À la mort du roi Henri Ier d'Angleterre, en 1135, Étienne de Blois s'empare du trône aux dépens de l'héritière légitime et désignée Mathilde l'Emperesse, la fille du défunt roi. En 1138, les partisans de l'Emperesse se déclarent, et un conflit ouvert éclate en Normandie, puis après le débarquement de celle-ci en Angleterre en 1139, sur le sol anglais. La guerre civile dite anarchie anglaise en Angleterre, entre les partisans des deux camps dure de 1138 à 1153.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • À la mort du roi Henri Ier d'Angleterre, en 1135, Étienne de Blois s'empare du trône aux dépens de l'héritière légitime et désignée Mathilde l'Emperesse, la fille du défunt roi. En 1138, les partisans de l'Emperesse se déclarent, et un conflit ouvert éclate en Normandie, puis après le débarquement de celle-ci en Angleterre en 1139, sur le sol anglais. La guerre civile dite anarchie anglaise en Angleterre, entre les partisans des deux camps dure de 1138 à 1153. Elle ne cesse qu'après la signature du Traité de Wallingford en 1153 par lequel Henri, duc de Normandie et fils de l'Emperesse, est désigné héritier et successeur par Étienne.
 • Anarchia inglese indica il periodo di guerre di successione protrattosi dal 1135 al 1154 tra la figlia di Enrico I l'imperatrice Matilde e Stefano nipote di Guglielmo il Conquistatore.
 • Als The Anarchy („die Anarchie“) wird in der englischen Geschichtsschreibung der Bürgerkrieg nach dem Tode Heinrichs I. bezeichnet, der von 1135 bis 1154 dauerte. Die Führer der beiden gegnerischen Parteien waren Matilda (genannt Kaiserin Matilda, engl. Empress Maud), die Tochter Heinrichs I., und Stephan, ein Neffe Heinrichs, die um den englischen Thron kämpften. Beendet wurde der Bürgerkrieg durch den Vertrag von Wallingford, in dem Henry Plantagenet, Sohn Matildas und Geoffrey Plantagenets, des Grafen von Anjou, zum Nachfolger Stephans erklärt wurde.
 • A Anarquia foi uma guerra civil travada na Inglaterra e Normandia entre 1139 e 1153, caracterizada por um colapso na lei e na ordem. O conflito surgiu de uma crise de sucessão no final do reinado de Henrique I de Inglaterra, quando seu único filho legítimo, Guilherme Adelin, morreu no naufrágio do White Ship em 1120. As tentativas de Henrique de colocar sua filha, a Imperatriz Matilde, como sua sucessora não foram bem sucedidas e, depois de sua morte em 1135, seu sobrinho Estêvão de Blois tomou o poder com a ajuda de seu irmão, Henrique de Blois. O início do reinado de Estêvão foi marcado por lutas contra barões ingleses, rebeldes galeses e invasores escoceses. Após uma grande rebelião no sudoeste da Inglaterra em 1139, Matilde e Roberto de Gloucester invadiram.Nenhum dos lados conseguiu alcançar uma vitória decisiva nos primeiros anos da guerra; Matilde veio a controlar o sudoeste da Inglaterra e grande parte do Vale do Tâmisa, enquanto Estêvão permaneceu no controle do sudeste. Os castelos da época eram facilmente defensáveis, e muitos dos conflitos eram uma guerra de exaustão, envolvendo cercos, saques e escaramuças entre exércitos, cavaleiros e soldados, muitos dos quais eram mercenários. Em 1141, Estêvão foi capturado na Batalha de Lincoln, acabando com sua autoridade na maior parte do país. Matilde foi forçada a recuar de Londres por multidões hostis antes de conseguir ser coroada; pouco depois, Roberto foi capturado no Tumulto de Winchester e os dois lados trocaram seus prisioneiros. Estêvão quase capturou Matilde em 1142 durante o Cerco de Oxford, porém ela escapou atravessando o Rio Tâmisa.A guerra se estendeu por muitos anos. Godofredo V de Anjou, marido de Matilde, conseguiu conquistar a Normandia, porém ninguém saia vitorioso na Inglaterra. Barões