Doris May Lessing est un écrivain britannique née le 22 octobre 1919 à Kermanshah (Iran) et morte le 17 novembre 2013 (à 94 ans) à Londres. Le prix Nobel de littérature en 2007 a couronné « la conteuse épique de l'expérience féminine qui, avec scepticisme, ardeur et une force visionnaire, scrute une civilisation divisée.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Doris May Lessing est un écrivain britannique née le 22 octobre 1919 à Kermanshah (Iran) et morte le 17 novembre 2013 (à 94 ans) à Londres. Le prix Nobel de littérature en 2007 a couronné « la conteuse épique de l'expérience féminine qui, avec scepticisme, ardeur et une force visionnaire, scrute une civilisation divisée. ».Célèbre dès son premier livre, Vaincue par la brousse (1950), auteur d'une vingtaine de romans dont le best-seller international Le Carnet d'or (1962), elle est très vite apparue comme une femme de lettres engagée et militante, notamment pour les causes marxiste, anticolonialiste et anti-apartheid. Elle a aussi été associée au combat des féministes sans l'avoir revendiqué ou désiré.L'œuvre de Doris Lessing est polymorphe. Profondément autobiographique, elle s'inspire notamment de son expérience africaine, de ses années de jeunesse et de ses engagements sociaux ou politiques. Son style romanesque, épique, réaliste et lyrique lui a permis d'aborder différents thèmes tels que les conflits de cultures, les injustices raciales et ethniques, la contradiction entre la conscience individuelle et le bien commun, la violence entre les êtres et les classes, le déracinement ou encore l'enfance. Très appréciée pour sa diversité et son éclectisme, l'auteur a signé des romans documentaires, des témoignages, des fictions visionnaires, des ouvrages de science-fiction (Shikasta en 1981) et des romans psychologiques (L'Été avant la nuit). Elle a même un temps évolué vers l'ésotérisme et la parapsychologie avec La Descente aux enfers (1971).
 • Doris Lessingová (22. října 1919 Kermánšáh, Írán – 17. listopadu 2013) byla britská spisovatelka, známá především pro své romány Tráva zpívá (The Grass is Singing) a The Golden Notebook (Zlatý zápisník, česky nevyšlo).V roce 2007 získala Nobelovu cenu za literaturu za „epiku ženské zkušenosti, která se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou podrobuje zkoumání rozdělený svět“ (citace ze zdůvodnění Švédské akademie). Doris Lessingová je nejstarším člověkem, který získal cenu za literaturu a jedenáctou ženou, která získala Nobelovu cenu za literaturu v stošestileté historii jejího udělování.
 • Doris Lessing (lahir di Kermanshah, Persia (sekarang Iran), 22 Oktober 1919 – meninggal di London, Inggris, 17 November 2013 pada umur 94 tahun); terlahir sebagai Doris May Tayler) adalah seorang penulis Inggris. Ia mendapatkan Penghargaan Nobel dalam Sastra pada tahun 2007. Ia menjadi wanita ke sebelas, sekaligus menjadi orang tertua yang pernah mendapatkan hadiah Nobel tersebut. Salah satu karya Lessing yang terkenal dan awal adalah The Grass is Singing terbitan tahun 1950.Semasa muda ia pernah tinggal di Rodesia Selatan (sekarang Zimbabwe). Doris dikenal sebagai penulis beraliran kiri, komunis, dan antiapartheid. Dia adalah ateis namun mendalami bidang mistisisme Islam.
 • Doris Lessing, CH (* 22. Oktober 1919 in Kermānschāh, Iran; † 17. November 2013 in London; gebürtig Doris May Tayler) war eine britische Schriftstellerin. Im Jahr 2007 erhielt sie den Nobelpreis für Literatur.
 • Doris Lessing, jaiotzez Doris May Tayler (Kermanxah, gaur egungo Iran, 1919ko urriaren 22a - Londres, Erresuma Batua, 2013ko azaroaren 17a) ingelesezko idazlea izan zen. Batez ere, The Grass is Singing eta The Golden Notebook eleberriengatik da ezaguna. 2007an Literaturako Nobel saria jaso zuen.
 • Doris May Lessing z domu Tayler (ur. 22 października 1919 w Kermanszahu, zm. 17 listopada 2013 w Londynie) – brytyjska pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2007.
 • ドリス・メイ・レッシング(Doris May Lessing、1919年10月22日 - 2013年11月17日)はイギリス人作家。2007年にノーベル文学賞を受賞した。
 • Doris Lessing, CH OBE FRSL nom de casada de Doris May Tayler (Kermanxah, Pèrsia, 22 d'octubre de 1919 − Londres, 17 de novembre de 2013) va ser una escriptora i feminista britànica, fortament compromesa social i políticament, i guanyadora del Premi Nobel de Literatura del 2007.
