Addis-Abeba, également écrite Addis Abeba (Nouvelle fleur en amharique : አዲስ አበባ ; Finfinnee en oromo), est la capitale de l'Éthiopie.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Addis-Abeba, également écrite Addis Abeba (Nouvelle fleur en amharique : አዲስ አበባ ; Finfinnee en oromo), est la capitale de l'Éthiopie. Cette ville de trois millions d'habitants accueille depuis 1963 le siège de l'Union africaine.Addis-Abeba est située au centre du pays, sur un plateau à une altitude comprise entre 2 300 et 2 600 mètres, ce qui lui vaut d'être la capitale la plus élevée d'Afrique et la quatrième au niveau mondial.
 • Addis Ababa (bahasa Amhara አዲስ አበባ, "bunga baru"), terkadang dieja Addis Abeba (pengejaan yang digunakan oleh Otoritas Pemetaan Ethiopia), adalah ibu kota Ethiopia. Terletak di 9°1'60"LU dan 38°42'BT (9.0333, 38.7) serta berada pada ketinggian 2.355 mdpl[1], Addis Ababa merupakan kota terbesar di Ethiopia, dengan populasi 3.384.569 orang dan pertumbuhan penduduk tahunan di angka 3,8% menurut sensus penduduk 2007. Berdasarkan data-data tersebut, populasi pada tahun 2013 diperkirakan berjumlah 4.156.251 orang. Jumlah ini berkembang pesat dari angka resmi yang sering dipublikasikan oleh berbagai pihak, yaitu 2.738.248 orang. Kota ini terletak pada kaki Gunung Entoto dan dihubungkan dengan dunia internasional melalui Bandara Internasional Bole serta memiliki jalur kereta api langsung ke Djibouti. Lokasi kota ini dipilih oleh Ratu Taytu Betul dan didirikan pada 1886 oleh suaminya, Kaisar Menelik II.Addis Ababa memiliki status ganda, yaitu sebagai kota dan provinsi atau disebut juga astedader akababiwach (tunggal: astedader akabibi). Kota ini merupakan pusat dari Uni Afrika dan pendahulunya, Organisasi Kesatuan Afrika. Addis Ababa juga terkenal sebagai tempat penyimpanan fosil kerangka manusia purba "Lucy" (di Ethiopia dipanggil Dinkinesh), tepatnya di museum nasional. Kota ini menjadi markas pusat Komisi PBB untuk Ekonomi Afrika (UNECA) dan sejumlah organisasi kontinental maupun internasional lainnya. Addis Ababa sering disebut sebagai "ibu kota Afrika" berdasarkan perannya yang signifikan dalam hal politik, diplomasi, dan politik di benua Afrika. Addis Ababa ditempati oleh berbagai orang dari seluruh Ethiopia, memiliki lebih dari 80 suku bangsa yang bertutur dalam 80 bahasa serta komunitas Kristen dan Muslim. Universitas Addis Ababa, Federasi Masyarakat Kimia Afrika (FASC), dan Institut Pers Tanduk Afrika (HAPI) juga bertempat di kota ini.
 • Addis Abeba (amhareraz: አዲስ አበባ, Addis Abäba, «lore berria») Etiopiako hiriburua eta hiri nagusia da. Aldi berean hiria eta estatua da, hiri enkartatua baita. 2.973.004 biztanle zituen 2005ean, 80 nazionalitatetakoak eta hainbat erlijiotakoak. Addis Abeban 80 hizkuntza baino gehiago hitz egiten dira.Afrikar Batasunaren hiriburua da.
