PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Les théories de l'autisme et des troubles envahissants du développement sont des représentations théoriques diverses de l'autisme ou troubles du spectre autistique, et des troubles envahissants du développement.
 • Otizmin nedenleri, yaygın gelişimsel bozuklukların ana nedenleri.Avusturyalı pediatrist, tıp teorisyeni ve tıp profesörü Hans Asperger hastalarının aile üyeleri arasında, özellikle de babalar da olan ortak semptomları tanımlamıştır ve araştırmalar bu gözlemi doğrulayarak kalıtsallığın Asperger sendromuna bir etkisi olduğunu göstermektedir. Her ne kadar özel bir gen henüz tanımlanamamış olsa da, otistik çocuklarda görülen fenotipik değişkenlik göz önüne alındığında birçok faktörün otizmin etkinlik derecesinde rol oynadığına inanılmaktadır. Genetik bağlantısına kanıt AS’in aile içinde ortaya çıkma tandansı ve aile bireylerinde gözlemlenen AS’in semptomlarına benzer ama daha sınırlı biçimde ortaya çıkan sosyal etkileşimde, dil ve okuma becerisinde hafif zorluklar gibi davranışsal belirtilerin yüksek insidansıdır. Birçok araştırma otizm sprektrum bozukluklarının ortak genetik işleyişleri olduğunu önermektedir ancak AS’in genetik bileşeni otizmden daha güçlü olabilir. Muhtemelen özel alelleri bireyin AS olma eğilimini artıran ortak bir grup gen olabilir; eğer durum buysa alellerin özel bir birleşimi bireylerin AS belirtilerini ve bunların şiddetini belirliyor olabilir.Birkaç OSB vakası, döllenmeyi takip eden ilk sekiz hafta içinde, doğum sakatlıklarına yol açan faktörler olan teratojenlere temas edilmesiyle bağlantılı olabilir. Bu olasılık OSB’nin daha sonra başlayabileceği ya da ortaya çıkabileceği olasılığını dışlamasa da, OSB’nin gelişimin çok erken aşamalarında ortaya çıktığına dair güçlü bir kanıttır. Doğum sonra birçok çevresel faktörün etkisi olabileceği varsayılmış ama bunlar bilimsel araştırmalarla kanıtlanamamıştır.
 • Sono state avanzate molte ipotesi sulle possibili cause dell'autismo, ma al momento tali teorie sono ancora insoddisfacenti.I fattori genetici contribuiscono in maniera molto significativa al rischio che un bambino sviluppi la sindrome autistica, ma l'ereditabilità dell'autismo è molto complessa, e non si conoscono tuttora quali siano esattamente i geni e le mutazioni geniche responsabili, o come operino. In rari casi, l'autismo è strettamente legato a fattori che causano malformazioni alla nascita. Vista la difficoltà di chiarire con certezza i reali processi causali (eziologici e patogenetici) dell'autismo, sono state a volte proposte anche ipotesi estremamente eterogenee e scientificamente infondate, come ad esempio la vecchia e ampiamente smentita credenza che i vaccini potessero avere un ruolo in merito; tesi che si è dimostrata essere del tutto priva di fondamento.
 • Many causes of autism have been proposed, but understanding of the theory of causation of autism and the other autism spectrum disorders is incomplete. Research indicates that genetic factors predominate. The heritability of autism, however, is complex, and it is typically unclear which genes are responsible. In rare cases, autism is strongly associated with agents that cause birth defects. Many other causes have been proposed, such as childhood immunizations, but numerous epidemiological studies have shown no scientific evidence supporting any link between vaccinations and autism.
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 5458692 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 61139 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 117 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 104497426 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:colonnes
 • 2 (xsd:integer)
prop-fr:groupe
 • N
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • Les théories de l'autisme et des troubles envahissants du développement sont des représentations théoriques diverses de l'autisme ou troubles du spectre autistique, et des troubles envahissants du développement.
 • Sono state avanzate molte ipotesi sulle possibili cause dell'autismo, ma al momento tali teorie sono ancora insoddisfacenti.I fattori genetici contribuiscono in maniera molto significativa al rischio che un bambino sviluppi la sindrome autistica, ma l'ereditabilità dell'autismo è molto complessa, e non si conoscono tuttora quali siano esattamente i geni e le mutazioni geniche responsabili, o come operino.
 • Otizmin nedenleri, yaygın gelişimsel bozuklukların ana nedenleri.Avusturyalı pediatrist, tıp teorisyeni ve tıp profesörü Hans Asperger hastalarının aile üyeleri arasında, özellikle de babalar da olan ortak semptomları tanımlamıştır ve araştırmalar bu gözlemi doğrulayarak kalıtsallığın Asperger sendromuna bir etkisi olduğunu göstermektedir.
 • Many causes of autism have been proposed, but understanding of the theory of causation of autism and the other autism spectrum disorders is incomplete. Research indicates that genetic factors predominate. The heritability of autism, however, is complex, and it is typically unclear which genes are responsible. In rare cases, autism is strongly associated with agents that cause birth defects.
rdfs:label
 • Théories de l'autisme et des troubles envahissants du développement
 • Cause dell'autismo
 • Causes of autism
 • Otizmin nedenleri
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of