Le Congrès national africain (ou ANC pour African National Congress en anglais) est un parti politique d’Afrique du Sud membre de l'Internationale socialiste. Fondé en 1912 à Bloemfontein , pour défendre les intérêts de la majorité noire contre la minorité blanche, il fut déclaré hors-la-loi par le Parti national pendant l’apartheid en 1960.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le Congrès national africain (ou ANC pour African National Congress en anglais) est un parti politique d’Afrique du Sud membre de l'Internationale socialiste. Fondé en 1912 à Bloemfontein , pour défendre les intérêts de la majorité noire contre la minorité blanche, il fut déclaré hors-la-loi par le Parti national pendant l’apartheid en 1960. Il est à nouveau légalisé le 2 février 1990 alors que l'apartheid est aboli en juin 1991.En 1994, les premières élections multiraciales ont lieu permettant à Nelson Mandela d'être élu président de la République sud-africaine. Depuis, l'ANC domine largement la vie politique sud africaine (60-70 % des voix aux différentes élections générales de 1994, 1999, 2004 et 2009).Son chef actuel est Jacob Zuma et son quartier général est installé dans la Chief Albert Luthuli House, immeuble de vingt-deux étages situé à Johannesburg et qui portait auparavant le nom de Shell House.
 • L'African National Congress (ANC, letteralmente "Congresso Nazionale Africano") è il più importante partito politico sudafricano, fondato nell'epoca della lotta all'apartheid e rimasto ininterrottamente al governo del paese dalla caduta di tale regime, nel 1994, a oggi.
 • Afrikako Kongresu Nazionala (African National Congress edo ANC ingelesez) Hegoafrikako erakunde politikoa da, 1912. urtean sortua, Afrikako beltzen eskubide zibilak eta interesak babestuko zituen erakunde ez bortitz gisa.
 • Африканский национальный конгресс (АНК, англ. African National Congress) — старейшая политическая организация африканского населения ЮАР, с 1994 года — правящая партия (в союзе с Конгрессом южноафриканских профсоюзов (COSATU) и Южно-Африканской коммунистической партией).Основана в 1912, в 1960—1990 гг. нелегальная. Провозглашала своей целью ликвидацию режима апартеида, борьбу за демократическое переустройство общества. Президент АНК — Джейкоб Зума, сменивший в 2007 году Табо Мбеки. Входит в Социалистический Интернационал, определяет себя как «дисциплинированная левая сила».В числе основателей — известный зулусский общественный деятель и писатель Джон Лангалибалеле Дубе и публицист-тсвана Сол Плааки. В эпоху апартеида имел созданное в 1961 году и возглавлявшееся Ронни Касрилсом боевое крыло «Умконто ве сизве» (зулу Umkhonto wesiZwe 'Копьё нации'). Президент с 1985 года — Оливер Тамбо, с 1991 года до 1997-го — Нельсон Мандела.Организация с 1960-х годов поддерживалась СССР. В ВУЗах и техникумах СССР учились сотни активистов АНК. В советских военных училищах и в лагерях в Анголе под руководством советских инструкторов получали подготовку свыше двух тысяч бойцов военного крыла АНК «Умконто ве сизве». Ему поставлялось советское оружиеБоевики организации проходили обучение в СССР в 165-м учебном центре по подготовке иностранных военнослужащих.. США исключили АНК и его членов из списка «террористов» лишь в 2008 году, к 90-летию Нельсона Манделы.В сентябре 1989 г. президентом страны избран Фредерик де Клерк, который предпринял активные действия по ликвидации системы апартеида (белое население должно было отказаться от своего господствующего положения). Был освобождён лидер АНК Нельсон Мандела, и в 1994 году прошли первые демократические выборы, победу на которых одержал Африканский национальный конгресс. На выборах 2004 года АНК получил 69,6 % голосов и 279 мест в Палате представителей (конституционное большинство).В 2008 году часть членов партии отделилась от АНК и создала новую партию — COPE (Congress of the People — Народный конгресс). Партия впервые приняла участие в парламентских выборах в апреле 2009 года.
