化合物アセトアミノフェン(英: Acetaminophen USAN)、別名(国際一般名):パラセタモール(英: Paracetamol INN, 英: para-acetylaminophenol)は、解熱鎮痛薬の一つである。

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
  • A paracetamol (INN) vagy acetaminofen egy para-aminofenol származék. A szó a vegyület egyik nevének rövidítése: para-acetamino-fenol.A paracetamol a fenacetin aktív metabolitja, az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapító. Csökkenti a fájdalmat és a lázat, viszont a szalicilátokkal (például Aspirin) ellentétben gyulladásgátló hatása nincs, mivel a perifériás prosztaglandin-szintézist csak kismértékben gátolja. A paracetamol kombinálható más fájdalomcsillapító szerekkel: NSAID-ekkel, opioid analgetikumokkal, ahol ezeknek a vegyületeknek a kisebb dózisa is elengedő a hatás kiváltásához, miáltal a mellékhatások ritkábban alakulnak ki. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben paracetamolum néven hivatalos.
  • 化合物アセトアミノフェン(英: Acetaminophen USAN)、別名(国際一般名):パラセタモール(英: Paracetamol INN, 英: para-acetylaminophenol)は、解熱鎮痛薬の一つである。
  • Paracetamol (łac. Paracetamolum) – lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, będący pochodną acetanilidu. W handlu znajduje się od 1955. W Polsce stał się popularny w latach 90. XX wieku, wypierając z rynku powszechnie wówczas używany lek przeciwgorączkowy – piramidon.W odróżnieniu od leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne i nie zaburza procesu krzepnięcia krwi. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając po 30–60 minutach maksymalne stężenie we krwi. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez 3–5 godzin. Działa przez blokowanie enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej w ośrodkowym układzie nerwowym, hamując syntezę prostaglandyn, aczkolwiek mechanizm nie został jeszcze do końca wyjaśniony.Stosowany u osób dorosłych oraz dzieci. Może być podawany doustnie, doodbytniczo oraz dożylnie. Dostępny bez recepty w postaci tabletek, czopków oraz syropów dla dzieci. Wskazaniami do podawania paracetamolu są bóle mięśni, stawów, kości, zębów, nerwobóle, ból pleców, barku i głowy, ból miesiączkowy oraz stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych.Paracetamol występuje również w złożonych preparatach przeciwbólowych, na przykład w kombinacji z kodeiną, kofeiną, kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, difenhydraminą, dekstrometorfanem, fenylefryną, propyfenazonem, tramadolem czy witaminą C. W połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i opiodowymi środkami przeciwbólowymi jest stosowany w leczeniu silniejszych bóli. Nie wolno natomiast łączyć paracetamolu z izoniazydem, diflunisalem, ryfampicyną i barbituranami. Wykazuje poważne interakcje z większością leków przeciwwirusowych. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu zbyt dużych dawek (np. omyłkowo), podczas metabolizowania paracetamolu w wątrobie przez cytochrom P450, powstaje N-acetylo-4-benzo-chinonoimina – bardzo silny utleniacz, który zaburza gospodarkę wolnorodnikową w tym narządzie, prowadząc do nieodwracalnego uszkodzenia hepatocytów. U osób regularnie spożywających alkohol istnieje szczególnie duże ryzyko uszkodzenia wątroby (addytywne działanie toksyczne alkoholu i paracetamolu). Paracetamolu powinni wystrzegać się także chorzy z przewlekłym zapaleniem lub marskością wątroby.Paracetamol charakteryzuje się korzystnym profilem działań niepożądanych w porównaniu do leków przeciwbólowych będących pochodnymi pirazolonu, jego wadą jest to, że podawany w wysokich dawkach lub przez długi okres może prowadzić do trwałego martwiczego uszkodzenia wątroby. Toksyczność paracetamolu jest wiodącą przyczyną ostrej niewydolności wątroby na Zachodzie. