Les prix Hugo sont attribués chaque année depuis 1953 (sauf en 1954 et 1957) pour les œuvres publiées pendant l'année calendaire précédente. La catégorie du meilleur roman récompense les œuvres de fantasy et de science-fiction comptant plus de 40 000 mots conformément à l'article 3.3.1 de la World Science Fiction Society.Les gagnants sont cités en premier.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Les prix Hugo sont attribués chaque année depuis 1953 (sauf en 1954 et 1957) pour les œuvres publiées pendant l'année calendaire précédente. La catégorie du meilleur roman récompense les œuvres de fantasy et de science-fiction comptant plus de 40 000 mots conformément à l'article 3.3.1 de la World Science Fiction Society.Les gagnants sont cités en premier. Suivent les autres œuvres nommées (au nombre de quatre voire cinq ou six en cas d'égalité pour la cinquième place à l'issue du tour préliminaire).Les « Retro Hugos » sont attribués 50, 75 ou 100 ans après les années où la Convention mondiale de Science-Fiction n'a pas décerné de prix. Des « Retro Hugos » ont été attribués en 1996 pour l'année 1946, en 2001 pour l'année 1951 et en 2004 pour l'année 1954.
 • ヒューゴー賞 長編小説部門 Hugo Award for Best Novel は、ヒューゴー賞の部門の1つ。
 • Награда „Хюго“ за най-добър роман (на английски: Hugo Award for Best Novel) е една от категориите, в които се връчва Награда „Хюго“. В тази категория се номинират произведения, които имат размер от 40 000 или повече думи. Награда „Хюго“ за най-добър роман се връчва от 1953 г. (с изключение на 1954 и 1957 г.), но през 1996, 2004 и 2001 г. са връчени награди „Ретро Хюго“ съответно за 1946, 1951 и 1954 г. - отличени се произведения, които биха били номинирани през годините, в които не е връчвана наградата.Номинираните и победителите в категориите се избират от членовете на организацията и включилите се Световната конференция по научна фантастика. Изборът става чрез префернциално гласуване (номинираните се подреждат по реда на предпочитание) като във всяка категория има по пет номинации. Петте номинации в бюлетините са тези, които са получили най-много номинации от членовете през годината, като няма ограничение в броя номинации, които един член може да прави.За 61 години, в които са се връчвали награди в тази категория, са били номинирани 129 автора; 43 от тях са спечелили, включително и съавтори и Ретро Хюго. Най-много отличия в тази категория е спечелил Робърт Хайнлайн, както и най-много номиниации - пет спечелени (включително една Ретро Хюго) и единадесет номинации. Лоис Макмастър Бюджолд има четири статуетки и десет номинации. Единствените други писатели спечелили повече от два пъти са Айзък Азимов (включително една Ретро Хюго), Кони Уилис и Върнър Виндж, които са отличени по три пъти. Девет писатели са спечелили наградата два пъти. Лари Нивън и Робърт Сойер имат по осем номинации, но са печелили само по веднъж, а Робърт Силвърбърг има най-много номинации (9), без да има спечелена статуетка.
 • Il premio Hugo per il miglior romanzo (Hugo Award for Best Novel) è un premio letterario assegnato annualmente dal 1953 dalla World Science Fiction Society nel corso della Worldcon ad opere di fantascienza o fantasy di lunghezza superiore alle 40.000 parole.I plurivincitori di questo riconoscimento, con quattro premi, sono Robert A. Heinlein (nel 1956, 1960, 1962, 1967) e Lois McMaster Bujold (1991, 1992, 1995 e 2004). Ad Heinlein è stato anche assegnato nel 2001 un Retro Hugo per il 1951.
 • A Hugo-díjas és a díjra jelölt regények listája.A Hugo-díjat 1953-ban osztották ki először, 1955 óta pedig minden évben odaítélésre kerül. 1957-ben ebben a kategóriában nem volt szavazás.
 • Lista nagrodzonych i nominowanych do nagrody Hugo oraz nagrody Retro Hugo w kategorii najlepsza powieść.Za powieść (novel) uznaje się utwór składający się z 40 000 lub więcej słów.
