Robert François Damiens ou Damier, né le 9 janvier 1715 à La Thieuloye, près d'Arras (Pas-de-Calais) et mort le 28 mars 1757 à Paris, condamné par la Justice pour avoir tenté d'assassiner le roi Louis XV, fut la dernière personne, en France, à subir le supplice du Régicide, l'écartèlement, sous l'Ancien Régime.↑ L'ancienne France - La justice et les tribunaux, Firmin-Didot, Paris, 1888, p. 79.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Robert François Damiens ou Damier, né le 9 janvier 1715 à La Thieuloye, près d'Arras (Pas-de-Calais) et mort le 28 mars 1757 à Paris, condamné par la Justice pour avoir tenté d'assassiner le roi Louis XV, fut la dernière personne, en France, à subir le supplice du Régicide, l'écartèlement, sous l'Ancien Régime.
 • Robert- François Damiens (9 de janeiro de 1715 - 28 março de 1757) foi um camponês francês acusado de atentar contra a vida do rei Luís XV em 1757, o que culminou numa notória e controversa execução pública. Damiens foi a última pessoa a ser executada na França de acordo com métodos que incluíam tortura e esquartejamento.
 • Robert François Damiens (La Thieuloye bij Arras, 9 januari 1715 - Parijs, 28 maart 1757) was een Fransman die bekend is omwille van zijn mislukte aanslag op de Franse koning Lodewijk XV.Damiens diende in het leger, was bediende en had verschillende andere baantjes. Hij was een goedgelovige en beïnvloedbare man die zich vaak ophield in kringen van het Parlement van Parijs, een rechtbank die in verschillende conflicten met Lodewijk XV verwikkeld was, en waar opruiende taal tegen de koning gebruikt werd. Op 5 januari 1757 bracht de koning een bezoek aan een van zijn dochters in het kasteel van Versailles. Toen hij in zijn koets wilde stappen kwam Damiens naar voren en stak de koning met een mes, waarbij slechts een oppervlakkige wond ontstond. Damiens werd onmiddellijk gearresteerd.De koning zelf vond de zaak nauwelijks de moeite waard, maar het proces werd voor het Parlement van Parijs gebracht, dat geen moeite spaarde om te verdoezelen dat de eigen magistraten door hun opruiende taal waarschijnlijk zelf de inspirators tot de moordpoging waren geweest. De morele schuld werd uiteindelijk bij de Jezuïeten gelegd. Vanwege deze poging tot koningsmoord (regicide) werd Damiens op 26 maart 1757 veroordeeld tot de dood door middel van vierendeling. Bij de aankondiging van zijn straf zou hij de woorden "La journée sera rude" (vertaling: 't wordt een zware dag) hebben gesproken. De terechtstelling vond twee dagen later plaats op het Place de Grève voor het stadhuis van Parijs, en werd bijgewoond door onder andere Casanova, die er over berichtte in zijn memoires. Een gedetailleerd verslag van de executie kan ook gevonden worden aan het begin van het eerste hoofdstuk van Michel Foucault's "Surveiller et punir", dat naar het Nederlands werd vertaald als "Discipline, toezicht en straf ".Op 29 maart beval het Parlement in naam van de koning dat het geboortehuis van Damiens zou worden gesloopt om nooit meer te worden herbouwd. Zijn broers en zusters moesten een andere achternaam aannemen; zijn vrouw, zijn dochter en zijn vader werden uit Frankrijk verbannen.Om de eigen betrokkenheid te verbergen achter voorgewende verontwaardiging, kon het Parlement niet anders dan de wreedste straf uitspreken. Omwille van deze wrede straf protesteerden verschillende tijdgenoten om hun ongenoegen te uiten, een gevoelen dat heden ten dage door vele tegenstanders van de doodstraf nog steeds wordt gedeeld.