 • Der Afrikanische Nationalkongress (englisch African National Congress, kurz ANC) ist eine 1912 gegründete südafrikanische Organisation. Von 1960 bis 1990 waren ihre Aktivitäten in Südafrika per Gesetz als „unrechtmäßig“ eingestuft und damit illegal, der ANC hatte jedoch als führende Bewegung gegen die Apartheid großen Einfluss auf das Geschehen in Südafrika. Seit 1994 stellt er die Regierung. Sein bekanntester Politiker war Nelson Mandela.
 • Afrika Ulusal Konseyi (İngilizce: African National Congress, kısaca ANC), Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çoğunluk yönetiminin kurulduğu Mayıs 1994'den bu yana hükümette bulunan merkez-sol çizgideki partidir. Parti Güney Afrika Sendikalar Birliği (COSATU) ve Güney Afrika Komünist Partisi'yle (SACP) birlikte bir üç parçalı ittifak içinde yer almaktadır.İlk kez 8 Ocak 1912'de Bloemfontein'de toplanan Kongre kabile şeflerini, halk temsilcilerini, kilise organizasyonlarını ve yerli halkın hak mücadelesinin önde gelen kişiliklerini bir araya getirdi. 1923'e kadar Güney Afrika Yerli Ulusal Kongresi adını kullandı. ANC başlangıçta özellikle ağır şartlar altında çalışan Siyah işçilerin haklar mücadelesi üzerinde yoğunlaştı. 1919'da işçilerin hayatını zorlaştıran seyahat özgürlükleriyle ilgili kısıtlamalara karşı düzenlenen kampanyayı yönetti. 1920 yılında, Afrikalı maden işçilerinin militan grevine destek verdi. Yine de bazı ANC liderleri grevler ve protestolar gibi militan mücadele yöntemlerine karşı çıkıyorlardı. Onlar İngiliz sömürgeci yönetiminin ikna edilmesi gibi daha ılımlı mücadele yöntemlerinden yanaydılar. Bu nedenle Kongre 1920'lerde fazla etkin olamadı. Ayrıca bu sırada ilk güçlü işçi sendikaları ve partileri kurulmaya başladı. 1919 yılında kurulan Endüstri ve Ticaret İşçileri Sendikası (ICU) kırsal ve kentsel bölgelerde kısa zamanda en etkin örgütlenme haline geldi. Sendika militan mücadele yoluyla işçiler için birçok büyük kazanım elde etti. Ancak ICU varlığını sürdüremedi ve 1920'lerin sonuna doğru dağıldı. 1921'de ise Güney Afrika'nın ırk esasına dayanmayan ilk partisi olarak Güney Afrika Komünist Partisi kuruldu. 1920'lerde sömürgeci yönetimin politikaları daha da baskıcı ve ırkçı bir biçim kazandı. Siyah işçileri yarı-kalifiye işlerden dışlayan bir renk-engeli getirildi. 1927'de ANC başkanı seçilen J.T.Gumede hareketi bu ırksal ayrımcılığa karşı mücadele edecek biçimde yeniden örgütlemeye çalıştı. Gumede militan işçiler arasında etkin olan Komünistlerle işbirliğinin ANC'yi kuvvetlendireceğini görmüştü. Ancak Kongre yönetiminin tutucu çoğunluğu tarafından 1930 yılında yönetimden uzaklaştırıldı.Ancak 30'lu yıllar boyunca ırkçı baskı ve saldırılar daha da arttı ve buna karşı giderek büyüyen bir tepki hareketi gelişti. 1944 yılında kurulan ANC Gençlik Birliği, harekete yeni bir soluk getirdi. Gençlik hareketinin Nelson Mandela, Walter Sisulu ve Oliver Tambo gibi etkili liderleri görüşlerini Afrika milliyetçiliğine dayandırdılar. Afrika halkının ancak kendi mücadelesiyle kurtulabileceği görüşünü ön plana çıkardılar. Gençlik birliğinin önerdiği grevler, boykotlar ve direnişlere dayalı etkin bir mücadeleye çağrı yapan Eylem Programı, ırkçı Ulusal Parti'nin (afrikaans: Nasionale Party) iktidara gelmesinden bir yıl sonra, 1949'da, ANC yönetimi tarafından kabul edildi.
