La Turquie est divisée en 81 provinces (en turc il) elles-mêmes découpées en arrondissements (ilçe). Les provinces et les arrondissements sont administrés respectivement par des préfets (vali) et des sous-préfets (kaymakam) nommés par l’État. La province est la circonscription électorale pour l’élection des députés au parlement.Les maires de commune (belediye başkanı) sont élus au suffrage universel, en même temps que les maires de quartier ou de village (muhtar).

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • La Turquie est divisée en 81 provinces (en turc il) elles-mêmes découpées en arrondissements (ilçe). Les provinces et les arrondissements sont administrés respectivement par des préfets (vali) et des sous-préfets (kaymakam) nommés par l’État. La province est la circonscription électorale pour l’élection des députés au parlement.Les maires de commune (belediye başkanı) sont élus au suffrage universel, en même temps que les maires de quartier ou de village (muhtar). Dans la plupart des grandes villes il existe un niveau administratif au-dessus des communes, la « métropole » (büyükşehir).
 • As províncias da Turquia são chamadas iller em turco, singular il. Somam ao total 81, subdivididas em ilçeler (singular ilçe). As províncias normalmente têm o mesmo nome de suas capitais, exceto Hatay (capital: Antakya), Kocaeli (capital: İzmit) e Sakarya (capital: Adapazarı). Os dados de população são relativos ao censo do ano 2000. A ordem não é alfabética, mas em base nos números atribuídos às províncias nas placas de veículos.↑
 • Die Republik Türkei ist in 81 Provinzen (Türkisch: İl) gegliedert.Diese werden im Folgenden aufgeführt mit der Einwohnerzahl nach der Volkszählung 2000. Die Nummern entsprechen den Kfz-Kennzeichen und den ersten Ziffern der Postleitzahlen (die Nummerierung erfolgte ursprünglich streng alphabetisch, Abweichungen vom alphabetischen Prinzip ergeben sich durch Umbenennungen und Neuschaffungen). Die Provinzen sind in Bezirke (hin und wieder übersetzt auch mit Landkreise) (türk. İlçe) eingeteilt.
 • 터키의 행정 구역은 81개 주로 구성되어 있으며 수도는 앙카라이다. 81개 주는 인구 조사, 통계 목적으로 사용되는 7개의 지역으로 이루어져 있지만 이는 행정 조직을 이루지는 않는다. 각 주는 구역으로 세분되며 터키에는 총 923개의 구역이 있다.주의 이름은 보통 주도의 이름에서 따온 경우가 많지만, 하타이 주(주도: 안타키아), 코자엘리 주(주도: 이즈미트), 사카리아 주(주도: 아다파자르)처럼 예외인 경우도 있다. 인구가 많은 주는 이스탄불 주(1,200만 이상), 앙카라 주(440만 이상), 이즈미르 주(370만 이상), 부르사 주(240만 이상), 아다나 주(200만 이상), 코니아 주(190만 이상)이다. 터키에서 가장 큰 도시이자 공화국 성립 이전까지 터키의 수도였던 이스탄불은 터키의 경제, 금융, 문화의 중심지이다. 터키 인구의 70.5%가 도시 지역에 살고 있다. 인구가 100만을 넘지 못하는 주가 18개가 있고 인구가 100만에서 50만 사이에 있는 주도 21개나 된다. 인구가 10만 이하인 주는 2개가 있다.