 • Hugo Ödülleri her yıl, World Science Fiction Society (Dünya Bilim Kurgu Topluluğu) tarafından bir önceki yılın en iyi bilim kurgu ve fantezi eserlerine verilir. Ödülün adı, bilim kurgunun öncü dergilerinden Amazing Stories'in kurucusu Hugo Gernsback'ın adından gelir ve önceleri resmi olarak Bilim Kurgu Başarı Ödülü olarak bilinirdi. Ödül spekülatif kurgu için mükemmel bir vitrin ve bilim kurgu edebiyatı için en çok tanınan edebi ödül olarak tanımlanmıştır. En İyi Roman Hugo Ödülü bir önceki yıl İngilizce olarak yazılmış ya da İngilizceye çevrilmiş olan bilim kurgu ya da fantezi romanları için her yıl verilir. Eser, topluluk tarafından 40.000 kelimeyi aştığı takdirde roman olarak tanımlanmaktadır. Daha kısa eserler için ise kısa öykü, öykü ve kısa roman kategorilerinde ödüller verilmektedir. En İyi Roman Hugo Ödülü 1954 ve 1957 yılları dışında, 1953'ten beri her yıl dağıtılmaktadır. Normal Hugo Ödüllerine ek olarak, 1996'dan itibaren, Geçmişe Yönelik Hugo Ödülleri de verilmeye başlamıştır. Bu geçmişe yönelik ödüller yalnızca daha önce World Science Fiction Convention (Dünya Bilim Kurgu Kongresi) yapılmış ama ödül dağıtılmamış olan yıllar için dağıtılmaktadır. Günümüze kadar, 1946, 1951 ve 1954 yılları için en iyi roman ödülü verilmiştir.Hugo Ödülü adayları ve kazananları, Worldcon'a katılan ve destekleyen üyeler tarafından belirlenir ve ödüllerin sunuşu kongrenin ana hadisesidir. Kazananlar Dünya Bilim Kurgu Topluluğu Tüzüğüne göre beş adaylı alternatif oy yöntemi ile belirlenir. Oy pusulasında yer alan beş roman o yıl içinde kongre üyeleri tarafından en çok sayıda destek alan romanlardır. Yıl içinde üyelerin aday göstereceği roman sayısında sınırlama yoktur. 1953 yılından 1958 yılına kadar ödülü kazanan dıiındaki adaylar kayda alınmamıştır ancak 1959 yılından itibaren beş adayın tamamı da listelenmektedir. İlk adaylıklar üyeler tarafından Ocak ile Mart ayları arasında yapılır, kongrenin toplanacağı tarihe göre değişiklik gösteren beş aday üzerine oylama Nisan ile Temmuz arasında yapılır. Worldcon genellikle her yıl Eylül ayının başına doğru dünyanın farklı bir şehrinde toplanır.59 yıldır süregelen adaylıklar içinde 126 yazarın eserleri ödüle aday gösterilmiş, bunlardan 41 tanesi ödülü kazanmıştır. Robert A. Heinlein on bir adaylık ve beş ödül ile ödülü en çok kazanan ve en çok aday gösterilen yazardır. Lois McMaster Bujold dokuz kere aday gösterilmiş ve dört kere ödülü kazanmıştır. Ödülü iki kereden fazla kazanan diğer yazarlar üç kere ödülü kazanan Isaac Asimov, Connie Willis ve Vernor Vinge'tir. Larry Niven ve Robert J. Sawyer sekiz kere aday gösterilmiş ama ancak birer kere ödülü kazanmışlardır. Robert Silverberg ise ödül kazanmadan en çok aday gösterilen (dokuz kere) yazardır.