 • El Congreso Nacional Africano (CNA) (en inglés: African National Congress), llamado hasta 1923 South African Native National Congress, ha sido el partido en el gobierno de Sudáfrica desde el establecimiento de la democracia en mayo de 1994. Se fundó el 8 de enero de 1912 en Bloemfontein, con el objetivo de defender los derechos de la mayoría negra del país. Entre sus fundadores se encontraba el poeta y autor Sol Plaatje, aunque el dirigente más destacado del CNA en su larga lucha ha sido Nelson Mandela. En 1952 paso de tener 7.000 afiliados a más de 100.000.Se puede describir al CNA como la rama parlamentaria de una alianza tripartita entre el mismo Congreso Nacional Africano, el Congreso de Sindicatos de Sudáfrica (COSATU) y el Partido Comunista Sudafricano (SACP).Está en el gobierno desde 1994, cuando ganó las primeras elecciones democráticas. Perdió algo de apoyo en las elecciones de 1999, que volvió a recuperar en las de 2004. En 2008 sufre una escisión que forma el Congreso del Pueblo (COPE). Este partido está encabezado por Mosiuoa Lekota, Mbhazima Shilowa y Mluleki George, y participó en las elecciones generales de 2009. El COPE fue anunciado el 1 de noviembre de 2008 en la convención de Sandton. El nombre hace eco del Congreso del Pueblo de 1955, durante el cual se adoptó la Carta de Libertad del ANC y otros partidos opositores al apartheid.Forma parte de la Internacional Socialista.
 • Африканският национален конгрес (ANC - African National Congress) е управляващата партия в Република Южна Африка от 1994 г. насам - годината, в която за първи път в страната е било позволено на представителите на чернокожото мнозинство да участват в демократични избори. Идеологически партията определя себе си като социалдемократична партия, или още като „дисциплинирана лява сила“. В периода между 60-те и 80-те години на 20 век, по време на най-активните години на режима на апартейда, ANC действа като нелегално ъндърграунд движение, допринесло за изграждането на много от лидерите в борбата срещу апартейда.Африканският национален конгрес управлява страната от 1994 г. с подкрепата на Конгресът на южноафриканските трейдюниони и Южноафриканската комунистическа партия. ANC е основана под името Южноафрикански туземен национален конгрес на 8 януари 1912 г. в Блумфонтейн с цел увеличаване правата на тъмнокожото население в Южна Африка. Първият президент на организацията е Джон Дубе, а писателят Сол Плате е един от основателите. ЮТНК се преименува на Африкански национален конгрес през 1923 г. През 1961 г. създава военизирано крило, известно като „Умкхонто ве Сизве“.През 1994 г. получава най-голяма подкрепа на националните избори. Това се повтаря през 1999 и през 2004 г., когато получава подкрепата на 69,7% от избирателите. През 2009 г. делът от гласовете спада до 65,9%, но партията продължава да доминира южноафриканската политическа система.
 • O Congresso Nacional Africano (CNA; em inglês African National Congress, ANC) é um movimento e partido político sul-africano. Foi fundado em 1912, na cidade de Bloemfontein, com a proposta de advocar os direitos da população negra do país. Desde o fim do regime conhecido como Apartheid, em 1994, o CNA é o principal partido político da África do Sul, sendo apoiado pela aliança com Congresso dos Sindicatos Sul-africanos e o Partido Comunista Sul-Africano. O pacifista Nelson Mandela foi a figura mais influente do partido, assim como de todo o continente africano. Nas eleições de 2009, o Congresso Nacional Africano obteve 65.9% dos votos para a Assembleia Nacional, confirmando-se como o partido político dominante. O atual líder do CNA é o também Presidente da República, Jacob Zuma, eleito em 2009.
 • El Congrés Nacional Africà (anglès African National Congress. ANC) és un partit polític social demòcrata, i que governa a Sud-àfrica en una aliança formada per ell mateix, el Congrés de Sindicats Sudafricans (COSATU) i el Partit Comunista de Sud-àfrica (SACP) des de la formació del primer govern post-apartheid el maig de 1994. Originalment es deia South African Native National Congress fins el 1923, i es va fundar per a incrementar els drets de la població negra sud-africana, el 8 de gener de 1912 a Bloemfontein, per John Dube (primer president) i el poeta i autor Sol Plaatje entre altres. El 1961 va fundar una branca militar, anomenada Umkhonto we Sizwe ("Llança de la nació").