 • Addis Ababa veya Addis Abeba, Etiyopya ve Afrika Birliği'nin başkenti. 80 farklı dilin konuşulduğu şehirde Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi toplulukları yer alır. Deniz seviyesinden 2,500 metre yüksekte olan Addis Ababa'nın konumu 9.03° K 38.74° D'dir.Addis Ababa uluslararası havaalanı ve kenti Aden Körfezi'ndeki Cibuti liman şehrine bağlayan demiryoluyla önemli bir kavşaktır. Deri, metal ve tekstil üretiminin yanı sıra kahve, tütün ve süt ürünleri üretimi açısından kent büyük bir ticari önem taşımaktadır.Geniş caddeler ve modern yüksek binaların yanında geleneksel kulübeleri ve gecekondu mahalleleri de bulunduran kent yumuşak bir iklime sahiptir. Addis Ababa Üniversitesi, müzik ve sahne sanatlarına yönelik yüksek okulları ve birçok araştırma enstitüsü şehri önemli bir eğitim merkezi yapar. Afrika Birliği'nin ve Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kurulu'nun merkezi olması nedeniyle birçok uluslararası konferansa evsahipliği yapmaktadır.Şehrin en önemli turistik yapıları, St. Georg Katedrali (1896), II. Menelik Sarayı ile arkeolojik, etnolojik ve sanatsal birçok eseri içeren müzelerdir.1886 yılında İmparator II. Menelik tarafından kurulan şehrin bulunduğu alanı eşi İmparatoriçe Taytu Betul seçmiştir. Şehre adını veren Addis Ababa ifadesi Etiyopya dilinde "yeni çiçek" anlamına gelir. Kent 1889'da Etiyopya'nın başkenti olmuştur. Kentin plansız büyümesi, 1917'de Cibuti demiryolunun tamamlanmasından sonra büyük bir hız kazanmıştır. 1936'dan 1941'e kadar faşist İtalyan birlikleri tarafından işgal edilen kent, 1960'lı yıllarda tekrar hızlı bir büyüme yaşamış, nüfusunu ikiye katlamış ve birçok hafif sanayi işletmesine kavuşmuştur. Addis Ababa aynı zamanda 1963 yılında Afrika Birliği Örgütü'nün sözleşmesinin imzalandığı kenttir. Addis Ababa'nın nüfusu yaklaşık olarak 2,7 milyondur ve senede %4 büyüme oranı vardır.Kuzeydoğu Afrika'da bir zamanlar Habeşistan olarak bilinen Etiyopya'nın ilginç geleneklerinden biri, bir hanedanın kurucusu olan her kralın kendisi için yeni bir başkent yaptırmasıdır. Bugünkü başkent Addis Ababa da 1887 gibi oldukça yakın bir tarihte Kral II. Menelik'le başlayan yeni hanedanlık döneminde kurulmuştur.Adı yeni çiçek anlamına gelen Addis Ababa, deniz yüzeyinden 2500 metre yükseklikteki dağların üzerinde, okaliptus ağaçlarının arasında uzanır. Bolivya'nın başkenti La Paz'dan sonra dünyanın ikinci yüksek başkentidir. Derin vadilerle yarılmış olan kentteki belli başlı yapıların hepsi beyaz badanalı, çatıları da oluklu teneke kaplıdır. Bu yapıların yanında yer alan çamurdan yapılmış, saz damlı yüzlerde kulübe, kente büyükçe bir köy görünümü verir. Karayollarıyla Kenya'ya, Somali'ye ve Sudan'a bağlanan Addis Ababa, Kızıldeniz kıyısındaki Cibuti'ye de demiryoluyla bağlıdır. Ayrıca Avrupa ve Ortadoğu ülkeleriyle bağlantısını sağlayan bir havalimanı vardır.
 • Addis Abeba (nome ufficiale dell'Ethiopian Mapping Institute; inglese: Addis Ababa; amarico: አዲስ አበባ, Āddīs Ābabā e significa nuovo fiore; Oromo: Finfinne) è la capitale dell'Etiopia e dell'Unione Africana con 2 739 551 abitanti al censimento 2007. Nella città convivono 80 nazionalità e lingue diverse, con comunità religiose cristiane, musulmane ed ebraiche.
 • Addis Abeba (amharsky nový květ) je hlavní město Etiopie. Místo pro výstavbu hlavního města vybrala císařovna Taytu Betul. Založeno bylo roku 1886 jejím manželem Menelikem II. a dnes počet jeho obyvatel dosahuje 3,5 milionu (2,3 milionu podle sčítání obyvatel z roku 1994). Město leží v nadmořské výšce nad 2360 m na úpatí hory Entoto. Průměrná roční teplota je 16 °C; pohybuje se mezi 15 °C (prosinec) a 18 °C (květen). Roční úhrn srážek činí 1220 mm.Roku 1936 byla okupována italskými vojsky.V Addis Abebě sídlí několik významných úřadů. Organizace africké jednoty, která zde byla v roce 1963 založena, měla ve městě svůj sekretariát. Dnes zde sídlí Komise Africké unie. V Addis Abebě rovněž sídlí Ekonomická komise OSN pro Afriku.Dopravní spojení zajišťuje mimo jiné mezinárodní letiště Bole a železniční trať do Džibuti.