 • Doris Lessing, (doğum adıyla Doris May Tayler; d. 22 Ekim 1919, Kermanşah, İran - 17 Kasım 2013, Londra, İngiltere), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Britanyalı yazar.1919'da babasının bir bankanın yöneticiliğini yaptığı İran'da doğdu. Beş yaşında ailesiyle birlikte Rodezya (bugünkü adıyla Zimbabwe) sınırları içinde bulunan bir çiftliğe taşındı. Salisbury'de bir Katolik okulunda eğitim gördü. 14 yaşındayken ailesine isyan ederek okulu bıraktı ve sırasıyla hemşirelik, telefon operatörlüğü ve katibelik yaptı. 18 yaşında Rodezya parlamentosunda çalışmaya başladı ve ülkede ırkçılık-karşıtı bir sol partinin kurulmasında rol aldı. 1943'te sona eren ilk evliliğinin ardından Komünist Partisi'ne katıldı ve Alman siyasi eylemci Gottfried Lessing ile evlendi. 1949'da eşinden ve Rodezya'dan ayrılıp oğluyla birlikte Londra'ya geldi. O tarihten sonra yaşamını profesyonel bir yazar olarak Londra'da sürdürdü ve 17 Kasım 2013 tarihinde burada öldü. Lessing çok sayıda romanı ve kısa hikâyesinde, daha çok 20. yüzyılın toplumsal ve siyasi karmaşasına yakalanmış bireylerin yaşamlarını ele alıyor. Eserlerinin başlıca temalarının feminizm, cinsiyetler arası savaş ve bütünlük peşinde koşan bireyler olduğu söylenebilir. Lessing'in çoğunlukla Afrika'nın güneyinde ya da İngiltere'de geçen eserlerindeki solcu, bağımsızlığına son derece düşkün ve feminist kadın kahramanlar, tıpkı yazarları gibi, içinde yaşadıkları toplumların kültürel kısıtlamalarına karşı başkaldırıyor. En çok okunan ve en çok çevrilmiş romanı Altın Defter (1962), kadın hareketinin köşetaşlarından biri olarak görülüyor. 11 Ekim 2007 günü Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır. Bu ödüle layık görülen en yaşlı kişidir.Türkçeye çevrilmiş eserleri arasında şunlar sayılabilir: 8. gezegen / argostaki kanopus arşivleri iv -çivi yazıları altın defter 1/2-mitos yayınları evlilikler -argostaki kanopus arşivleri- çivi yazıları içinde yaşamayı seçtiğimiz hapishaneler- çitlembik yayınları sirius deneyleri- çivi yazıları tenimin altında (1919 - 1949)- dünya aktüel cehenneme iniş için açıklama- öteki yayınları evlenmeyen adamın hikâyesi- iletişim yayınları gene aşk- can yayınları mara ile dann- can yayınları şikasta -argostaki kanopus arşivleri- çivi yazıları türkü söylüyor otlar- can yayınları terörist- afa yayınları kedilere dair- metis yayınları siyah madonna- ayrıntı yayınları Beşinci Çocuk- afa yayınları↑ ↑
 • Doris Lessing, de soltera Doris May Tayler (Kermanshah, 22 de octubre de 1919 − Londres, 17 de noviembre de 2013), que publicó también bajo el pseudónimo de Jane Somers, fue una escritora británica, ganadora del Premio Nobel de Literatura en 2007.
 • До́рис Мэй Ле́ссинг (англ. Doris May Lessing; урождённая Те́йлор; 22 октября 1919, Керманшах — 17 ноября 2013, Лондон) — английская писательница-фантаст, лауреат Нобелевской премии по литературе 2007 года с формулировкой «Повествующей об опыте женщин, со скептицизмом, страстью и провидческой силой подвергшей рассмотрению разделённую цивилизацию». Бывшая коммунистка и сторонница суфизма, Лессинг придерживалась идей феминизма.Автор 5 романов из серии «Канопус в Аргосе» (1979—1982), содержащих различную трактовку философской проблематики пассивного участия слабого человечества в борьбе могущественных цивилизаций. При положительном отзыве Брайана Олдисса серия была раскритикована за использование концепции богов-пришельцев. С 1965 года регулярно выходят монографии о творчестве Лессинг.
