Le Cercle de craie caucasien (Der kaukasische Kreidekreis) est une pièce de théâtre écrite en 1945 et publiée en 1949 du dramaturge allemand Bertolt Brecht. Collaboratrice : Margarete Steffin (pièce commencée avant 1941).

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le Cercle de craie caucasien (Der kaukasische Kreidekreis) est une pièce de théâtre écrite en 1945 et publiée en 1949 du dramaturge allemand Bertolt Brecht. Collaboratrice : Margarete Steffin (pièce commencée avant 1941).
 • The Caucasian Chalk Circle (German: Der Kaukasische Kreidekreis) is a play by the German modernist playwright Bertolt Brecht. An example of Brecht's epic theatre, the play is a parable about a peasant girl who rescues a baby and becomes a better mother than its wealthy natural parents.The play was written in 1944 while Brecht was living in the United States. It was translated into English by Brecht's friend and admirer Eric Bentley and its world premiere was a student production at Carleton College, Minnesota, in 1948. Its first professional production was at the Hedgerow Theatre, Philadelphia, directed by Bentley. Its German premiere was in 1954 at the Theater am Schiffbauerdamm, Berlin. The most known version of Caucasian Chalk Circle is the Georgian version of the Rustaveli State Drama Theatre by Robert Sturua; this version is also considered by many critics worldwide to be the best.[citation needed] The Caucasian Chalk Circle is now considered one of Brecht's most celebrated works and is one of the most regularly performed ' German ' plays.[citation needed]The play is a reworking of Brecht's earlier short story, Der Augsburger Kreidekreis; both derive from the 14th-century Chinese play Circle of Chalk by Li Xingdao.
 • «Кавказский меловой круг» (нем. Der Kaukasische kreidekreis) — пьеса немецкого поэта и драматурга Бертольта Брехта, в первой редакции законченная в 1945 году; одно из наиболее последовательных воплощений теории «эпического театра».
 • Der kaukasische Kreidekreis (Theaterstück: ein Vorspiel und fünf Akte, Drama und Verse) von Bertolt Brecht entstand 1944/45 in Santa Monica (USA) und wurde am 4. Mai 1948 in Northfield (Minnesota) im Nourse Little Theatre, Carleton College, uraufgeführt. Erst am 7. Oktober 1954 kam es im Berliner Theater am Schiffbauerdamm zu der ersten Aufführung des Stückes in deutscher Sprache, mit Helene Weigel in der Hauptrolle. Der Erstdruck war in Sinn und Form 1. Sonderheft Bertolt Brecht, Berlin 1949; die Erstausgabe in Stücke Bd. 10, Berlin 1954; Mitarbeit: Ruth Berlau; Musik: Paul Dessau.
 • Kafkas Tebeşir Dairesi (Almanca: Der kaukasische Kreidekreis), dört bölümden oluşan seyirlik bir oyundur.Bertolt Brecht tarafından 1944 yılında kaleme alınan oyun; yazarın en uzun eseri olmak gibi birçok özelliği içinde barındırır. Epik tiyatronun belirgin bir örneği olan Kafkas Tebeşir Dairesi, çok katmanlı, zengin alt okumaları olan bir oyundur, içinde farklı konuları barındırarak, izleyiciyi sürekli canlı tutar.Oyunu Türkçeye Can Yücel ve Yılmaz Onay kazandırmıştır.Brecht'in Amerika'da yaşadığı dönemde yazdığı bu eser, dört ayrı oyunu içeren altı perdeden oluşmaktadır. Evrensel bir nitelik taşıyan; iyilik, dürüstlük, özveri, mülkiyet gibi "insanlık değerlerinin", çok farklı karşılıklar bulabildiği bir "masal"dan hareket eden Kafkas Tebeşir Dairesi, Bertolt Brecht'in 1943 yılında tanıştığı oyun yazarı Clifford Odets'in önerisiyle Çin efsanelerinden esinlenerek üretilmiş, 1280 - 1368 yılları arasında hüküm süren Çin - Yuan hanedanlığı sürecinde yaşayan Li Çen Fu'nun "tebeşir dairesi" oyunundan ana temasını almıştır.'Oyun içinde oyun' anlayışıyla Kafkas Tebeşir Dairesi, mülkiyet - emek ilişkisini sorgulayan ve emeği kazanımda belirleyici unsur olarak ele alan bir anlatımdır.Türkiye'de de Dostlar Tiyatrosu başta olmak üzere çeşitli topluluklarca uzun süreler sergilenmiştir. Eserin en başarılı yönetmenlik deneyimini Mehmet Ulusoy gerçekleştirmiş olup, diyalektik anlayış, tiyatroya yansıtılmıştır. Yılmaz Onay'ın Mitos - Boyut Yayınları tarafından yayınlanan Bertolt Brecht Bütün Oyunları serisi için Almanca aslından çevirdiği Kafkas Tebeşir Dairesi, 2007-2008 sezonunda Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konulmuştur.Nazi Almanya'sı döneminde, Hitler'in işgalci orduları tarafından Grusinya'nın (Gürcistan) kuşatılması, keçi yetiştirmekle geçinen yerel halkın bu işgale direnişi ve sonrası, Kafkas Tebeşir Dairesi'nin konusudur.