 • Het Afrikaans Nationaal Congres (afkorting: ANC; Engels: African National Congress; ook in het Afrikaans wordt African National Congress gezegd) is een politieke groepering, die in 1912 in Bloemfontein werd opgericht om de belangen van de zwarten in Zuid-Afrika te behartigen. De basis voor de groepering werd in 1882 gelegd met de formatie van de Native Education Association in de toenmalige Britse Kaapkolonie.
 • Kongres Nasional Afrika (bahasa Inggris: African National Congress, ANC) adalah sebuah partai politik Afrika Selatan yang berhaluan tengah-kiri dan telah merupakan partai berkuasa di Afrika Selatan (dalam suatu koalisi) sejak memperoleh kekuatan mayoritas pada Mei 1994. Partai ini didirikan pada tanggal 8 Januari 1912 di Bloemfontein untuk melindungi hak-hak kaum mayoritas kulit hitam. Beberapa pendirinya adalah Albert Lutuli (kelak akan menjadi penerima Penghargaan Perdamaian Nobel), penyair dan penulis Sol Plaatje, dan John Dube (presiden ANC pertama). Hingga tahun 1923, partai ini bernama South African Native National Congress (Kongres Nasional Pribumi Afrika Selatan).ANC adalah satu-satunya partai yang telah memerintah Afrika Selatan sejak 1994. Dukungan terhadap partai ini sempat berkurang pada pemilu 1999, namun mereka kembali memperoleh tambahan dukungan pada pemilu selanjutnya pada tahun 2004.
 • 아프리카 민족회의 (African National Congress, ANC) 는 남아프리카공화국의 사회민주주의 정당이다.
 • The African National Congress (ANC) is the Republic of South Africa's governing political party, supported by its Tripartite Alliance with the Congress of South African Trade Unions (COSATU) and the South African Communist Party (SACP), since the establishment of multi-racial democracy in April 1994. It defines itself as a "disciplined force of the left".Members founded the organisation as the South African Native National Congress (SANNC) on 8 January 1912 at the Waaihoek Wesleyan Church in Bloemfontein to increase the rights of the black South African population. John Dube, its first president, and poet and author Sol Plaatje were among its founding members. The organisation became the ANC in 1923 and formed a military wing, the Umkhonto we Sizwe (Spear of the Nation) in 1961.It has been the ruling party of post-apartheid South Africa on the national level since 1994. It increased its majority in the South African general election. Further increases in 2004, with 69.7% of the votes. In 2009 its share of the vote reduced slightly, but it remained the dominant party with 65.9% of the votes.
 • アフリカ民族会議(アフリカみんぞくかいぎ、アフリカーンス語: 英語: African National Congress, ANC)は、南アフリカ共和国の政党である。議長(党首)は、ジェイコブ・ズマ(第13代)。
 • Africký národní kongres (ANC) je socialistická strana v Jihoafrické republice. Strana vznikla roku 1912 (Jihoafrický domorodý kongres) jako socialistické hnutí bránící zájmy černošského obyvatelstva. V roce 1926 navázalo vedení ANC spolupráci se zástupci indické menšiny s tím, že společně požadovali vytvoření jednotného, rasově integrovaného demokratického státu. Název Africký národní kongres byl přijat v roce 1955 po spojení Afrického domorodého kongresu, Komunistické strany Jižní Afriky (South African Communist Party, SACP) a komunistické odborové organizace Jihoafrického odborového svazu (Congress of South African Trade Unions, COSATU).. V roce 1955 byl Africkým národním kongresem, Indickým národním kongresem, Jihoafrickým kongresem demokratů, Organizací jihoafrických barevných občanů a Jihoafrickým odborovým kongresem svolán Lidový kongres. Lidový kongres přijal Chartu svobody, která mimo jiné prohlašovala, že „všichni obyvatelé Jihoafrické unie bez rozdílu etnické příslušnosti si jsou rovni“ a že „Jižní Afrika patří všem“. Charta nepožadovala výlučnou nadvládu černého obyvatelstva, ale byla pro znárodnění hlavních průmyslových odvětví. V prvních svobodných volbách po pádu apartheidu které se konaly v roce 1994 zvítězil ANC s 62,6 %. Přesto byla vytvořena tzv. vláda porozumění, složená ze všech parlamentních stran. Prezidentem byl zvolen Nelson Mandela a jedním z jeho zástupců F. W. de Klerk. V roce 1999 Kongres ještě posílil: Obdržel zisk 66,4 %. Při posledních volbách zvítězil ANC vedený Thabou Mbekim s 69,69 %. V současné době tak vlastní 279 mandátů (z 400). ANC je také členem v mezinárodní organizaci Socialistická internacionála.