 • Doris Lessing CH, nascida Doris May Tayler (Kermanshah, 22 de outubro de 1919 — Londres, 17 de novembro de 2013), foi uma escritora britânica.Autora de obra prolífica, que inclui trabalhos como as novelas The Grass is Singing e The Golden Notebook, sua obra cobre um vasto leque estilístico, indo da autobiografia à ficção científica, com claras influências do modernismo. Foi galardoada com o Nobel de Literatura de 2007, tendo a Academia Sueca apontado, como razão determinante, a existência na sua obra de características que fazem dela "a contadora épica da experiência feminina, que com cepticismo, ardor e uma força visionária escrutinou uma civilização dividida". Doris Lessing é a 11.ª mulher a ganhar este galardão nos seus 89 anos de história e a pessoa mais idosa que jamais o recebeu.
 • Doris Lessing, all'anagrafe Doris May Tayler (Kermanshah, 22 ottobre 1919 – Londra, 17 novembre 2013), è stata una scrittrice britannica.Ha vinto il premio Nobel per la letteratura 2007 con la seguente motivazione: «cantrice dell'esperienza femminile che con scetticismo, passione e potere visionario ha messo sotto esame una civiltà divisa».
 • Doris Lessing (született Doris May Tayler) (Kermansah, Perzsia (ma Irán), 1919. október 22. – London, 2013. november 17. ) Nobel-díjas brit író.
 • Doris May Lessing CH (née Tayler; 22 October 1919 – 17 November 2013) was a British novelist, poet, playwright, librettist, biographer and short story writer. Her novels include The Grass is Singing (1950), the sequence of five novels collectively called Children of Violence (1952–69), The Golden Notebook (1962), The Good Terrorist (1985), and five novels collectively known as Canopus in Argos: Archives (1979–1983).Lessing was awarded the 2007 Nobel Prize in Literature. In awarding the prize, the Swedish Academy described her as "that epicist of the female experience, who with scepticism, fire and visionary power has subjected a divided civilisation to scrutiny". Lessing was the eleventh woman and the oldest person ever to receive the Nobel Prize in Literature.In 2001, Lessing was awarded the David Cohen Prize for a lifetime's achievement in British literature. In 2008, The Times ranked her fifth on a list of "The 50 greatest British writers since 1945".
 • Дорис Мей Лесинг (на английски: Doris May Lessing) (1919-2013) е британска писателка и лауреат на Нобелова награда за литература през 2007.
 • Doris Lessing, meisjesnaam: Doris May Tayler, zelden gebruikt pseudoniem: Jane Somers (Kermanshah (Perzië), 22 oktober 1919 - Londen, 17 november 2013), was een Brits schrijfster, in 2007 onderscheiden met de Nobelprijs voor de Literatuur. Haar werk weerspiegelt diepgaande betrokkenheid bij politieke en menselijke problemen, maar is ook autobiografisch en beschrijft dan haar Afrikaanse jeugdervaringen.
 • 도리스 레싱(Doris Lessing, CH, 1919년 10월 22일~2013년 11월 17일)은 이란에서 태어난 영국의 작가로, 2007년 노벨 문학상 수상자이다. 본명은 도리스 메이 테일러(Doris May Tayler)이다.1919년 이란의 케르만샤에서 태어났다. 레싱의 가족은 1925년 영국 식민지인 남부 로디지아(지금의 짐바브웨)로 이사해 옥수수농장을 했다. 하지만 땅을 가꾸는 것이 쉽지만은 않았다. 가족이 가톨릭 신자는 아니었으나 레싱은 가톨릭 여학교를 다녔고, 15살 이후는 학교를 떠나 독학을 했다. 이런 어렵고 고된 유년기에도 불구하고, 레싱의 작품에서 그려진 영국령 아프리카의 삶은 식민지 영국인의 메마른 삶과 원주민의 어려운 삶에 대한 연민으로 채워져 있다.그는 두 차례 결혼하고 두 차례 이혼했으며, 세 명의 자녀를 두었다. 찰스 위즈덤(Chales Wisdom)과의 첫 결혼 생활은 1939년부터 1943년까지 이어졌다. 후에 동독의 우간다 대사를 지내기도 한 고트프리트 레싱(Gottfried Lessing)과의 결혼 생활은 1945년부터 1949년까지 이어졌다.첫 소설인 《풀잎은 노래한다》(The Grass Is Singing)는 1950년 런던에서 처음 발표되었고, 2007년에는 역대 최고령으로 노벨 문학상 수상자로 결정되었다. 이후 뇌졸중을 앓다가 2013년 11월 17일, 94세로 별세했다.