 • トルコの地方行政区画は、県(単数形 : il ; 複数形 : iller)からなる。1999年以降は全部で81の県が存在する。各県には中央政府の代理者として内務省の官僚である知事 (vali) が置かれ、県の行政府 (vilayet) を統括する。県の自治体行政の最高権限は4年任期で民選される県議会が担い、県知事は県議会の決定に従って職務を遂行する。県の予算と行政事務の審議と承認を行う県議会の会期は年に40日で、会期外は県議会から互選された常設の県参事会が財政を審議、承認する機能を果たす。県はさらに複数の郡あるいは区(ilçe、市と訳されることもある)から構成されており、県知事の行政府の置かれる中央地区(merkez ilçesi、県庁所在地に相当)を除く全ての郡区にはやはり内務省の官僚である郡行政官(kaymakam)を長とする郡行政府(kaymakamlığı)が置かれる。一方、県行政府および郡行政府の置かれる町には市自治体(ilçe belediyesi)、郡内の人口2000人以上の町には町自治体(belde belediyesi)が置かれ、それぞれは民選の首長と議会を有する人口密集地における最小レベルの自治体となる。一方、2000人未満の集落は村(köy)と呼ばれる自治体となる。地方行政においてもっとも重い役割を負うのは市・町自治体の行政機関で、市・町の条例を自ら制定し、公共サービスを行う。市・町には民選の市町長、市町議会、そして市町長および市町職員と市町議会議員から選ばれた者で構成する市町参事会が置かれる。一方、村は市・町自治体に比べて権限は小さいものの、各村は村当局を持ち、村民の全青年からなる村会で村長と村参事会を互選し、村の行政を運営することができる。イスタンブル、アンカラなどの大都市は日本の政令指定都市に似た特別制度の対象とされ、複数のilçe(区に相当)が集まって大都市行政区 (büyük şehir) を形成する。大都市行政区は全体を公選の市長を長とする大都市自治体 (büyükşehir belediyesi) が統括し、地下鉄やバスのような公共交通機関の運営まで、大都市では区単位で処理できない必要な広域行政を市役所一手に手がける。一方、大都市行政区に含まれる各区(ilçe)の中には区自治体(ilçe belediyesi) および准区自治体(altı kademe belediyesi)が置かれており、各区自治体は市自治体とは別に、民選による区長と区議会をもつ。大都市自治体には議会はなく、各区自治体の代表者からなる大都市参事会が市長を補佐する。
 • Turquia es divideix en 81 províncies, anomenades ıl en turc (plural ıller).Una província és administrada per un governador designat pel govern central (Valí), i anteriorment era coneguda amb el nom de "governació" (vilayet) .Les províncies es divideixen en un cert nombre de districtes diferents. Cada província té una àrea governamental (il merkezi) al districte central (merkez ilçe), i pot incloure uns altres districtes ( ilçe singular, ilçeler plural). A tot arreu, excepte en tres casos, l'àrea governamental té el mateix nom que la província. Les excepcions són Antakya (a Hatay), İzmit (a Kocaeli) i Adapazarı (a Sakarya).
 • Dit is een lijst van provincies van Turkije. De bevolkingstatistieken zijn volgens de laatste volkstelling in 2000.(de volgordecijfers staan geregistreerd op de nummerborden van gemotoriseerde voertuigen)
 • Anadolu yarımadası ile Trakya toprakları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, seksen bir ili vardır. İller, Türkiye'nin en büyük idari bölümleridir. Bir il; il merkezi, ilçe merkezleri ve ilçelere bağlı bütün köyleri kapsar. İllerde yönetme ve yürütme görevini, devletin atadığı valiler yerine getirir.Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışı ve 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin resmen kuruluşundan sonra idari sistemde değişikliklere gidildi. 1924 yılında Ardahan, Artvin ve Kars il yapılarak yetmiş bir olan il sayısı yetmiş dörde yükseltildi. İki yıl sonra Ardahan, Beyoğlu, Çatalca, Dersim, Ergani, Gelibolu, Genç, Kozan, Oltu, Muş, Siverek ve Üsküdar illeri ilçeye dönüştürüldü. 1927'de ise Doğubayazıt ilçeye dönüştürüldü ve Ağrı'ya bağlandı. 1929'da Muş tekrar il oldu, Bitlis ilçe haline getirildi. Dört yıl sonra Aksaray, Artvin, Cebelibereket, Hakkari ve Şebinkarahisar ilçe olması, Mersin ile Silifke'nin birleştirilip İçel adında yeni bir ilin oluşturulmasıyla sayı elli yediye düştü. 1936'da Artvin, Dersim ve Hakkari tekrar il oldu, yine aynı yıl Dersim'in adı Tunceli olarak değiştirildi; 1939'da Hatay Cumhuriyeti, Türkiye'ye bağlanarak Hatay ili adını aldı. 1953'te, Uşak'ın il, Kırşehir'in ilçe olması kararlaştırıldı, 1954'te Adıyaman, Nevşehir ve Sakarya il statüsü kazandı. 1957'de Kırşehir' in il statüsü geri verildi. Bu yıldan sonra otuz iki yıl boyunca il sayısında herhangi bir değişiklik olmadı. 1989'da Aksaray, Bayburt, Karaman ve Kırıkkale; 1990'da Batman ve Şırnak; 1991'de Bartın; 1992'de Ardahan ve Iğdır; 1995'te Karabük, Kilis ve Yalova; 1996'da Osmaniye il oldu. Böylece il sayısı seksene tamamlandı. Devletin il sayısı, Aralık 1999'da Düzce'nin il olması ile günümüzdeki halini aldı.Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'nin nüfusu 2012 yılı itibarıyla 75.627.384 kişiye ulaştı. Bu rakamın 58.448.431'ini il ve ilçe merkezlerinde yaşayanlar oluşturdu. Ülkedeki en fazla nüfusu barındıran il İstanbul, en az nüfusu barındıran il Bayburt'tur. Ayrıca en büyük yüzölçümüne sahip il Konya, en küçük yüzölçümüne sahip il Yalova'dır. Tüm bunların dışında, Hatay, Kocaeli ve Sakarya illeri dışındaki tüm illerin merkez ilçelerin adı, il ile aynı adı taşır. Hatay'ın merkez ilçesi Antakya, Kocaeli'nin merkez ilçesi İzmit ve Sakarya'nın merkez ilçesi Adapazarı adını taşır.