 • Adís Abeba, también escrito como Addis Abeba o Addis Abbaba (del amárico አዲስ አበባ, Ädisə Äbäba, «Flor Nueva») es la capital y ciudad más poblada de Etiopía con una población de 3.384.569 habitantes, según el censo de 2008. Es, también, capital de la Unión Africana y de su predecesora, la Organización para la Unidad Africana.Designada ciudad y estado al mismo tiempo, según la organización territorial etíope, en Adís Abeba conviven más de 80 nacionalidades y lenguas, además de cristianos, musulmanes y judíos. En ella reside la Universidad de Adís Abeba.Adís Abeba se encuentra a una altitud de 2.300 metros sobre una pradera de pastizales al lado del Monte Entoto. Desde su punto más bajo, cerca del Aeropuerto Internacional Bole, a 2.326 metros sobre el nivel del mar en la periferia sur, la ciudad se eleva a más de 3.000 metros en las Montañas Entoto hacia el norte. Es la ciudad más alta de África.
 • 9.027, 38.737Адѝс Абѐба (на амхарски означава „ново цвете“) е столицата на африканската държава Етиопия. През 2008 година в етиопската столица живеят 3 147 000 души. Намира се в подножието на връх Ентото. Забележително е пълното отсъствие на имена на улици в много части от града.
 • Adis Abeba (em amárico አዲስ አበባ, AFI: [adːiːs aβəβa], "nova flor") é a capital e a maior cidade da Etiópia, sede da União Africana, com uma população estimada para 1 de julho de 2006 de 2.973.000 habitantes. Sendo uma cidade multi-cultural, contem até 80 nacionalidades e línguas diferentes, como também comunidades cristãs, muçulmanas e judias. Situa-se no centro da Etiópia a uma altitude de aproximada de 2440 metros.A cidade é o principal centro comercial, cultural e manufactural do país. Foi fundada em 1887 pela esposa do então imperador Menelik, Taitu Bitul, em um caloroso dia de primavera. Por isso o significado do nome da cidade, "nova flor". É a capital da Etiópia desde 1889. Adis Abeba é, desde 1994, uma das duas cidades da Etiópia com estatuto especial (astedader akabibi), a outra é a cidade de Dire Dawa.É rodeada de montanhas cobertas de matas de eucaliptos. Nas proximidades nasce um dos afluentes do Nilo Azul. A sua situação de interioridade obrigou a procurar saída para o mar: Assim nasceu a via férrea para Djibouti, com 728 km, e a ligação viária ao porto de Maçuá (Eritreia) com quase 1 200 km. A subida ao trono do imperador Hailé Selassié em 1930 e posteriores obras realizadas pelos Italianos depois de conquistarem aquele território, entre 1936 - 1941, trouxeram-lhe relativa prosperidade.
 • Addis Abeba (en amhàric: አዲስ አበባ [Adisə Abäba], "flor nova") és la capital d'Etiòpia, i està situada a 2.355 m per damunt del nivell de la mar. La seva població el 2012 era de 3.040.740 habitants i la seva superfície és de 527 quilòmetres quadrats. La seva densitat de població el mateix any era de 5.165,1 habitants per quilòmetre quadrat.Addis Abeba és tant una ciutat com una regió de l'estat d'Etiòpia. És la ciutat a on hi ha la base de la Unió Africana i la seva antecessora Organització per a la Unitat Africana (OUA). També qui ha els quarters de la Comissió Econòmica per Àfrica de les Nacions Unides (UNECA) i altres nombroses organitzacions mundials i continentals. Addis Abeba sovint es referida com "la capital política d'Àfrica" degut a la seva importància històrica, diplomàtica i política pel continent.
 • Addis Abeba (auch Addis Ababa; amharisch አዲስ ፡ አበባ ‚neue Blume‘) ist die Hauptstadt von Äthiopien. In der Sprache der Oromo wird die Stadt Finfinne oder Shaggar genannt. Addis Abeba ist Sitz der UN-Wirtschaftskommission für Afrika und des Hauptquartiers der Afrikanischen Union.
 • Addisz-Abeba Etiópia egyik külön szövetségi államának is számító fővárosa, az Afrikai Unió székhelye. A 2500 m-es tengerszint feletti magasságban az északi szélesség 9,03°-nál és keleti hosszúság 38,74°-nál elhelyezkedő városban 80 különböző nyelveket beszélő népcsoport lakik, van keresztény, muszlim és zsidó közössége is. Nevének jelentése „új virág”.Afrika legmagasabban fekvő fővárosa.
