Le Kızılırmak (Rivière rouge en turc), appelé Halys dans l’Antiquité, est un fleuve d’Anatolie qui se jette dans la mer Noire. Avec ses 1 150 km, il s’agit du plus long fleuve de Turquie. Même s’il n’est pas navigable, c’est une importante source d’énergie hydroélectrique.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le Kızılırmak (Rivière rouge en turc), appelé Halys dans l’Antiquité, est un fleuve d’Anatolie qui se jette dans la mer Noire. Avec ses 1 150 km, il s’agit du plus long fleuve de Turquie. Même s’il n’est pas navigable, c’est une importante source d’énergie hydroélectrique.
 • El Kizil Irmak (turc Kızılırmak) és un riu de Turquia, clàssic Halys (Halis). El nom turc vol dir "Riu Roig" i és el més important de Turquia. Neix a les muntanyes que separen les províncies de Sivas i Erzurum, passa per Sivas i entra a la província d'Ankara on creua les muntanyes Arciş i Köse Dağ que provoquen la seva característica corba de més de 250 km. Es dirigeix llavors primer al sud-est i després altre cop al nord on acaba desaiguant a la Mar Negra, no lluny de Bafra. Quan baixa carregat, les aigües són d'un color groc fosc; generalment a l'estiu porta poca aigua. La seva llera és grossa i les ribes altes. El seu curs total és de 1.350 km.Afluents per la dreta són el Khän-şüyu i el Delice; per l'esquerra el Şärümşäk Çay, el Devrez Çay, i el Gökırmak (antic Olgassus). Hi ha mines de sal gemma a uns 50 km al nord de Yuzğad, al llogaret de Sari-Kamiş. Modernament s'hi han construït diversos embassaments: Kesikköprü, Altınkaya, Kapulukaya i Derbent.
 • Kızılırmak, Kizilirmak, Kyzył Irmak ("Czerwona Rzeka") – najdłuższa rzeka w Turcji, znana w starożytności jako Halys (gr. Ἅλυς Hálys).Ma około 1150 km długości, uchodzi do Morza Czarnego. Jest ważnym źródłem energii elektrycznej, na jej długości znajduje się szereg elektrowni wodnych.W starożytności stanowiła granicę pomiędzy Azją Mniejszą i resztą Azji.
 • Kızılırmak Nehri Türkiye topraklarından doğarak yine, Türkiye topraklarından denize dökülen en uzun akarsudur. Uzunluğu 1.355 km’dir. Nehir taşımacılığı için kullanılmaz. Başlıca kolları Delice Irmağı, Devrez ve Gökırmak’tır.Nehir, İç Anadolu'nun en doğusundaki Sivas ili İmranlı ilçesinde Kızıldağ 'ın güney yamaçlarından yaklaşık 39,8° Kuzey 38,8° Doğu noktasından doğar, ilk önce batı ve güney batıya 38,7° Kuzey 34,8° Doğu ya kadar akar, daha sonra yay şeklinde biçimlenir. İlkin batıya, daha sonra kuzey doğudaki Tuz Gölü'nü geçerek kuzey batıya akar. Daha sonra kuzey ve kuzey doğuya yönelir. Burada Delice Irmağı ile 40.47° Doğu 34.14° Batı nokasında birleşir. Sonra zig zaglar çizerek kuzey batıya akar. 41.10° Doğu 34.42° Batı da Devrez Nehri ile birlikte akar.Ve Kuzey doğuya doğru döner. Sonuçta Karadeniz'e 41.72° Kuzey 35.95° Doğu noktasında boşalır. Sırasıyla Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e ulaşır.Yağmur ve kar sularıyla beslenen nehrin rejimi düzensizdir. Temmuz ve Şubat arasında düşük su düzeyinde akan nehir, Mart ayında hızla kabarmaya başlar ve Nisan ayında en yüksek su düzeyine ulaşır. Ortalama debisi 184 m³/sn olan nehrin 20 yıllık gözlem süresince en az 18,4 m³/sn'ye ve en çok 1.673 m³/sn'ye ulaştığı tespit edilmiştir.Nehir üzerine 8 baraj yapılmıştır. Bunlar Kayseri ilinde Sarıoğlan,Yemliha kasabasında kurulmuş olan Yamula Barajı, Ankara yakınlarındaki Kesikköprü, Hirfanlı ve Kapulukaya barajları ile nehrin Bafra Ovası’na kurulmuş Altınkaya ve Derbent barajlarıdır. Nehir üzerine son olarak Obruk Barajı yapılarak 2007 yılı içerisinde su tutumuna başlanılmıştır.