 • As províncias da Turquia são chamadas iller em turco, singular il. Somam ao total 81, subdivididas em ilçeler (singular ilçe). As províncias normalmente têm o mesmo nome de suas capitais, exceto Hatay (capital: Antakya), Kocaeli (capital: İzmit) e Sakarya (capital: Adapazarı). Os dados de população são relativos ao censo do ano 2000. A ordem não é alfabética, mas em base nos números atribuídos às províncias nas placas de veículos.
 • Törökország tartományait törökül il-nek nevezik (tsz. iller).Minden tartománynak (régebben vilajet) van kormányzója (vali).Minden tartomány rendelkezik egy önkormányzati központtal (il merkezi), mely a központi körzetben található (merkez ilçe); egy tartományhoz általában több körzet (ilçe, tsz. ilçeler) is tartozik. A nagyobb városoknak, mint például Isztambul, saját kerületei (semt) vannak (például Kadıköy), amelyek mahallékra oszlanak (például (Fenerbahçe).Az önkormányzati központ neve legtöbbször megegyezik a tartomány nevével; kivétel Hatay (központja Antakya), Kocaeli (İzmit) és Sakarya (Adapazarı).Egy körzeten belül városi és vidéki területek is lehetnek. A központi körzetet egy kinevezett kormányzóhelyettes igazgatja, minden más járást alkormányzó (kaymakam). Minden városnak saját önkormányzata van (belediye), amit a polgármester (belediye başkanı) irányít.
 • Turkey is divided into 81 provinces (Turkish: il/vilayet). Each province is divided into a number of different districts (Turkish: ilçe). The provincial governorate is set in the central district (Turkish: merkez ilçe). The central district usually bears the name of the province (e.g., the city of Van is the central district of Van Province). There are only 3 exceptions to this naming scheme: Antakya of Hatay provinceİzmit of Kocaeli provinceAdapazarı of Sakarya provinceA province is administered by an appointed governor (Turkish: vali) from the ministry of interior.
 • Le Province della Turchia sono chiamate iller in turco, singolare il. Ogni provincia è divisa in distretti (ilçeler in turco; al singolare ilçe). I capoluoghi di provincia, detti anche distretti centrali, di solito danno il nome alla provincia; le eccezioni sono Hatay (capoluogo: Antakya), Kocaeli (capoluogo: İzmit), e Sakarya (capoluogo: Adapazarı). I dati della popolazione sono relativi al censimento del 2000. L'ordinamento non è alfabetico, ma in base ai numeri assegnati alle province per le targhe automobilistiche.
 • Provinsi-provinsi di Turki disebut iller dalam bahasa Turki, tunggal ialah il (lihat alfabet Turki untuk kapitalisasi i). Tiap provinsi terbagi ke dalam subprovinsi (ilçeler dalam bahasa Turki; jamak ilçe). Ibukota provinsi, juga disebut subprovinsi pusat biasanya memunculkan nama yang sama sebagai provinsi; kecuali Hatay (ibukota: Antakya), Kocaeli (ibukota: İzmit), dan Sakarya (ibukota: Adapazarı). Data penduduk menurut sensus 2000.