 • Il cerchio di gesso del Caucaso è un'opera teatrale di Bertolt Brecht.
 • El círculo de tiza caucasiano (Der kaukasische Kreidekreis en su título original) es una obra de teatro en un prólogo y cinco actos del dramaturgo alemán Bertolt Brecht, estrenada en 1948. La obra dramática y los versos fueron escritos entre 1944 y 1945 en Santa Monica, Estados Unidos y se estrenó el 4 de mayo de 1948 en Northfield (Minnesota) en la sala del Nourse Little Theatre, Carleton College. El 9 de noviembre de 1954 pudo presentarse en el famoso teatro berlinés Theater am Schiffbauerdamm, por primera vez en idioma alemán y con Helene Weigel desempeñando el papel principal. La primera versión impresa fue en la revista literaria Sinn und Form de Berlín, en un número especial de 1949 dedicado a Bertolt Brecht; la primera edición en un libro está en el volumen 10 de las Obras, Berlín 1954; Colaboración: Ruth Berlau; Música: Paul Dessau.Está inspirado en el cuento El círculo de tiza, del chino Li Hsing-tao, similar al juicio de Salomón, pero de planteamiento opuesto (la mujer que demuestra merecer al niño, por amarlo, es precisamente la que no es su madre biológica).
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 2941890 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 4692 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 47 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 108511183 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • Le Cercle de craie caucasien (Der kaukasische Kreidekreis) est une pièce de théâtre écrite en 1945 et publiée en 1949 du dramaturge allemand Bertolt Brecht. Collaboratrice : Margarete Steffin (pièce commencée avant 1941).
 • «Кавказский меловой круг» (нем. Der Kaukasische kreidekreis) — пьеса немецкого поэта и драматурга Бертольта Брехта, в первой редакции законченная в 1945 году; одно из наиболее последовательных воплощений теории «эпического театра».
 • Il cerchio di gesso del Caucaso è un'opera teatrale di Bertolt Brecht.
 • Der kaukasische Kreidekreis (Theaterstück: ein Vorspiel und fünf Akte, Drama und Verse) von Bertolt Brecht entstand 1944/45 in Santa Monica (USA) und wurde am 4. Mai 1948 in Northfield (Minnesota) im Nourse Little Theatre, Carleton College, uraufgeführt. Erst am 7. Oktober 1954 kam es im Berliner Theater am Schiffbauerdamm zu der ersten Aufführung des Stückes in deutscher Sprache, mit Helene Weigel in der Hauptrolle. Der Erstdruck war in Sinn und Form 1.
 • The Caucasian Chalk Circle (German: Der Kaukasische Kreidekreis) is a play by the German modernist playwright Bertolt Brecht. An example of Brecht's epic theatre, the play is a parable about a peasant girl who rescues a baby and becomes a better mother than its wealthy natural parents.The play was written in 1944 while Brecht was living in the United States.
 • El círculo de tiza caucasiano (Der kaukasische Kreidekreis en su título original) es una obra de teatro en un prólogo y cinco actos del dramaturgo alemán Bertolt Brecht, estrenada en 1948. La obra dramática y los versos fueron escritos entre 1944 y 1945 en Santa Monica, Estados Unidos y se estrenó el 4 de mayo de 1948 en Northfield (Minnesota) en la sala del Nourse Little Theatre, Carleton College.
 • Kafkas Tebeşir Dairesi (Almanca: Der kaukasische Kreidekreis), dört bölümden oluşan seyirlik bir oyundur.Bertolt Brecht tarafından 1944 yılında kaleme alınan oyun; yazarın en uzun eseri olmak gibi birçok özelliği içinde barındırır.
rdfs:label
 • Le Cercle de craie caucasien
 • Der kaukasische Kreidekreis
 • El círculo de tiza caucasiano
 • Il cerchio di gesso del Caucaso
 • Kafkas Tebeşir Dairesi
 • The Caucasian Chalk Circle
 • Кавказский меловой круг
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of