 • Robert-François Damiens (1715-1757) Fransa Kralı XV. Louis'ye 1757 yılında yaptığı başarısız suikast girişiminden sonra kötü üne kavuşan bir Fransızdır. Fransa'da kral katillerine (regicide) uygulanan geleneksel ve acımasız sürükleyerek dörde bölmek yöntemi ile idam edilen son kişidir.Damiens 1715 yılında Artois yakınlarındaki Arras'ta bulunan La Thieuloye adında bir köyde doğdu. Genç yaşta orduya katıldı. Terhis edildikten sonra sivil olarak Paris'teki Jesuits yüksek okulunda çalışmaya başladı, ve bundan da diğer girdiği işlerdeki gibi "kötü davranışları" nedeniyle atılarak çevresinden Robert le Diable (şeytani Robert) lakabını kazandı.Papa XI. Clement'in Paris Parlementosu ile olan çatışmaları sırasında Damiens'in aklında Hristiyan kilisesine ilişkin fikirler mayalandığı ve ruhban sınıfının Jansenist ile Konvülsiyonist'lere kimi dini ayinleri uygulamayı reddetmesinin fikir hayatını etkilediği sanılmaktadır. Görünüşe göre kralın ölümünün barışı yeniden sağlayacağını düşünmüştür. Ancak Damiens (belkide gerçekten de) kralı sadece korkutmak istediğini ve ona ciddi bir zarar vermek gibi bir niyetinin olmadığını iddia etmiştir. 5 Ocak 1757'de kral arabasına binerken Damiens öne atıldı ve kralı bıçakladı. Küçük bir yara bırakan Damiens kaçmak için herhangi bir girişimde bulunmadı ve derhal yakalandı. Sonra kendisini kimin gönderdiğini ve suç ortaklarını açıklaması için işkence edildi. Bu uğraş başarısız oldu. Paris Parlementosu tarafından kral katili olarak yargılandı ve Place de Grève'de bulunan atlar ile sürüklenip dörde bölünerek idamına karar verildi. Önce kızgın kerpetenlerle işkence edildi, ve bıçağı tutan eli kükürt, balmumu ve kızgın yağ ile yakıldı. Sonra atlar dörde bölme işlemi için kollarına ve ayaklarına koşuldu. Damiens'in uzuvları kolayca ayrılmadı, ve birkaç saat sonra Parlemento vekilleri cellat ve yardımcılarına kol ve ayaklarındaki eklemleri kesme emri verdiler. Böylece Damiens kalabalığın alkışları arasında dörde bölündü. Hala yaşayan gövdesi kazığa bağlanarak yakıldı. Ölümünden sonra evi yıkıldı, kardeşleri soyadlarını değiştirmeye zorlandı ve ailesi Fransa'dan sürüldü. Damiens'in idamı Michel Foucault'nun Hapishanenin Doğuşu adlı cezalandırma sistemleri çalışmasının giriş kısmında ayrıntılı olarak anlatılır. Ayrıca Peter Weiss'in tiyatro oyunu Marat/Sade'de ölümünün bir canlandırması yapılmıştır.
 • Robert-François Damiens (9 January 1715 – 28 March 1757) was a French domestic servant whose attempted assassination of King Louis XV of France in 1757 culminated in his notorious and controversial public execution. He was the last person to be executed in France by drawing and quartering, the traditional and gruesome form of death penalty used for regicides.
 • Robert-François Damiens oder Damien (* 9. Januar 1715 in La Thieuloye bei Arras; † 28. März 1757 in Paris) verübte 1757 ein fehlgeschlagenes Attentat auf den französischen König Ludwig XV. Er zählt zu den letzten Verurteilten, die mit der traditionellen grausamen Bestrafung für Königsmörder (Vierteilung) hingerichtet wurden.
 • Robert-François Damiens (La Thieuloye, 9 gennaio 1715 – Parigi, 28 marzo 1757) è stato un domestico francese.Autore di un fallito tentativo di regicidio, ai danni di Luigi XV di Francia, fu l'ultima persona, in Francia, a essere stata condannata a morte per mezzo dello squartamento (vedi François Ravaillac).
 • Robert François Damiens, nació en 1715 en La Thieuloye, cerca de Arras (Pas-de-Calais) y murió en 1757 en París, fue el autor de la tentativa de asesinato contra Luis XV.
 • Робер-Франсуа Дамьен (фр. Robert François Damiens; 9 января 1715, Ла-Тьёлуа близ Арраса — 28 марта 1757, Париж, Гревская площадь) — француз, известный тем, что совершил неудачное покушение на короля Франции Людовика XV.
