Du rififi chez les hommes est un film français réalisé par Jules Dassin, sorti en 1955.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Du rififi chez les hommes est un film français réalisé par Jules Dassin, sorti en 1955.
 • «Мужские разборки» (фр. Du rififi chez les hommes) — самый знаменитый фильм Жюля Дассена, один из первых фильмов-ограблений, вершина французского нуара. Снят в 1955 году по одноимённому роману Огюста Лебретона. Музыку к фильму написал Жорж Орик, главную роль исполнил Жан Серве. Картина содержит несколько сцен, вошедших в золотой фонд мирового кино, — получасовая сцена ограбления ювелирного магазина на улице Риволи, снятая с максимальной реалистичностью, в полной тишине; чувственное выступление Магали Ноэль перед мужчинами в ночном клубе; предсмертная агония главного героя за рулём автомобиля. В 2000 году восстановленная версия фильма с успехом прошла по американским киноэкранам.
 • Rififi (Originaltitel: Du rififi chez les hommes („Krawall zwischen den Männern“)) ist ein in Schwarzweiß gedrehter französischer Kriminalfilm aus dem Jahr 1955. Regie führte der US-Amerikaner Jules Dassin, der sich mit Film-noirs wie The Naked City, Brute Force und Night and the City einen Namen gemacht hatte. Die Filmmusik wurde von Georges Auric komponiert.
 • İnsanlar ve Para, 1955 Fransa yapımı kara filmdir. Özgün adı Du rififi chez les hommes olan film birçok ülkede sadece Rififi adıyla gösterilmiştir. Fransızca uzun adı Türkçede Erkekler Arasında Maraza gibi bir anlama gelen film için Türkçe kaynaklarda kullanılan diğer adlar arasında Erkekler Arasında Hesaplaşma ve Erkekler Arasında Kavga da sayılabilir. Ancak bunlar filmin gösterim adları değil, özgün adının çevirileri olarak parantez içerisinde zikredilmişlerdir. Ekim 1956'da Türkiye'de gösterileceği ilan edilmiş olan filmin adı Türkçe literatürde de çoğunlukla "Rififi" olarak anılmaktadır.Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi (HUAC) tarafından soruşturulurken ülkesini terkeden ve Fransa'ya yerleşen Amerikalı yönetmen Jules Dassin'in Fransa'da çektiği ilk, Avrupa'da çektiği ikinci filmdir. (Bundan önce de 1950'de İngiltere'de Night and the City'yi yönetmişti). Filmin senaryosunu da Auguste Le Breton'un 1954 tarihli aynı adlı romanından René Wheeler ve bizzat yazarın kendisiyle birlikte uyarlayıp yazan Jules Dassin'in filmde önemlice bir de rolü vardır. Diğer önemli rollerini Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel ve Robert Hossein'in paylaştıkları filmde İzmir doğumlu aktris Magali Noël de rol almaktadır. Filmin siyah beyaz görüntülerini Philippe Agostini çekmiş, özgün müziğini Georges Auric bestelemiştir.Bir soygun gerilim filmi olan "Rififi", eleştirmenler ve sinema otoriteleri tarafından Fransız kara filminin en iyi örneklerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Filmde, bir grup soyguncunun Paris'in göbeğindeki ünlü bir mücevherat mağazasında neredeyse olanaksız bir soygunu gerçekleştirme çabaları anlatılmaktadır. Soygunun en ince ayrıntılarına kadar gösterildiği ve hemen hemen hiçbir konuşmanın geçmediği, müziğin bile kullanılmadığı, yarım saat kadar süren nefes kesici soygun sahnesinin bir benzeri, 1964 yılında yine Dassin'in yönettiği ve çekimleri Türkiye'de gerçekleştirilen Topkapı filminde bir kez daha kullanılmıştır. Oldukça düşük bir bütçeyle tamamlanan bu gangster filmi, bir soygunu adeta bir el kitabı yazar gibi çok ince detaylarıyla gösterdiği, ayrıca özellikle ikinci bölümünde yoğun bir biçimde aşırı şiddet sahnelerine yer verdiği için bazı ülkelerin sansürüne takılmıştı.Tarzıyla birçok soygun filmine ilham vermiş olan "Rififi" nin, 1971 yılında Türkiye'de bir yeniden çevrimi yapılmıştır. Erdoğan Tokatlı'nın yönettiği ve senaryosunu Auguste Le Breton'un romanından kendisinin uyarlayıp yazdığı filmin adı Üç Öfkeli Adam'dır ve başrollerinde Eşref Kolçak, Bilal İnci ve Süleyman Turan oynamışlardır."Rififi", ilk gösteriminin yapıldığı Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülüne aday gösterilmiş, aynı festivalde Jules Dassin'e "en iyi yönetmen" ödülü verilmiştir.
 • Rififi es una película francesa de 1955 dirigida por Jules Dassin. Protagonizada por Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel, Jules Dassin, Magali Noël, Pierre Grasset, Robert Hossein, Janine Darcey, Marie Sabouret y Claude Sylvain en los papeles principales.Galardonada con el premio del Festival de Cannes 1955 : al mejor director (Jules Dassin, compartido). El Premio Méliès del Syndicat Français de la Critique de Cinéma et des Films de Télévision 1956 : a la mejor película; y el Premio especial del Premios del Círculo de críticos de cine de Nueva York 2000 : a Jules Dassin.