İrili ufaklı birçok gölün bulunduğu Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin Karadeniz kıyısında özelliğini büyük ölçüde koruyabilmiş en önemli sulak alanlarından biridir. 321 kuş türünün bulunduğu delta bitkiler bakımından da öneme sahiptir. Deltanın doğu tarafında ülkemizin nadir su basar ormanlarından Geleriç Ormanı bulunur.Adını suyunun renginden alan, antikçağda ise tuzlu akarsu anlamına gelen Halys adıyla anılan Kızılırmak, Anadolu'da kurulmuş medeniyetlere hep ev sahipliği yapmış. Bugün Kızılırmak Vadisi'nde tarihin her dönemine ait izler bulmak mümkün; kaya mezarları ve yerleşimleri, farklı medeniyetlere ait kaleler, köprüler ve daha pek çok iz.
 • O rio Kızılırmak, conhecido nas línguas gregas como Hális ou Halys (em turco: Kızılırmak significa rio vermelho) é o rio mais longo da Turquia. Banha as regiões conhecidas historicamente como Paflagónia, Ponto, Frígia e Capadócia. Nasce a aproximadamente 2000 metros de altitude, Monte Kizil (Kizil Dagi), no planalto da Anatólia Oriental, a leste de Zara e de Sivas, na Anatólia Central e desagua no Mar Negro, a norte de Bafra, noroeste de Samsun, na região histórica da Paflagónia, onde forma um extenso delta. É uma fonte importante de energia hidroelétrica.
 • К:Реки по алфавитуК:Водные объекты по алфавитуК:Реки до 5000 км в длинуК:Карточка реки: заполнить: РегионКызылырмак, также Кызыл-Ирмак (тур. Kızılırmak, букв. «красная река»; античное название — Галис, др.-греч. Άλυς) — самая длинная река Турции.
 • El río Kizil Irmak (en turco, Kızıl ırmak, que significa 'río Rojo') es el río más largo de Turquía y una importante fuente de energía hidroeléctrica. A lo largo del tiempo ha sido conocido por varios nombres entre los que destacan Maraššantiya en hitita y Ἁλυς Halis en griego.
 • クズルルマク川(クズル川 - トルコ語: Kızılırmak Nehri、マラシャンタ - ヒッタイト語: Maraššantiya、ハリュス川 - 古典ギリシア語: Ἅλυς / Halys)はトルコを流れる川。トルコに水源と河口の両方がある川としては最長である。クズルは赤を、ウルマクは川を意味する。水力発電に使われている。底が浅いので船舶の航行には適さない。
 • Il Kızılırmak (nell'antichità chiamato Halys) è il più lungo fiume della Turchia; il suo nome, in turco, significa fiume rosso. Lungo 1.150 km, nasce nell'altopiano anatolico orientale e sfocia nel mar Nero. Non è navigabile, ma lungo il suo corso sono state costruite alcune dighe e oggi è un'importante fonte di energia idroelettrica.Le dighe principali sono: Kesikköprü, Altınkaya, Kapulukaya e Derbent.
 • Kızılırmak [kyzylyrmak] (v překladu Červená řeka. starořecky Άλυς, Halys) je řeka v Sivaské, Kayserské, Nevşehirské, Kırşehirské, Kırıkkalské, Ankarské, Çankırské, Çorumské a Samsunské provincii v Turecku. Délka toku činí 1151 km, povodí má rozlohu 77 100 km².
