Le Parti républicain (PR) est une ancienne formation politique française créée en 1977 et disparue en 1997, remplacée par Démocratie libérale sous la direction d'Alain Madelin.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le Parti républicain (PR) est une ancienne formation politique française créée en 1977 et disparue en 1997, remplacée par Démocratie libérale sous la direction d'Alain Madelin.
 • Cumhuriyetçi Parti (Parti républicain, PR), 1966'da Valéry Giscard d'Estaing tarafından kurulan Bağımsız Cumhuriyetçiler Ulusal Birliği (FNRI), Mayıs 1977'de öbür küçük gruplarla birleşmesiyle ortaya çıkan eski siyasi parti.Toplumsal ve ekonomik açıdan tutucu, NATO ve Avrupa Birliği yanlısı politikalar izlemiştir.Giscard, Georges Pompidou'nun ölümünden sonra, Mayıs 1974'te cumhurbaşkanlığına seçildi.Yönetimini, FNRI, de Gaulle'cüler, Radikal-Sosyalistler ve öbür merkez sol gruplardan oluşan bir koalisyonla sürdürdü.Ama de Gaulle'cüler ile Giscard'cılar arasında ortaya çıkan gerek kişisel, gerekse izlenecek politikalara ilişkin çatışmalar, 1976'da de Gaulle'cü başbakan Jacques Chirac'ın istifasına yol açtı.Chirac aynı yıl Cumhuriyet için Birlik'i (RPR) kurdu.İki grup arasında açık bir mücadelenin görüldüğü 1978 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin de Gaulle'cüler dışındaki müttefikleriyle oluşturdukları Fransız Demokrasisi için Birlik (UDF) sağ çoğunluğun ikinci büyük partisi oldu.1981'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Giscard, Sosyalist aday François Mitterrand karşısında başarılı olamadı.Parlamentoda da çoğunluğu kazanan Sosyalistler karşısında Cumhuriyetçiler 1986'ya değin muhalefette kaldılar. 1986 seçimlerinden sonra Chirac'ın kurduğu hükümete katıldılar; 1988'de de Sosyalist azınlık hükümetine bakan verdiler. 1990'da UDF'nin RPR'yle birleşmesi sonucunda Fransa İçin Birlik (UPF) adlı yeni bir parti kuruldu. Cumhuriyetçi Parti, 1995 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Edouard Balladur ve Jacques Chiracın adaylıkları konusunda ikiye bölündü. 1998'de, liberal parçasından biri olduğu UDF dağılana kadar iktisadi liberalizmi savundu. 1997'de yerini Liberal Demokrasi'ye (Démocratie libérale, DL) bıraktı.
 • The Republican Party (Parti républicain, PR) was a French right-wing political party founded in 1977. It replaced the National Federation of the Independent Republicans that was founded in 1966. It was created by future President of France, Valéry Giscard d'Estaing. It was known to be conservative in domestic, social and economic policies, pro-Nato, and pro-European.In 1978, the Republican Party allied with centrist groups to form the Union for French Democracy (Union pour la démocratie française, UDF), a confederation created in order to support President Giscard d'Estaing and counterbalance the influence of the Rally for the Republic over the right. However, after Giscard d'Estaing's defeat at the 1981 presidential election, the PR gravitated away from its founder and a new generation of politicians, led by François Léotard, took the lead. This group called la bande à Léo ("Léo(tard)'s band"), advocated an alliance with the Neo-Gaullist Rally for the Republic (RPR) and covertly supported Jacques Chirac's candidacy at the 1988, against the official UDF candidate Raymond Barre. During the 1995 presidential campaign, the PR divided again between the two main right-wing candidates: François Léotard and Gérard Longuet supported Edouard Balladur while Alain Madelin and Jean-Pierre Raffarin supported Jacques Chirac, who won. Until the split of the UDF confederation in 1998, the Republican Party was its liberal component, advocating economic liberalism. In 1997, it was replaced by Liberal Democracy (Démocratie libérale, DL), led by Alain Madelin.
dbpedia-owl:creationYear
 • 1977-01-01 (xsd:date)
dbpedia-owl:ideology
dbpedia-owl:leader
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 742052 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 11190 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 280 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 111070362 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:chef
prop-fr:couleurs
 • Bleu et rouge
prop-fr:disparition
 • 1997-06-24 (xsd:date)
prop-fr:dénominationChef
 • Anciens dirigeants
prop-fr:fondation
 • 1977-05-20 (xsd:date)
prop-fr:idéologie
prop-fr:logo
 • PR2.gif
prop-fr:logoTaille
 • 200 (xsd:integer)
prop-fr:nom
 • Parti républicain
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Le Parti républicain (PR) est une ancienne formation politique française créée en 1977 et disparue en 1997, remplacée par Démocratie libérale sous la direction d'Alain Madelin.
 • Cumhuriyetçi Parti (Parti républicain, PR), 1966'da Valéry Giscard d'Estaing tarafından kurulan Bağımsız Cumhuriyetçiler Ulusal Birliği (FNRI), Mayıs 1977'de öbür küçük gruplarla birleşmesiyle ortaya çıkan eski siyasi parti.Toplumsal ve ekonomik açıdan tutucu, NATO ve Avrupa Birliği yanlısı politikalar izlemiştir.Giscard, Georges Pompidou'nun ölümünden sonra, Mayıs 1974'te cumhurbaşkanlığına seçildi.Yönetimini, FNRI, de Gaulle'cüler, Radikal-Sosyalistler ve öbür merkez sol gruplardan oluşan bir koalisyonla sürdürdü.Ama de Gaulle'cüler ile Giscard'cılar arasında ortaya çıkan gerek kişisel, gerekse izlenecek politikalara ilişkin çatışmalar, 1976'da de Gaulle'cü başbakan Jacques Chirac'ın istifasına yol açtı.Chirac aynı yıl Cumhuriyet için Birlik'i (RPR) kurdu.İki grup arasında açık bir mücadelenin görüldüğü 1978 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin de Gaulle'cüler dışındaki müttefikleriyle oluşturdukları Fransız Demokrasisi için Birlik (UDF) sağ çoğunluğun ikinci büyük partisi oldu.1981'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Giscard, Sosyalist aday François Mitterrand karşısında başarılı olamadı.Parlamentoda da çoğunluğu kazanan Sosyalistler karşısında Cumhuriyetçiler 1986'ya değin muhalefette kaldılar.
 • The Republican Party (Parti républicain, PR) was a French right-wing political party founded in 1977. It replaced the National Federation of the Independent Republicans that was founded in 1966. It was created by future President of France, Valéry Giscard d'Estaing.
rdfs:label
 • Parti républicain (France)
 • Cumhuriyetçi Parti (Fransa)
 • Republican Party (France)
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Parti républicain
is dbpedia-owl:party of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:groupeParlementaire of
is prop-fr:parti of
is skos:subject of
is foaf:primaryTopic of