethnique est inscrite dans les passeports de l'Ouzbékistan et dans la plupart de documents d'état civil. D'autres groupes ethniques d'Ouzbékistan sont constitués de Tadjiks, Russes, Tatars, etc.Les Ouzbeks tirent leur nom d'Özbeg (1282-1341), un khan mongol de la Horde d'or qui régna de 1312 à 1341. Ce sont leurs parents de la dynastie des Chaybanides, conquérants de l'actuel Ouzbékistan en 1507, qui donnèrent ce nom à leur peuple.Les Ouzbeks (Wūzībiékè zú en pinyin) font partie des minorités officiellement reconnues en Chine.
 • Uzbek adalah sebuah etnis Turkik yang mayoritas penduduknya terletak di Uzbekistan, Asia Tengah. Populasi besar lainnya juga dapat ditemukan di Afganistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Kazakhstan, Rusia dan provinsi Xinjiang di Republik Rakyat Tiongkok. Populasi yang kecil juga dapat ditemui di Iran, Turki, Pakistan, Amerika Utara dan Eropa Barat.
 • ウズベク(ウズベク語: O‘zbek, ロシア語: Узбек, 英語: Uzbek)は、西トルキスタン南部、ホラズム地方からフェルガナ地方にかけてに広がって居住し、中央アジアで最大の人口を抱えるテュルク系民族で、容貌的にはモンゴロイドとコーカソイドが入り混じっている。民族国家として、中央アジアでもっとも人口の集中したトランスオクシアナ地方の大半を領土とするウズベキスタン共和国を持つほか、中国の新疆ウイグル自治区とアフガニスタンの北部マザーリシャリーフ周辺にもそれぞれ数十万人が住む。
 • Özbekler (Özbekçe: Oʻzbeklar), Batı Türkistan'da Harezm'den Fergana'ya kadar uzanan bölgede yaşayan ve Orta Asya'daki en kalabalık Türk halkıdır.Özbekistan'da 22 milyon, Afganistan'da 3 milyon, Tacikistan'da 2 milyon Özbek bulunmaktadır. Bundan başka Kırgızistan'da, Kazakistan'da ve Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde (Doğu Türkistan) çok sayıda Özbek vardır. Dünya'da toplam 30 milyon civarı Özbek'in olduğu tahmin edilmektedir.Özbekler, 13. yüzyıldaki Moğol istilası sonrası Orta Asya kavimlerinin tekrar şekillenmesiyle ortaya çıkmış Türkî bir kavimdir. Özbekler'in ataları, Çağatay ulusundan gelmektedir. Timur Devletinin yıkılmasından sonra da Amuderya ve Siriderya arasında kalan Türkî boylar, Şeybani Hanlığı çevresinde yeni bir kavim olarak örgütlenmişlerdir.Aynı zamanda Balkanlar'da Şeybani (Özbek) Hanlığı, Kırım Hanlığı ve Altın Orda Devletinin bakiyeleri olan bir grup Özbek yaşamaktadır.(örn:Bulgaristan'ın Kırcaali iline bağlı Özbek köyü)Özbek ismi ise, Altınorda hanı olan Özbek Han'dan gelmektedir.Özbeklerin en ünlü hanları ise Timur'dur.Türkiye'de Özbekler cüzi oranda olsa geçmişten bugüne dek yaşamışlardır.Özellikle Sovyetler birliğinin dağılması sonucunda Bağımsızlığını kazanan Özbekistan ile Türkiye'nin karşılıklı ilişkilerinin başlaması Ticari,eğitim,sanat,kültür birçok alanda yapılan anlaşmalar Misafir öğrenciler devlet görevlileri işçiler olarak ve yaşamaları bir kısmının Türk vatandaşlığı alıp yerleşmesi sonucunda önemli sayıda özbek Türkiye'ye yerleşmiştir.Türkiye'de yerleşik olarak da yaşayan köylerde beldeler özbekler vardır.Hatay,Şanlıurfa ve Gaziantep şehirlerinde yerleşik olarak yaşamaktadırlar.1979 yılında Rusların eski adıyla SSCB'nin işgal etmesiyle ve savaşın ilk yıllarında Ruslarla savaşmışlardır. 1982 yılında ve yokluk ve çocuklarını korumak için Afghanistan’dan Pakistana göç etmek zorunda kalmışlardır. Daha sonra oradan Türkiye'ye devlet tarafından getirilmişlerdir. Türkiye nin çeşitli illerine yerleşmişlerdir. Bu Özbek, Türkmen ve Kırgız Türkleri Tokat, Van, Hatay ve Şanlıurfa illerinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Evrenpaşa köyündeki Özbek Türkleri ilk 4 yıl Diyarbakır merkez ve Şanlıurfa nın Birecik ilçesinde kalıp daha sonra 1986 yılında Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesinin Evrenpaşa köyüne yerleşmişlerdir .,Hatay ovakent beldesinde yaşayan özbek nüfusuda bulunmaktadır .Türkiye'de yaşayan özbek asıllı Türkler de var Ünlü tenisçi Marsel İlhan dünyada ilk 100 içine giren tek tenisçidir. Bununla beraber İstiklal marşı yazarımız Mehmet Akif Ersoy anne tarafından özbek kökenlidir.