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii paracetamol jest najczęściej przedawkowywanym lekiem. Przy prawidłowym zażywaniu jest na ogół dobrze tolerowany, w USA znajduje się w wolnej sprzedaży od 1955. Stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy nie tolerują leków przeciwbólowych z innych grup chemicznych.Osoby dorosłe nabywające paracetamol w wolnej sprzedaży, bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem, nie powinny przekraczać maksymalnej dawki 4 gramów w ciągu 24 godzin (w przypadku obecności czynników ryzyka 2 gramów/24 godziny) oraz nie powinny stosować go dłużej niż 5 dni.Paracetamol jest dostępny na rynku pod różnymi nazwami handlowymi w preparatach prostych (np. Acenol, Acetaminophen, Amipar, Antidol P, Apap, Benuron, Codipar, Dafalgan, Doliprane, Dolonerv, Efferalgan, Etoran, Gemipar, Grippostad, Hascopar, Panadol, Paramax, Scanol, Tabcin) oraz złożonych (np. Apap Extra, Codipar Plus, Coldrex, Gripex, Saridon, Panadol Extra, Fervex). W związku z tym pacjenci zażywający więcej niż jeden lek przeciwbólowy powinni skontrolować które z nich zawierają w swoim składzie paracetamol i nie powinni przekraczać ani dopuszczalnej dawki jednorazowej ani dawki dobowej paracetamolu (będącej sumą paracetamolu obecnego w różnych preparatach).
  • Il paracetamolo (o acetaminofene) (N-acetil-para-amminofenolo) è un farmaco ad azione analgesica largamente utilizzato sia da solo, sia in associazione ad altre sostanze, ad esempio nei comuni preparati da banco per le forme virali da raffreddamento, o nei farmaci destinati al trattamento del dolore acuto e cronico.A causa della diffusione come farmaco generico, i nomi "paracetamolo" e "acetaminofene" sono ben conosciuti in altri paesi, soprattutto di cultura anglosassone. In Italia, al contrario, il nome della sostanza è poco conosciuto, mentre sono ben noti i nomi commerciali dei farmaci che lo contengono (Tachipirina, Efferalgan, ecc.).
  • Vorlage:Infobox Chemikalie/Summenformelsuche vorhandenParacetamol ist ein schmerzstillender und fiebersenkender Arzneistoff aus der Gruppe der Nichtopioid-Analgetika.Die Bezeichnung Paracetamol leitet sich vom chemischen Namen Para-(Acetylamino)phenol ab. Paracetamol wird im Rahmen der Selbstmedikation als Monopräparat oder Bestandteil verschiedener Kombinationspräparate zur symptomatischen Behandlung von Erkältungsbeschwerden und Schmerzen eingesetzt. Seit ihrer Einführung in den 1950er Jahren, fast 70 Jahre nach der erstmaligen Herstellung dieses Wirkstoffs durch Harmon Northrop Morse, zählen Arzneimittel mit Paracetamol – neben jenen, die Acetylsalicylsäure oder Ibuprofen enthalten – weltweit zu den gebräuchlichsten Schmerzmitteln. Seit 1977 steht Paracetamol auf der Liste der unentbehrlichen Arzneimittel der WHO.In Nordamerika ist die übliche Bezeichnung der Substanz Acetaminophen, ebenfalls aus dem chemischen Namen abgeleitet (Para-(Acetylamino)phenol).
  • Парацетамолът (Paracetamol) е нестероидно обезболяващо и температуропонижаващо средство. Има много слабо противъзпалително действие. Фармакологично представлява COX-2 инхибитор.Химическо название: 4-хидроксиацетанилид
  • Parasetamol atau asetaminofen adalah obat analgesik dan antipiretik yang populer dan digunakan untuk melegakan sakit kepala, sengal-sengal dan sakit ringan, serta demam. Digunakan dalam sebagian besar resep obat analgesik selesma dan flu. Ia aman dalam dosis standar, tetapi karena mudah didapati, overdosis obat baik sengaja atau tidak sengaja sering terjadi.Berbeda dengan obat analgesik yang lain seperti aspirin dan ibuprofen, parasetamol tak memiliki sifat antiradang. Jadi parasetamol tidak tergolong dalam obat jenis NSAID. Dalam dosis normal, parasetamol tidak menyakiti permukaan dalam perut atau mengganggu gumpalan darah, ginjal, atau duktus arteriosus pada janin.
