Leonard Borejko Chodźko (orth. en français Léonard Chodzko), (6 novembre 1800 - 12 mars 1871, Poitiers), est un historien, géographe/cartographe et homme politique polonais .↑ Polybiblion, Paris, septembre 1871, vol.VI-15, p.202 [1]

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Leonard Borejko Chodźko (orth. en français Léonard Chodzko), (6 novembre 1800 - 12 mars 1871, Poitiers), est un historien, géographe/cartographe et homme politique polonais .
 • Leonard Borejko Chodźko herbu Kościesza (ur. 1800 w Oborku w powiecie oszmiańskim – zm. 12 marca 1871 w Poitiers) – polski historyk, geograf, kartograf, archiwista, wydawca i działacz emigracyjny.Był synem Ludwika, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i Walerii z Dederków.Kształcił się w Mołodecznie, gdzie zaprzyjaźnił się z Tomaszem Zanem. Uczęszczał do szkoły bazylianów przy Borunach. W latach 1816-1817 uczęszczał na wydział prawny Uniwersytetu Wileńskiego. Należał do Filaretów. Poznał wówczas Adama Mickiewicza.W 1819 został osobistym sekretarzem ks. Michała Kleofasa Ogińskiego, z którym w 1822 na zawsze opuścił Litwę. Po czteroletnim pobycie w Niemczech, Włoszech, Belgii, Holandii i Anglii osiadł na stałe w Paryżu w 1826.Był jednym z animatorów życia politycznego Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym. Jeszcze przed jego wybuchem zorganizował 12 lutego 1830 wielką manifestację w Paryżu, w rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki z udziałem Marie Josepha de La Fayette i Wiktora Hugo. W czasie rewolucji lipcowej jako kapitan gwardii narodowej został adiutantem gen. La Fayette. Ranny w nogę, zmuszony był wycofać się z działalności politycznej.Sekretarzował zawiązanemu w Paryżu Towarzystwu Litewskiemu i Ziem Ruskich.Był członkiem kierowanego przez Joachima Lelewela Komitetu Narodowego Polskiego. Jako jeden z wtajemniczonych w sprzysiężenie Zemsta Ludu, w 1833 przygotowywał zbrojną wyprawę płk Józefa Zaliwskiego do Królestwa Polskiego.Prześladowany przez ambasadę Rosji w Paryżu, został zmuszony przez ulegające jej presji władze francuskie do wyjazdu ze stolicy Francji i udał się do Wielkiej Brytanii.W 1834 powrócił do Paryża, poświęcając się pracy naukowej.Jak sam napisał w liście do Adama Mickiewicza dążeniem i celem jego życia stało się odświeżyć przeszłość a bronić teraźniejszość polską przed światem.Napisał i wydał drukiem setki swoich prac historycznych, geograficznych i statystycznych, przeważnie w języku francuskim. Sam opracował, sporządził pomiary kartograficzne dziesiątków map historycznych i geograficznych.Zajął się także działalnością edytorską, opracowując i wydając ważne pozycje literatury polskiej.
 • Leonard Borejko Chodźko (1800–71) was a Polish historian, geographer, cartographer, publisher, archivist, and activist of Poland's post-November-1830-Uprising Great Emigration.
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 1466298 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 4578 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 50 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 106287560 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • Leonard Borejko Chodźko (orth. en français Léonard Chodzko), (6 novembre 1800 - 12 mars 1871, Poitiers), est un historien, géographe/cartographe et homme politique polonais .↑ Polybiblion, Paris, septembre 1871, vol.VI-15, p.202 [1]
 • Leonard Borejko Chodźko (1800–71) was a Polish historian, geographer, cartographer, publisher, archivist, and activist of Poland's post-November-1830-Uprising Great Emigration.
 • Leonard Borejko Chodźko herbu Kościesza (ur. 1800 w Oborku w powiecie oszmiańskim – zm. 12 marca 1871 w Poitiers) – polski historyk, geograf, kartograf, archiwista, wydawca i działacz emigracyjny.Był synem Ludwika, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i Walerii z Dederków.Kształcił się w Mołodecznie, gdzie zaprzyjaźnił się z Tomaszem Zanem. Uczęszczał do szkoły bazylianów przy Borunach. W latach 1816-1817 uczęszczał na wydział prawny Uniwersytetu Wileńskiego. Należał do Filaretów.
rdfs:label
 • Leonard Chodźko
 • Leonard Chodźko
 • Leonard Chodźko
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of