 • ロベール=フランソワ・ダミアン(Robert-François Damiens、1715年1月9日 - 1757年3月27日)は、フランス王ルイ15世暗殺未遂の罪によって八つ裂きの刑になった人物である。ダミアンはアラスの近くの村で1715年に生まれ、若いときに軍に入隊した。軍を辞めたダミアンはパリのイエズス会の召使いになって、働いていたが金を持ち逃げした。ダミアンはジャンセニスムに共感していたらしく、クレメンス11世によるジャンセニスムと痙攣派(ジャンセニスムの一派)への抑圧に反感を抱き、国王を暗殺することで事態を改善しようと考えたが、結局殺さずとも怯えさせるだけでいいと結論付けた。1757年1月5日に、ルイ15世が馬車に乗ろうとしたところをナイフで刺した。寒い時期で厚着をしていたこともあり、ルイ15世はかすり傷で済んだ。ダミアンは逃げることなくその場で逮捕され、共犯者の名前を白状させるために拷問にかけられた。しかし、彼は共犯者も後ろ盾も全くない単独犯だったが、拷問にかけられた苦し紛れに適当な名前を答えた。3月27日、死刑執行人シャルル=アンリ・サンソンとニコラ=シャルル・ガブリエル・サンソンにより、フランスで最も重い刑罰である八つ裂きの刑により死刑になった。まず罪を犯した右腕を罰するために右腕を焼かれ、ペンチで体の肉を引きちぎられ、傷口に沸騰した油や溶けた鉛を注ぎ込まれたあと、手足に切れ込みを入れて八つ裂きにされて絶命し、胴体は焼かれた(シャルル=アンリは、処刑の詳細を記録している)。処刑を目撃した人物は、彼を、イングランドにおいて同様の罪で処刑されたガイ・フォークスになぞらえた。処刑後、ダミアンの家は完全に破壊され更地になり、兄弟と姉妹は改名を強要され、父と妻と娘はフランスから追放された。ミシェル・フーコーは、著書『監獄の誕生』において彼の処刑に言及している。
dbpedia-owl:individualisedGnd
 • 118523589
dbpedia-owl:isniId
 • 0000 0000 8362 8864
dbpedia-owl:lccnId
 • n/80/146654
dbpedia-owl:sudocId
 • 02733998X
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:viafId
 • 20471516
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 111315 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 14939 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 69 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 111056407 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:gnd
 • 118523589 (xsd:integer)
prop-fr:isni
 • 83628864 (xsd:integer)
prop-fr:lccn
 • n/80/146654
prop-fr:nla
 • 49784749 (xsd:integer)
prop-fr:selibr
 • 314341 (xsd:integer)
prop-fr:sudoc
 • 2733998 (xsd:integer)
prop-fr:viaf
 • 20471516 (xsd:integer)
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Robert François Damiens ou Damier, né le 9 janvier 1715 à La Thieuloye, près d'Arras (Pas-de-Calais) et mort le 28 mars 1757 à Paris, condamné par la Justice pour avoir tenté d'assassiner le roi Louis XV, fut la dernière personne, en France, à subir le supplice du Régicide, l'écartèlement, sous l'Ancien Régime.↑ L'ancienne France - La justice et les tribunaux, Firmin-Didot, Paris, 1888, p. 79.
 • Robert- François Damiens (9 de janeiro de 1715 - 28 março de 1757) foi um camponês francês acusado de atentar contra a vida do rei Luís XV em 1757, o que culminou numa notória e controversa execução pública. Damiens foi a última pessoa a ser executada na França de acordo com métodos que incluíam tortura e esquartejamento.
 • Robert-François Damiens (9 January 1715 – 28 March 1757) was a French domestic servant whose attempted assassination of King Louis XV of France in 1757 culminated in his notorious and controversial public execution. He was the last person to be executed in France by drawing and quartering, the traditional and gruesome form of death penalty used for regicides.
 • Robert-François Damiens oder Damien (* 9. Januar 1715 in La Thieuloye bei Arras; † 28. März 1757 in Paris) verübte 1757 ein fehlgeschlagenes Attentat auf den französischen König Ludwig XV. Er zählt zu den letzten Verurteilten, die mit der traditionellen grausamen Bestrafung für Königsmörder (Vierteilung) hingerichtet wurden.