 • Afrykański Kongres Narodowy (The African National Congress, ANC) – centrolewicowa partia polityczna rządząca RPA od 1994 roku, wcześniej do 1989 organizacja narodowowyzwoleńcza czarnej ludności w RPA działająca metodami politycznymi i militarnymi na rzecz likwidacji reżimu apartheidu. Obecnym przewodniczącym partii jest Jacob Zuma, wiceprzewodniczącym Kgalema Motlanthe, a sekretarzem generalnym Gwede Mantashe.
dbpedia-owl:creationYear
 • 1912-01-01 (xsd:date)
dbpedia-owl:ideology
dbpedia-owl:leader
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 105028 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 36372 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 256 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 111075770 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:affiInternationale
prop-fr:chef
prop-fr:colonnes
 • 2 (xsd:integer)
prop-fr:couleurs
prop-fr:dénominationChef
 • Président
prop-fr:fondation
 • 1912-01-08 (xsd:date)
prop-fr:groupe
 • Note
prop-fr:idéologie
prop-fr:logo
 • ANC congrès national africain logo.svg
prop-fr:nom
 • Congrès national africain
prop-fr:option
 • Positionnement
prop-fr:parlement
 • Députés
 • Sénateurs
prop-fr:siteWeb
prop-fr:valeur
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Le Congrès national africain (ou ANC pour African National Congress en anglais) est un parti politique d’Afrique du Sud membre de l'Internationale socialiste. Fondé en 1912 à Bloemfontein , pour défendre les intérêts de la majorité noire contre la minorité blanche, il fut déclaré hors-la-loi par le Parti national pendant l’apartheid en 1960.
 • L'African National Congress (ANC, letteralmente "Congresso Nazionale Africano") è il più importante partito politico sudafricano, fondato nell'epoca della lotta all'apartheid e rimasto ininterrottamente al governo del paese dalla caduta di tale regime, nel 1994, a oggi.
 • Afrikako Kongresu Nazionala (African National Congress edo ANC ingelesez) Hegoafrikako erakunde politikoa da, 1912. urtean sortua, Afrikako beltzen eskubide zibilak eta interesak babestuko zituen erakunde ez bortitz gisa.
 • Der Afrikanische Nationalkongress (englisch African National Congress, kurz ANC) ist eine 1912 gegründete südafrikanische Organisation. Von 1960 bis 1990 waren ihre Aktivitäten in Südafrika per Gesetz als „unrechtmäßig“ eingestuft und damit illegal, der ANC hatte jedoch als führende Bewegung gegen die Apartheid großen Einfluss auf das Geschehen in Südafrika. Seit 1994 stellt er die Regierung. Sein bekanntester Politiker war Nelson Mandela.
 • Het Afrikaans Nationaal Congres (afkorting: ANC; Engels: African National Congress; ook in het Afrikaans wordt African National Congress gezegd) is een politieke groepering, die in 1912 in Bloemfontein werd opgericht om de belangen van de zwarten in Zuid-Afrika te behartigen. De basis voor de groepering werd in 1882 gelegd met de formatie van de Native Education Association in de toenmalige Britse Kaapkolonie.
 • 아프리카 민족회의 (African National Congress, ANC) 는 남아프리카공화국의 사회민주주의 정당이다.
 • アフリカ民族会議(アフリカみんぞくかいぎ、アフリカーンス語: 英語: African National Congress, ANC)は、南アフリカ共和国の政党である。議長(党首)は、ジェイコブ・ズマ(第13代)。
 • Afrykański Kongres Narodowy (The African National Congress, ANC) – centrolewicowa partia polityczna rządząca RPA od 1994 roku, wcześniej do 1989 organizacja narodowowyzwoleńcza czarnej ludności w RPA działająca metodami politycznymi i militarnymi na rzecz likwidacji reżimu apartheidu. Obecnym przewodniczącym partii jest Jacob Zuma, wiceprzewodniczącym Kgalema Motlanthe, a sekretarzem generalnym Gwede Mantashe.