  • Paracetamol (Amerikaans Engels: acetaminophen) is het wereldwijd meest gebruikte pijnstillende en koortsverlagende middel. In combinatie met andere geneesmiddelen wordt Paracetamol ook tegen symptomen van verkoudheid ingezet. Paracetamol werd voor het eerst in 1878 door Harmon Northrop Morse gesynthetiseerd en in 1893 voor de eerste keer in de geneeskunde gebruikt door Josef von Mering. De populariteit van het middel nam sinds 1955 sterk toe. Men ontdekte toen dat paracetamol de actieve metaboliet is van acetanilide. Acetanilide werd in 1886 geïntroduceerd, maar bleek te toxisch. Men ging op zoek naar minder giftige alternatieven die qua chemische structuur sterk op acetanilide leken; één daarvan was paracetamol. De naam Paracetamol is afgeleid van de chemische naam: Para-acetylaminofenol.
  • Parasetamol (asetaminofen), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir. Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde hızla emilir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Plazma yarı ömrü 1-4 saattir. İdrarla, parasetamol’ün %1-3’ü değişmemiş olarak atılır. %80’i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır. Analjezik etkisi yeni nesil analjeziklere göre hafif kalmış olsa da gastrointestinal sistemde yan etkisinin hemen hemen olmaması, güvenilirliği ve de gebelerde kullanılabilmesi parasetamolun her zaman ön planda kalmasını ve klasik bir analjezik olmasını sağlar.
  • El paracetamol o acetaminofén [acetaminofèn] és un analgèsic molt utilitzat en l'actualitat. Posseeix propietats analgèsiques i antipirètiques semblants a les de l'aspirina però no té activitat antiinflamatòria, ni exerceix cap efecte antiplaquetari.El paracetamol és família dels paraaminofenols. Molts autors inclouen aquest fàrmac com a AINE perquè el seu mecanisme d'acció i els efectes analgèsics i antipirètics són molt semblants a aquests però normalment no s'inclou en aquest grup, ja que no té gaire efecte antiinflamatori.
  • Paracetamol (neboli acetaminofen, systematický název N-(4-hydroxyfenyl)ethanamid, též N-(4-hydroxyfenyl)acetamid) je léčivo, jež působí proti bolestem a zvýšené tělesné teplotě, není však protizánětlivé. Patří do indikačních skupin analgetikum a antipyretikum.
  • Парацетамо́л (лат. Paracetamolum) — лекарственное средство, анальгетик и антипиретик из группы анилидов, оказывает обезболивающее и жаропонижающее действие. Является широко распространённым центральным ненаркотическим анальгетиком, обладает довольно слабыми противовоспалительными свойствами (и поэтому не имеет связанных с ними побочных эффектов, характерных для НПВП). Вместе с тем, может служить причиной нарушений работы печени, кровеносной системы и почек. Риск нарушений данных органов и систем увеличивается при одновременном принятии спиртного, поэтому лицам, употребляющим алкоголь, рекомендуют употреблять пониженную дозу парацетамола.Механизм действия и профиль безопасности парацетамола хорошо изучены, его эффективность клинически апробирована, в связи с чем данный препарат входит в список важнейших лекарственных средств Всемирной организации здравоохранения, а также в перечень жизненно необходимых и важнейших лекарственных препаратов, утверждённый распоряжением Правительства Российской Федерации от 07.12.2011 № 2199-р.
  • Oharra: Wikipediak ez du mediku aholkurik ematen. Tratamendua behar duzula uste baduzu, jo ezazu sendagilearengana.Parazetamol edo azetaminofeno ("Efferalgan" izen komertziala hartzen duena Frantzia eta Espainian) farmako analgesikorik zabalduenetarikoa da, ezaugarri antitermikoak ere badituena.
  • 아세트아미노펜(acetaminophen) 또는 파라세타몰(paracetamol)은 타이레놀, 펜잘큐, 게보린, 판피린, 암씨롱의 주성분으로 해열 진통 작용을 한다.