dbpedia-owl:award
dbpedia-owl:birthDate
 • 1919-10-22 (xsd:date)
dbpedia-owl:birthName
 • Doris May Tayler
dbpedia-owl:birthPlace
dbpedia-owl:bnfId
 • 11912701t
dbpedia-owl:deathDate
 • 2013-11-17 (xsd:date)
dbpedia-owl:deathPlace
dbpedia-owl:genre
dbpedia-owl:movement
dbpedia-owl:profession
dbpedia-owl:sudocId
 • 028188993
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:thumbnailCaption
 • Doris Lessing au Festival littéraire deCologneen2006.
dbpedia-owl:viafId
 • 44301766
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 506246 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 27272 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 186 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 109798462 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:activités
prop-fr:bnf
 • 1.1912701E7
prop-fr:commons
 • Category:Doris Lessing
prop-fr:dateDeDécès
 • 2013-11-17 (xsd:date)
prop-fr:dateDeNaissance
 • 1919-10-22 (xsd:date)
prop-fr:distinctions
prop-fr:genre
 • Autobiographique, dramatique, historique, politique, psychologique, mystique, science-fiction
prop-fr:lieuDeDécès
prop-fr:lieuDeNaissance
prop-fr:légende
 • Doris Lessing au Festival littéraire de Cologne en 2006.
prop-fr:mouvement
prop-fr:nom
 • Doris Lessing
prop-fr:nomDeNaissance
 • Doris May Tayler
prop-fr:sudoc
 • 28188993 (xsd:integer)
prop-fr:surnom
 • Jane Somers
prop-fr:type
 • personne
prop-fr:viaf
 • 44301766 (xsd:integer)
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:wikiquote
 • Doris Lessing
prop-fr:worldcatid
 • lccn-n-79-41772
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Doris May Lessing est un écrivain britannique née le 22 octobre 1919 à Kermanshah (Iran) et morte le 17 novembre 2013 (à 94 ans) à Londres. Le prix Nobel de littérature en 2007 a couronné « la conteuse épique de l'expérience féminine qui, avec scepticisme, ardeur et une force visionnaire, scrute une civilisation divisée.
 • Doris Lessing, CH (* 22. Oktober 1919 in Kermānschāh, Iran; † 17. November 2013 in London; gebürtig Doris May Tayler) war eine britische Schriftstellerin. Im Jahr 2007 erhielt sie den Nobelpreis für Literatur.
 • Doris Lessing, jaiotzez Doris May Tayler (Kermanxah, gaur egungo Iran, 1919ko urriaren 22a - Londres, Erresuma Batua, 2013ko azaroaren 17a) ingelesezko idazlea izan zen. Batez ere, The Grass is Singing eta The Golden Notebook eleberriengatik da ezaguna. 2007an Literaturako Nobel saria jaso zuen.
 • Doris May Lessing z domu Tayler (ur. 22 października 1919 w Kermanszahu, zm. 17 listopada 2013 w Londynie) – brytyjska pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2007.
 • ドリス・メイ・レッシング(Doris May Lessing、1919年10月22日 - 2013年11月17日)はイギリス人作家。2007年にノーベル文学賞を受賞した。
 • Doris Lessing, CH OBE FRSL nom de casada de Doris May Tayler (Kermanxah, Pèrsia, 22 d'octubre de 1919 − Londres, 17 de novembre de 2013) va ser una escriptora i feminista britànica, fortament compromesa social i políticament, i guanyadora del Premi Nobel de Literatura del 2007.
 • Doris Lessing, de soltera Doris May Tayler (Kermanshah, 22 de octubre de 1919 − Londres, 17 de noviembre de 2013), que publicó también bajo el pseudónimo de Jane Somers, fue una escritora británica, ganadora del Premio Nobel de Literatura en 2007.
 • Doris Lessing, all'anagrafe Doris May Tayler (Kermanshah, 22 ottobre 1919 – Londra, 17 novembre 2013), è stata una scrittrice britannica.Ha vinto il premio Nobel per la letteratura 2007 con la seguente motivazione: «cantrice dell'esperienza femminile che con scetticismo, passione e potere visionario ha messo sotto esame una civiltà divisa».
 • Doris Lessing (született Doris May Tayler) (Kermansah, Perzsia (ma Irán), 1919. október 22. – London, 2013. november 17. ) Nobel-díjas brit író.
 • Дорис Мей Лесинг (на английски: Doris May Lessing) (1919-2013) е британска писателка и лауреат на Нобелова награда за литература през 2007.
 • Doris Lessing, meisjesnaam: Doris May Tayler, zelden gebruikt pseudoniem: Jane Somers (Kermanshah (Perzië), 22 oktober 1919 - Londen, 17 november 2013), was een Brits schrijfster, in 2007 onderscheiden met de Nobelprijs voor de Literatuur. Haar werk weerspiegelt diepgaande betrokkenheid bij politieke en menselijke problemen, maar is ook autobiografisch en beschrijft dan haar Afrikaanse jeugdervaringen.