 • Addis Abeba (Amhaars: አዲስ አበባ , voor Nieuwe bloem; Afaan Oromo: Finfinne) is de hoofdstad van Ethiopië. De bevolking van de stad telt 3.059.000 personen (2007). Het is ook de hoofdplaats van de Afrikaanse unie. Wegens de grote hoeveelheid aan internationale organisaties die er gevestigd zijn en de rijke plaats die Addis innam in de geschiedenis en cultuur van het Afrikaanse continent, wordt de stad soms ook de hoofdstad van Afrika genoemd.
 • 아디스아바바(አማርኛ: አዲስ አበባ 앗디스 아버바)는 에티오피아의 수도이다. 아디스아바바는 「새로운 꽃」이라는 뜻이다. 이 도시는 해발 2500m 지점에 있는 고원 도시이다. 산으로 사방이 둘러싸인 아디스아바바는 에티오피아의 문화경제 행정의 중심으로서 모든 기능을 다하고 있다. 에티오피아의 지리적 중심부로, 구릉과 산들로 둘러싸여 있고 관개가 잘되는 고원에 있다.
 • Addis Abeba (po amharsku አዲስ አበባ, „Nowy Kwiat”) – największe miasto i stolica Etiopii. Położone jest w centrum kraju, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. na Wyżynie Abisyńskiej, u podnóża wygasłego wulkanu Entoto.Ocenia się, że mieszkańcy miasta stanowią mieszankę ok. 80 narodowości; spośród nich wybijają się społeczności chrześcijańska i muzułmańska a język dominujący spośród ponad 80 języków występujących w całej Etiopii to amharski oraz tigrinia.
 • Адди́с-Абе́ба (амх. አዲስ አበባ — новый цветок) — столица Эфиопии и Африканского союза, а также его предшественника — Организации африканского Единства. С населением 3 041 002 жителей (2012) является крупнейшим в мире городом, расположенным в стране, не имеющей выхода к морю. Имеет статус отдельного региона Эфиопии.Основан в 1886 году императором Менеликом II по просьбе его жены — императрицы Таиту.Аддис-Абебу часто называют «столицей Африки» или «Парижем Африки» в связи с его историческим, политическим и дипломатическим значением для континента. Город населяют люди множества национальностей из разных регионов Эфиопии: амхара, оромо, тиграи, сомали и многие другие. Богат также конфессиональный состав населения: здесь живут миафизиты, мусульмане, иудеи, православные христиане, протестанты и приверженцы традиционных африканских верований.Аддис-Абеба — это одна из самых высокогорных столиц в мире. Самая нижняя точка города — 2326 м, расположена на юге города, где находится аэропорт Боле. Самая высокая точка — гора Энтото с высотой 3000 м, расположенная на севере города.
 • アディスアベバ(アムハラ語: አዲስ አበባ、英語: Addis Ababa)は、エチオピアの首都である。アディスアベバとはアムハラ語で「新しい花」を意味する。現在の人口はおよそ300万人。
dbpedia-owl:country
dbpedia-owl:demographics
dbpedia-owl:status
 • 1
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:thumbnailCaption
 • De gauche à droite, de haut en bas : hôtel de ville,monument du Lion de Judah,monument Tiglachin,cathédrale Saint-Georges,Yekatit 12, la gare,Miyazya 27, vue d'Addis depuis Entoto etMesqel adebabay.
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 134534 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 19680 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 129 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 110053739 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:annéePop
 • est. 2008
prop-fr:division
 • Addis-Abeba
prop-fr:latitude
 • 9.030000 (xsd:double)
prop-fr:longitude
 • 38.740000 (xsd:double)
prop-fr:légende
 • De gauche à droite, de haut en bas : hôtel de ville, monument du Lion de Judah, monument Tiglachin, cathédrale Saint-Georges, Yekatit 12, la gare, Miyazya 27, vue d'Addis depuis Entoto et Mesqel adebabay.
prop-fr:nom
 • Addis-Abeba
prop-fr:nomDeDivision
prop-fr:population
 • 4585129 (xsd:integer)
prop-fr:statut
 • 1 (xsd:integer)
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
georss:point
 • 9.03 38.74
rdf:type
rdfs:comment
 • Addis-Abeba, également écrite Addis Abeba (Nouvelle fleur en amharique : አዲስ አበባ ; Finfinnee en oromo), est la capitale de l'Éthiopie.