  • ParacetamolDCI ou acetaminofeno é um fármaco com propriedades analgésicas, mas sem propriedades antiinflamatórias clinicamente significativas. Atua por inibição da cascata do ácido araquidónico, impedindo a síntese das prostaglandinas, mediadores celulares pró-inflamatórios, responsáveis pelas várias manifestações da inflamação, como o aparecimento da dor. Esta substância tem também efeitos antipiréticos. É utilizado nas seguintes formas de apresentação: cápsulas, comprimidos, gotas, xaropes e injectáveis. Actualmente é um dos analgésicos mais utilizados, porém é altamente perigoso para o fígado devido ao seu alto potencial hepatotóxico, não devendo ser utilizadas mais que 4000 mg diárias (8 comprimidos de 500mg).Crianças com menos de 37 kg tem a dose limite diária em 80 mg/kg. Em indivíduos adultos pode ocorrer toxicidade em doses únicas de 10 - 15 g (20 a 30 comprimidos de 500mg) (150 - 250 mg/kg) e uma dose de 20 a 25 g (40 a 50 comprimidos de 500mg) pode levar a fatalidade.Faz parte da composição de uma série de medicamentos usados contra a constipação comum e sintomas de gripe. As doses recomendadas são bastante seguras, mas o seu baixo preço e a sua grande facilidade de aquisição pelos doentes têm provocado o aparecimento de alguns casos de sobredosagem, embora em pequeno número. Nas doses indicadas, o paracetamol não afecta a mucosa gástrica, não altera a coagulação sanguínea e não causa nefropatias.Difere dos analgésicos opióides, porque não provoca euforia nem altera o estado de humor do doente. Da mesma forma que os antiinflamatórios não-esteróides (AINEs), não causa problemas de dependência, tolerância e síndrome de abstinência.A origem das palavras acetaminofeno e paracetamol tem a ver com a nomenclatura usada em química orgânica: N-acetil-para-aminofenol e para-acetil-aminofenol.Desde 1993, a IUPAC recomenda para este composto o nome sistemático N-(4-hidroxifenil)etanamida.É um pó cristalino branco ligeiramente solúvel na água, facilmente solúvel no álcool, muito pouco solúvel no cloreto de metileno e no éter.
  • Paracetamol (/ˌpærəˈsiːtəmɒl/ or /ˌpærəˈsɛtəmɒl/), acetaminophen /əˌsiːtəˈmɪnəfɨn/, or APAP, chemically named N-acetyl-p-aminophenol, is a widely used over-the-counter analgesic (pain reliever) and antipyretic (fever reducer). Paracetamol is the International Nonproprietary Name (INN), Australian Approved Name (AAN) and British Approved Name (BAN), while acetaminophen is the United States Adopted Name (USAN) and Japanese Adopted Name (JAN).Paracetamol is classified as a mild analgesic. It is commonly used for the relief of headaches and other minor aches and pains and is a major ingredient in numerous cold and flu remedies. In combination with opioid analgesics, paracetamol can also be used in the management of more severe pain such as post-surgical pain and providing palliative care in advanced cancer patients. Though paracetamol is used to treat inflammatory pain, it is not generally classified as an NSAID because it exhibits only weak anti-inflammatory activity.While generally safe for use at recommended doses even small overdoses can be fatal. Compared to other over-the-counter pain relievers, paracetamol is significantly more toxic in overdose but may be less toxic when used chronically at recommended doses. Paracetamol is the active metabolite of phenacetin and acetanilide, two once popular as an analgesic and antipyretic in its own right. However, unlike phenacetin, acetanilide and their combinations, paracetamol is not considered carcinogenic at therapeutic doses.The words acetaminophen (used in the United States, Canada, Japan) and paracetamol (used elsewhere) both come from a chemical name for the compound: para-acetylaminophenol and para-acetylaminophenol. In some contexts, it is simply abbreviated as APAP, for acetyl-para-aminophenol. It is on the World Health Organization's List of Essential Medicines, a list of the most important medication needed in a basic health system.