 • Robert-François Damiens (La Thieuloye, 9 gennaio 1715 – Parigi, 28 marzo 1757) è stato un domestico francese.Autore di un fallito tentativo di regicidio, ai danni di Luigi XV di Francia, fu l'ultima persona, in Francia, a essere stata condannata a morte per mezzo dello squartamento (vedi François Ravaillac).
 • Robert François Damiens, nació en 1715 en La Thieuloye, cerca de Arras (Pas-de-Calais) y murió en 1757 en París, fue el autor de la tentativa de asesinato contra Luis XV.
 • Робер-Франсуа Дамьен (фр. Robert François Damiens; 9 января 1715, Ла-Тьёлуа близ Арраса — 28 марта 1757, Париж, Гревская площадь) — француз, известный тем, что совершил неудачное покушение на короля Франции Людовика XV.
 • ロベール=フランソワ・ダミアン(Robert-François Damiens、1715年1月9日 - 1757年3月27日)は、フランス王ルイ15世暗殺未遂の罪によって八つ裂きの刑になった人物である。ダミアンはアラスの近くの村で1715年に生まれ、若いときに軍に入隊した。軍を辞めたダミアンはパリのイエズス会の召使いになって、働いていたが金を持ち逃げした。ダミアンはジャンセニスムに共感していたらしく、クレメンス11世によるジャンセニスムと痙攣派(ジャンセニスムの一派)への抑圧に反感を抱き、国王を暗殺することで事態を改善しようと考えたが、結局殺さずとも怯えさせるだけでいいと結論付けた。1757年1月5日に、ルイ15世が馬車に乗ろうとしたところをナイフで刺した。寒い時期で厚着をしていたこともあり、ルイ15世はかすり傷で済んだ。ダミアンは逃げることなくその場で逮捕され、共犯者の名前を白状させるために拷問にかけられた。しかし、彼は共犯者も後ろ盾も全くない単独犯だったが、拷問にかけられた苦し紛れに適当な名前を答えた。3月27日、死刑執行人シャルル=アンリ・サンソンとニコラ=シャルル・ガブリエル・サンソンにより、フランスで最も重い刑罰である八つ裂きの刑により死刑になった。まず罪を犯した右腕を罰するために右腕を焼かれ、ペンチで体の肉を引きちぎられ、傷口に沸騰した油や溶けた鉛を注ぎ込まれたあと、手足に切れ込みを入れて八つ裂きにされて絶命し、胴体は焼かれた(シャルル=アンリは、処刑の詳細を記録している)。処刑を目撃した人物は、彼を、イングランドにおいて同様の罪で処刑されたガイ・フォークスになぞらえた。処刑後、ダミアンの家は完全に破壊され更地になり、兄弟と姉妹は改名を強要され、父と妻と娘はフランスから追放された。ミシェル・フーコーは、著書『監獄の誕生』において彼の処刑に言及している。
 • Robert François Damiens (La Thieuloye bij Arras, 9 januari 1715 - Parijs, 28 maart 1757) was een Fransman die bekend is omwille van zijn mislukte aanslag op de Franse koning Lodewijk XV.Damiens diende in het leger, was bediende en had verschillende andere baantjes.
 • Robert-François Damiens (1715-1757) Fransa Kralı XV. Louis'ye 1757 yılında yaptığı başarısız suikast girişiminden sonra kötü üne kavuşan bir Fransızdır. Fransa'da kral katillerine (regicide) uygulanan geleneksel ve acımasız sürükleyerek dörde bölmek yöntemi ile idam edilen son kişidir.Damiens 1715 yılında Artois yakınlarındaki Arras'ta bulunan La Thieuloye adında bir köyde doğdu. Genç yaşta orduya katıldı.
rdfs:label
 • Robert-François Damiens
 • Robert François Damiens
 • Robert François Damiens
 • Robert François Damiens
 • Robert François Damiens
 • Robert-François Damiens
 • Robert-François Damiens
 • Robert-François Damiens
 • Дамьен, Робер-Франсуа
 • ロベール=フランソワ・ダミアン
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of