L'Arrêt Kadi du 3 septembre 2008, ou Arrêt de la Cour (grande chambre) du 3 septembre 2008 — Yassin Abdullah Kadi, Al Barakaat International Foundation/Conseil de l'Union européenne, Commission des Communautés européennes, Royaume-Uni de Grande-Bretagne et d'Irlande du Nord, est une décision de la Cour de justice de l'Union européenne (CJUE) qui concerne notamment les rapports entre le droit international, et en particulier les résolutions du Conseil de sécurité des Nations unies, et le droit communautaire.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • L'Arrêt Kadi du 3 septembre 2008, ou Arrêt de la Cour (grande chambre) du 3 septembre 2008 — Yassin Abdullah Kadi, Al Barakaat International Foundation/Conseil de l'Union européenne, Commission des Communautés européennes, Royaume-Uni de Grande-Bretagne et d'Irlande du Nord, est une décision de la Cour de justice de l'Union européenne (CJUE) qui concerne notamment les rapports entre le droit international, et en particulier les résolutions du Conseil de sécurité des Nations unies, et le droit communautaire. La CJUE s'est alors déclarée compétente pour contrôler les actes communautaires pris en application de résolutions du Conseil prises sous le chapitre VII de la Charte des Nations unies.
 • Yasin Abdullah Ezzedine al-Qadi (Şeyh Yasin Abdullah Kadı olarak da bilinir)(23 Şubat 1955) Suudi Arabistan'lı iş adamı.Cidde'den bir süper zengin olarak, Kadı Şikago'da mimarlık okudu. Suudi kraliyet ailesi ile yakın bağları bulunan Suudi Arabistan devlet bakanı Şeyh Ahmed Salih Jomjom'un damatıdır. 11 Eylül sonrası Amerikan resmi belgelerinde El Kaide lideri Usame bin Ladin ile bağlantısından dolayı adı "Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist" olarak geçmiştir.2001 senesinden sonra ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın terörist listelerinde, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) terörün finansmanına ilişkin raporlarında El Kadı'nın adı yer almıştır.El Kadı, El Kaide bağlantılı olarak Amean belgelerinde ilk kez Haziran 1998'de yer aldı. O tarihteki bir FBI raporuna göre, El Kadı ABD'de gayrimenkul alım satımı yaparak kara para aklıyor ve bu yolla Hamas'a fon sağlıyordu.El Kadı'nın, 1990'lı yıllarda, Bosna-Hersek'te de mücahitleri finanse ettiği, Vakufska ve Depozitna bankaları ile kendi adını taşıyan "Qadi International" şirketi aracılığıyla, Balkanlar'daki silahlı İslami harekete para aktardığı yönünde raporlar vardır.2001 senesinde A.B.D ve Avrupa birliği kadı'nın el kaide bağlantıları nedeniyle mal varlıklarını dondurma kararı aldılar.El Kadı'nın avukatları buna cevap olarak Avrupa İnsan hakları mahkemesine ve çeşitli avrupa ülkelerindeki bağımsız mahkemelere başvurarak El kadı'nın aklanmasını istediler. Avrupa Adalet Divanı, AB'nin, mal varlığını dondururken, savunma hakkına saygı göstermediğini belirtti. Ajanslar, kararın, AB'nin yaptırımlar rejimine darbe vuracağını belirtmişlerdi.Yakın zamanda Kadı'nın ismi birçok avrupa mahkemesinde terrörist lisetesinden çıkarılmıştır. (İsviçre, 2007. Avrupa birliği 2008. Birleşik Krallık 2010).13 Eylül 2010 tarihinde A.B.D.'de görülen Yasin El Kadı üzerindeki bütün davalar beraatle sonuçlanmıştır.Yasin El-Qadi hakkındaki hüküm, Türkiye Cumhuriyeti yönünden, 19.10.2012 tarihli R.G.'de yayımlanan 11.10.2012 tarihli bakanlar kurulu kararıyla yürürlükten kaldırılmıştır.