  • El paracetamol (DCI) o acetaminofén (acetaminofeno) es un fármaco con propiedades analgésicas, sin propiedades antiinflamatorias clínicamente significativas. Actúa inhibiendo la síntesis de prostaglandinas, mediadores celulares responsables de la aparición del dolor. Además, tiene efectos antipiréticos. Se presenta habitualmente en forma de cápsulas, comprimidos, supositorios o gotas de administración oral. Es un ingrediente frecuente de una serie de productos contra el resfriado común y la gripe. A dosis estándar es casi seguro, pero su bajo precio y amplia disponibilidad han dado como resultado frecuentes casos de sobredosificación. En las dosis indicadas el paracetamol no afecta a la mucosa gástrica ni a la coagulación sanguínea o los riñones. Pero un leve exceso respecto de la dosis normal puede dañar el hígado severamente (véase:Toxicidad). A diferencia de los analgésicos opioides, no provoca euforia ni altera el estado de humor del paciente. Al igual que los antiinflamatorios no esteroideos (AINEs), no se asocia con problemas de adicción, tolerancia y síndrome de abstinencia.Los nombres paracetamol y acetaminofén pertenecen a la historia de este compuesto y provienen de la nomenclatura tradicional de la química orgánica, N-acetil-para-aminofenol y para-acetil-aminofenol.Según las recomendaciones de 1993 de la IUPAC, el nombre de este compuesto es N-(4-hidroxifenil)etanamida.
dbpedia-owl:alternativeName
  • acétaminophène
  • p-acétylaminophénol
  • 4-acétylaminophénol
dbpedia-owl:depictionDescription
  • Représentations plane et 3D du paracétamol
dbpedia-owl:inchi
  • 1/C8H9NO2/c1-6(10)9-7-2-4-8(11)5-3-7/h2-5,11H,1H3,(H,9,10)
dbpedia-owl:iupacName
  • N-(4-hydroxyphényl)éthanamide
dbpedia-owl:smiles
  • CC(=O)NC1=CC=C(C=C1)O
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
  • 242485 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
  • 121160 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
  • 448 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
  • 111075210 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:antidote
prop-fr:apparence
  • Poudre blanche, prismes monocliniques • Solution limpide
prop-fr:biodisponibilite
  • Proche de 100 %
prop-fr:c
  • 8 (xsd:integer)
prop-fr:circ
  • Groupe 3 : Inclassable quant à sa cancérogénicité pour l'Homme
prop-fr:classe
  • P21/n
prop-fr:classetherapeutique
  • Antalgique • Antipyrétique
prop-fr:consultéLe
  • 2013-03-30 (xsd:date)
prop-fr:date
  • 2008-01-18 (xsd:date)
prop-fr:demivieelim
  • 14400.0
prop-fr:densitetheorique
  • 1.332000 (xsd:double)
prop-fr:dl
  • souris i.p.
  • chien i.v.
  • rat oral.
prop-fr:drugbank
  • DB00316
prop-fr:ebullition
  • décomposition >
prop-fr:excretion
prop-fr:grossesse
  • Autorisé
prop-fr:h
  • 9 (xsd:integer)
prop-fr:image
  • Paracetamol-3D-vdW.png
prop-fr:inchi
  • 1 (xsd:integer)
prop-fr:inchikey
  • RZVAJINKPMORJF-UHFFFAOYAA
prop-fr:legende
  • Représentations plane et 3D du paracétamol
prop-fr:logp
  • 0.490000 (xsd:double)
prop-fr:massevolumique
  • 1.293000 (xsd:double)
prop-fr:metabolisme
  • Hépatique à 95 %
prop-fr:n
  • 1 (xsd:integer)
prop-fr:nom
  • Paracétamol
prop-fr:nomiupac
  • N-éthanamide
prop-fr:o
  • 2 (xsd:integer)
prop-fr:oldid
  • 25040283 (xsd:integer)
prop-fr:parametresmaille
  • Z = 4
  • a =
  • b =
  • c =
  • α = 90,00°
  • γ = 90,00°
  • β = 97,82°
prop-fr:pka
  • 9.500000 (xsd:double)
prop-fr:precautions
  • Toxicité hépatique à fortes doses
prop-fr:smiles
  • CCNC1=CC=CO
prop-fr:solubilite
  • eau à .
