La mosquée Koca Mustafa Pacha (Koca Mustafa Paşa Camii ou Sünbül Efendi Camii, en turc) est une ancienne église orthodoxe, transformée en mosquée par les Ottomans, située à Istanbul, en Turquie. L'église initiale et son monastère sont dédiés à saint André de Crète et portent le nom de Saint-André-du-Jugement (Μονὴ τοῦ Ἁγίου Άνδρέου ἐν τῇ Κρίσει, en grec). L'édifice subit d'importantes transformations pendant les périodes ottomane et byzantine.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • La mosquée Koca Mustafa Pacha (Koca Mustafa Paşa Camii ou Sünbül Efendi Camii, en turc) est une ancienne église orthodoxe, transformée en mosquée par les Ottomans, située à Istanbul, en Turquie. L'église initiale et son monastère sont dédiés à saint André de Crète et portent le nom de Saint-André-du-Jugement (Μονὴ τοῦ Ἁγίου Άνδρέου ἐν τῇ Κρίσει, en grec). L'édifice subit d'importantes transformations pendant les périodes ottomane et byzantine. C'est un des rares édifices d'Istanbul encore existant remontant au VIe siècle.[réf. nécessaire]
 • La moschea Koca Mustafa Pascià (turco: Koca Mustafa Paşa Camii, chiamata anche Sünbül Efendi Camii) è una ex chiesa cristiano-ortodossa, convertita in moschea dagli Ottomani, situata a Istanbul, in Turchia.La chiesa, come l'attiguo monastero, era dedicata al martire sant'Andrea da Creta, ed era chiamata Sant'Andrea in Krisei (it. "presso il Giudizio") (in greco bizantino: Μονὴ τοῦ Ἁγίου Ἀνδρέου ἐν τῇ Κρίσει, pron. /moˈni tu aˈɣiu anˈðrɛu en ti ˈkrisi/). Anche se fortemente trasformata sia durante l'epoca bizantina che in quella ottomana, è una tra le poche chiese ancora esistenti a Istanbul la cui fondazione risalga al VI secolo.
 • La Mezquita de Koca Mustafa Paşa (en turco, Koca Mustafa Paşa Camii; también conocida como Sünbül Efendi Camii) es una antigua iglesia ortodoxa convertida en mezquita durante el periodo otomano. Se encuentra en Estambul, Turquía. La iglesia, al igual que el monasterio colindante, estaba dedicada a San Andrés de Creta. Aunque se transformó en gran medida durante los periodos bizantino y otomano, es una de las pocas iglesias existentes de Estambul. Su construcción se remonta al siglo VI.
 • Церковь св. Андрея в Крисе (греч. Μονή του Άγίου Άνδρέου ἐν τῆ Κρίσει) — церковь, находящаяся на склонах седьмого холма Стамбула, у берега Мраморного моря.
 • A Mesquita de Koca Mustafá Paxá (em turco: Koca Mustafa Paşa Camii ou Sünbül Efendi Camii) é uma antiga igreja ortodoxa convertida em mesquita pelos otomanos que situa-se em Istambul, Turquia. A igreja, com o mosteiro ao lado, foi dedicada a Santo André de Creta, e foi nomeada Santo André em Krisei ou pelo-juízo (em grego: Μονὴ τοῦ Ἁγίου Ἀνδρέου ἐν τῇ Κρίσει; transl.: Monē tοu Hagiοu Andreοu en tē Krisei). Embora fortemente transformada durante os períodos bizantino e otomano, é uma das poucas igrejas em Istambul ainda existentes cuja fundação remonta ao século VI.
