Le Great Eastern est un paquebot transatlantique britannique lancé en 1858 et conçu par Isambard Kingdom Brunel. Il est le premier paquebot géant et le plus grand navire jamais construit à son époque, avec une capacité d'embarquement de 4 000 passagers sans qu'il soit nécessaire de le réapprovisionner en charbon entre la Grande-Bretagne et la côte est des États-Unis. Il détient longtemps le record du navire le plus long (jusqu'en 1899) et le plus gros du monde (jusqu'en 1901).

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le Great Eastern est un paquebot transatlantique britannique lancé en 1858 et conçu par Isambard Kingdom Brunel. Il est le premier paquebot géant et le plus grand navire jamais construit à son époque, avec une capacité d'embarquement de 4 000 passagers sans qu'il soit nécessaire de le réapprovisionner en charbon entre la Grande-Bretagne et la côte est des États-Unis. Il détient longtemps le record du navire le plus long (jusqu'en 1899) et le plus gros du monde (jusqu'en 1901). Après des débuts difficiles comme paquebot, il est reconverti et pose le premier câble transatlantique sous-marin puis sert d'attraction publicitaire et touristique jusqu'à sa démolition en 1889.Il est surtout célèbre pour avoir incarné le gigantisme des projets de Brunel, son « père » et concepteur qui l'appelait « mon gros bébé », et de la Révolution industrielle du XIXe siècle. Il est aussi célèbre pour ses malheurs et ses échecs, de sa construction à son exploitation, qui lui ont donné la réputation d'un navire maudit, accentuée par les légendes qui l'ont entouré, dont celle qui rapporte que lors de sa démolition, deux cadavres d'ouvriers emmurés vivants furent découverts dans la double-coque.Jules Verne, qui a effectué à son bord une traversée, lui dédie son roman Une ville flottante en 1871 tandis que Victor Hugo lui rend hommage dans un poème de La Légende des siècles.
 • Грейт Истерн (англ. Great Eastern, до спуска на воду носил имя Левиафан) — британский пароход, спроектированный Изамбардом Брюнелем и спущенный на воду в 1858 году. Был крупнейшим кораблём в мире до конца века, пока в 1899 не был построен превосходящий его по длине Oceanic II, а в 1901 — превосходящий его по водоизмещению Celtic II. Заслужил дурную славу из-за большого числа связанных с ним несчастных случаев.
 • Great Eastern, modern okyanusaşırı yolcu gemilerinin ilk örneği sayılan buharlı gemi. Isambard Kingdom Brunel ve J. Scott tarafından Eastern Navigation Company için tasarlanmıştır. 1858'de suya indirilmiştir. İngiliz donanmasına ait Great Eastern'in görevi, İngiltere ile Hindistan arasında sefer yapmaktı. Zamanının en büyük gemisi şeklinde ün saldı. Boyutlarının bu kadar büyük olmasının başlıca nedeni, gidiş ve dönüş yolcukluklarında kullanılacak yakıt maddelerinin birlikte taşınması zorunluluğundan ileri geliyordu. Çünkü o dönemde, kömür gereksinimini doğu ülkelerinden karşılama olanağı yoktu. Bu dev deniz taşıtı kızağa konduğu andan başlayarak, pek çok şanssızlıkla karşılaşmıştır. Tersanede ölümle sonuçlanan sayısız iş kazaları, yapımı üstlenen şirketin iflas etmesi bunlara birer örnektir. Great Eastern'in bu kötü yazgısı daha sonra da sürmüştür. 