  • Beaucoup plus soluble dans l'eau chaude
  • Peu soluble dans le chloroforme, l'éther.
  • Presque insoluble dans l'éther de pétrole, le pentane, le benzène.
  • Soluble dans l'acétone, l'éthanol, le méthanol, le diméthylformamide, le dichlorure d'éthylène, l'acétate d'éthyle.
prop-fr:stdinchi
  • 1 (xsd:integer)
prop-fr:stdinchikey
  • RZVAJINKPMORJF-UHFFFAOYSA-N
prop-fr:synonymes
  • 4 (xsd:integer)
  • acétaminophène
  • p-acétylaminophénol
prop-fr:tailleimage
  • 160 (xsd:integer)
prop-fr:tautoinflammation
prop-fr:titre
  • Actualité du paracétamol
prop-fr:url
  • http://www.anesthesie-foch.org/s/article.php3?id_article=681
prop-fr:voieadministration
  • Orale, IV, intrarectale
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
  • 化合物アセトアミノフェン(英: Acetaminophen USAN)、別名(国際一般名):パラセタモール(英: Paracetamol INN, 英: para-acetylaminophenol)は、解熱鎮痛薬の一つである。
  • Парацетамолът (Paracetamol) е нестероидно обезболяващо и температуропонижаващо средство. Има много слабо противъзпалително действие. Фармакологично представлява COX-2 инхибитор.Химическо название: 4-хидроксиацетанилид
  • Paracetamol (neboli acetaminofen, systematický název N-(4-hydroxyfenyl)ethanamid, též N-(4-hydroxyfenyl)acetamid) je léčivo, jež působí proti bolestem a zvýšené tělesné teplotě, není však protizánětlivé. Patří do indikačních skupin analgetikum a antipyretikum.
  • Oharra: Wikipediak ez du mediku aholkurik ematen. Tratamendua behar duzula uste baduzu, jo ezazu sendagilearengana.Parazetamol edo azetaminofeno ("Efferalgan" izen komertziala hartzen duena Frantzia eta Espainian) farmako analgesikorik zabalduenetarikoa da, ezaugarri antitermikoak ere badituena.
  • 아세트아미노펜(acetaminophen) 또는 파라세타몰(paracetamol)은 타이레놀, 펜잘큐, 게보린, 판피린, 암씨롱의 주성분으로 해열 진통 작용을 한다.
  • ParacetamolDCI ou acetaminofeno é um fármaco com propriedades analgésicas, mas sem propriedades antiinflamatórias clinicamente significativas. Atua por inibição da cascata do ácido araquidónico, impedindo a síntese das prostaglandinas, mediadores celulares pró-inflamatórios, responsáveis pelas várias manifestações da inflamação, como o aparecimento da dor. Esta substância tem também efeitos antipiréticos.
  • Vorlage:Infobox Chemikalie/Summenformelsuche vorhandenParacetamol ist ein schmerzstillender und fiebersenkender Arzneistoff aus der Gruppe der Nichtopioid-Analgetika.Die Bezeichnung Paracetamol leitet sich vom chemischen Namen Para-(Acetylamino)phenol ab. Paracetamol wird im Rahmen der Selbstmedikation als Monopräparat oder Bestandteil verschiedener Kombinationspräparate zur symptomatischen Behandlung von Erkältungsbeschwerden und Schmerzen eingesetzt.
  • Parasetamol (asetaminofen), ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir. Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde hızla emilir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Plazma yarı ömrü 1-4 saattir. İdrarla, parasetamol’ün %1-3’ü değişmemiş olarak atılır. %80’i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır.
  • Paracetamol (Amerikaans Engels: acetaminophen) is het wereldwijd meest gebruikte pijnstillende en koortsverlagende middel. In combinatie met andere geneesmiddelen wordt Paracetamol ook tegen symptomen van verkoudheid ingezet. Paracetamol werd voor het eerst in 1878 door Harmon Northrop Morse gesynthetiseerd en in 1893 voor de eerste keer in de geneeskunde gebruikt door Josef von Mering. De populariteit van het middel nam sinds 1955 sterk toe.
