PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • L’Âge de cristal (Logan’s Run) est un film de Michael Anderson sorti en 1976.
 • Logan's Run (Logan'ın Kaçışı) Michael Anderson'ın, William F. Nolan ve George Clayton Johnson'ın romanından sinemaya uyarladığı filmidir.Logan's Run, insanların en fazla 30 yaşlarına kadar yaşamalarına izin verilen, 23. yüzyılda geçen bir ütopyayı anlatır. Genç ve verimli insanların yaşadığı, çalıştığı ve eğlendiği bu modern toplum, H. G. Wells'in 'mikro-dünya'larına bir göndermede bulunur. Kendi içine kapanık, kendi suyunu ve havasını üreten bir kentin insanları vardır filmde. Bu insanlar dünya üzerinde çok küçük bir alan içinde yaşayıp, kendilerini çevreleyen şehir sınırları dışına çıkmamaktadırlar. Sınırları aşmak yasalara göre suç sayılmaktadır. Yasalara göre dışarıda (mikro-dünyanın ötesinde) günah, suç, ilkellik vardır.Ütopyanın insanları yaş aralıklarına ayrılmışlardır ve her aralığı simgeleyen, belli bir renk elbiseyi giymektedirler. 30 yaşına gelen (yaşlanan) insanlar, tüm toplumun katıldığı bir gösteri ile yeniden doğuş törenine mutlulukla giderler. Ölüp, hayata yeni baştan başlayacağını düşünen - buna inandırılan - insanlar için bu törenler onur vericidir. Filmin başrol oyuncusu Logan (Michael York) bu ütopik toplumu bir distopyaya çeviren adam olarak devreye girer. Jenny Agutter'in canlandırdığı Jesicca karakteri, masum insanların öldüğünü, bir daha hayata gelmeyeceklerini, bu töreni yaratan mekanizmanın insanlara yalan söylediğini, bir denetmen olan Logan'a anlatmak ister. Jessica bir asidir ve sistem için çalışan bir adamı, asilerin arasına çekmeye çalışır. Logan'ın hayatını kurtarma çabasıdır aynı zamanda. Hem Logan'ın hayatını kurtarmak hem de kendine kaçmak için, kendinden daha güçlü bir ortak seçmeye çalışır Jessica. Bu olay örgüsüne birçok distopik film ve kitapta da rastlanmaktadır. Hatta bu olay örgüsü için distopyanın klişesi demek yanlış olmaz.Logan asimizin peşine takılarak, yaşadığı ve hizmet ettiği mikro-dünyadan kaçmayı başarır ve yabani dünyada yaşlanana kadar yaşayan insanların varlığını öğrenir. Artık Logan da bir asidir (özgür bir asi), ama bununla yetinmez. Adeta bir kahraman olmak için çabalar ve kente geri dünüp, kısacık hayatlar süren insanların gözlerini açmaya çalışacaktır.
 • Logan's Run is een Amerikaanse sciencefiction-dramafilm uit 1976 van regisseur Michael Anderson met in de hoofdrollen Michael York, Richard Jordan en Jenny Agutter.Het scenario van de film over een toekomstige dystopische versie van de Aarde is gebaseerd op het gelijknamige boek van William Francis Nolan en George Clayton Johnson uit 1967, hoewel de film het boek niet geheel getrouw volgt. De film deed het goed in de bioscopen, en zou uiteindelijk 25 miljoen dollar omzetten. Logan's Run won bij de Oscar-uitreiking van 1977 een Special Achievement Award en werd genomineerd voor de Oscar voor beste camerawerk en die voor beste artdirection. Tevens won de film Golden Scrolls (de huidige Saturn Awards) voor beste sciencefictionfilm, beste camerawerk, beste artdirection, beste kostuums, beste decors en beste grime.
 • Logan's Run (Fuga no Século 23 (título no Brasil) ou Fuga do Século XXIII (título em Portugal)) é um filme estadunidense de ficção científica dirigido por Michael Anderson. Estreou nos cinemas em 1976, e foi o primeiro filme a usar o Dolby Stereo como sistema de som em 70mm prints..Logan's Run é baseado num romance de ficção científica de William F. Nolan e George Clayton Johnson, publicado originalmente em 1967 e que, além do longa-metragem, também deu origem a uma série de televisão em 1977.O roteiro aborda a destruição do nosso planeta e do seu "status quo" com a degeneração do modo de vida através de diversos temas como a destruição do meio ambiente e a contracultura hippie.