30 Ocak 1858 tarihinde denize indirilen gemi, bir yıl hareketsiz kalmış sonunda ilk yolculuğuna çıkacağı gün, baş mühendisine inme inmiştir. Yolculuk sırasında da gemide çıkan bir yangın görevlilerden altı kişinin ölümüne yol açmıştır. Bu dev geminin ilk günden başlayan şanssızlığı, hizmet verdiği sürece kazalar, yangınlar, iflaslar gibi büyük zararlara yol açan olaylarla sürüp gitmiştir. Daha sonraları Great Ship Company'e satılan gemi New York ticaret hattında çalıştırılmaya başladı. Ama geniş ambarlarını tam şekilde doldurulamadığı için devamlı zararına seferler yaptı. 1864'de SteamShip Company'ye satıldı ve kablo döşeme gemisi olarak kullanıldı. Avrupa ve Amerika'yı birbirine bağlayan denizaltı telgraf kablolarının döşenmesi sırasında 3.400 km uzunluğunda ve 4.500 ton ağırlığındaki kabloları taşıyacak başka bir araç bulunmadığı için Great Eastern'den yararlanılmıştır. 1866-1874 yılları arası yıllara rastlayan bu dönem geminin en sakin ve başarılı günleri olmuştur. Bir ara kablo döşeme işine ara vererek ABD'li ziyaretçileri 2.Paris Dünya Sergisi'ne götürmek üzere, Liverpool'dan New York'a gönderildi. Bu yolculuğa katılan Jules Verne Yüzen Şehir adlı romanında bu gemiyi anlattı. Bu büyük transatlantik oniki yıl süren uzun bir işsizlik döneminden sonra 1889 yılında hurdaya çıkarılmış ve bir yıkıcıya satılmıştır. Ancak parçalama işlemi, elde edilecek hurdanın gelirinden çok yüksek olduğu için yıkıcı da bu işten zarar etmiştir. Karşılaştığı bütün şanssızlıklara karşın, Great Eastern gemi mühendisliği alanında büyük bir çığır açmıştır. 211 m boyunda, 25 m genişliğindeki bu gemi 32.000 ton ağırlığındaydı. Bu boyutları ancak yarım yüzyıl sonra yapılan Lusitania transatlantiği aşmıştır. Saatte 15 deniz mili hız yapabilen Great Eastern'in motorları 2.600 beygir gücündeydi. 15.000 ton kömür, 6.000 ton yük, 400 personel ve 4.000'den fazla yolcu taşıyabilecek güçteydi. Ne var ki, Great Eastern'in hiçbir seferine 1.500'den fazla yolcu katılmamıştır.
 • Az SS Great Eastern egy óceánjáró volt, amelyet 1858-ban bocsátottak vízre Nagy-Britanniában. Korának legnagyobb hajója volt, hozzá mérhető vízi járművet évtizedekig nem építettek sehol.
 • El Great Eastern (Gran Oriental) va ser un vaixell britànic construït en ferro i botat el 1858. Tenia 211 metres d'eslora i era capaç de viatjar a 13 nusos (24 km/h) i transportar a 3500 persones. Quan va ser construït era cinc vegades més gran que qualsevol altre vaixell de la seva època. Tenia una hèlix i dues rodes de pales, i portava suficient carbó per viatjar des d'Europa fins a Austràlia sense re-abastir-se. Va fracassar com creuer de línia però el 1866 va tendir amb èxit el primer cable transatlàntic operatiu.
 • Die Great Eastern war ein 211 Meter langer stählerner Segeldampfer mit einem kombinierten Schaufelrad-, Schrauben- und Segelantrieb mit sechs Masten. Bis 1888 war es mit Abstand das größte Schiff der Welt und seiner Zeit um Jahrzehnte voraus. Konstruiert wurde es vom englischen Ingenieur Isambard Kingdom Brunel (1806–1859). Es hatte eine Kapazität von 4.000 Passagieren und konnte die Welt umrunden, ohne Kohle nachbunkern zu müssen. Bedeutend wurde die Great Eastern für die Verlegung des ersten funktionsfähigen Transatlantikkabels (1866).
