Le Troisième Homme (The Third Man) est un film britannique de Carol Reed sur un scénario de Graham Greene, tourné en 1948 sur le champ de ruines de Vienne et sorti en 1949. Ce film a reçu le Grand prix du festival de Cannes 1949, et est souvent considéré comme l'un des meilleurs films noirs.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le Troisième Homme (The Third Man) est un film britannique de Carol Reed sur un scénario de Graham Greene, tourné en 1948 sur le champ de ruines de Vienne et sorti en 1949. Ce film a reçu le Grand prix du festival de Cannes 1949, et est souvent considéré comme l'un des meilleurs films noirs.
 • Trzeci człowiek – brytyjski film noir z 1949 roku w reżyserii Carola Reeda.
 • The Third Man (br: O Terceiro Homem) é um filme noir britânico de 1949, do gênero suspense, dirigido por Carol Reed, baseado em história de Graham Greene e Alexander Korda.
 • «Третий человек» (англ. The Third Man) — британский криминальный кинодетектив в жанре нуар, награждённый главным призом Каннского фестиваля 1949 года. Широко известен благодаря актёрской работе Орсона Уэллса и музыке Антона Караса. Главную роль исполняет Джозеф Коттен.Неоднократно признавался одним из величайших фильмов в истории кинематографа: в 1996 г. Британский институт кино признал «Третьего человека» лучшим британским фильмом всех времён. Американская киноакадемия присудила ленте «Оскар» за лучшую операторскую работу.
 • 《제3의 사나이》(The Third Man 또는 The 3rd Man)는 1949년 영국에서 흑백으로 제작된 필름 누아르 미스테리 스릴러 영화이다. 캐럴 리드 감독의 작품이며, 조지프 코튼, 알리다 발리, 트레버 하워드, 그리고 오슨 웰스가 출연하였다. 그레이엄 그린 (Graham Greene)이 쓴 동명 소설을 원작으로 하였으며, 원작가 그린이 직접 영화의 각본을 쓰기도 했다. 칸 영화제 대상 수상작이며, BFI가 선정한 최고의 영국 영화 목록에서 1위를 할 정도로 최고의 고전 명작으로 손꼽히는 작품이다.
 • Üçüncü Adam 1949 Birleşik Krallık yapımı kara filmdir. Özgün adı The Third Man olan film ABD'de The 3rd Man alternatif adıyla da gösterime sunulmuştu.Senaryosunu casus romanlarının babası olarak da anılan İngiliz yazar Graham Greene'in yine 1949'da yazdığı aynı adlı kendi kısa romanından uyarlayarak yazdığı bu soğuk savaş klasiğini Carol Reed yönetmiştir. Graham Greene, senaryosuna bir ön hazırlık olarak yazdığı kısa romanını ertesi yıl, 1950'de kitap halinde de yayımlamıştır. Filmin senaryosunun yazılmasına yönetmen Carol Reed, Orson Welles ve Alexander Korda'nın da gayrıresmi katkıları olmuştur. Carol Reed aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiştir.Başlıca rollerinde Joseph Cotten, Alida Valli, Trevor Howard ve Orson Welles'in oynadıkları filmin Oscar ödülü kazanan siyah beyaz görüntüleri Robert Krasker'e aittir. Filmin karamsar ve melankolik havasına katkısı olan en önemli etmenlerden biri de Anton Karas'ın film için bestelediği ve zither'i (kanuna benzer bir çalgı) ile seslendirdiği filmin unutulmaz tema müziğidir. Film ekibi, sanatını kafe ve lokantalarda icra ederek hayatını kazanan bu zither virtiözünü çekimler sırasında tesadüfen bir birahanede yemek yerlerken keşfetmişlerdir.Film, II. Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında, Amerikalı üçüncü sınıf ucuz roman yazarı Holly Martins'in (Joseph Cotten) eski arkadaşı Harry Lime'ın (Orson Welles) kendisine önerdiği iş teklifini değerlendirmek üzere Avusturya'nın bölünmüş kenti Viyana'ya gelmesi ile başlar. Kente gelir gelmez arkadaşının esrarengiz bir şekilde öldüğü haberini alan Martins araştırmaları sonucunda sefalet ve karaborsanın kol gezdiği, çeşitli uluslardan insanların bir arada yaşadığı bu şehirde birçok şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder."Üçüncü Adam" ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali'nin büyük ödülü Altın Palmiye'yi kazandı. Ertesi yıl "en iyi İngiliz filmi" dalında BAFTA ödülünü aldı. Ayrıca filme siyah beyaz dalında "en iyi görüntü yönetimi" Oscar'ı verildi (Robert Krasker), "en iyi yönetmen" ve "en iyi kurgu" dallarında da aynı ödüle aday gösterildi.1999'da çevrilişinin 50. ci yılı dolayısıyla bir restorasyondan geçirilen film İngiliz Film Enstitüsü'nün (BFI) "En İyi 100 İngiliz Filmi" listesinde başta yer alır. Amerikan Film Enstitüsü (AFI)'nin "En İyi 100 Film" listesinde de 57.ci sırada bulunan film IMDb'nin "En İyi 250" film sıralamasında ise şimdilik 54.cü sırada bulunmaktadır.