 • Logan's Run is a 1976 American science fiction film directed by Michael Anderson and starring Michael York, Jenny Agutter, Richard Jordan, Roscoe Lee Browne, Farrah Fawcett, and Peter Ustinov. The screenplay by David Zelag Goodman was based on the novel of the same name by William F. Nolan and George Clayton Johnson. It depicts a dystopian future society in which population and the consumption of resources are managed and maintained in equilibrium by the simple expedient of killing everyone who reaches the age of thirty, preventing overpopulation. The story follows the actions of Logan 5, a "Sandman", as he runs from society's lethal demand.The film was nominated for two Academy Awards and won a Special Academy Award for its visual effects, and won six Saturn Awards including Best Science Fiction Film.The film was shot primarily in the Dallas/Fort Worth Metroplex – including locations such as the Fort Worth Water Gardens and the Dallas Market Center – between June and September 1975. The film only uses the basic premise from the novel, that everyone must die at a specific age and Logan runs with Jessica as his companion while being chased by Francis. The motivations of the characters are quite different in the film. It was the first film to use Dolby Stereo on 70mm prints.In 1977, a short-lived TV series based on the film aired, though only 14 episodes were produced. Since 1994, there have been several unsuccessful efforts to remake Logan's Run.
 • «Бегство Логана» (англ. Logan's Run) — фантастический кинофильм в жанре антиутопии, действие которого происходит в XXIII веке н. э. Премия «Оскар» за спецэффекты. По книге Уильяма Нолана и Джорджа Клейтона Джонсона.
 • Flucht ins 23. Jahrhundert (Originaltitel Logan’s Run) ist ein US-amerikanischer Science-Fiction-Film aus dem Jahr 1976 unter der Regie von Michael Anderson. Er basiert auf der Romanvorlage Logan’s Run von William F. Nolan und George Clayton Johnson. Im 23. Jahrhundert leben die Menschen in einer Wohlstandsgesellschaft in Städten unter der Erde und kennen keine Sorgen. Allerdings ist das Alter der Bewohner auf 30 Jahre begrenzt. Logan 5, gespielt von Michael York, will sich diesem Schicksal jedoch entziehen und plant die Flucht.
 • Logan's Run (en Hispanoamérica, Fuga en el siglo XXIII; en España, La fuga de Logan) es una película estadounidense de ciencia ficción de 1976 basada en la novela homónima distópica escrita por William F. Nolan y George Clayton Johnson. La película fue dirigida por Michael Anderson, y contó con los actores Michael York, Richard Jordan, Jenny Agutter y Peter Ustinov en los papeles principales.Fue ganadora del premio Oscar de 1976 a los mejores efectos visuales; y candidata a la mejor dirección de arte y a la mejor fotografía. Ganó también los Premios Saturn de 1977 al Mejor filme de ciencia ficción, a la mejor dirección de arte, a la mejor fotografía, al mejor vestuario, al mejor maquillaje y a la mejor escenografía.
 • La fuga di Logan è un film di fantascienza del 1976, diretto da Michael Anderson, tratto dal romanzo omonimo di William F. Nolan e George Clayton Johnson.È considerato un film di culto, con la sua miscela di sociologia, fantascienza ed allegoria ad ampio raggio che ha ispirato una serie televisiva omonima negli anni 1977-1978 e altre opere derivate nei media.
 • 『2300年未来への旅』(原題: Logan's Run )は、マイケル・アンダーソン監督による1976年のアメリカ合衆国のSF映画である。ウィリアム・F・ノーランとジョージ・クレイトン・ジョンソンによる小説『2300年 未来の旅 ローガンの逃亡』を原作とし、デヴィッド・ゼラッグ・グッドマンが脚本を執筆した。人口爆発を防ぐために30歳を超えた者は殺されてしまう23世紀の世界を描いたディストピアである。第49回アカデミー賞では視覚効果に対する特別業績賞が贈られた。またサターン賞ではSF映画賞を含む6部門を受賞した。
 • Ucieczka Logana - amerykański film fantastycznonaukowy z 1976 roku w reżyserii Michaela Andersona na podstawie powieści Williama F. Nolana i George'a Claytona Johnsona. Film zdobył Oscara za efekty specjalne oraz był nominowany w dwóch innych kategoriach (zdjęcia, scenografia). Scenariusz był nominowany do nagrody Nebula.Ucieczka Logana była pierwszym filmem zrealizowanym w technice Dolby Stereo.Film jest dystopią, opowiadającą o społeczeństwie zamkniętym pod kopułą, w świecie niezbyt odległej przyszłości. Społeczeństwem tym rządzą surowe reguły - po 30 roku życia każdy jego członek udaje się na przymusową "reinkarnację". Jeden ze strażników, pilnujących porządku, tytułowy Logan 5, odkrywa, że owa reinkarnacja jest w istocie zabijaniem nadliczbowych jednostek. Poruszony tym, ucieka, zabierając ze sobą piękną Jessicę 6.
dbpedia-owl:country
dbpedia-owl:director
dbpedia-owl:filmRuntime
 • 7200.000000 (xsd:double)
dbpedia-owl:genre
dbpedia-owl:producedBy
dbpedia-owl:starring
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 290365 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 9882 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 95 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 108520081 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
dbpedia-owl:writer
prop-fr:acteur
prop-fr:annéeDeSortie
 • 1976 (xsd:integer)
prop-fr:durée
 • 7200.0
prop-fr:genre
prop-fr:id
 • 74812 (xsd:integer)
prop-fr:pays
prop-fr:production
prop-fr:réalisation
prop-fr:récompense
prop-fr:scénario
 • David Zelag Goodman d'après l'oeuvre William F. Nolan et de George Clayton Johnson
prop-fr:titre
 • L'Âge de cristal
 • L’Âge de cristal
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dc:title
 • L’Âge de cristal
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • L’Âge de cristal (Logan’s Run) est un film de Michael Anderson sorti en 1976.