 • SS Great Eastern was an iron sailing steam ship designed by Isambard Kingdom Brunel, and built by J. Scott Russell & Co. at Millwall on the River Thames, London. She was by far the largest ship ever built at the time of her 1858 launch, and had the capacity to carry 4,000 passengers from England to Australia without refuelling. Her length of 692 feet (211 m) was only surpassed in 1899 by the 705-foot (215 m) 17,274-gross-ton RMS Oceanic, and her gross tonnage of 18,915 was only surpassed in 1901 by the 701-foot (214 m) 21,035-gross-ton RMS Celtic. With five funnels (later reduced to four), she was one of a very few vessels to ever sport that number, sharing her number of five with the Russian cruiser Askold – though several warships, including HMS Viking, and several French cruisers of the pre-dreadnought era had six.Brunel knew her affectionately as the "Great Babe". He died in 1859 shortly after her ill-fated maiden voyage, during which she was damaged by an explosion. After repairs, she plied for several years as a passenger liner between Britain and North America before being converted to a cable-laying ship and laying the first lasting transatlantic telegraph cable in 1866. Finishing her life as a floating music hall and advertising hoarding (for the famous department store Lewis's) in Liverpool, she was broken up in 1889.
 • Il Great Eastern era un famoso piroscafo costruito nel 1853 da Isambard Kingdom Brunel (un ingegnere inglese specializzato nel settore dei trasporti, noto per aver collaborato alla realizzazione della galleria sotto il Tamigi).Si trattava della più grande nave del mondo e venne superata solo cinquant'anni più tardi dal Kaiser Wilhelm II (come tonnellaggio) e dal Mauretania (come lunghezza). La sua costruzione fu motivata dalla necessità di effettuare i primi viaggi oceanici sfruttando la motrice a vapore, che solo da pochi anni si era cimentata nelle lunghe tratte intercontinentali.Il problema principale restava la quantità di combustibile necessaria per coprire tali distanze, quantità che nessuna nave sembrava in grado di imbarcare. Poiché Brunel aveva dimostrato che la resistenza di una nave all'acqua è proporzionale al quadrato delle sue dimensioni e che lo spazio disponibile per il carburante è proporzionale al cubo, concepì un'imbarcazione sei volte più grande della più imponente nave dell'epoca. Lungo 211 metri e pesante 20.000 tonnellate, questo mastodonte si presentava come un pontone dalla linea assolutamente piatta, con lo scafo alto come un palazzo e con cinque piccoli fumaioli; poteva portare 4.000 persone ed era mosso da due gigantesche ruote a pale, un'elica e sei alberature per la navigazione suppletiva a vela. Era inoltre dotato di un doppio fondo che si estendeva per tutta la lunghezza della chiglia.Il Great Eastern fu finanziato dalla Eastern Steam Navigation Company ma la sua costruzione incontrò vari problemi a causa di incidenti in cui vari operai persero la vita e uno scomparve misteriosamente. Varato nel 1854, i marinai in coperta avvertirono un martellare incessante sullo scafo, la barca arenò subito dopo lungo la riva del Tamigi presentando uno squarcio dello scafo di 25m ,tuttavia, il secondo scafo sovrastante resistette all'urto senza presentare alcun danno. Durante le riparazioni finali il sommozzatore addetto, emerse pallido e tremante dall'acqua afermando con certezza di avere visto un fantasma battere contro lo scafo con un martello, le indagini conclusero che si trattava di un anello di ferro che per la corrente urtava lo scafo. Quattro anni dopo prese finalmente il mare, l'equipaggio però si lamentava perché la notte si sentiva martellare sullo scafo. - ancora incompleto nelle sovrastrutture - e il 17 giugno 1860 compì il suo viaggio inaugurale verso New York. Fu utilizzato come nave mercantile e passeggeri (Brunel lo concepì per navigare sulla linea Londra-Bombay, in India, doppiando il Capo di Buona Speranza) ma i costi di esercizio restarono altissimi.Il suo maggior contributo lo diede durante la posa del primo cavo telegrafico tra l'Europa e l'America, nel 1865, su proposta di Cyrus W. Field. Il cavo era lungo 3700 chilometri e fu arrotolato in tre cisterne nella stiva della nave; fu steso sul fondale tra l'Irlanda e Terranova e - dopo la prima trasmissione transoceanica - l'evento fu celebrato come l'Ottava meraviglia del mondo.la demolizione del Great Eeastern inizio nel 1888. ci furono complicazioni nel mettere a secco la barca perché uno dei mastodontici cavi di acciaio cedette e la nave si giro quasi completamente sfiorando per un pelo le banchine del porto, ancora una volta questa disgrazia fu anticipata da un martellare incostante. Lo scafo progettato da brunel dimostro ancora una volta la sua resistenza rendendo necessari ben 2 anni di lavori per demolirlo. la demolizione ebbe un arresto di qualche settimana al ritrovamento di uno scheletro di un uomo chiuso nello scafo per errore, con accanto una cassa degli attrezzi e un grosso martello in mano. il cadavere fu identificato come l'uomo che era scomparso durante i lavori. I lavori terminarono nel 1890.Questo famoso bastimento costituisce l'ambientazione del celebre romanzo di Jules Verne "Una città galleggiante",del 1870.