 • A Kızılırmak (Vörös folyó; grögül Άλυς, Halys; örményül: Alis Ked) Törökország leghosszabb folyója, 1151 km hosszú: Anatólia történelmi jelentőségű folyója, többször vált határfolyóvá. Északkelet-Anatóliában, a mai Kelet-anatóliai régióban levő Köse Daglari (Peynirli csúcs: 3025 m) délnyugati lejtőjén, Karacaözen településnél ered. Vízfolyása mentén - bár ma vízi közlekedésre nem használják - számos történelmi- és ma is jelentős települést fűz fel . Víze vízierőműveket táplál. A Fekete-tengerbe Samsuntól kissé nyugatra, Bafránál (Bafra Burnu)torkollik.
 • The Kızılırmak (Turkish for "Red River"), also known as the Halys River (Ancient Greek: Ἅλυς), is the longest river in Turkey among the rivers which originates and ends in Turkey (both origin and mouth being in Turkey). It is a source of hydroelectric power and is not used for navigation.
 • Artikulu hau Turkiako ibaiari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus Ibai Gorria (argipena).Kizil-Irmak ibaia (turkieraz Ibai Gorria), Turkiako ibairik luzeena eta energia hidroelektrikozko iturri garrantzitsu bat da. Denboran zehar, zenbait izenekin ezagutu izan da, horien artean, hititerazko Marassantiya eta grezierazko Halys nabarmentzen direlarik.Kizil-Irmakek, Anatolia, 1150 kilometrotan zeharkatzen du, penintsulako ekialdeko mendietan jaio eta Itsaso Beltzean itsasoratuz. Bere ibilbideak, lehenik hegomendebaldera daroa, eta ondoren iparmendebaldera, azkenik, Turkiako iparrekialdean amaitzeko, non bere ibaiadar nagusiena den Deliceren urak jasotzen dituen.Antzinatean, lehenik, hititen ibai nagusiena bezala nabarmendu zen, euren hiriburu zen Hattusasetik gertu. Ibai honek mugatutako lurraldea, hititar inperioaren erdigunetzat hartzen zen. Ondoren, Persia eta Lidiaren arteko muga bezala balio izan zuen, azken hau, Halys ibaiko gudua bezala ezagutzen den guduan garaitua izan zen arte.
 • Kizil Irmak (Rode Rivier) is de grootste Turkse rivier die geheel over Turks grondgebied stroomt. Hij stroomt over 1150 km vanaf het Centraal Anatolisch Plateau naar het zuidwesten en vervolgens naar het noorden waar hij uitmondt in de Zwarte Zee. Zoals de meeste Turkse rivieren is hij niet geschikt voor scheepvaart, maar wordt hij wel gebruikt voor het opwekken van waterkracht.In de Oudheid werd de rivier Halys (Zoutrivier) genoemd en vormde hij de grens tussen Klein-Azië en de rest van Azië. Op 28 mei 585 v.Chr. vond bij deze rivier de Slag bij de Halys plaats tussen de Meden en Lydiërs. Een totale zonsverduistering werd als teken van de goden gezien en de Lydiërs en Meden sloten vrede.
 • Къзълърмак (на турски: Kızılırmak, в превод „червена река“), известна и като Халис (на гръцки: Ἅλυς), е най-дългата река в Турция (1350 км).
 • Der 1.355 km lange Kızılırmak (kɯˈzɯlɯɾmak, altgriechisch Ἅλυς Halys) ist der längste ausschließlich durch die Türkei fließende Strom. Der heutige Name Kızılırmak bedeutet übersetzt „Roter Fluss“; die Farbe wird durch eisenhaltigen Ton hervorgerufen, den er mit sich führt.