 • «Бегство Логана» (англ. Logan's Run) — фантастический кинофильм в жанре антиутопии, действие которого происходит в XXIII веке н. э. Премия «Оскар» за спецэффекты. По книге Уильяма Нолана и Джорджа Клейтона Джонсона.
 • La fuga di Logan è un film di fantascienza del 1976, diretto da Michael Anderson, tratto dal romanzo omonimo di William F. Nolan e George Clayton Johnson.È considerato un film di culto, con la sua miscela di sociologia, fantascienza ed allegoria ad ampio raggio che ha ispirato una serie televisiva omonima negli anni 1977-1978 e altre opere derivate nei media.
 • 『2300年未来への旅』(原題: Logan's Run )は、マイケル・アンダーソン監督による1976年のアメリカ合衆国のSF映画である。ウィリアム・F・ノーランとジョージ・クレイトン・ジョンソンによる小説『2300年 未来の旅 ローガンの逃亡』を原作とし、デヴィッド・ゼラッグ・グッドマンが脚本を執筆した。人口爆発を防ぐために30歳を超えた者は殺されてしまう23世紀の世界を描いたディストピアである。第49回アカデミー賞では視覚効果に対する特別業績賞が贈られた。またサターン賞ではSF映画賞を含む6部門を受賞した。
 • Logan's Run is een Amerikaanse sciencefiction-dramafilm uit 1976 van regisseur Michael Anderson met in de hoofdrollen Michael York, Richard Jordan en Jenny Agutter.Het scenario van de film over een toekomstige dystopische versie van de Aarde is gebaseerd op het gelijknamige boek van William Francis Nolan en George Clayton Johnson uit 1967, hoewel de film het boek niet geheel getrouw volgt. De film deed het goed in de bioscopen, en zou uiteindelijk 25 miljoen dollar omzetten.
 • Logan's Run (Fuga no Século 23 (título no Brasil) ou Fuga do Século XXIII (título em Portugal)) é um filme estadunidense de ficção científica dirigido por Michael Anderson. Estreou nos cinemas em 1976, e foi o primeiro filme a usar o Dolby Stereo como sistema de som em 70mm prints..Logan's Run é baseado num romance de ficção científica de William F.
 • Logan's Run (en Hispanoamérica, Fuga en el siglo XXIII; en España, La fuga de Logan) es una película estadounidense de ciencia ficción de 1976 basada en la novela homónima distópica escrita por William F. Nolan y George Clayton Johnson.
 • Logan's Run (Logan'ın Kaçışı) Michael Anderson'ın, William F. Nolan ve George Clayton Johnson'ın romanından sinemaya uyarladığı filmidir.Logan's Run, insanların en fazla 30 yaşlarına kadar yaşamalarına izin verilen, 23. yüzyılda geçen bir ütopyayı anlatır. Genç ve verimli insanların yaşadığı, çalıştığı ve eğlendiği bu modern toplum, H. G. Wells'in 'mikro-dünya'larına bir göndermede bulunur. Kendi içine kapanık, kendi suyunu ve havasını üreten bir kentin insanları vardır filmde.
 • Logan's Run is a 1976 American science fiction film directed by Michael Anderson and starring Michael York, Jenny Agutter, Richard Jordan, Roscoe Lee Browne, Farrah Fawcett, and Peter Ustinov. The screenplay by David Zelag Goodman was based on the novel of the same name by William F. Nolan and George Clayton Johnson.
 • Flucht ins 23. Jahrhundert (Originaltitel Logan’s Run) ist ein US-amerikanischer Science-Fiction-Film aus dem Jahr 1976 unter der Regie von Michael Anderson. Er basiert auf der Romanvorlage Logan’s Run von William F. Nolan und George Clayton Johnson. Im 23. Jahrhundert leben die Menschen in einer Wohlstandsgesellschaft in Städten unter der Erde und kennen keine Sorgen. Allerdings ist das Alter der Bewohner auf 30 Jahre begrenzt.
 • Ucieczka Logana - amerykański film fantastycznonaukowy z 1976 roku w reżyserii Michaela Andersona na podstawie powieści Williama F. Nolana i George'a Claytona Johnsona. Film zdobył Oscara za efekty specjalne oraz był nominowany w dwóch innych kategoriach (zdjęcia, scenografia).
rdfs:label
 • L'Âge de cristal
 • 2300年未来への旅
 • Flucht ins 23. Jahrhundert
 • La fuga di Logan (film)
 • Logan's Run
 • Logan's Run (film)
 • Logan's Run (film)
 • Logan's Run (película)
 • Logan'ın Kaçışı
 • Ucieczka Logana
 • Бегство Логана (фильм, 1976)
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • L’Âge de cristal
is dbpedia-owl:movie of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of