 • Los uzbekos (o'zbek-en singular- o'zbeklar-en plural-) son un grupo étnico de origen túrquido que habitan principalmente en Uzbekistán, aunque también se encuentran grupos en Afganistán, Tayikistán, Kirguistán, Kazajistán, Rusia y en la región autónoma del Sinkiang (Tuquestán Oriental) en la República Popular China. Asimismo pequeños grupos de origen uzbeko se encuentran diseminados en Irán, Turquía, Arabia Saudí, Pakistán, Estados Unidos y Europa Oriental. Además, alrededor de unos 70.000 grupos étnicos de refugiados Uzbekos residen desde el 2005 en Pakistán, aunque desde el 2010 la mayoría han regresado a su país de origen.En el 2006 la mayoría de los uzbekos son fieles al islam aunque sus creencias se vieron amortiguadas durante el periodo de la Unión Soviética; después de 1991 el islam ha tenido una revitalización entre los uzbekos. La conversión al islam de los habitantes del actual Uzbekistán se inició a comienzos del siglo VIII cuando las tropas árabes invadieron la zona, desplazando a otras creencias como el budismo o el cristianismo (en especial al cristianismo nestoriano que durante gran parte de la Edad Media fue una de las principales religiones del Imperio corasmio). La victoria de los árabes aliados a los turcos sobre los chinos en la batalla del río Talas en el año 751 aseguró el futuro de la dominación del islam en toda la zona del Asia Central.Los uzbekos forman una de las 56 etnias oficialmente reconocidas por el gobierno de la República Popular China.
 • Usbeken (usbekisch O‘zbeklar/Ўзбеклар; russisch Узбеки/Usbeki) sind ein zentralasiatisches Turkvolk, das vor allem in Usbekistan und den angrenzenden Staaten lebt. Weltweit gibt es ca. 27 Millionen Usbeken, die damit nach den Türkei-Türken das zweitgrößte Turkvolk bilden.
 • Узбеките са тюркски народ с обща численост около 27 000 000 души. Те са основното население на Узбекистан, където съставляват около 80% от населението. Узбеките са голям дял от населението във: Туркменистан (16%), Таджикистан (15,3%), Киргизстан (14,5%), Афганистан (8%).Афганистански узбеки, 1841 година
 • Os uzbeques (autodenominação: O'zbek - singular, O'zbeklar - plural) são um povo turco da Ásia Central. Eles compreendem a população majoritária do Uzbequistão, e grandes populações também podem ser encontradas no Afeganistão, Tadjiquistão, Quirguistão, Turcomenistão, Cazaquistão, Rússia e na região autônoma uigur de Xinjiang na China. Pequenas populações emigrantes de uzbeques da Ásia Central também podem ser encontradas no Irã, Turquia, Paquistão, América do Norte e Europa Ocidental.
 • De Oezbeken (Oezbeeks: O‘zbek, meerv. O‘zbeklar of O‘zbekler) zijn een Turks volk in Centraal-Azië.De meeste Oezbeken wonen in Oezbekistan (circa 21 miljoen). Daarnaast zijn er grote Oezbekische minderheden in Afghanistan (circa 3 miljoen), Tadzjikistan (circa 1 miljoen), Kirgizië (circa 700.000), Turkmenistan, (circa 450.000) Kazachstan (circa 370.000) en Rusland (circa 120.000).Oezbeken spreken de Oezbeekse taal en zijn merendeels soennistische moslims.