 • Африканският национален конгрес (ANC - African National Congress) е управляващата партия в Република Южна Африка от 1994 г. насам - годината, в която за първи път в страната е било позволено на представителите на чернокожото мнозинство да участват в демократични избори. Идеологически партията определя себе си като социалдемократична партия, или още като „дисциплинирана лява сила“.
 • El Congrés Nacional Africà (anglès African National Congress. ANC) és un partit polític social demòcrata, i que governa a Sud-àfrica en una aliança formada per ell mateix, el Congrés de Sindicats Sudafricans (COSATU) i el Partit Comunista de Sud-àfrica (SACP) des de la formació del primer govern post-apartheid el maig de 1994.
 • Africký národní kongres (ANC) je socialistická strana v Jihoafrické republice. Strana vznikla roku 1912 (Jihoafrický domorodý kongres) jako socialistické hnutí bránící zájmy černošského obyvatelstva. V roce 1926 navázalo vedení ANC spolupráci se zástupci indické menšiny s tím, že společně požadovali vytvoření jednotného, rasově integrovaného demokratického státu.
 • El Congreso Nacional Africano (CNA) (en inglés: African National Congress), llamado hasta 1923 South African Native National Congress, ha sido el partido en el gobierno de Sudáfrica desde el establecimiento de la democracia en mayo de 1994. Se fundó el 8 de enero de 1912 en Bloemfontein, con el objetivo de defender los derechos de la mayoría negra del país.
 • O Congresso Nacional Africano (CNA; em inglês African National Congress, ANC) é um movimento e partido político sul-africano. Foi fundado em 1912, na cidade de Bloemfontein, com a proposta de advocar os direitos da população negra do país. Desde o fim do regime conhecido como Apartheid, em 1994, o CNA é o principal partido político da África do Sul, sendo apoiado pela aliança com Congresso dos Sindicatos Sul-africanos e o Partido Comunista Sul-Africano.
 • The African National Congress (ANC) is the Republic of South Africa's governing political party, supported by its Tripartite Alliance with the Congress of South African Trade Unions (COSATU) and the South African Communist Party (SACP), since the establishment of multi-racial democracy in April 1994.
 • Kongres Nasional Afrika (bahasa Inggris: African National Congress, ANC) adalah sebuah partai politik Afrika Selatan yang berhaluan tengah-kiri dan telah merupakan partai berkuasa di Afrika Selatan (dalam suatu koalisi) sejak memperoleh kekuatan mayoritas pada Mei 1994. Partai ini didirikan pada tanggal 8 Januari 1912 di Bloemfontein untuk melindungi hak-hak kaum mayoritas kulit hitam.
 • Африканский национальный конгресс (АНК, англ. African National Congress) — старейшая политическая организация африканского населения ЮАР, с 1994 года — правящая партия (в союзе с Конгрессом южноафриканских профсоюзов (COSATU) и Южно-Африканской коммунистической партией).Основана в 1912, в 1960—1990 гг. нелегальная. Провозглашала своей целью ликвидацию режима апартеида, борьбу за демократическое переустройство общества. Президент АНК — Джейкоб Зума, сменивший в 2007 году Табо Мбеки.
 • Afrika Ulusal Konseyi (İngilizce: African National Congress, kısaca ANC), Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çoğunluk yönetiminin kurulduğu Mayıs 1994'den bu yana hükümette bulunan merkez-sol çizgideki partidir.
rdfs:label
 • Congrès national africain
 • Африкански национален конгрес
 • African National Congress
 • African National Congress
 • Africký národní kongres
 • Afrika Ulusal Konseyi
 • Afrikaans Nationaal Congres
 • Afrikako Kongresu Nazionala
 • Afrikanischer Nationalkongress
 • Afrykański Kongres Narodowy
 • Congreso Nacional Africano
 • Congresso Nacional Africano
 • Congrés Nacional Africà
 • Африканский национальный конгресс
 • Kongres Nasional Afrika
 • アフリカ民族会議
 • 아프리카 민족회의
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:homepage
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Congrès national africain
foaf:page
is dbpedia-owl:affiliation of
is dbpedia-owl:category of
is dbpedia-owl:mayor of
is dbpedia-owl:party of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:affiliation of
is prop-fr:coalition of
is prop-fr:fonction of
is prop-fr:nomliste of
is prop-fr:parti of
is prop-fr:partiSuccesseur of
is foaf:primaryTopic of