 • Премия «Хьюго» за лучший роман (англ. Hugo Award for Best Novel) ежегодно вручается с 1953 года на Всемирном конвенте любителей фантастики «Worldcon», кроме 1954 и 1957 годов, за лучшие произведения, написанные в жанре научной фантастики или фэнтези и опубликованные или переведённые на английский язык в предыдущем календарном году. Художественное произведение определяется организаторами премии как роман, если его текст содержит 40 000 и более слов. Лауреатам вручается статуэтка, изображающая взлетающую ракету.Номинантов и победителей выбирают зарегистрированные участники конвента «Worldcon», вечерняя презентация которого является его центральным событием. Процесс отбора проводится методом преференциального голосования с пятью номинантами, исключая ситуации с ничейным результатам. В бюллетени указываются пять наиболее номинируемых членами жюри произведений этого года, а число соискателей на премию неограниченно. С 1953 по 1958 год учитывались лишь романы, занявшие первое место, и только с 1959 года в хронику стали заносить всех пятерых кандидатов. Мероприятия «Worldcon», как правило, проходят ближе к началу сентября и проводятся ежегодно в разных городах по всему миру.Больше всего премий в этой номинации получили Роберт Хайнлайн, Лоис Буджолд, Вернор Виндж и Конни Уиллис. Роберт Хайнлайн был номинантом 11 раз, получил рекордные пять премий. Лоис Буджолд номинировалась 9 раз, получила четыре премии. Вернор Виндж и Конни Уиллис номинировались по 5 раз и выиграли по 3 премии каждый.
 • The Hugo Award for Best Novel is one of the Hugo Awards given each year for science fiction or fantasy stories published in English or translated into English during the previous calendar year. The novel award is available for works of fiction of 40,000 words or more; awards are also given out in the short story, novelette, and novella categories. The Hugo Award for Best Novel has been awarded annually since 1953, except in 1954 and 1957. In addition to the regular Hugo awards, beginning in 1996 Retrospective Hugo Awards, or "Retro Hugos", have been available to be awarded for 50, 75, or 100 years prior. Retro Hugos may only be awarded for years in which a World Science Fiction Convention, or Worldcon, was hosted, but no awards were originally given. To date, Retro Hugo awards have been given for novels for 1946, 1951, and 1954.Hugo Award nominees and winners are chosen by supporting or attending members of the annual Worldcon, and the presentation evening constitutes its central event. The selection process is defined in the World Science Fiction Society Constitution as instant-runoff voting with five nominees, except in the case of a tie. These five novels on the ballot are the five most-nominated by members that year, with no limit on the number of stories that can be nominated. The 1953 through 1958 awards did not include any recognition of runner-up novels, but since 1959 all five candidates have been recorded. Initial nominations are made by members in January through March, while voting on the ballot of five nominations is performed roughly in April through July, subject to change depending on when that year's Worldcon is held. Worldcons are generally held near the start of September, and are held in a different city around the world each year.During the 63 nomination years, 132 authors have had works nominated; 43 of these have won, including co-authors and Retro Hugos. Robert A. Heinlein has received the most Hugos for Best Novel as well as the most nominations, with five wins (including one Retro Hugo) and eleven nominations. Lois McMaster Bujold has received four Hugos on ten nominations; the only other authors to win more than twice are Isaac Asimov (including one Retro Hugo), Connie Willis, and Vernor Vinge, who have each won three times. Nine other authors have won the award twice. Larry Niven and Robert J. Sawyer have each been nominated eight times, but have only won once, while Robert Silverberg has the most number of nominations without winning at nine.
dbpedia-owl:creationYear
 • 1953-01-01 (xsd:date)
dbpedia-owl:organisation
dbpedia-owl:originalName
 • Hugo Award for Best Novel
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 149779 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 31116 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 610 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 108959557 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:charte
 • littérature
prop-fr:dateDeCréation
 • 1953 (xsd:integer)
prop-fr:description
 • La meilleure œuvre de science-fiction ou de fantasy comptant plus de 40000 mots et parue lors de la précédente année calendaire
prop-fr:détenuPar
 • par Ann Leckie
prop-fr:fr
 • Larry Correia
 • Saladin Ahmed
prop-fr:lang
 • en
prop-fr:légende
 • Logo du prix Hugo
prop-fr:nomOriginal
 • Hugo Award for Best Novel
prop-fr:organisateur
prop-fr:siteOfficiel
prop-fr:tailleImage
 • 130 (xsd:integer)
prop-fr:titre
 • Prix Hugo
 • du meilleur roman
prop-fr:trad
 • Saladin Ahmed
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Les prix Hugo sont attribués chaque année depuis 1953 (sauf en 1954 et 1957) pour les œuvres publiées pendant l'année calendaire précédente. La catégorie du meilleur roman récompense les œuvres de fantasy et de science-fiction comptant plus de 40 000 mots conformément à l'article 3.3.1 de la World Science Fiction Society.Les gagnants sont cités en premier.