 • Rififi (Du rififi chez les hommes) è un film del 1955 diretto da Jules Dassin, tratto dall'omonimo romanzo di Auguste Le Breton, adattato per il cinema dal regista con la collaborazione di René Wheeler e dello stesso Le Breton (quest'ultimo è inoltre accreditato per i dialoghi). Dassin è anche interprete di uno dei ruoli principali, quello dell'esperto di casseforti Cesare.È una pietra miliare del noir francese, diretta da un regista statunitense che in patria era già stato protagonista del noir americano con opere quali La città nuda (1948), e un classico del sottogenere del "colpo grosso" (heist movie), come ad esempio i contemporanei Rapina a mano armata di Stanley Kubrick e Bob il giocatore di Jean-Pierre Melville.
 • Rififi (French: Du rififi chez les hommes) is a 1955 French crime film adaptation of Auguste Le Breton's novel of the same name. Directed by American filmmaker Jules Dassin, the film stars Jean Servais as the aging gangster Tony le Stéphanois, Carl Möhner as Jo le Suédois, Robert Manuel as Mario Farrati, and Jules Dassin as César le Milanais. The foursome band together to commit an almost impossible theft, the burglary of an exclusive jewelry shop on the Rue de Rivoli. The centerpiece of the film is an intricate half hour heist scene depicting the crime in detail, shot in near silence, without dialogue or music. The fictional burglary has been mimicked by criminals in actual crimes around the world.After he was blacklisted from Hollywood, Dassin found work in France where he was asked to direct Rififi. Despite his distaste for parts of the original novel, Dassin agreed to direct the film. He shot Rififi while working with a low budget, without a star cast, and with the production staff working for low wages.Upon the initial release of the film, it received positive reactions from audiences and critics in France, the United States, and the United Kingdom. The film earned Dassin the award for Best Director at the 1955 Cannes Film Festival. Rififi was nominated by the National Board of Review for Best Foreign Film. Rififi was re-released theatrically in 2000 and is still highly acclaimed by modern film critics as one of the greatest works in French film noir.
 • Du rififi chez les hommes is een klassieke heistfilm uit 1955, geregisseerd door Jules Dassin.De film geldt als één van de beste films uit het genre, waarop vele latere films (zoals de twee versies van Ocean's Eleven en Dassins eigen Topkapi) gebaseerd zijn.
dbpedia-owl:idAllocine
 • 3682
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 505429 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 6101 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 101 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 109411539 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
dcterms:references
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Du rififi chez les hommes est un film français réalisé par Jules Dassin, sorti en 1955.
 • Rififi (Originaltitel: Du rififi chez les hommes („Krawall zwischen den Männern“)) ist ein in Schwarzweiß gedrehter französischer Kriminalfilm aus dem Jahr 1955. Regie führte der US-Amerikaner Jules Dassin, der sich mit Film-noirs wie The Naked City, Brute Force und Night and the City einen Namen gemacht hatte. Die Filmmusik wurde von Georges Auric komponiert.
 • Du rififi chez les hommes is een klassieke heistfilm uit 1955, geregisseerd door Jules Dassin.De film geldt als één van de beste films uit het genre, waarop vele latere films (zoals de twee versies van Ocean's Eleven en Dassins eigen Topkapi) gebaseerd zijn.
 • «Мужские разборки» (фр. Du rififi chez les hommes) — самый знаменитый фильм Жюля Дассена, один из первых фильмов-ограблений, вершина французского нуара. Снят в 1955 году по одноимённому роману Огюста Лебретона. Музыку к фильму написал Жорж Орик, главную роль исполнил Жан Серве.
 • İnsanlar ve Para, 1955 Fransa yapımı kara filmdir. Özgün adı Du rififi chez les hommes olan film birçok ülkede sadece Rififi adıyla gösterilmiştir. Fransızca uzun adı Türkçede Erkekler Arasında Maraza gibi bir anlama gelen film için Türkçe kaynaklarda kullanılan diğer adlar arasında Erkekler Arasında Hesaplaşma ve Erkekler Arasında Kavga da sayılabilir. Ancak bunlar filmin gösterim adları değil, özgün adının çevirileri olarak parantez içerisinde zikredilmişlerdir.
 • Rififi es una película francesa de 1955 dirigida por Jules Dassin. Protagonizada por Jean Servais, Carl Möhner, Robert Manuel, Jules Dassin, Magali Noël, Pierre Grasset, Robert Hossein, Janine Darcey, Marie Sabouret y Claude Sylvain en los papeles principales.Galardonada con el premio del Festival de Cannes 1955 : al mejor director (Jules Dassin, compartido).
 • Rififi (Du rififi chez les hommes) è un film del 1955 diretto da Jules Dassin, tratto dall'omonimo romanzo di Auguste Le Breton, adattato per il cinema dal regista con la collaborazione di René Wheeler e dello stesso Le Breton (quest'ultimo è inoltre accreditato per i dialoghi).
 • Rififi (French: Du rififi chez les hommes) is a 1955 French crime film adaptation of Auguste Le Breton's novel of the same name. Directed by American filmmaker Jules Dassin, the film stars Jean Servais as the aging gangster Tony le Stéphanois, Carl Möhner as Jo le Suédois, Robert Manuel as Mario Farrati, and Jules Dassin as César le Milanais. The foursome band together to commit an almost impossible theft, the burglary of an exclusive jewelry shop on the Rue de Rivoli.
rdfs:label
 • Du rififi chez les hommes
 • Du rififi chez les hommes
 • Rififi
 • Rififi
 • Rififi
 • Rififi (film)
 • İnsanlar ve Para
 • Мужские разборки
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:movie of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of