 • SS Great Eastern adalah kapal paling canggih dan ambisius dari ketiga kapal yang di bangun oleh ahli mesin bervisi luar biasa, Isambard Kingdom Brunel. Setelah pembuatannya yang berjalan selama empat tahun, Great Eastern diluncurkan tanggal 31 Januari 1858. Dibandingkan dengan kapal - kapal lain pada masanya, Great Eastern sungguh seperti raksasa. Sebagian besar kapal yang ada saat itu, biasanya kurang dari 5.000 ton, sedang Great Eastern berbobot 18.914 ton. Kapal itu memiliki lima cerobong (funnel) dan dirancang untuk mengangkut 4.000 penumpang. Jika digunakan sebagai kapal pasukan, kapal dapat mengangkut 10.000 prajurit. Dengan kapasitas penyimpanan 12.200 ton batu bara, kapal tersebut dapat mengangkut 6.000 kargo dari Inggris ke Australia atau India tanpa harus mengisi bahan bakar. Great Eastern memiliki panjang 692 kaki kurang lebig 225 meter lebar 24 meter, selama lebih dari 40 tahun menjadi kapal terbesar di dunia. Kapal itu memiliki kecepatan tertinggi 15 knot dan memiliki kekuatan mesin silinder sebesar 3.410 tenaga kuda, yang memutar dua roda berpedal berdiameter 56 kaki kurang lebih 17 meter roda berpedal terbesar yang pernah dipasang ke kapal penumpang. Kapal itu juga memiliki baling-baling bersirip empat sebesar 24 kaki kurang lebih 7,5 meter yang menggunakan tenaga sebesar 4.890 tenaga kuda. Keenam tiang layarnya membawa layar selebar 17.800 meter persegi. Kapal tersebut adalah satu - satunya kapal yang dibangun lengkap dengan layar, pedal, dan baling - baling. Sebagai pakar segala sesuatu yang pertama, Brunel membangun Great Eastern sebagai kapal pertama yang memiliki kemudi mesin terpisah, dan
 • El Great Eastern fue un transatlántico propulsado por vapor y velas con casco de hierro diseñado por Isambard Kingdom Brunel y construido por los astilleros J. Scott Russell & Co de Millwall (Londres). Fue el barco más grande jamás construido en el momento de su botadura en 1858, teniendo capacidad para transportar a 4.000 pasajeros alrededor del mundo sin reabastecerse. Fue enviado al desguace en 1889. Su longitud de 211 m solo fue superada en 1899 por los 215 m del RMS Oceanic, y sus 18.915 TB sólo fueron superadas en 1901 por las 21.035 TB del RMS Celtic de 214 m.