dbpedia-owl:city
dbpedia-owl:elevation
 • 2250.000000 (xsd:double)
dbpedia-owl:mouthElevation
 • 0.000000 (xsd:double)
dbpedia-owl:region
dbpedia-owl:riverMouth
dbpedia-owl:sourceRegion
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 63016 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 4540 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 45 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 108547817 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:bassin
 • 78180 (xsd:integer)
prop-fr:bassinCollecteur
 • Kızılırmak
prop-fr:carte
 • Turkey-kizilirmak.svg
prop-fr:embouchure
prop-fr:embouchureAltitude
 • 0 (xsd:integer)
prop-fr:embouchureLatitude
 • 41.734167 (xsd:double)
prop-fr:embouchureLocalisation
 • entre Fener et Kosu
prop-fr:embouchureLongitude
 • 35.956389 (xsd:double)
prop-fr:longueur
 • 1150 (xsd:integer)
prop-fr:légendeCarte
 • Le bassin du Kızılırmak
prop-fr:légendeImage
 • Le Kızılırmak à İskilip
prop-fr:nom
 • Kızılırmak
prop-fr:régions
prop-fr:source
 • source
prop-fr:sourceAltitude
 • 2250 (xsd:integer)
prop-fr:sourceLatitude
 • 39.853889 (xsd:double)
prop-fr:sourceLongitude
 • 38.406667 (xsd:double)
prop-fr:villes
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Le Kızılırmak (Rivière rouge en turc), appelé Halys dans l’Antiquité, est un fleuve d’Anatolie qui se jette dans la mer Noire. Avec ses 1 150 km, il s’agit du plus long fleuve de Turquie. Même s’il n’est pas navigable, c’est une importante source d’énergie hydroélectrique.
 • Kızılırmak, Kizilirmak, Kyzył Irmak ("Czerwona Rzeka") – najdłuższa rzeka w Turcji, znana w starożytności jako Halys (gr. Ἅλυς Hálys).Ma około 1150 km długości, uchodzi do Morza Czarnego. Jest ważnym źródłem energii elektrycznej, na jej długości znajduje się szereg elektrowni wodnych.W starożytności stanowiła granicę pomiędzy Azją Mniejszą i resztą Azji.
 • К:Реки по алфавитуК:Водные объекты по алфавитуК:Реки до 5000 км в длинуК:Карточка реки: заполнить: РегионКызылырмак, также Кызыл-Ирмак (тур. Kızılırmak, букв. «красная река»; античное название — Галис, др.-греч. Άλυς) — самая длинная река Турции.
 • El río Kizil Irmak (en turco, Kızıl ırmak, que significa 'río Rojo') es el río más largo de Turquía y una importante fuente de energía hidroeléctrica. A lo largo del tiempo ha sido conocido por varios nombres entre los que destacan Maraššantiya en hitita y Ἁλυς Halis en griego.
 • クズルルマク川(クズル川 - トルコ語: Kızılırmak Nehri、マラシャンタ - ヒッタイト語: Maraššantiya、ハリュス川 - 古典ギリシア語: Ἅλυς / Halys)はトルコを流れる川。トルコに水源と河口の両方がある川としては最長である。クズルは赤を、ウルマクは川を意味する。水力発電に使われている。底が浅いので船舶の航行には適さない。
 • Il Kızılırmak (nell'antichità chiamato Halys) è il più lungo fiume della Turchia; il suo nome, in turco, significa fiume rosso. Lungo 1.150 km, nasce nell'altopiano anatolico orientale e sfocia nel mar Nero. Non è navigabile, ma lungo il suo corso sono state costruite alcune dighe e oggi è un'importante fonte di energia idroelettrica.Le dighe principali sono: Kesikköprü, Altınkaya, Kapulukaya e Derbent.
 • Kızılırmak [kyzylyrmak] (v překladu Červená řeka. starořecky Άλυς, Halys) je řeka v Sivaské, Kayserské, Nevşehirské, Kırşehirské, Kırıkkalské, Ankarské, Çankırské, Çorumské a Samsunské provincii v Turecku. Délka toku činí 1151 km, povodí má rozlohu 77 100 km².
 • The Kızılırmak (Turkish for "Red River"), also known as the Halys River (Ancient Greek: Ἅλυς), is the longest river in Turkey among the rivers which originates and ends in Turkey (both origin and mouth being in Turkey). It is a source of hydroelectric power and is not used for navigation.
 • Къзълърмак (на турски: Kızılırmak, в превод „червена река“), известна и като Халис (на гръцки: Ἅλυς), е най-дългата река в Турция (1350 км).
 • Der 1.355 km lange Kızılırmak (kɯˈzɯlɯɾmak, altgriechisch Ἅλυς Halys) ist der längste ausschließlich durch die Türkei fließende Strom. Der heutige Name Kızılırmak bedeutet übersetzt „Roter Fluss“; die Farbe wird durch eisenhaltigen Ton hervorgerufen, den er mit sich führt.