rebeldes começaram a ganhar mais poder no norte e em East Anglia. As devastações nas regiões de guerra eram enormes. Em 1148, Matilde voltou para a Normandia e deixou a campanha a cargo de seu filho Henrique Plantageneta. Estêvão tentou, sem sucesso, fazer a igreja reconhecer seu filho Eustácio como o próximo rei. No início da década de 1150, os barões e a igreja queriam apenas a paz.Nenhum dos lados queria entrar em batalha quando Henrique invadiu a Inglaterra em 1153. Depois de uma pequena campanha e do Cerco de Wallingford, Estêvão e Henrique negociaram a paz, o Tratado de Wallingford, em que o rei reconhecia Henrique como seu herdeiro. Estêvão morreu no ano seguinte e Henrique II começou um longo período de reconstrução na Inglaterra. Crônicos descreveram o período como um em que "Cristo e seus santos estavam dormindo", e historiadores vitorianos chamaram o conflito de "a Anarquia" por causa do caos, apesar de historiadores modernos questionarem a precisão do termo e alguns dos relatos contemporâneos.
 • Anarşi İngiltere ve Normandiya'da 1135-1153 yılları arasında yaşanan iç savaştır. İç savaş İngiltere kralı I. Henry'nin tek yasal varisi olan oğlu William Adelin'in Beyaz Geminin batmasıyla ölmesi üzerine çıkan krizden sonra patlak verir. Henry'nin kızı Matilda'yı kraliçe olarak tahta geçirme girişimleri başarısız olur. 1153 yılında ölümü üzerine yeğeni Stephen, kardeşi Winchester Dükü Henry sayesinde iktidarı alır. Stephen'in iktidarının ilk yıllarına baronlar arasındaki sonu gelmeyen savaşlar, Galler bölgesinde isyanlar ve İskoç saldırıları damga vurur. Güneybatı İngiltere'de çıkan bir ayaklanmanın ardından durumu uygun gören Matilda, 1139 yılında destekçileriyle beraber İngiltere'ye çıkartma yapar. İç savaşın ilk yıllarında iki taraf da kesin olarak birbirine üstün gelemez. Matilda İngiltere'nin güneybatısını ve Thames Nehri bölgesini ele geçirirken, Stephen ise güneydoğu bölgesine hakimdir. Dönemin kaleleri kolaylıkla savunulabildiğinden ve alınması zor olduğundan savaşın çoğu zamana yayılacaktır. Kuşatmalar, konvoylara saldırılar, iki tarafta da yer alan paralı askerler arasındaki çarpışmalar bu dönemin simgesi olmuştur.1141 yılındaki Lincoln Muharebesi'nin ardından Stephen esir düşünce hakimiyeti altındaki toprakların çoğu denetiminden çıkar. Matilda ise kraliçe olarak taç giyemeden Londra'dan atılacak, destekçisi Robert düşmana esir düşecektir. Bunun üzerine iki taraf da ellerindeki esirleri değiştirmeye karar verir. Stephen ise 1142 yılındaki Oxford Kuşatması sırasında Matilda'yı esir etmeye çok yaklaşsa da elinden kaçıracaktır.İç savaş uzun yıllar boyunca sürer. Matilda'nın eşi Anjoulu Geoffrey Plantagenet Normandiya topraklarını başarıyla ele geçirse de İngiltere'de iki taraf yenişemez. Merkezi otorite eksikliğinde güçlenen baronlar kuzey ve doğu bölgelerinde duruma hakim olmaya başlarlar. 1148 yılında Normandiya'ya dönen Matilda, İngiltere'deki çarpışmalarda sorumluluğu oğlu Henry'ye bırakır. Stephen ise oğlu Eustace'ın İngiltere kralı olarak tanınması için çabalasa da başarılı olamaz. 1150'li yıllara gelindiğinde Kilise ve baronlar artık barış ister hale gelmiştir.Henry 1153 yılında İngiltere'yi yeniden işgal edince hiçbir taraf savaşmak istemez durumdadır. Sınırlı bir çarpışma ve Wallingford kuşatmasının ardından Kilise ile baronların baskısıyla Stephen ve Henry uzlaşmaya karar verirler. İmzalanan Winchester Antlaşması'na göre Stephen, Henry'yi tahtın varisi olarak tanır. Stephen bir yıl sonra ölünce tahta çıkan II. Henry İngiltere'nin yeniden imar edilmesi işlemlerine başlar. Dönemin tarihçileri iç savaş yıllarını "İsa ve azizlerinin uykuda olduğu" dönem olarak tanımlayarak kaos ortamına dikkat çekerler.