 • The Uzbeks (Oʻzbek, pl. Oʻzbeklar) are the largest Turkic ethnic group in Central Asia. They comprise the majority population of Uzbekistan, and large populations can also be found in Afghanistan, Tajikstan, Kyrgyzstan, Russia, Kazakhstan, Turkmenistan, and the Xinjiang Uyghur Autonomous Region of China. Smaller diaspora populations of Uzbeks from Central Asia, mainly from Uzbekistan and Afghanistan, are also found in North America, Turkey, Saudi Arabia, and Western Europe. Additionally, about 170,000 ethnic-Uzbek refugees from Afghanistan were estimated by the UN in 2005 to be residing in Pakistan, though the majority of them had gone back to their home country by 2010.
 • Узбе́ки (узб. ед. Ўзбек, мн. Ўзбеклар; Oʻzbek, Oʻzbeklar) — тюркоязычный народ. Являются основным и коренным населением Узбекистана, достаточно большое количество узбеков живут в северном Афганистане, северо-западном, северном, западном Таджикистане, в южном Казахстане, южной Киргизии, северной и восточной Туркмении. Значительные группы узбекских трудовых, экономических и политических мигрантов живут в России, США, Турции, Украине, странах ЕС. Вероисповедание — преимущественно мусульмане-сунниты. Узбеки традиционно заняты земледелием. Более 48 % населения Узбекистана проживает в сельской местности. Самая многочисленная нация в Центральной Азии.
 • Gli uzbeki (o anche usbechi, uzbechi, uzbek; in usbeco O‘zbek al singolare, O‘zbeklar al plurale) sono un gruppo etnico di origine turca dell'Asia Centrale. Vivono in Uzbekistan (dove sono il primo gruppo etnico) e nelle regioni adiacenti: Afghanistan, Tagikistan, Kirghizistan, Turkmenistan, Kazakistan, Russia e la provincia di Xinjiang in Cina. Altri piccoli gruppi di usbechi possono essere trovati in Iran, Turchia, Pakistan, Nord America ed Europa orientale. Gli usbechi, inoltre, fanno parte dei 56 gruppi etnici riconosciuti ufficialmente dalla Repubblica popolare cinese.La popolazione totale di usbechi arriva a circa 19 milioni di individui.
 • Uzbeci (O‘zbek / Ўзбек, plurál O‘zbeklar / Ўзбеклар) jsou turkický národ čítající asi 23 až 30 milionů lidí, kteří žijí převážně ve Střední Asii. Mluví uzbecky.
 • 우즈베크인(O‘zbek/O‘zbeklar)은 우즈베키스탄의 주요 민족이다. 대부분이 우즈베크어를 사용하고, 이슬람교를 신봉한다.
 • Uzbecy – najliczniejszy naród Azji Środkowej zamieszkujący Uzbekistan, a także sąsiednie państwa Afganistan, Tadżykistan, Kirgistan, Turkmenistan i Kazachstan oraz chiński region autonomiczny Sinciang.
 • Els uzbeks (autoanomenats O‘zbek en singular, O‘zbeklar en plural) són un poble de l'Àsia central de llengua turquesa (l'uzbek) que viu principalment a la república de l'Uzbekistan, però també a l'Afganistan, al Tadjikistan, al Turkmenistan, al Kazakhstan, a Rússia i a la província xinesa del Xinjiang. Consten d'uns 25 milions d'individus i són principalment musulmans sunnites, tot i que n'hi ha que no han abandonat del tot el xamanisme. Seminòmades i grangers, també són artesans, especialment aquells que viuen a l'Afganistan.Com nombrosos pobles de la regió, els uzbeks són originaris de Mongòlia. Els uzbeks i els kazakhs descendeixen de les hordes del mongol Joci, fill de Gengis Khan. Un dels seus fills fou Xiban que va rebre un ulus i va fundar la branca dels xibànides. Va tenir com a successor a Bahadur Khan, que fou el pare de Mangu Timur Khan. Aquest va tenir diversos fills un dels quals, Pulad Khan (Pulad Khoja), va regnar per poc temps sobre la part nord de l'Horda d'Or i va ser assassinat per Azis Khan. Pulad fou el pare d'Ibrahim Oghlan, que al seu torn fou el pare de Devlet Shaykh Oghlan, que fou el pare d'Abu l-Khayr. Els xibànides van formar dues línies el 1428, la dels khans de Sibir (encapçalada per Ibak) i la línia d'Abu l-Khayr Khan, khans de Bukharà i Samarcanda. El fill del darrer fou Shayk Haydar i el net Muhammad Xaibani, origen dels Xibànides de Bukhara. Un altra fill, Kotxkunju, és l'origen de l'altra branca dels khans uzbeks de Bukharà anomenada també xibànides de Samarcanda. De la seva gent va sorgir el poble uzbek. Van formar part de l'imperi de Genguis Khan i es van ajuntar a l'Horda d'or al segle XIV. Es van instal·lar al nord de l'Amu Darya després de ser derrotats pels perses (1510) i van fundar els khanats de Khiva, de Bukharà i de Kokand.Al segle XIX, aquests petits principats sovint en guerra entre ells van ser annexats per Rússia. Els uzbeks van intentar recobrar la seva independència durant la Revolució russa i es van oposar als bolxevics fins al 1924. Alguns van refusar el domini soviètic i es van refugiar a l'Afganistan el nord del qual estava poblat per uzbeks.