 • The Third Man is een Engelse film noir uit 1949 van regisseur Carol Reed met onder meer Joseph Cotten, Orson Welles en Alida Valli. Het scenario is van de hand van Graham Greene. De gelijknamige novelle die Greene ter voorbereiding schreef, verscheen in januari 1950.Het is een zwart-wit film van 104 minuten. De muziek, die werd geschreven en uitgevoerd door Anton Karas op citer, maakt de spanning van de thriller extra dreigend en werd welhaast even klassiek als de film zelf.Het verhaal speelt zich af in het naoorlogse Wenen, een kapotgeschoten ruïne, die bovendien door de geallieerde overwinnaars (Amerika, Rusland, Frankrijk en Engeland) in vieren is opgedeeld. De wederopbouw moet nog beginnen, alleen het beroemde reuzenrad uit 1897 draait alweer. In de stad is gebrek aan van alles, maar met name penicilline. Harry Lime heeft een oplossing.The Lives of Harry Lime is een Britse radioserie uit 1951, met wederom Orson Welles als Harry Lime.
 • 『第三の男』(だいさんのおとこ、原題: The Third Man)は、1949年製作のイギリス映画。キャロル・リード監督作品。第二次世界大戦直後のウィーンを舞台にしたフィルム・ノワール。光と影を効果的に用いた映像美、戦争の影を背負った人々の姿を巧みに描いたプロットで高く評価されている。また、作品のテーマ曲となったアントン・カラスの演奏や、ハリー・ライム役のオーソン・ウェルズでも知られている。
 • Der dritte Mann (Originaltitel: The Third Man) ist ein in Schwarzweiß gedrehter britischer Thriller von Carol Reed aus dem Jahr 1949. Der Film entstand nach einem Originaldrehbuch von Graham Greene. Hauptfigur ist ein amerikanischer Autor (Joseph Cotten), der wegen eines Jobangebotes seines Freundes Harry Lime (Orson Welles) in das Nachkriegs-Wien zieht und in kriminelle Machenschaften hineingezogen wird. In einer weiteren Hauptrolle ist Alida Valli zu sehen.Zur Bekanntheit des Films trugen unter anderem das von Anton Karas auf der Zither gespielte Harry-Lime-Thema, die expressionistischen Kameraperspektiven, Orson Welles’ viel zitierte „Kuckucksuhr-Rede“ und die finale Verfolgungsjagd durch die Wiener Kanalisation bei.
 • El tercer home (títol original en anglès The Third Man) és una pel·lícula anglesa dirigida per Carol Reed l'any 1949. L'aportació d'idees d'Orson Welles a Carol Reed a la pel·lícula sembla evident. Welles havia tingut problemes amb les seves produccions a Hollywood i va decidir fer el salt cap a Europa, on va dirigir i col·laborar en diferents projectes, entre els quals aquest de Carol Reed. La seva primera aparició en pantalla (el moviment d'una làmpada que mostra Harry Lime davant de la cara de sorpresa de Cotten) ha estat considerada una de les millors presentacions d'un personatge en la història del cinema. D'altra banda, tampoc no s'ha d'oblidar la persecució pel clavegueram de Viena, en la qual la pel·lícula assoleix el seu zenit davant de l'excel·lent actuació de Welles. També sembla signada per aquest la gran perspectiva del cementiri de Viena que clou la pel·lícula.L'obstinada música de cítara, escrita i interpretada per Anton Karas, contribueix al clima depriment i misteriós de la narració.Per tot això, la pel·lícula va ser considerada la millor pel·lícula britànica de la història del cinema.