  • El paracetamol o acetaminofén [acetaminofèn] és un analgèsic molt utilitzat en l'actualitat. Posseeix propietats analgèsiques i antipirètiques semblants a les de l'aspirina però no té activitat antiinflamatòria, ni exerceix cap efecte antiplaquetari.El paracetamol és família dels paraaminofenols.
  • El paracetamol (DCI) o acetaminofén (acetaminofeno) es un fármaco con propiedades analgésicas, sin propiedades antiinflamatorias clínicamente significativas. Actúa inhibiendo la síntesis de prostaglandinas, mediadores celulares responsables de la aparición del dolor. Además, tiene efectos antipiréticos. Se presenta habitualmente en forma de cápsulas, comprimidos, supositorios o gotas de administración oral.
  • A paracetamol (INN) vagy acetaminofen egy para-aminofenol származék. A szó a vegyület egyik nevének rövidítése: para-acetamino-fenol.A paracetamol a fenacetin aktív metabolitja, az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapító. Csökkenti a fájdalmat és a lázat, viszont a szalicilátokkal (például Aspirin) ellentétben gyulladásgátló hatása nincs, mivel a perifériás prosztaglandin-szintézist csak kismértékben gátolja.
  • Parasetamol atau asetaminofen adalah obat analgesik dan antipiretik yang populer dan digunakan untuk melegakan sakit kepala, sengal-sengal dan sakit ringan, serta demam. Digunakan dalam sebagian besar resep obat analgesik selesma dan flu. Ia aman dalam dosis standar, tetapi karena mudah didapati, overdosis obat baik sengaja atau tidak sengaja sering terjadi.Berbeda dengan obat analgesik yang lain seperti aspirin dan ibuprofen, parasetamol tak memiliki sifat antiradang.
  • Paracetamol (łac. Paracetamolum) – lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, będący pochodną acetanilidu. W handlu znajduje się od 1955. W Polsce stał się popularny w latach 90. XX wieku, wypierając z rynku powszechnie wówczas używany lek przeciwgorączkowy – piramidon.W odróżnieniu od leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne i nie zaburza procesu krzepnięcia krwi.
  • Парацетамо́л (лат. Paracetamolum) — лекарственное средство, анальгетик и антипиретик из группы анилидов, оказывает обезболивающее и жаропонижающее действие. Является широко распространённым центральным ненаркотическим анальгетиком, обладает довольно слабыми противовоспалительными свойствами (и поэтому не имеет связанных с ними побочных эффектов, характерных для НПВП). Вместе с тем, может служить причиной нарушений работы печени, кровеносной системы и почек.
  • Il paracetamolo (o acetaminofene) (N-acetil-para-amminofenolo) è un farmaco ad azione analgesica largamente utilizzato sia da solo, sia in associazione ad altre sostanze, ad esempio nei comuni preparati da banco per le forme virali da raffreddamento, o nei farmaci destinati al trattamento del dolore acuto e cronico.A causa della diffusione come farmaco generico, i nomi "paracetamolo" e "acetaminofene" sono ben conosciuti in altri paesi, soprattutto di cultura anglosassone.
  • Paracetamol (/ˌpærəˈsiːtəmɒl/ or /ˌpærəˈsɛtəmɒl/), acetaminophen /əˌsiːtəˈmɪnəfɨn/, or APAP, chemically named N-acetyl-p-aminophenol, is a widely used over-the-counter analgesic (pain reliever) and antipyretic (fever reducer). Paracetamol is the International Nonproprietary Name (INN), Australian Approved Name (AAN) and British Approved Name (BAN), while acetaminophen is the United States Adopted Name (USAN) and Japanese Adopted Name (JAN).Paracetamol is classified as a mild analgesic.
rdfs:label
  • Paracétamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamol
  • Paracetamolo
  • Parasetamol
  • Parasetamol
  • Parazetamol
  • Парацетамол
  • Парацетамол
  • アセトアミノフェン
  • 아세트아미노펜
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
  • Paracétamol
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of