 • 無政府時代(むせいふじだい、The Anarchy)は、イングランド王国が内乱に明け暮れたブロワ朝、スティーブン王の治世(1135年 - 1154年)を指す。
 • La Anarquía de Inglaterra es el nombre con el que se conoce al período histórico que se desarrolló en este país, durante el reinado del rey Esteban de Blois (1135-1154), que se caracterizó por la inestabilidad de su reinado y la guerra civil. El periodo estuvo marcado por la crisis en la sucesión en la corona de Inglaterra, tras la muerte del rey Enrique I en el año 1135, en la que se disputaron el trono Esteban y su prima la emperatriz Matilde. Aunque Esteban fue coronado rey, el estado de guerra permanente entre los seguidores de ambos bandos impidió el gobierno efectivo del país durante casi todo el reinado de Esteban. La situación de crisis no se resolvió hasta 1153, un año antes de la muerte de Esteban, cuando por el Tratado de Wallingford, se nombró heredero de la corona al hijo de Matilde, Enrique, futuro rey Enrique II, que significó el establecimiento de la dinastía Plantagenet en la corona de Inglaterra.
 • Гражданская война в Англии 1135—1154 годов — длительный феодальный конфликт в Англо-нормандском государстве середины XII века, вызванный борьбой за престол после смерти короля Генриха I. В английской историографии этот период известен под названием «Анархия» (англ. the Anarchy). Избрание английским королём в 1135 году Стефана Блуаского было оспорено сторонниками императрицы Матильды, дочери Генриха I. Аристократия страны разделилась на два враждующих лагеря и в течение около двух десятилетий вела междоусобную войну, осложнённую агрессией со стороны Шотландии и Анжуйского графства. Борьба завершилась в 1153 году, когда король Стефан признал своим наследником сына Матильды Генриха Плантагенета, который в следующем году вступил на английский престол и основал династию Плантагенетов.
 • L'"Anarquia" és el nom amb que es coneix el període històric que es va desenvolupar a Anglaterra durant el regnat del rei Esteve de Blois (1135-1154), que es va caracteritzar per la inestabilitat i la guerra civil.El període va estar marcat per la crisi en la successió a la corona d'Anglaterra, després de la mort del rei Enric I, l'any 1135, en la qual es van disputar el tron Esteve i la seva cosina, l'emperadriu Matilde. Encara que Esteve va ser coronat rei, l'estat de guerra permanent entre els seguidors de tots dos bàndols va impedir el govern efectiu del país durant gairebé tot el regnat d'Esteve. La situació de crisi no es va resoldre fins al 1153, un any abans de la mort d'Esteve, quan pel Tractat de Wallingford es va nomenar hereu de la corona al fill de Matilde, el futur rei Enric II, fet que va significar l'establiment de la dinastia Plantagenet a la corona d'Anglaterra.