 • Doris Lessing (lahir di Kermanshah, Persia (sekarang Iran), 22 Oktober 1919 – meninggal di London, Inggris, 17 November 2013 pada umur 94 tahun); terlahir sebagai Doris May Tayler) adalah seorang penulis Inggris. Ia mendapatkan Penghargaan Nobel dalam Sastra pada tahun 2007. Ia menjadi wanita ke sebelas, sekaligus menjadi orang tertua yang pernah mendapatkan hadiah Nobel tersebut.
 • Doris Lessingová (22. října 1919 Kermánšáh, Írán – 17. listopadu 2013) byla britská spisovatelka, známá především pro své romány Tráva zpívá (The Grass is Singing) a The Golden Notebook (Zlatý zápisník, česky nevyšlo).V roce 2007 získala Nobelovu cenu za literaturu za „epiku ženské zkušenosti, která se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou podrobuje zkoumání rozdělený svět“ (citace ze zdůvodnění Švédské akademie).
 • Doris Lessing, (doğum adıyla Doris May Tayler; d. 22 Ekim 1919, Kermanşah, İran - 17 Kasım 2013, Londra, İngiltere), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Britanyalı yazar.1919'da babasının bir bankanın yöneticiliğini yaptığı İran'da doğdu. Beş yaşında ailesiyle birlikte Rodezya (bugünkü adıyla Zimbabwe) sınırları içinde bulunan bir çiftliğe taşındı. Salisbury'de bir Katolik okulunda eğitim gördü.
 • До́рис Мэй Ле́ссинг (англ. Doris May Lessing; урождённая Те́йлор; 22 октября 1919, Керманшах — 17 ноября 2013, Лондон) — английская писательница-фантаст, лауреат Нобелевской премии по литературе 2007 года с формулировкой «Повествующей об опыте женщин, со скептицизмом, страстью и провидческой силой подвергшей рассмотрению разделённую цивилизацию».
 • 도리스 레싱(Doris Lessing, CH, 1919년 10월 22일~2013년 11월 17일)은 이란에서 태어난 영국의 작가로, 2007년 노벨 문학상 수상자이다. 본명은 도리스 메이 테일러(Doris May Tayler)이다.1919년 이란의 케르만샤에서 태어났다. 레싱의 가족은 1925년 영국 식민지인 남부 로디지아(지금의 짐바브웨)로 이사해 옥수수농장을 했다. 하지만 땅을 가꾸는 것이 쉽지만은 않았다. 가족이 가톨릭 신자는 아니었으나 레싱은 가톨릭 여학교를 다녔고, 15살 이후는 학교를 떠나 독학을 했다. 이런 어렵고 고된 유년기에도 불구하고, 레싱의 작품에서 그려진 영국령 아프리카의 삶은 식민지 영국인의 메마른 삶과 원주민의 어려운 삶에 대한 연민으로 채워져 있다.그는 두 차례 결혼하고 두 차례 이혼했으며, 세 명의 자녀를 두었다. 찰스 위즈덤(Chales Wisdom)과의 첫 결혼 생활은 1939년부터 1943년까지 이어졌다.
 • Doris Lessing CH, nascida Doris May Tayler (Kermanshah, 22 de outubro de 1919 — Londres, 17 de novembro de 2013), foi uma escritora britânica.Autora de obra prolífica, que inclui trabalhos como as novelas The Grass is Singing e The Golden Notebook, sua obra cobre um vasto leque estilístico, indo da autobiografia à ficção científica, com claras influências do modernismo.
 • Doris May Lessing CH (née Tayler; 22 October 1919 – 17 November 2013) was a British novelist, poet, playwright, librettist, biographer and short story writer. Her novels include The Grass is Singing (1950), the sequence of five novels collectively called Children of Violence (1952–69), The Golden Notebook (1962), The Good Terrorist (1985), and five novels collectively known as Canopus in Argos: Archives (1979–1983).Lessing was awarded the 2007 Nobel Prize in Literature.
rdfs:label
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessing
 • Doris Lessingová
 • Дорис Лесинг
 • Лессинг, Дорис
 • ドリス・レッシング
 • 도리스 레싱
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Doris Lessing
foaf:nick
 • Jane Somers
is dbpedia-owl:author of
is dbpedia-owl:lyrics of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is dbpedia-owl:writer of
is prop-fr:auteur of
is prop-fr:livret of
is skos:subject of
is foaf:primaryTopic of