 • Koca Mustafa Paşa Camii, halk arasında Sümbül Efendi Camii ya da Sümbül Efendi Türbesi olarak bilinir. Resmî adı Pîr Yusuf Sümbül Sinan Âsitânesi’dir.(Ayios Andreas en te Krisei Manastırı ya da kısaca Andreas Manastırı) İstanbul'un Kocamustafapaşa semtinde Doğu Roma döneminden kalma dinî bir yapıdır. Manastırın ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte içinde bulunan 6. yüzyıla ait parçalar ve sütun başlıkları burada 6. yüzyılın bir ibadet yerinin olduğunu ispatlamaktadır. Manastır adını Bizans halkına Hıristiyanlığı kabul ettirdiğine inanılan Hagios Andreas en te Krisei adındaki havariden almıştır.İkonakırıcılık akımı sırasında bir hayli tahrip edilmiştir. Latin istilasından sonra ciddi bir onarımdan geçmiş günümüzde Koca Mustafa Paşa Camii'nin esasını oluşturan kilise inşa edilmiştir. İstanbul'un fethine kadar manastır ve kilise olarak faaliyet gösteren bina 1486'da camiye dönüştürülmüştür.Üç avlu kapısı, iki giriş kapısı vardır. Giriş kapıları camekanlı bölmedendir. Bu kapılar son cemaat yerine açılır ve buradan iki kapıyla camiye girilir. Kürsü, minber, müezzin mahfili ahşaptır. İki kapı arasındaki mermer kitabe avlunun ortasındaki şadırvana bakar. Kocamustafa kapısından girişte sağ ve solda hazire ve sağda metruk ahşap ev bulunmaktadır.Ev şimdi restorasyon edilmiştir.Kubbe 4 sütuna yaslanır, iki apsid, iki nartekslidir. Sütun başlıkları yapraklı, monogramlıdır. Minare ortadadır. Sağda Safiye Sultan Türbesi, avluda Halvetîye'nin Sümbülîye kolunun pîri, 1493'de vefat eden Pîr Yusuf Sümbül Sinanüddîn Efendi başta olmak üzere, Sümbülîye büyüklerinin türbeleri bulunmaktadır. Sümbül Efendi Türbesi ile şadırvan arasında korumaya alınmış 500 yıllık selvi ve yanında beyaz mermer sütundan tarihi çeşme bulunur.Koca Mustafa Paşa Camisi'nin avlusunda, 2000 yıllık olduğu söylenegelen bir Çınar ağacı vardır ve onun altında da Muhammed’in torunu ve Fatma ile Ali’nin oğulları olan Hüseyin'in torunlarının kabirleri bulunmaktadır. Ayrıca avlusunda Konstantin'in müslüman olduktan sonra Sarı Sıdıka ismini alan Katerina ismindeki kızının mezarıda bulunmaktadır.
 • Koca Mustafa Pasha Mosque (Turkish: Koca Mustafa Paşa Camii; also named Sünbül Efendi Camii) is a former Eastern Orthodox church converted into a mosque by the Ottomans, located in Istanbul, Turkey. The church, as the adjoining monastery, was dedicated to Saint Andrew of Crete, and was named Saint Andrew in Krisei or by-the-Judgment (Greek: Μονὴ τοῦ Ἁγίου Ἀνδρέου ἐν τῇ Κρίσει, Monē tοu Hagiοu Andreοu en tē Krisei). Although heavily transformed during both the Byzantine and the Ottoman eras, it is one among the few churches in Istanbul still extant, whose foundation goes back to the sixth century.
dbpedia-owl:city
dbpedia-owl:region
dbpedia-owl:religiousOrder
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:type
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 4270980 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 7433 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 61 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 107269417 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:colonnes
 • 2 (xsd:integer)
prop-fr:culte
prop-fr:géolocalisation
 • Turquie
prop-fr:latitude
 • 41.003400 (xsd:double)
prop-fr:longitude
 • 28.928600 (xsd:double)
prop-fr:nomlocal
 • Koca Mustafa Paşa Camii
prop-fr:nommonument
 • Mosquée Koca Mustafa Pacha
prop-fr:photo
 • KocaMustafaPashaMosque20072812 03.jpg
prop-fr:région
prop-fr:type
prop-fr:ville
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
georss:point
 • 41.0034 28.9286
rdf:type
rdfs:comment
 • La mosquée Koca Mustafa Pacha (Koca Mustafa Paşa Camii ou Sünbül Efendi Camii, en turc) est une ancienne église orthodoxe, transformée en mosquée par les Ottomans, située à Istanbul, en Turquie. L'église initiale et son monastère sont dédiés à saint André de Crète et portent le nom de Saint-André-du-Jugement (Μονὴ τοῦ Ἁγίου Άνδρέου ἐν τῇ Κρίσει, en grec). L'édifice subit d'importantes transformations pendant les périodes ottomane et byzantine.