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 312095 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 35532 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 257 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 107459149 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • La Turquie est divisée en 81 provinces (en turc il) elles-mêmes découpées en arrondissements (ilçe). Les provinces et les arrondissements sont administrés respectivement par des préfets (vali) et des sous-préfets (kaymakam) nommés par l’État. La province est la circonscription électorale pour l’élection des députés au parlement.Les maires de commune (belediye başkanı) sont élus au suffrage universel, en même temps que les maires de quartier ou de village (muhtar).
 • As províncias da Turquia são chamadas iller em turco, singular il. Somam ao total 81, subdivididas em ilçeler (singular ilçe). As províncias normalmente têm o mesmo nome de suas capitais, exceto Hatay (capital: Antakya), Kocaeli (capital: İzmit) e Sakarya (capital: Adapazarı). Os dados de população são relativos ao censo do ano 2000. A ordem não é alfabética, mas em base nos números atribuídos às províncias nas placas de veículos.↑
 • Die Republik Türkei ist in 81 Provinzen (Türkisch: İl) gegliedert.Diese werden im Folgenden aufgeführt mit der Einwohnerzahl nach der Volkszählung 2000. Die Nummern entsprechen den Kfz-Kennzeichen und den ersten Ziffern der Postleitzahlen (die Nummerierung erfolgte ursprünglich streng alphabetisch, Abweichungen vom alphabetischen Prinzip ergeben sich durch Umbenennungen und Neuschaffungen). Die Provinzen sind in Bezirke (hin und wieder übersetzt auch mit Landkreise) (türk. İlçe) eingeteilt.
 • トルコの地方行政区画は、県(単数形 : il ; 複数形 : iller)からなる。1999年以降は全部で81の県が存在する。各県には中央政府の代理者として内務省の官僚である知事 (vali) が置かれ、県の行政府 (vilayet) を統括する。県の自治体行政の最高権限は4年任期で民選される県議会が担い、県知事は県議会の決定に従って職務を遂行する。県の予算と行政事務の審議と承認を行う県議会の会期は年に40日で、会期外は県議会から互選された常設の県参事会が財政を審議、承認する機能を果たす。県はさらに複数の郡あるいは区(ilçe、市と訳されることもある)から構成されており、県知事の行政府の置かれる中央地区(merkez ilçesi、県庁所在地に相当)を除く全ての郡区にはやはり内務省の官僚である郡行政官(kaymakam)を長とする郡行政府(kaymakamlığı)が置かれる。一方、県行政府および郡行政府の置かれる町には市自治体(ilçe belediyesi)、郡内の人口2000人以上の町には町自治体(belde belediyesi)が置かれ、それぞれは民選の首長と議会を有する人口密集地における最小レベルの自治体となる。一方、2000人未満の集落は村(köy)と呼ばれる自治体となる。地方行政においてもっとも重い役割を負うのは市・町自治体の行政機関で、市・町の条例を自ら制定し、公共サービスを行う。市・町には民選の市町長、市町議会、そして市町長および市町職員と市町議会議員から選ばれた者で構成する市町参事会が置かれる。一方、村は市・町自治体に比べて権限は小さいものの、各村は村当局を持ち、村民の全青年からなる村会で村長と村参事会を互選し、村の行政を運営することができる。イスタンブル、アンカラなどの大都市は日本の政令指定都市に似た特別制度の対象とされ、複数のilçe(区に相当)が集まって大都市行政区 (büyük şehir) を形成する。大都市行政区は全体を公選の市長を長とする大都市自治体 (büyükşehir belediyesi) が統括し、地下鉄やバスのような公共交通機関の運営まで、大都市では区単位で処理できない必要な広域行政を市役所一手に手がける。一方、大都市行政区に含まれる各区(ilçe)の中には区自治体(ilçe belediyesi) および准区自治体(altı kademe belediyesi)が置かれており、各区自治体は市自治体とは別に、民選による区長と区議会をもつ。大都市自治体には議会はなく、各区自治体の代表者からなる大都市参事会が市長を補佐する。
 • Dit is een lijst van provincies van Turkije. De bevolkingstatistieken zijn volgens de laatste volkstelling in 2000.(de volgordecijfers staan geregistreerd op de nummerborden van gemotoriseerde voertuigen)
 • As províncias da Turquia são chamadas iller em turco, singular il. Somam ao total 81, subdivididas em ilçeler (singular ilçe). As províncias normalmente têm o mesmo nome de suas capitais, exceto Hatay (capital: Antakya), Kocaeli (capital: İzmit) e Sakarya (capital: Adapazarı). Os dados de população são relativos ao censo do ano 2000. A ordem não é alfabética, mas em base nos números atribuídos às províncias nas placas de veículos.