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 347357 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 2723 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 63 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 110795968 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:légende
 • 2 (xsd:integer)
 • 3 (xsd:integer)
 • 4 (xsd:integer)
 • 5 (xsd:integer)
 • rangée: Al-Farabi, Ahmed Yasavi, Mahmoud de Ghaznî, Tamerlan.
prop-fr:nom
 • Ouzbeks
 • Oʻzbeklar
prop-fr:religion
 • Islam sunnite majoritaire
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • Cette page concerne le peuple ouzbek.
 • Uzbek adalah sebuah etnis Turkik yang mayoritas penduduknya terletak di Uzbekistan, Asia Tengah. Populasi besar lainnya juga dapat ditemukan di Afganistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Kazakhstan, Rusia dan provinsi Xinjiang di Republik Rakyat Tiongkok. Populasi yang kecil juga dapat ditemui di Iran, Turki, Pakistan, Amerika Utara dan Eropa Barat.
 • ウズベク(ウズベク語: O‘zbek, ロシア語: Узбек, 英語: Uzbek)は、西トルキスタン南部、ホラズム地方からフェルガナ地方にかけてに広がって居住し、中央アジアで最大の人口を抱えるテュルク系民族で、容貌的にはモンゴロイドとコーカソイドが入り混じっている。民族国家として、中央アジアでもっとも人口の集中したトランスオクシアナ地方の大半を領土とするウズベキスタン共和国を持つほか、中国の新疆ウイグル自治区とアフガニスタンの北部マザーリシャリーフ周辺にもそれぞれ数十万人が住む。
 • Usbeken (usbekisch O‘zbeklar/Ўзбеклар; russisch Узбеки/Usbeki) sind ein zentralasiatisches Turkvolk, das vor allem in Usbekistan und den angrenzenden Staaten lebt. Weltweit gibt es ca. 27 Millionen Usbeken, die damit nach den Türkei-Türken das zweitgrößte Turkvolk bilden.
 • Узбеките са тюркски народ с обща численост около 27 000 000 души. Те са основното население на Узбекистан, където съставляват около 80% от населението. Узбеките са голям дял от населението във: Туркменистан (16%), Таджикистан (15,3%), Киргизстан (14,5%), Афганистан (8%).Афганистански узбеки, 1841 година
 • Os uzbeques (autodenominação: O'zbek - singular, O'zbeklar - plural) são um povo turco da Ásia Central. Eles compreendem a população majoritária do Uzbequistão, e grandes populações também podem ser encontradas no Afeganistão, Tadjiquistão, Quirguistão, Turcomenistão, Cazaquistão, Rússia e na região autônoma uigur de Xinjiang na China. Pequenas populações emigrantes de uzbeques da Ásia Central também podem ser encontradas no Irã, Turquia, Paquistão, América do Norte e Europa Ocidental.
 • De Oezbeken (Oezbeeks: O‘zbek, meerv. O‘zbeklar of O‘zbekler) zijn een Turks volk in Centraal-Azië.De meeste Oezbeken wonen in Oezbekistan (circa 21 miljoen). Daarnaast zijn er grote Oezbekische minderheden in Afghanistan (circa 3 miljoen), Tadzjikistan (circa 1 miljoen), Kirgizië (circa 700.000), Turkmenistan, (circa 450.000) Kazachstan (circa 370.000) en Rusland (circa 120.000).Oezbeken spreken de Oezbeekse taal en zijn merendeels soennistische moslims.