 • グレート・イースタン(SS Great Eastern)は1858年に進水した19世紀最大級の蒸気船である。客船として大西洋の航海に使用された後、海底ケーブル敷設船として活用された。
 • SS Great Eastern (wstępna nazwa Lewiatan) – statek parowy zaprojektowany przez Isambarda Kingdoma Brunela, zwodowany w 1858. Był to wówczas największy na świecie parowiec.Jego pojemność wynosiła 18 914 BRT, długość – 211 metrów, szerokość – 25 metrów, wysokość – 18 metrów(dla porównania wymiary zatopionego przez górę lodową "Titanica": długość – 269 metrów, szerokość – 29 metrów, wysokość kadłuba – 18 metrów).SS Great Eastern posiadał podwójne stalowe poszycie oraz dwa pędniki – czterołopatkową śrubę napędową i dwa koła łopatkowe średnicy 17 m. Jako napęd pomocniczy posiadał także możliwość rozpięcia ożaglowania. Umożliwiał przewiezienie w rejsie dookoła świata bez zawijania do portów 4000 pasażerów.Kłopoty ze znalezieniem dostatecznej liczby pasażerów sprawiły, że został przerobiony na statek towarowy do kładzenia telegraficznego kabla podmorskiego i posłużył w 1865 do ułożenia 4200 kilometrów kabla na dnie Atlantyku. Zezłomowany w 1889.Rejs Great Eastern w 1867 posłużył pisarzowi Juliuszowi Verne'owi za inspirację do napisania książki Pływające miasto wydanej przez Pierre'a Jules'a Hetzla w cyklu Niezwykłe podróże.
 • Great Eastern byl svého času největší parník světa. Navržen byl proslulým anglickým lodním inženýrem a konstruktérem Isambardem Kingdomem Brunelem a dokončen byl roku 1859. Již před svou první plavbou s cestujícími měl parník pověst prokleté lodi, protože jeho stavba i zkušební plavby byly provázeny řadou neštěstí. Bylo to zaviněno především tím, že projektantům chyběly zkušenosti se stavbou lodi tak obrovských rozměrů (prostornost 18 915 BRT, délka 210 metrů, šířka 25 metrů, počet cestujících 2996). Již problémy při spouštění lodě na vodu vedly k nervovému zhroucení konstruktéra Brunela. Výbuch kotle při první zkušební plavbě si vyžádal pět lidských životů (a za několik dnů stavitel Brunel zemřel raněn mrtvicí). Při další zkušební plavbě vnikla do lodi voda a opět si to vyžádalo lidské životy. Proto také první plavbu roku 1860 absolvovala loď jen se čtyřiceti třemi cestujícími.V důsledku komerčního neúspěchu byl parník nasazen jako loď pro kladení telegrafických kabelů mezi Evropou a Amerikou. Roku 1867 byl opět přestavěn na osobní loď a jeho plavby z Liverpoolu do New Yorku se se svým bratrem Paulem zúčastnil i slavný francouzský spisovatel Jules Verne, kterého cesta inspirovala k napsání románu Plující město (1871, Une ville flottante). Po dvou letech byla loď opět nasazena na kladení kabelů. Great Eastern byl v provozu do roku 1888 a roku 1891 byla loď demontována.
 • De Great Eastern was een voor zijn tijd kolossaal stoomschip dat in 1857 gebouwd werd door de bekende Britse ingenieur Isambard Kingdom Brunel.
dbpedia-owl:occupation
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 276187 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 57487 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 180 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 107312580 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:affréteur
prop-fr:année
 • 1939 (xsd:integer)
 • 1953 (xsd:integer)
 • 1981 (xsd:integer)
 • 2002 (xsd:integer)
 • 2003 (xsd:integer)
 • 2006 (xsd:integer)
prop-fr:après
 • Celtic
 • Oceanic
prop-fr:armateur
 • Compagnie pour la navigation orientale
 • Great Ship Company
prop-fr:autresNoms
 • Leviathan
prop-fr:avant
 • Himalaya
prop-fr:chantier
prop-fr:commons
 • Category:Great Eastern
prop-fr:couleur
 • FF8000
prop-fr:coût
 • 1000000.0
prop-fr:déplacement
 • 27000 (xsd:integer)
prop-fr:format
 • poche
prop-fr:icone
 • Great Eastern painting smooth sea.jpg
 • Queen Mary 2 05 KMJ.jpg
prop-fr:isbn
 • 978 (xsd:integer)
prop-fr:lancement
 • 1858-01-31 (xsd:date)
prop-fr:langue
 • anglais
 • français
prop-fr:largeur
 • 25 m
prop-fr:lccn
 • 81173531 (xsd:integer)
 • 2004426922 (xsd:integer)
 • 2006389555 (xsd:integer)
prop-fr:lieu
 • Rennes
 • London
 • Newton Abbot
prop-fr:longueur
 • 211 m
prop-fr:légende
 • Le Great Eastern à Hearts Content en juillet 1866.