 • La Mezquita de Koca Mustafa Paşa (en turco, Koca Mustafa Paşa Camii; también conocida como Sünbül Efendi Camii) es una antigua iglesia ortodoxa convertida en mezquita durante el periodo otomano. Se encuentra en Estambul, Turquía. La iglesia, al igual que el monasterio colindante, estaba dedicada a San Andrés de Creta. Aunque se transformó en gran medida durante los periodos bizantino y otomano, es una de las pocas iglesias existentes de Estambul. Su construcción se remonta al siglo VI.
 • Церковь св. Андрея в Крисе (греч. Μονή του Άγίου Άνδρέου ἐν τῆ Κρίσει) — церковь, находящаяся на склонах седьмого холма Стамбула, у берега Мраморного моря.
 • Koca Mustafa Paşa Camii, halk arasında Sümbül Efendi Camii ya da Sümbül Efendi Türbesi olarak bilinir. Resmî adı Pîr Yusuf Sümbül Sinan Âsitânesi’dir.(Ayios Andreas en te Krisei Manastırı ya da kısaca Andreas Manastırı) İstanbul'un Kocamustafapaşa semtinde Doğu Roma döneminden kalma dinî bir yapıdır. Manastırın ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte içinde bulunan 6. yüzyıla ait parçalar ve sütun başlıkları burada 6. yüzyılın bir ibadet yerinin olduğunu ispatlamaktadır.
 • La moschea Koca Mustafa Pascià (turco: Koca Mustafa Paşa Camii, chiamata anche Sünbül Efendi Camii) è una ex chiesa cristiano-ortodossa, convertita in moschea dagli Ottomani, situata a Istanbul, in Turchia.La chiesa, come l'attiguo monastero, era dedicata al martire sant'Andrea da Creta, ed era chiamata Sant'Andrea in Krisei (it. "presso il Giudizio") (in greco bizantino: Μονὴ τοῦ Ἁγίου Ἀνδρέου ἐν τῇ Κρίσει, pron. /moˈni tu aˈɣiu anˈðrɛu en ti ˈkrisi/).
 • Koca Mustafa Pasha Mosque (Turkish: Koca Mustafa Paşa Camii; also named Sünbül Efendi Camii) is a former Eastern Orthodox church converted into a mosque by the Ottomans, located in Istanbul, Turkey. The church, as the adjoining monastery, was dedicated to Saint Andrew of Crete, and was named Saint Andrew in Krisei or by-the-Judgment (Greek: Μονὴ τοῦ Ἁγίου Ἀνδρέου ἐν τῇ Κρίσει, Monē tοu Hagiοu Andreοu en tē Krisei).
 • A Mesquita de Koca Mustafá Paxá (em turco: Koca Mustafa Paşa Camii ou Sünbül Efendi Camii) é uma antiga igreja ortodoxa convertida em mesquita pelos otomanos que situa-se em Istambul, Turquia. A igreja, com o mosteiro ao lado, foi dedicada a Santo André de Creta, e foi nomeada Santo André em Krisei ou pelo-juízo (em grego: Μονὴ τοῦ Ἁγίου Ἀνδρέου ἐν τῇ Κρίσει; transl.: Monē tοu Hagiοu Andreοu en tē Krisei).
rdfs:label
 • Mosquée Koca Mustafa Pacha
 • Koca Mustafa Pasha Mosque
 • Kocamustafapaşa Sümbül Efendi Camii
 • Mesquita de Koca Mustafá Paxá
 • Mezquita de Koca Mustafa Paşa
 • Moschea Koca Mustafa Pascià
 • Церковь Святого Андрея в Крисе
owl:sameAs
geo:lat
 • 41.003399 (xsd:float)
geo:long
 • 28.928600 (xsd:float)
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Koca Mustafa Paşa Camii
 • Mosquée Koca Mustafa Pacha
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of