 • Addis Abeba (amhareraz: አዲስ አበባ, Addis Abäba, «lore berria») Etiopiako hiriburua eta hiri nagusia da. Aldi berean hiria eta estatua da, hiri enkartatua baita. 2.973.004 biztanle zituen 2005ean, 80 nazionalitatetakoak eta hainbat erlijiotakoak. Addis Abeban 80 hizkuntza baino gehiago hitz egiten dira.Afrikar Batasunaren hiriburua da.
 • Addis Abeba (nome ufficiale dell'Ethiopian Mapping Institute; inglese: Addis Ababa; amarico: አዲስ አበባ, Āddīs Ābabā e significa nuovo fiore; Oromo: Finfinne) è la capitale dell'Etiopia e dell'Unione Africana con 2 739 551 abitanti al censimento 2007. Nella città convivono 80 nazionalità e lingue diverse, con comunità religiose cristiane, musulmane ed ebraiche.
 • 9.027, 38.737Адѝс Абѐба (на амхарски означава „ново цвете“) е столицата на африканската държава Етиопия. През 2008 година в етиопската столица живеят 3 147 000 души. Намира се в подножието на връх Ентото. Забележително е пълното отсъствие на имена на улици в много части от града.
 • Addis Abeba (auch Addis Ababa; amharisch አዲስ ፡ አበባ ‚neue Blume‘) ist die Hauptstadt von Äthiopien. In der Sprache der Oromo wird die Stadt Finfinne oder Shaggar genannt. Addis Abeba ist Sitz der UN-Wirtschaftskommission für Afrika und des Hauptquartiers der Afrikanischen Union.
 • Addisz-Abeba Etiópia egyik külön szövetségi államának is számító fővárosa, az Afrikai Unió székhelye. A 2500 m-es tengerszint feletti magasságban az északi szélesség 9,03°-nál és keleti hosszúság 38,74°-nál elhelyezkedő városban 80 különböző nyelveket beszélő népcsoport lakik, van keresztény, muszlim és zsidó közössége is. Nevének jelentése „új virág”.Afrika legmagasabban fekvő fővárosa.
 • Addis Abeba (Amhaars: አዲስ አበባ , voor Nieuwe bloem; Afaan Oromo: Finfinne) is de hoofdstad van Ethiopië. De bevolking van de stad telt 3.059.000 personen (2007). Het is ook de hoofdplaats van de Afrikaanse unie. Wegens de grote hoeveelheid aan internationale organisaties die er gevestigd zijn en de rijke plaats die Addis innam in de geschiedenis en cultuur van het Afrikaanse continent, wordt de stad soms ook de hoofdstad van Afrika genoemd.
 • 아디스아바바(አማርኛ: አዲስ አበባ 앗디스 아버바)는 에티오피아의 수도이다. 아디스아바바는 「새로운 꽃」이라는 뜻이다. 이 도시는 해발 2500m 지점에 있는 고원 도시이다. 산으로 사방이 둘러싸인 아디스아바바는 에티오피아의 문화경제 행정의 중심으로서 모든 기능을 다하고 있다. 에티오피아의 지리적 중심부로, 구릉과 산들로 둘러싸여 있고 관개가 잘되는 고원에 있다.
 • Addis Abeba (po amharsku አዲስ አበባ, „Nowy Kwiat”) – największe miasto i stolica Etiopii. Położone jest w centrum kraju, na wysokości ok. 2400 m n.p.m. na Wyżynie Abisyńskiej, u podnóża wygasłego wulkanu Entoto.Ocenia się, że mieszkańcy miasta stanowią mieszankę ok. 80 narodowości; spośród nich wybijają się społeczności chrześcijańska i muzułmańska a język dominujący spośród ponad 80 języków występujących w całej Etiopii to amharski oraz tigrinia.
 • アディスアベバ(アムハラ語: አዲስ አበባ、英語: Addis Ababa)は、エチオピアの首都である。アディスアベバとはアムハラ語で「新しい花」を意味する。現在の人口はおよそ300万人。
 • Addis Ababa (bahasa Amhara አዲስ አበባ, "bunga baru"), terkadang dieja Addis Abeba (pengejaan yang digunakan oleh Otoritas Pemetaan Ethiopia), adalah ibu kota Ethiopia. Terletak di 9°1'60"LU dan 38°42'BT (9.0333, 38.7) serta berada pada ketinggian 2.355 mdpl[1], Addis Ababa merupakan kota terbesar di Ethiopia, dengan populasi 3.384.569 orang dan pertumbuhan penduduk tahunan di angka 3,8% menurut sensus penduduk 2007.