 • De Anarchie (Engels: The Anarchy) is een periode uit de geschiedenis van Engeland, die ook wel "de 19-jarige winter" genoemd. Het is de periode waarin koning Stefanus van Engeland op de troon zat (1135-1154). Deze periode is gekenmerkt door burgeroorlogen en strijd om de troon.Er woedde een successiestrijd tussen de aanhangers van Stefanus en die van zijn nicht, keizerin Mathilde of Maud. Stefanus was op dat moment tot koning gekroond, maar de oorlog zorgde ervoor dat er geen echte regering was gedurende zijn machtsperiode. Pas met het Verdrag van Wallingford (ook Verdrag van Winchester) kwam er een einde aan de oorlog. Hiermee verklaarde Stefanus dat de zoon van Mathilde, Hendrik Plantagenet, zijn opvolger werd. Hij werd tot koning gekroond na de dood van Stefanus in 1154. Daarmee begon de dynastie van Plantagenet als koningen van Engeland.
 • The Anarchy was a war in England and Normandy between 1135 and 1154, characterised by a breakdown in law and order. The conflict originated with a succession crisis towards the end of the reign of Henry I, when the king's only legitimate son, William Adelin, died aboard the White Ship in 1120. Henry's attempts to install his daughter, the Empress Matilda, as his successor were unsuccessful and on Henry's death in 1135, his nephew Stephen of Blois took power with the help of his brother, Henry of Winchester. Stephen's early reign was marked by fierce fighting with English barons, rebellious Welsh leaders and Scottish invaders. Following a major rebellion in the south-west of England, Matilda invaded in 1139 with the help of her half-brother, Robert of Gloucester.Neither side was able to achieve a decisive advantage during the first years of the war; the Empress came to control the south-west of England and much of the Thames Valley, while Stephen remained in control of the south-east. The castles of the period were easily defensible, and much of the fighting was attritional in character, comprising sieges, raiding and skirmishing between armies of knights and footsoldiers, many of them mercenaries. In 1141 Stephen was captured following the battle of Lincoln, causing a collapse in his authority over most of the country. The Empress Matilda was forced to retreat from London by hostile crowds before she could be crowned queen; shortly afterwards, Robert was captured at the rout of Winchester and the two sides agreed to swap their respective captives. Stephen almost seized Matilda in 1142 during the siege of Oxford, but the Empress escaped from Oxford Castle across the frozen River Thames to safety.The war dragged on for many more years. Matilda's husband, Geoffrey of Anjou, successfully conquered Normandy, but in England neither side could achieve victory. Rebel barons began to acquire ever greater power in northern England and in East Anglia, with widespread devastation in the regions of major fighting. In 1148 the Empress returned to Normandy, leaving the campaigning in England to her young son, Henry Fitzempress. Stephen unsuccessfully attempted to have his own son, Eustace, recognised by the Church as the next king of England. By the early 1150s the barons and the Church mostly wanted a long-term peace.When Henry re-invaded England in 1153, neither faction's forces were keen to fight. After limited campaigning and the siege of Wallingford, Stephen and Henry agreed a negotiated peace, the Treaty of Winchester, in which Stephen recognised Henry as his heir. Stephen died the next year and Henry II began the long period of reconstruction in England. Chroniclers described the period as one in which "Christ and his saints were asleep" and Victorian historians called the conflict "the Anarchy" because of the chaos, although modern historians have questioned the accuracy of the term and some contemporary accounts.
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 43338 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 26735 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 215 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 107668198 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:subject
rdfs:comment
 • À la mort du roi Henri Ier d'Angleterre, en 1135, Étienne de Blois s'empare du trône aux dépens de l'héritière légitime et désignée Mathilde l'Emperesse, la fille du défunt roi. En 1138, les partisans de l'Emperesse se déclarent, et un conflit ouvert éclate en Normandie, puis après le débarquement de celle-ci en Angleterre en 1139, sur le sol anglais. La guerre civile dite anarchie anglaise en Angleterre, entre les partisans des deux camps dure de 1138 à 1153.
 • Anarchia inglese indica il periodo di guerre di successione protrattosi dal 1135 al 1154 tra la figlia di Enrico I l'imperatrice Matilde e Stefano nipote di Guglielmo il Conquistatore.
