Le sultan Iskandar Muda (1583 ? - 27 décembre 1636, "Alexandre le Jeune" en malais, était le 12e souverain d'Aceh dans le nord de l'île de Sumatra en Indonésie. C'est sous son règne que le royaume atteint sa plus grande extension territoriale et devient l'État le plus puissant et le plus prospère de l'ouest de l'archipel indonésien.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le sultan Iskandar Muda (1583 ? - 27 décembre 1636, "Alexandre le Jeune" en malais, était le 12e souverain d'Aceh dans le nord de l'île de Sumatra en Indonésie. C'est sous son règne que le royaume atteint sa plus grande extension territoriale et devient l'État le plus puissant et le plus prospère de l'ouest de l'archipel indonésien. Sous Iskandar Muda, Aceh fait conquête sur conquête et devient un centre commercial et religieux de renommée internationale.
 • Iskandar Muda (1583? – December 27, 1636) was the twelfth Sultan of Aceh, under whom the sultanate achieved its greatest territorial extent, and was the strongest power and wealthiest state in the western Indonesian archipelago and the Strait of Malacca. "Iskandar Muda" literally means "young Alexander," and his conquests were often compared to those of Alexander the Great. In addition to his notable conquests, during his tenure Aceh became known as an international center of Islamic learning and trade.
 • Sultan Iskandar Muda (Aceh, Banda Aceh, 1593 atau 1590 – Banda Aceh, Aceh, 27 September 1636) merupakan sultan yang paling besar dalam masa Kesultanan Aceh, yang berkuasa dari tahun 1607 sampai 1636. Aceh mencapai kejayaannya pada masa kepemimpinan Iskandar Muda, dimana daerah kekuasaannya yang semakin besar dan reputasi internasional sebagai pusat dari perdagangan dan pembelajaran tentang Islam.
 • Iskandar Muda (* 1583?; † 27. Dezember 1636) war der 12. Sultan von Aceh auf Sumatra.Unter ihm erreichte das Sultanat von Aceh seine größte Ausdehnung. Iskandar Muda bedeutet übersetzt Alexander der Jüngere. Dieser Vergleich mit Alexander dem Großen bezieht sich auf seine zahlreichen Feldzüge, vornehmlich gegen die Portugiesen, die die Straße von Malakka kontrollierten. Iskandar Muda knüpfte Beziehungen zum Osmanischen Reich, von dem er Militärhilfe bekam. Sein Hof zog zahlreiche islamische Lehrmeister an. Iskandar Muda konnte die Kontrolle über die Straße von Malakka den Portugiesen zeitweilig entreißen, jedoch die Versuche Malakka selbst zu erobern, scheiterten. Er konnte aber die Portugiesen 1612 aus der Stadt Deli vertreiben und Teile der Ostküste Sumatras hinzugewinnen und 1614 die portugiesische Flotte bei Bintan besiegen. Iskandar Muda gilt heute in Indonesien als einer der Nationalhelden.