 • The Third Man is a 1949 British film noir, directed by Carol Reed and starring Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, and Trevor Howard. It is particularly remembered for its atmospheric cinematography, performances, and musical score, and it is considered one of the greatest films of all time. The screenplay was written by novelist Graham Greene, who subsequently published the novella of the same name (which he had originally written as a preparation for the screenplay). Anton Karas wrote and performed the score, which used only the zither; its title music "The Third Man Theme" also topped the international music charts in 1950, bringing the hitherto unknown performer international fame.
 • The Third Man (euskaraz, Hirugarren Gizona) 1949an Carol Reedek zuzendutako filma da. Graham Greenek gidoia idatzi zuen. Hurrengo urtean gidoia prestatzeko idatzi zuen eleberria plazaratu zen.
 • Il terzo uomo (The Third Man) è un film noir inglese del 1949 diretto da Carol Reed, vincitore del Grand Prix per il miglior film al 3º Festival di Cannes.La sceneggiatura fu scritta dallo scrittore Graham Greene, il quale, durante la preparazione della sceneggiatura del film, scrisse una novella dal medesimo titolo, che venne pubblicata l'anno dopo l'uscita della pellicola, ossia nel 1950.
 • El tercer hombre (The Third Man) es una película británica del año 1949 dirigida por Carol Reed, con Joseph Cotten, Orson Welles y Alida Valli en los papeles principales. El guion fue escrito por Graham Greene.
 • Orang Ketiga (bahasa Inggris: The Third Man) adalah film noir yang disutradarai oleh Carol Reed dan dibintangi Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, dan Trevor Howard. Film ini diingat karena sinematografi yang atmosferik, pertunjukan, dan skor musik, serta dianggap sebagai salah satu film terbaik sepanjang masa. skenario film ditulis oleh Graham Greene, yang kemudian menerbitkan novel dengan nama yang sama (yang awalnya ditulis sebagai persiapan untuk skenario. Anton Karas menulis dan memainkan skor musik berjudul "Tema Orang Ketiga" dengan zither. Tema film ini menduduki puncak tangga lagu musik internasional pada tahun 1950.
dbpedia-owl:director
dbpedia-owl:genre
dbpedia-owl:idAllocine
 • 1826
dbpedia-owl:originalTitle
 • The Third Man
dbpedia-owl:starring
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 777555 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 7485 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 102 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 109953974 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
dbpedia-owl:writer
prop-fr:acteur
prop-fr:annéeDeSortie
 • 1949 (xsd:integer)
prop-fr:genre
prop-fr:id
 • 1826 (xsd:integer)
 • 41959 (xsd:integer)
prop-fr:réalisation
prop-fr:scénario
prop-fr:titre
 • Le Troisième Homme
prop-fr:titreOriginal
 • The Third Man
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dc:title
 • Le Troisième Homme
dcterms:references
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Le Troisième Homme (The Third Man) est un film britannique de Carol Reed sur un scénario de Graham Greene, tourné en 1948 sur le champ de ruines de Vienne et sorti en 1949. Ce film a reçu le Grand prix du festival de Cannes 1949, et est souvent considéré comme l'un des meilleurs films noirs.
 • Trzeci człowiek – brytyjski film noir z 1949 roku w reżyserii Carola Reeda.
 • The Third Man (br: O Terceiro Homem) é um filme noir britânico de 1949, do gênero suspense, dirigido por Carol Reed, baseado em história de Graham Greene e Alexander Korda.
 • 《제3의 사나이》(The Third Man 또는 The 3rd Man)는 1949년 영국에서 흑백으로 제작된 필름 누아르 미스테리 스릴러 영화이다. 캐럴 리드 감독의 작품이며, 조지프 코튼, 알리다 발리, 트레버 하워드, 그리고 오슨 웰스가 출연하였다. 그레이엄 그린 (Graham Greene)이 쓴 동명 소설을 원작으로 하였으며, 원작가 그린이 직접 영화의 각본을 쓰기도 했다. 칸 영화제 대상 수상작이며, BFI가 선정한 최고의 영국 영화 목록에서 1위를 할 정도로 최고의 고전 명작으로 손꼽히는 작품이다.
 • 『第三の男』(だいさんのおとこ、原題: The Third Man)は、1949年製作のイギリス映画。キャロル・リード監督作品。第二次世界大戦直後のウィーンを舞台にしたフィルム・ノワール。光と影を効果的に用いた映像美、戦争の影を背負った人々の姿を巧みに描いたプロットで高く評価されている。また、作品のテーマ曲となったアントン・カラスの演奏や、ハリー・ライム役のオーソン・ウェルズでも知られている。
 • The Third Man (euskaraz, Hirugarren Gizona) 1949an Carol Reedek zuzendutako filma da. Graham Greenek gidoia idatzi zuen. Hurrengo urtean gidoia prestatzeko idatzi zuen eleberria plazaratu zen.