 • 無政府時代(むせいふじだい、The Anarchy)は、イングランド王国が内乱に明け暮れたブロワ朝、スティーブン王の治世(1135年 - 1154年)を指す。
 • De Anarchie (Engels: The Anarchy) is een periode uit de geschiedenis van Engeland, die ook wel "de 19-jarige winter" genoemd. Het is de periode waarin koning Stefanus van Engeland op de troon zat (1135-1154). Deze periode is gekenmerkt door burgeroorlogen en strijd om de troon.Er woedde een successiestrijd tussen de aanhangers van Stefanus en die van zijn nicht, keizerin Mathilde of Maud.
 • Гражданская война в Англии 1135—1154 годов — длительный феодальный конфликт в Англо-нормандском государстве середины XII века, вызванный борьбой за престол после смерти короля Генриха I. В английской историографии этот период известен под названием «Анархия» (англ. the Anarchy). Избрание английским королём в 1135 году Стефана Блуаского было оспорено сторонниками императрицы Матильды, дочери Генриха I.
 • A Anarquia foi uma guerra civil travada na Inglaterra e Normandia entre 1139 e 1153, caracterizada por um colapso na lei e na ordem. O conflito surgiu de uma crise de sucessão no final do reinado de Henrique I de Inglaterra, quando seu único filho legítimo, Guilherme Adelin, morreu no naufrágio do White Ship em 1120.
 • L'"Anarquia" és el nom amb que es coneix el període històric que es va desenvolupar a Anglaterra durant el regnat del rei Esteve de Blois (1135-1154), que es va caracteritzar per la inestabilitat i la guerra civil.El període va estar marcat per la crisi en la successió a la corona d'Anglaterra, després de la mort del rei Enric I, l'any 1135, en la qual es van disputar el tron Esteve i la seva cosina, l'emperadriu Matilde.
 • Als The Anarchy („die Anarchie“) wird in der englischen Geschichtsschreibung der Bürgerkrieg nach dem Tode Heinrichs I. bezeichnet, der von 1135 bis 1154 dauerte. Die Führer der beiden gegnerischen Parteien waren Matilda (genannt Kaiserin Matilda, engl. Empress Maud), die Tochter Heinrichs I., und Stephan, ein Neffe Heinrichs, die um den englischen Thron kämpften.
 • Anarşi İngiltere ve Normandiya'da 1135-1153 yılları arasında yaşanan iç savaştır. İç savaş İngiltere kralı I. Henry'nin tek yasal varisi olan oğlu William Adelin'in Beyaz Geminin batmasıyla ölmesi üzerine çıkan krizden sonra patlak verir. Henry'nin kızı Matilda'yı kraliçe olarak tahta geçirme girişimleri başarısız olur. 1153 yılında ölümü üzerine yeğeni Stephen, kardeşi Winchester Dükü Henry sayesinde iktidarı alır.
 • The Anarchy was a war in England and Normandy between 1135 and 1154, characterised by a breakdown in law and order. The conflict originated with a succession crisis towards the end of the reign of Henry I, when the king's only legitimate son, William Adelin, died aboard the White Ship in 1120.
 • La Anarquía de Inglaterra es el nombre con el que se conoce al período histórico que se desarrolló en este país, durante el reinado del rey Esteban de Blois (1135-1154), que se caracterizó por la inestabilidad de su reinado y la guerra civil. El periodo estuvo marcado por la crisis en la sucesión en la corona de Inglaterra, tras la muerte del rey Enrique I en el año 1135, en la que se disputaron el trono Esteban y su prima la emperatriz Matilde.
rdfs:label
 • Guerre civile anglaise (anarchie)
 • A Anarquia
 • Anarchia (storia inglese)
 • Anarchie (Engeland)
 • Anarquia d'Anglaterra
 • Anarquía inglesa
 • Anarşi (1135)
 • Die Anarchie
 • The Anarchy
 • Гражданская война в Англии 1135—1154 годов
 • 無政府時代 (イングランド)
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of