 • Uzbeci (O‘zbek / Ўзбек, plurál O‘zbeklar / Ўзбеклар) jsou turkický národ čítající asi 23 až 30 milionů lidí, kteří žijí převážně ve Střední Asii. Mluví uzbecky.
 • 우즈베크인(O‘zbek/O‘zbeklar)은 우즈베키스탄의 주요 민족이다. 대부분이 우즈베크어를 사용하고, 이슬람교를 신봉한다.
 • Uzbecy – najliczniejszy naród Azji Środkowej zamieszkujący Uzbekistan, a także sąsiednie państwa Afganistan, Tadżykistan, Kirgistan, Turkmenistan i Kazachstan oraz chiński region autonomiczny Sinciang.
 • Los uzbekos (o'zbek-en singular- o'zbeklar-en plural-) son un grupo étnico de origen túrquido que habitan principalmente en Uzbekistán, aunque también se encuentran grupos en Afganistán, Tayikistán, Kirguistán, Kazajistán, Rusia y en la región autónoma del Sinkiang (Tuquestán Oriental) en la República Popular China. Asimismo pequeños grupos de origen uzbeko se encuentran diseminados en Irán, Turquía, Arabia Saudí, Pakistán, Estados Unidos y Europa Oriental.
 • Özbekler (Özbekçe: Oʻzbeklar), Batı Türkistan'da Harezm'den Fergana'ya kadar uzanan bölgede yaşayan ve Orta Asya'daki en kalabalık Türk halkıdır.Özbekistan'da 22 milyon, Afganistan'da 3 milyon, Tacikistan'da 2 milyon Özbek bulunmaktadır. Bundan başka Kırgızistan'da, Kazakistan'da ve Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde (Doğu Türkistan) çok sayıda Özbek vardır. Dünya'da toplam 30 milyon civarı Özbek'in olduğu tahmin edilmektedir.Özbekler, 13.
 • Els uzbeks (autoanomenats O‘zbek en singular, O‘zbeklar en plural) són un poble de l'Àsia central de llengua turquesa (l'uzbek) que viu principalment a la república de l'Uzbekistan, però també a l'Afganistan, al Tadjikistan, al Turkmenistan, al Kazakhstan, a Rússia i a la província xinesa del Xinjiang. Consten d'uns 25 milions d'individus i són principalment musulmans sunnites, tot i que n'hi ha que no han abandonat del tot el xamanisme.
 • The Uzbeks (Oʻzbek, pl. Oʻzbeklar) are the largest Turkic ethnic group in Central Asia. They comprise the majority population of Uzbekistan, and large populations can also be found in Afghanistan, Tajikstan, Kyrgyzstan, Russia, Kazakhstan, Turkmenistan, and the Xinjiang Uyghur Autonomous Region of China. Smaller diaspora populations of Uzbeks from Central Asia, mainly from Uzbekistan and Afghanistan, are also found in North America, Turkey, Saudi Arabia, and Western Europe.
 • Gli uzbeki (o anche usbechi, uzbechi, uzbek; in usbeco O‘zbek al singolare, O‘zbeklar al plurale) sono un gruppo etnico di origine turca dell'Asia Centrale. Vivono in Uzbekistan (dove sono il primo gruppo etnico) e nelle regioni adiacenti: Afghanistan, Tagikistan, Kirghizistan, Turkmenistan, Kazakistan, Russia e la provincia di Xinjiang in Cina. Altri piccoli gruppi di usbechi possono essere trovati in Iran, Turchia, Pakistan, Nord America ed Europa orientale.
 • Узбе́ки (узб. ед. Ўзбек, мн. Ўзбеклар; Oʻzbek, Oʻzbeklar) — тюркоязычный народ. Являются основным и коренным населением Узбекистана, достаточно большое количество узбеков живут в северном Афганистане, северо-западном, северном, западном Таджикистане, в южном Казахстане, южной Киргизии, северной и восточной Туркмении. Значительные группы узбекских трудовых, экономических и политических мигрантов живут в России, США, Турции, Украине, странах ЕС.
rdfs:label
 • Ouzbeks
 • Oezbeken
 • Usbeken
 • Uzbeci
 • Uzbecy
 • Uzbek
 • Uzbeki
 • Uzbeko (etnia)
 • Uzbeks
 • Uzbeks
 • Uzbeques
 • Özbekler
 • Узбеки
 • Узбеки
 • ウズベク
 • 우즈베크인
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:ethnie of
is foaf:primaryTopic of