 • Addis Abeba (en amhàric: አዲስ አበባ [Adisə Abäba], "flor nova") és la capital d'Etiòpia, i està situada a 2.355 m per damunt del nivell de la mar. La seva població el 2012 era de 3.040.740 habitants i la seva superfície és de 527 quilòmetres quadrats. La seva densitat de població el mateix any era de 5.165,1 habitants per quilòmetre quadrat.Addis Abeba és tant una ciutat com una regió de l'estat d'Etiòpia.
 • Адди́с-Абе́ба (амх. አዲስ አበባ — новый цветок) — столица Эфиопии и Африканского союза, а также его предшественника — Организации африканского Единства. С населением 3 041 002 жителей (2012) является крупнейшим в мире городом, расположенным в стране, не имеющей выхода к морю.
 • Adís Abeba, también escrito como Addis Abeba o Addis Abbaba (del amárico አዲስ አበባ, Ädisə Äbäba, «Flor Nueva») es la capital y ciudad más poblada de Etiopía con una población de 3.384.569 habitantes, según el censo de 2008.
 • Addis Abeba (amharsky nový květ) je hlavní město Etiopie. Místo pro výstavbu hlavního města vybrala císařovna Taytu Betul. Založeno bylo roku 1886 jejím manželem Menelikem II. a dnes počet jeho obyvatel dosahuje 3,5 milionu (2,3 milionu podle sčítání obyvatel z roku 1994). Město leží v nadmořské výšce nad 2360 m na úpatí hory Entoto. Průměrná roční teplota je 16 °C; pohybuje se mezi 15 °C (prosinec) a 18 °C (květen).
 • Addis Ababa veya Addis Abeba, Etiyopya ve Afrika Birliği'nin başkenti. 80 farklı dilin konuşulduğu şehirde Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi toplulukları yer alır. Deniz seviyesinden 2,500 metre yüksekte olan Addis Ababa'nın konumu 9.03° K 38.74° D'dir.Addis Ababa uluslararası havaalanı ve kenti Aden Körfezi'ndeki Cibuti liman şehrine bağlayan demiryoluyla önemli bir kavşaktır.
 • Adis Abeba (em amárico አዲስ አበባ, AFI: [adːiːs aβəβa], "nova flor") é a capital e a maior cidade da Etiópia, sede da União Africana, com uma população estimada para 1 de julho de 2006 de 2.973.000 habitantes. Sendo uma cidade multi-cultural, contem até 80 nacionalidades e línguas diferentes, como também comunidades cristãs, muçulmanas e judias. Situa-se no centro da Etiópia a uma altitude de aproximada de 2440 metros.A cidade é o principal centro comercial, cultural e manufactural do país.
rdfs:label
 • Addis-Abeba
 • Addis Ababa
 • Addis Ababa
 • Addis Ababa
 • Addis Abeba
 • Addis Abeba
 • Addis Abeba
 • Addis Abeba
 • Addis Abeba
 • Addis Abeba
 • Addis Abeba
 • Addisz-Abeba
 • Adis Abeba
 • Adís Abeba
 • Аддис-Абеба
 • Адис Абеба
 • アディスアベバ
 • 아디스아바바
owl:sameAs
geo:lat
 • 9.030000 (xsd:float)
geo:long
 • 38.740002 (xsd:float)
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Addis-Abeba
is dbpedia-owl:biggestCity of
is dbpedia-owl:birthPlace of
is dbpedia-owl:campus of
is dbpedia-owl:capital of
is dbpedia-owl:city of
is dbpedia-owl:country of
is dbpedia-owl:deathPlace of
is dbpedia-owl:district of
is dbpedia-owl:headquarter of
is dbpedia-owl:residence of
is dbpedia-owl:spokenIn of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:adresse of
is prop-fr:capitale of
is prop-fr:commune of
is prop-fr:destination of
is prop-fr:langueofficielle of
is prop-fr:lieu of
is prop-fr:lieuDeDécès of
is prop-fr:lieuDeNaissance of
is prop-fr:lieuxD'activité of
is prop-fr:lieuxDeRésidence of
is prop-fr:plusGrandeVille of
is prop-fr:province of
is prop-fr:siege of
is prop-fr:site of
is prop-fr:siège of
is prop-fr:siège(ville)_ of
is prop-fr:stade of
is prop-fr:stadium of
is prop-fr:subdivision of
is prop-fr:sépulture of
is prop-fr:ville of
is prop-fr:villesMajeures of
is skos:subject of
is foaf:primaryTopic of