prop-fr:nom
prop-fr:oclc
 • 62345082 (xsd:integer)
prop-fr:passagers
 • 4000 (xsd:integer)
prop-fr:portEnLourd
 • 32000 (xsd:integer)
prop-fr:propulsion
 • 1 (xsd:integer)
prop-fr:prénom
 • James
 • George S.
 • Deborah
 • Annabel
 • David Budlong
 • Rosine Lagier
prop-fr:puissance
 • 6.0
prop-fr:période
 • 1860 (xsd:integer)
prop-fr:quille
 • 0001-05-01 (xsd:date)
prop-fr:statut
 • Démoli en 1889 - 1890
prop-fr:tirantD'eau
 • 6,1 m
prop-fr:titre
 • Brunel
 • Il y a un siècle... les paquebots transatlantiques, Rêves et tragédies
 • S.S. « Great Eastern »
 • Seven Wonders of the Industrial World
 • Steam Conquers the Atlantic
 • The Great Iron Ship
prop-fr:tonnage
 • 18915 (xsd:integer)
prop-fr:type
prop-fr:vitesse
 • 12 (xsd:integer)
prop-fr:voyageInaugural
 • 1860-06-17 (xsd:date)
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:wikisource
 • Le Great-Eastern
prop-fr:éditeur
 • Fourth Estate
 • Harper
 • Éditions Ouest-France
 • David & Charles
 • Haus Publishing
 • D. Appleton-Century
prop-fr:équipage
 • 418 (xsd:integer)
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Le Great Eastern est un paquebot transatlantique britannique lancé en 1858 et conçu par Isambard Kingdom Brunel. Il est le premier paquebot géant et le plus grand navire jamais construit à son époque, avec une capacité d'embarquement de 4 000 passagers sans qu'il soit nécessaire de le réapprovisionner en charbon entre la Grande-Bretagne et la côte est des États-Unis. Il détient longtemps le record du navire le plus long (jusqu'en 1899) et le plus gros du monde (jusqu'en 1901).
 • Грейт Истерн (англ. Great Eastern, до спуска на воду носил имя Левиафан) — британский пароход, спроектированный Изамбардом Брюнелем и спущенный на воду в 1858 году. Был крупнейшим кораблём в мире до конца века, пока в 1899 не был построен превосходящий его по длине Oceanic II, а в 1901 — превосходящий его по водоизмещению Celtic II. Заслужил дурную славу из-за большого числа связанных с ним несчастных случаев.
 • Az SS Great Eastern egy óceánjáró volt, amelyet 1858-ban bocsátottak vízre Nagy-Britanniában. Korának legnagyobb hajója volt, hozzá mérhető vízi járművet évtizedekig nem építettek sehol.
 • グレート・イースタン(SS Great Eastern)は1858年に進水した19世紀最大級の蒸気船である。客船として大西洋の航海に使用された後、海底ケーブル敷設船として活用された。
 • De Great Eastern was een voor zijn tijd kolossaal stoomschip dat in 1857 gebouwd werd door de bekende Britse ingenieur Isambard Kingdom Brunel.