 • Il terzo uomo (The Third Man) è un film noir inglese del 1949 diretto da Carol Reed, vincitore del Grand Prix per il miglior film al 3º Festival di Cannes.La sceneggiatura fu scritta dallo scrittore Graham Greene, il quale, durante la preparazione della sceneggiatura del film, scrisse una novella dal medesimo titolo, che venne pubblicata l'anno dopo l'uscita della pellicola, ossia nel 1950.
 • El tercer hombre (The Third Man) es una película británica del año 1949 dirigida por Carol Reed, con Joseph Cotten, Orson Welles y Alida Valli en los papeles principales. El guion fue escrito por Graham Greene.
 • The Third Man is a 1949 British film noir, directed by Carol Reed and starring Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, and Trevor Howard. It is particularly remembered for its atmospheric cinematography, performances, and musical score, and it is considered one of the greatest films of all time. The screenplay was written by novelist Graham Greene, who subsequently published the novella of the same name (which he had originally written as a preparation for the screenplay).
 • Der dritte Mann (Originaltitel: The Third Man) ist ein in Schwarzweiß gedrehter britischer Thriller von Carol Reed aus dem Jahr 1949. Der Film entstand nach einem Originaldrehbuch von Graham Greene. Hauptfigur ist ein amerikanischer Autor (Joseph Cotten), der wegen eines Jobangebotes seines Freundes Harry Lime (Orson Welles) in das Nachkriegs-Wien zieht und in kriminelle Machenschaften hineingezogen wird.
 • The Third Man is een Engelse film noir uit 1949 van regisseur Carol Reed met onder meer Joseph Cotten, Orson Welles en Alida Valli. Het scenario is van de hand van Graham Greene. De gelijknamige novelle die Greene ter voorbereiding schreef, verscheen in januari 1950.Het is een zwart-wit film van 104 minuten.
 • Üçüncü Adam 1949 Birleşik Krallık yapımı kara filmdir. Özgün adı The Third Man olan film ABD'de The 3rd Man alternatif adıyla da gösterime sunulmuştu.Senaryosunu casus romanlarının babası olarak da anılan İngiliz yazar Graham Greene'in yine 1949'da yazdığı aynı adlı kendi kısa romanından uyarlayarak yazdığı bu soğuk savaş klasiğini Carol Reed yönetmiştir. Graham Greene, senaryosuna bir ön hazırlık olarak yazdığı kısa romanını ertesi yıl, 1950'de kitap halinde de yayımlamıştır.
 • Orang Ketiga (bahasa Inggris: The Third Man) adalah film noir yang disutradarai oleh Carol Reed dan dibintangi Joseph Cotten, Alida Valli, Orson Welles, dan Trevor Howard. Film ini diingat karena sinematografi yang atmosferik, pertunjukan, dan skor musik, serta dianggap sebagai salah satu film terbaik sepanjang masa. skenario film ditulis oleh Graham Greene, yang kemudian menerbitkan novel dengan nama yang sama (yang awalnya ditulis sebagai persiapan untuk skenario.
 • «Третий человек» (англ. The Third Man) — британский криминальный кинодетектив в жанре нуар, награждённый главным призом Каннского фестиваля 1949 года. Широко известен благодаря актёрской работе Орсона Уэллса и музыке Антона Караса. Главную роль исполняет Джозеф Коттен.Неоднократно признавался одним из величайших фильмов в истории кинематографа: в 1996 г. Британский институт кино признал «Третьего человека» лучшим британским фильмом всех времён.
 • El tercer home (títol original en anglès The Third Man) és una pel·lícula anglesa dirigida per Carol Reed l'any 1949. L'aportació d'idees d'Orson Welles a Carol Reed a la pel·lícula sembla evident. Welles havia tingut problemes amb les seves produccions a Hollywood i va decidir fer el salt cap a Europa, on va dirigir i col·laborar en diferents projectes, entre els quals aquest de Carol Reed.
rdfs:label
 • Le Troisième Homme (film)
 • Der dritte Mann
 • El tercer hombre
 • El tercer home
 • Il terzo uomo
 • Orang Ketiga
 • The Third Man
 • The Third Man
 • The Third Man
 • The Third Man
 • Trzeci człowiek
 • Üçüncü Adam (film)
 • Третий человек
 • 第三の男
 • 제3의 사나이
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Le Troisième Homme
is dbpedia-owl:movie of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of