Buyruk (« le commandement » en turc) est le livre de référence pour la religion et « la façon de vivre » dans l’Islam alevi.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Buyruk (« le commandement » en turc) est le livre de référence pour la religion et « la façon de vivre » dans l’Islam alevi. Il contient les versets coranique, les citations du prophète et des 12 imams et les principes de l’alévisme.Les deux buyruks principaux sont au nom du sixième imam, Jafar as-Sadiq et cheikh Safi al-Din Ardabili.Le buyruk de Jafar as-Sadiq est une somme théologique qui s'étale sur plus de 8 siècles (du VIIIe siècle jusqu'au début XVIe siècle.Il y a de fortes raisons de croire que le "Kara medjmua" de cheikh Safi al-Din Ardabili écrit en azerbaidjanais est à la base du buyruk de cheikh Safi al-Din Ardabili.Portail de l’islam Portail de l’islam
 • Das Buch Buyruk (von alttürkisch Uy- = 1. anpassen, (be-) folgen, 2. eintreten, annehmen) bedeutet im weiteren Sinn Regeln.
 • Alevîler’in dinî i’tikadı siyâseten İslâmiyet’in “İmamiye-i İsnâ‘aşer’îyye / Onikicilik” fıkhî mezhebinden olan Alevîler, i’tikaden Horasan Melametîliği’nden köken alan Hoca Ahmed Yesevî’in kurduğu “Sünnîliğin Tasavvufî–Yesev’îyye Tarikâtı” ile Fâtımîler Halifeliği devrinde Orta Asya ve Türkistan’da çok önemli fa’aliyetlerde bulunan Nâsır Hüsrev’in kurucusu olduğu Pamir Alevîliği’nin de altyapısını oluşturan “Şiîliğin Bâtınî–İsmâilîyye” fıkhî mezhebinin şiddetli etkisi altında gelişimini tamamlayarak ortaya çıkan “Tasavvufî-Bâtın’îyye” i’tikadî mezhebi mensûplarıdır. Alevîlik içerisinde Kızılbaş, Dazalak, Kalender’îyye, Bedr’îyye, Bektâş’îyye, Câm’îyye, Şems’îyye, Edhem’îyye gibi farklı birçok bâtınî tarîkat (yol) yer almaktadır. 13. asırda Babâîlik’ten ve 14. asrın sonlarından itibaren de yoğun olarak Hurûfîlik’ten etkilenen Anadolu kaynaklı Bektaşilik Tarikatı bunların içlerinde en meşhur olanıdır. 14. ve 15. asırlarda “Fadl’Allah Ester-Âbâdî” tarafından Şiîlikten ayrılarak zuhur eden “Hurûfîlik” mezhebinin tesirleri altında kendisini yeniden yapılandırmış olan Bektâşîlik, Alevîliğin içinde yer aldığı varsayılan bir tarîkat (yol) olması itibâriyle Anadolu Alevîliği’nin tamamını tanımlamamaktadır.
 • The Buyruks are a collection of spiritual books providing the basis of the Alevi value system. The word buyruk in archaic Turkish means "adept". Topics addressed in the Buyruks include müsahiplik "spiritual brotherhood" and a wide range of Alevi stories and poems. The story of Haji Bektash Veli is found in them.The Buyruks also contain Quranic verses, the sayings of Ali and the Twelve Imams, as well as sayings and songs written by Yunus Emre, Pir Abdal Musa, Pir Sultan Abdal, and Ismail I, known by his pen name, Khata'i.
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 217553 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 828 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 15 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 108245394 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • Buyruk (« le commandement » en turc) est le livre de référence pour la religion et « la façon de vivre » dans l’Islam alevi.
 • Das Buch Buyruk (von alttürkisch Uy- = 1. anpassen, (be-) folgen, 2. eintreten, annehmen) bedeutet im weiteren Sinn Regeln.
 • Alevîler’in dinî i’tikadı siyâseten İslâmiyet’in “İmamiye-i İsnâ‘aşer’îyye / Onikicilik” fıkhî mezhebinden olan Alevîler, i’tikaden Horasan Melametîliği’nden köken alan Hoca Ahmed Yesevî’in kurduğu “Sünnîliğin Tasavvufî–Yesev’îyye Tarikâtı” ile Fâtımîler Halifeliği devrinde Orta Asya ve Türkistan’da çok önemli fa’aliyetlerde bulunan Nâsır Hüsrev’in kurucusu olduğu Pamir Alevîliği’nin de altyapısını oluşturan “Şiîliğin Bâtınî–İsmâilîyye” fıkhî mezhebinin şiddetli etkisi altında gelişimini tamamlayarak ortaya çıkan “Tasavvufî-Bâtın’îyye” i’tikadî mezhebi mensûplarıdır.
 • The Buyruks are a collection of spiritual books providing the basis of the Alevi value system. The word buyruk in archaic Turkish means "adept". Topics addressed in the Buyruks include müsahiplik "spiritual brotherhood" and a wide range of Alevi stories and poems.
rdfs:label
 • Buyruk
 • Alevilikte inanç
 • Buyruk
 • Buyruks
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of