 • SS Great Eastern adalah kapal paling canggih dan ambisius dari ketiga kapal yang di bangun oleh ahli mesin bervisi luar biasa, Isambard Kingdom Brunel. Setelah pembuatannya yang berjalan selama empat tahun, Great Eastern diluncurkan tanggal 31 Januari 1858. Dibandingkan dengan kapal - kapal lain pada masanya, Great Eastern sungguh seperti raksasa. Sebagian besar kapal yang ada saat itu, biasanya kurang dari 5.000 ton, sedang Great Eastern berbobot 18.914 ton.
 • El Great Eastern fue un transatlántico propulsado por vapor y velas con casco de hierro diseñado por Isambard Kingdom Brunel y construido por los astilleros J. Scott Russell & Co de Millwall (Londres). Fue el barco más grande jamás construido en el momento de su botadura en 1858, teniendo capacidad para transportar a 4.000 pasajeros alrededor del mundo sin reabastecerse. Fue enviado al desguace en 1889.
 • El Great Eastern (Gran Oriental) va ser un vaixell britànic construït en ferro i botat el 1858. Tenia 211 metres d'eslora i era capaç de viatjar a 13 nusos (24 km/h) i transportar a 3500 persones. Quan va ser construït era cinc vegades més gran que qualsevol altre vaixell de la seva època. Tenia una hèlix i dues rodes de pales, i portava suficient carbó per viatjar des d'Europa fins a Austràlia sense re-abastir-se.
 • SS Great Eastern (wstępna nazwa Lewiatan) – statek parowy zaprojektowany przez Isambarda Kingdoma Brunela, zwodowany w 1858.
 • Il Great Eastern era un famoso piroscafo costruito nel 1853 da Isambard Kingdom Brunel (un ingegnere inglese specializzato nel settore dei trasporti, noto per aver collaborato alla realizzazione della galleria sotto il Tamigi).Si trattava della più grande nave del mondo e venne superata solo cinquant'anni più tardi dal Kaiser Wilhelm II (come tonnellaggio) e dal Mauretania (come lunghezza).
 • Great Eastern, modern okyanusaşırı yolcu gemilerinin ilk örneği sayılan buharlı gemi. Isambard Kingdom Brunel ve J. Scott tarafından Eastern Navigation Company için tasarlanmıştır. 1858'de suya indirilmiştir. İngiliz donanmasına ait Great Eastern'in görevi, İngiltere ile Hindistan arasında sefer yapmaktı. Zamanının en büyük gemisi şeklinde ün saldı.
 • Die Great Eastern war ein 211 Meter langer stählerner Segeldampfer mit einem kombinierten Schaufelrad-, Schrauben- und Segelantrieb mit sechs Masten. Bis 1888 war es mit Abstand das größte Schiff der Welt und seiner Zeit um Jahrzehnte voraus. Konstruiert wurde es vom englischen Ingenieur Isambard Kingdom Brunel (1806–1859). Es hatte eine Kapazität von 4.000 Passagieren und konnte die Welt umrunden, ohne Kohle nachbunkern zu müssen.
 • Great Eastern byl svého času největší parník světa. Navržen byl proslulým anglickým lodním inženýrem a konstruktérem Isambardem Kingdomem Brunelem a dokončen byl roku 1859. Již před svou první plavbou s cestujícími měl parník pověst prokleté lodi, protože jeho stavba i zkušební plavby byly provázeny řadou neštěstí.
 • SS Great Eastern was an iron sailing steam ship designed by Isambard Kingdom Brunel, and built by J. Scott Russell & Co. at Millwall on the River Thames, London. She was by far the largest ship ever built at the time of her 1858 launch, and had the capacity to carry 4,000 passengers from England to Australia without refuelling.
rdfs:label
 • SS Great Eastern
 • Great Eastern
 • Great Eastern
 • Great Eastern
 • Great Eastern
 • Great Eastern
 • Great Eastern
 • Great Eastern
 • SS Great Eastern
 • SS Great Eastern
 • SS Great Eastern
 • SS Great Eastern
 • Грейт Истерн
 • グレート・イースタン (蒸気船)
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:predecessor of
is dbpedia-owl:successor of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of