 • El Kizil Irmak (turc Kızılırmak) és un riu de Turquia, clàssic Halys (Halis). El nom turc vol dir "Riu Roig" i és el més important de Turquia. Neix a les muntanyes que separen les províncies de Sivas i Erzurum, passa per Sivas i entra a la província d'Ankara on creua les muntanyes Arciş i Köse Dağ que provoquen la seva característica corba de més de 250 km. Es dirigeix llavors primer al sud-est i després altre cop al nord on acaba desaiguant a la Mar Negra, no lluny de Bafra.
 • Kizil Irmak (Rode Rivier) is de grootste Turkse rivier die geheel over Turks grondgebied stroomt. Hij stroomt over 1150 km vanaf het Centraal Anatolisch Plateau naar het zuidwesten en vervolgens naar het noorden waar hij uitmondt in de Zwarte Zee. Zoals de meeste Turkse rivieren is hij niet geschikt voor scheepvaart, maar wordt hij wel gebruikt voor het opwekken van waterkracht.In de Oudheid werd de rivier Halys (Zoutrivier) genoemd en vormde hij de grens tussen Klein-Azië en de rest van Azië.
 • Kızılırmak Nehri Türkiye topraklarından doğarak yine, Türkiye topraklarından denize dökülen en uzun akarsudur. Uzunluğu 1.355 km’dir. Nehir taşımacılığı için kullanılmaz. Başlıca kolları Delice Irmağı, Devrez ve Gökırmak’tır.Nehir, İç Anadolu'nun en doğusundaki Sivas ili İmranlı ilçesinde Kızıldağ 'ın güney yamaçlarından yaklaşık 39,8° Kuzey 38,8° Doğu noktasından doğar, ilk önce batı ve güney batıya 38,7° Kuzey 34,8° Doğu ya kadar akar, daha sonra yay şeklinde biçimlenir.
 • Artikulu hau Turkiako ibaiari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus Ibai Gorria (argipena).Kizil-Irmak ibaia (turkieraz Ibai Gorria), Turkiako ibairik luzeena eta energia hidroelektrikozko iturri garrantzitsu bat da. Denboran zehar, zenbait izenekin ezagutu izan da, horien artean, hititerazko Marassantiya eta grezierazko Halys nabarmentzen direlarik.Kizil-Irmakek, Anatolia, 1150 kilometrotan zeharkatzen du, penintsulako ekialdeko mendietan jaio eta Itsaso Beltzean itsasoratuz.
 • O rio Kızılırmak, conhecido nas línguas gregas como Hális ou Halys (em turco: Kızılırmak significa rio vermelho) é o rio mais longo da Turquia. Banha as regiões conhecidas historicamente como Paflagónia, Ponto, Frígia e Capadócia.
 • A Kızılırmak (Vörös folyó; grögül Άλυς, Halys; örményül: Alis Ked) Törökország leghosszabb folyója, 1151 km hosszú: Anatólia történelmi jelentőségű folyója, többször vált határfolyóvá. Északkelet-Anatóliában, a mai Kelet-anatóliai régióban levő Köse Daglari (Peynirli csúcs: 3025 m) délnyugati lejtőjén, Karacaözen településnél ered. Vízfolyása mentén - bár ma vízi közlekedésre nem használják - számos történelmi- és ma is jelentős települést fűz fel . Víze vízierőműveket táplál.
rdfs:label
 • Kızılırmak (fleuve)
 • Kizil Irmak
 • Kizil Irmak
 • Kizil-Irmak
 • Kızılırmak
 • Kızılırmak
 • Kızılırmak
 • Kızılırmak
 • Kızılırmak
 • Kızılırmak
 • Kızılırmak River
 • Rio Kızılırmak
 • Río Kizil Irmak
 • Къзълърмак
 • Кызылырмак
 • クズルウルマク川
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Kızılırmak
is dbpedia-owl:river of
is dbpedia-owl:riverMouth of
is dbpedia-owl:sourceConfluence of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:bassinCollecteur of
is prop-fr:confluence of
is prop-fr:coursEau of
is prop-fr:embouchure of
is foaf:primaryTopic of