 • Provinsi-provinsi di Turki disebut iller dalam bahasa Turki, tunggal ialah il (lihat alfabet Turki untuk kapitalisasi i). Tiap provinsi terbagi ke dalam subprovinsi (ilçeler dalam bahasa Turki; jamak ilçe). Ibukota provinsi, juga disebut subprovinsi pusat biasanya memunculkan nama yang sama sebagai provinsi; kecuali Hatay (ibukota: Antakya), Kocaeli (ibukota: İzmit), dan Sakarya (ibukota: Adapazarı). Data penduduk menurut sensus 2000.
 • Anadolu yarımadası ile Trakya toprakları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, seksen bir ili vardır. İller, Türkiye'nin en büyük idari bölümleridir. Bir il; il merkezi, ilçe merkezleri ve ilçelere bağlı bütün köyleri kapsar. İllerde yönetme ve yürütme görevini, devletin atadığı valiler yerine getirir.Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışı ve 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin resmen kuruluşundan sonra idari sistemde değişikliklere gidildi.
 • Turquia es divideix en 81 províncies, anomenades ıl en turc (plural ıller).Una província és administrada per un governador designat pel govern central (Valí), i anteriorment era coneguda amb el nom de "governació" (vilayet) .Les províncies es divideixen en un cert nombre de districtes diferents. Cada província té una àrea governamental (il merkezi) al districte central (merkez ilçe), i pot incloure uns altres districtes ( ilçe singular, ilçeler plural).
 • Turkey is divided into 81 provinces (Turkish: il/vilayet). Each province is divided into a number of different districts (Turkish: ilçe). The provincial governorate is set in the central district (Turkish: merkez ilçe). The central district usually bears the name of the province (e.g., the city of Van is the central district of Van Province).
 • Le Province della Turchia sono chiamate iller in turco, singolare il. Ogni provincia è divisa in distretti (ilçeler in turco; al singolare ilçe). I capoluoghi di provincia, detti anche distretti centrali, di solito danno il nome alla provincia; le eccezioni sono Hatay (capoluogo: Antakya), Kocaeli (capoluogo: İzmit), e Sakarya (capoluogo: Adapazarı). I dati della popolazione sono relativi al censimento del 2000.
 • Törökország tartományait törökül il-nek nevezik (tsz. iller).Minden tartománynak (régebben vilajet) van kormányzója (vali).Minden tartomány rendelkezik egy önkormányzati központtal (il merkezi), mely a központi körzetben található (merkez ilçe); egy tartományhoz általában több körzet (ilçe, tsz. ilçeler) is tartozik.
 • 터키의 행정 구역은 81개 주로 구성되어 있으며 수도는 앙카라이다. 81개 주는 인구 조사, 통계 목적으로 사용되는 7개의 지역으로 이루어져 있지만 이는 행정 조직을 이루지는 않는다. 각 주는 구역으로 세분되며 터키에는 총 923개의 구역이 있다.주의 이름은 보통 주도의 이름에서 따온 경우가 많지만, 하타이 주(주도: 안타키아), 코자엘리 주(주도: 이즈미트), 사카리아 주(주도: 아다파자르)처럼 예외인 경우도 있다. 인구가 많은 주는 이스탄불 주(1,200만 이상), 앙카라 주(440만 이상), 이즈미르 주(370만 이상), 부르사 주(240만 이상), 아다나 주(200만 이상), 코니아 주(190만 이상)이다. 터키에서 가장 큰 도시이자 공화국 성립 이전까지 터키의 수도였던 이스탄불은 터키의 경제, 금융, 문화의 중심지이다. 터키 인구의 70.5%가 도시 지역에 살고 있다.
rdfs:label
 • Provinces de Turquie
 • Daftar provinsi di Turki
 • Liste der Provinzen der Türkei
 • Province della Turchia
 • Provinces of Turkey
 • Provincies van Turkije
 • Províncias da Turquia
 • Províncies de Turquia
 • Törökország tartományai
 • Türkiye'nin illeri
 • トルコの地方行政区画
 • 터키의 행정 구역
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:lienProvince of
is prop-fr:lienRégion of
is prop-fr:lienSubdivision of
is prop-fr:nomDeDivision of
is prop-fr:nomRégion of
is prop-fr:pays1Subdivision of
is foaf:primaryTopic of