 • Yasin Abdullah Ezzedine al-Qadi (also spelled as Shaykh Yassin Abdullah Kadi or Yasin A. Kahdi) (b. 23 February 1955) is a Saudi Arabian businessman who has been described by friends and associates as a philanthropist. A multi-millionaire from Jeddah, Qadi trained as an architect in Chicago, IL. He is the son-in-law of Sheikh Ahmed Salah Jamjoom, a former Saudi Arabian government minister with close ties to the Saudi royal family.The UN placed sanctions against Qadi in 1999 and 2000, when he was named by United Nations Security Council Resolutions 1267 and 1333 as a suspected associate of Osama bin Laden's terror network, al-Qaeda. On 12 October 2001, the U.S. Department of Treasury's Office of Foreign Assets Control (OFAC) ordered his assets in the United States to be frozen. The European Union also applied sanctions to Qadi. In response, Qadi's lawyers brought two lawsuits now considered landmarks in public international law, known as Kadi I (2008) and Kadi II (2010). The case for which he is best known, a 2008 decision by the European Court of Justice, Kadi I, is thought to have challenged "the core framework of UN terrorist sanctions and forces UN member states to tackle difficult legal questions or else face possible collapse of the UN’s terrorist sanctions regime."Qadi's listing as a terrorist was overturned by several European courts, and his name was removed from blacklists by Switzerland (2007), the European Union (2008 and 2010), and the United Kingdom (2008 and 2010). On 13 September 2010, Yasin al-Qadi "succeeded in having dismissed in their entirety the civil claims brought against him in the United States on behalf of the families of the 9/11 victims." U.S. District Judge Daniels ruled that the United States District Court for the Southern District of New York had no jurisdiction over Qadi, who is a Saudi Arabian citizen. However, Qadi remains a "Specially Designated Global Terrorist" under U.S. law. On 19 March 2012, Judge John D. Bates in the U.S. District Court of the District of Columbia dismissed Qadi's 2009 lawsuit against officers of the U.S. Treasury, finding "that this claim must be dismissed because (1) the bill of attainder clause does not apply to acts taken by a regulatory agency and (2) even if it did, the clause is not triggered here, because there was no action constituting "punishment." On 5 October 2012, the UN Security Council committee monitoring sanctions against al-Qaeda granted Qadi's petition to be removed from its blacklist.
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 4727713 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 17089 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 81 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 103912967 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:branche
prop-fr:code
 • Affaires jointes C-402/05 P et C-415/05 P
prop-fr:date
 • 2008-09-03 (xsd:date)
prop-fr:désignationCourte
 • Arrêt Kadi
prop-fr:lireEnLigne
 • 0001-01-16 (xsd:date)
 • Arrêt C402/05 et documents annexes sur le site de la CJCE
prop-fr:organisationInternationale
prop-fr:problème
 • Compétence de la CJUE pour contrôler les actes communautaires pris en application de résolutions du Conseil prises sous le chapitre VII de la Charte des Nations unies
prop-fr:titre
 • 0001-09-03 (xsd:date)
 • Yassin Abdullah Kadi, Al Barakaat International Foundation c/ Conseil de l'Union européenne, Commission des Communautés européennes, Royaume-Uni de Grande-Bretagne et d'Irlande du Nord
prop-fr:tribunal
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • L'Arrêt Kadi du 3 septembre 2008, ou Arrêt de la Cour (grande chambre) du 3 septembre 2008 — Yassin Abdullah Kadi, Al Barakaat International Foundation/Conseil de l'Union européenne, Commission des Communautés européennes, Royaume-Uni de Grande-Bretagne et d'Irlande du Nord, est une décision de la Cour de justice de l'Union européenne (CJUE) qui concerne notamment les rapports entre le droit international, et en particulier les résolutions du Conseil de sécurité des Nations unies, et le droit communautaire.
 • Yasin Abdullah Ezzedine al-Qadi (also spelled as Shaykh Yassin Abdullah Kadi or Yasin A. Kahdi) (b. 23 February 1955) is a Saudi Arabian businessman who has been described by friends and associates as a philanthropist. A multi-millionaire from Jeddah, Qadi trained as an architect in Chicago, IL.
 • Yasin Abdullah Ezzedine al-Qadi (Şeyh Yasin Abdullah Kadı olarak da bilinir)(23 Şubat 1955) Suudi Arabistan'lı iş adamı.Cidde'den bir süper zengin olarak, Kadı Şikago'da mimarlık okudu. Suudi kraliyet ailesi ile yakın bağları bulunan Suudi Arabistan devlet bakanı Şeyh Ahmed Salih Jomjom'un damatıdır.
rdfs:label
 • Yassin Abdullah Kadi et Al Barakaat International Foundation / Conseil et Commission (2008)
 • Yasin El Kadı
 • Yasin al-Qadi
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of