 • İskender Muda (1590 - 27 Aralık 1636), Kuzey Sumatra'daki Açe Sultanlığı'nın hükümdarı. Sultanlığın topraklarını büyük ölçüde genişletmiş, hem ticarette, hem de İslami bilimlerde uluslararası önem kazanmasını sağlamıştır. İskender Muda 1607'de tahta çıkar çıkmaz bir dizi deniz harekatına girişerek Endonezya Takımadalarının kuzeybatısında etkin bir denetim kurdu. Sumatra'nın batı kıyısındaki bütün önemli limanları, doğu kıyısındaki limanların büyük bir bölümünü, Malakka Yarımadasında Kedah'ı, kalay yataklarıyla ünlü Perak'ı ve Pahang'ı kendisine bağladı. Portekizlilerin Malakka'daki konumu için gitgide ciddileşen bir tehdit oluşturdu. Ama Açelerin ekonomik düzeni baharat ticaretine dayandığı için biber ticareti üzerindeki tekellerini pekiştirme bölgede çatışmalara yol açtı. Portekiz Malakkası, Jahor ve Pattani (bugün Tayland'ın güneyi) gibi bir dizi küçük devletin birleşerek oluşturduğu donanma 1629'da Malakka yakınlarındaki bir deniz savaşında Açeleri yenilgiye uğrattı.İskender Muda'nın hükümdarlığı sırasında Hamza Fansuri ve Şemseddin dari Pasai gibi mutasavvıflarla onlara karşı çıkan Nureddin bin Ali er-Raniri gibi ünlü bilginler Açe Sultanlığı'nı önemli bir bilim merkezi durumuna getirdiler. İskender Muda'nın geliştirdiği hukuk ve yönetim sistemi, takımadalardaki öbür Müslüman devletler için bir model oluşturdu. Ama sultanın ölümünden sonra Açeler gerilemeye başladılar. 1629'daki askeri yenilgi, Hollanda'nın özellikle 1641'de Malakka'yı ele geçirdikten sonra bölgede etkinliğini giderek artırması ve yeni bir önderin ortaya çıkmaması bu gerilemeyi hızlandırdı.
dbpedia-owl:occupation
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 3987269 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 9062 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 60 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 109409543 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:après
prop-fr:avant
prop-fr:nom
prop-fr:période
 • 1607 (xsd:integer)
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Le sultan Iskandar Muda (1583 ? - 27 décembre 1636, "Alexandre le Jeune" en malais, était le 12e souverain d'Aceh dans le nord de l'île de Sumatra en Indonésie. C'est sous son règne que le royaume atteint sa plus grande extension territoriale et devient l'État le plus puissant et le plus prospère de l'ouest de l'archipel indonésien.
 • Sultan Iskandar Muda (Aceh, Banda Aceh, 1593 atau 1590 – Banda Aceh, Aceh, 27 September 1636) merupakan sultan yang paling besar dalam masa Kesultanan Aceh, yang berkuasa dari tahun 1607 sampai 1636. Aceh mencapai kejayaannya pada masa kepemimpinan Iskandar Muda, dimana daerah kekuasaannya yang semakin besar dan reputasi internasional sebagai pusat dari perdagangan dan pembelajaran tentang Islam.
 • Iskandar Muda (1583? – December 27, 1636) was the twelfth Sultan of Aceh, under whom the sultanate achieved its greatest territorial extent, and was the strongest power and wealthiest state in the western Indonesian archipelago and the Strait of Malacca. "Iskandar Muda" literally means "young Alexander," and his conquests were often compared to those of Alexander the Great.
 • İskender Muda (1590 - 27 Aralık 1636), Kuzey Sumatra'daki Açe Sultanlığı'nın hükümdarı. Sultanlığın topraklarını büyük ölçüde genişletmiş, hem ticarette, hem de İslami bilimlerde uluslararası önem kazanmasını sağlamıştır. İskender Muda 1607'de tahta çıkar çıkmaz bir dizi deniz harekatına girişerek Endonezya Takımadalarının kuzeybatısında etkin bir denetim kurdu.
 • Iskandar Muda (* 1583?; † 27. Dezember 1636) war der 12. Sultan von Aceh auf Sumatra.Unter ihm erreichte das Sultanat von Aceh seine größte Ausdehnung. Iskandar Muda bedeutet übersetzt Alexander der Jüngere. Dieser Vergleich mit Alexander dem Großen bezieht sich auf seine zahlreichen Feldzüge, vornehmlich gegen die Portugiesen, die die Straße von Malakka kontrollierten. Iskandar Muda knüpfte Beziehungen zum Osmanischen Reich, von dem er Militärhilfe bekam.
rdfs:label
 • Iskandar Muda
 • Iskandar Muda
 • Iskandar Muda
 • Iskandar Muda dari Aceh
 • İskender Muda
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of