 • ヒューゴー賞 長編小説部門 Hugo Award for Best Novel は、ヒューゴー賞の部門の1つ。
 • Il premio Hugo per il miglior romanzo (Hugo Award for Best Novel) è un premio letterario assegnato annualmente dal 1953 dalla World Science Fiction Society nel corso della Worldcon ad opere di fantascienza o fantasy di lunghezza superiore alle 40.000 parole.I plurivincitori di questo riconoscimento, con quattro premi, sono Robert A. Heinlein (nel 1956, 1960, 1962, 1967) e Lois McMaster Bujold (1991, 1992, 1995 e 2004). Ad Heinlein è stato anche assegnato nel 2001 un Retro Hugo per il 1951.
 • A Hugo-díjas és a díjra jelölt regények listája.A Hugo-díjat 1953-ban osztották ki először, 1955 óta pedig minden évben odaítélésre kerül. 1957-ben ebben a kategóriában nem volt szavazás.
 • Lista nagrodzonych i nominowanych do nagrody Hugo oraz nagrody Retro Hugo w kategorii najlepsza powieść.Za powieść (novel) uznaje się utwór składający się z 40 000 lub więcej słów.
 • Премия «Хьюго» за лучший роман (англ. Hugo Award for Best Novel) ежегодно вручается с 1953 года на Всемирном конвенте любителей фантастики «Worldcon», кроме 1954 и 1957 годов, за лучшие произведения, написанные в жанре научной фантастики или фэнтези и опубликованные или переведённые на английский язык в предыдущем календарном году. Художественное произведение определяется организаторами премии как роман, если его текст содержит 40 000 и более слов.
 • The Hugo Award for Best Novel is one of the Hugo Awards given each year for science fiction or fantasy stories published in English or translated into English during the previous calendar year. The novel award is available for works of fiction of 40,000 words or more; awards are also given out in the short story, novelette, and novella categories. The Hugo Award for Best Novel has been awarded annually since 1953, except in 1954 and 1957.
 • Награда „Хюго“ за най-добър роман (на английски: Hugo Award for Best Novel) е една от категориите, в които се връчва Награда „Хюго“. В тази категория се номинират произведения, които имат размер от 40 000 или повече думи. Награда „Хюго“ за най-добър роман се връчва от 1953 г. (с изключение на 1954 и 1957 г.), но през 1996, 2004 и 2001 г. са връчени награди „Ретро Хюго“ съответно за 1946, 1951 и 1954 г.
 • Hugo Ödülleri her yıl, World Science Fiction Society (Dünya Bilim Kurgu Topluluğu) tarafından bir önceki yılın en iyi bilim kurgu ve fantezi eserlerine verilir. Ödülün adı, bilim kurgunun öncü dergilerinden Amazing Stories'in kurucusu Hugo Gernsback'ın adından gelir ve önceleri resmi olarak Bilim Kurgu Başarı Ödülü olarak bilinirdi. Ödül spekülatif kurgu için mükemmel bir vitrin ve bilim kurgu edebiyatı için en çok tanınan edebi ödül olarak tanımlanmıştır.
rdfs:label
 • Prix Hugo du meilleur roman
 • Премия «Хьюго» за лучший роман
 • Награда „Хюго“ за най-добър роман
 • En İyi Roman Hugo Ödülü
 • Hugo Award for Best Novel
 • Hugo-díjas regények
 • Nagroda Hugo za najlepszą powieść
 • Premio Hugo per il miglior romanzo
 • ヒューゴー賞 長編小説部門
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:homepage
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Prix Hugo
 • du meilleur roman
is dbpedia-owl:award of
is dbpedia-owl:category of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:commentaire of
is prop-fr:distinctions of
is prop-fr:nom of
is skos:subject of
is foaf:primaryTopic of