PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le delta de l'Okavango, ou parfois marais de l'Okavango, est le second plus grand delta intérieur du monde (18 000 km2) après le delta intérieur du Niger (40 000 km2 au maximum de son étendue au Mali). Situé dans le nord du Botswana, la région faisait jadis partie du lac Makgadikgadi, disparu il y a environ 10 000 ans. Aujourd'hui l'Okavango n'a pas d'embouchure maritime. Il se déverse dans le désert du Kalahari, irriguant 15 000 km2 de celui-ci.
 • -19.523Das Okavangodelta ist das im Nordwesten Botswanas gelegene Binnendelta des Okavangos. Es wird im Süden durch die Kunyere- und Thamalakane-Spalte begrenzt, die als hydrologische Barriere quer zum Okavango verlaufen und eine südliche Fortsetzung des Afrikanischen Grabenbruchs (Rift Valley) darstellen. Der Okavango fächert sich dabei auf und versickert im Kalaharibecken bzw. verdunstet zu großen Teilen. Dabei bildet er inmitten der semi-ariden Kalahari mit über 20.000 Quadratkilometern eines der größten und tierreichsten Feuchtgebiete Afrikas.
 • El delta de l'Okavango (o pantans de l'Okavango), a Botswana, és el delta interior més gran del món. El forma el riu Okavango de forma endorreica quan arriba a la plana del desert de Kalahari, aquí la major part de l'aigua es perd per evaporació i infiltració en lloc d'arribar al mar. Cada any 11 km3 d'aigua reguen 15.000 km² de terra i algunes inundacions porten aigua al Llac Ngami. La reserva de caça de Moremi , es troba a la part est del delta.Fins al principi de l'Holocè a la zona hi havia el Llac Makgadikgadi. El delta és molt pla, menys de 2 metres de variació d'alçada en 15,000 km².Cada any del flux d'aigua (11,000,000,000,000 litres) que entra al delta aproximadament el 60% el consumeix la transpiració de les plantes, el 36% es perd per evaporació, el 2% per percolació dins la terra i un altre 2% flueix al llac Ngami. La salinitat de l'aigua és baixa gràcies a les arrels de les plantes cosa que també implica una escassa fertilització del sòl.
 • Delta Okawango – największa w świecie delta śródlądowa rzeki Okawango, uchodzącej niegdyś do znajdującego się w północnej części obecnej Botswany jeziora Makgadikgadi. Jezioro to wyschło około 10 tysięcy lat temu i obecnie na jego miejscu znajduje się kotlina Kalahari, której ok. 15 000 km² nawadniane jest za pośrednictwem delty Okawango. Uchodząca do niej rzeka obecnie w końcowym swoim odcinku coraz bardziej zwalnia bieg, tworząc rozlewiska i podmokłe wyspy zarośnięte trawą i trzciną. W dalszej części bagniska stają się coraz mniej grząskie, aż przechodzą w stepowo-pustynny obszar Kalahari. Część wód z delty Okawango zasila jezioro Ngami.W delcie Okawango żyją niezliczone ilości ptactwa i liczne inne zwierzęta, korzystając z obfitych zasobów wody i – co za tym idzie – bujnej roślinności. Niemniej jednak zdarzające się w tym regionie okresy suchsze i wilgotniejsze powodują, że obszar korzystny dla wegetacji nie jest stały, czasami znacznie się zmniejsza, a czasami nawiedzają go powodzie. Rząd Namibii, przez której terytorium przepływa Okawango, planuje budowę zapory na tej rzece w rejonie Caprivi w celu uregulowania jej przepływu. Plany te jednak mogą oznaczać bezpowrotne zniszczenie bogatej flory i fauny delty Okawango.Na południowo-wschodnim brzegu obszaru delty Okawango, na terytorium Botswany, znajduje się miasto Maun (ok. 50 tys. mieszkańców), gdzie znajduje się m.in. niewielkie lotnisko.
 • Okavango Deltası ya da Bataklığı, Botsvana'da dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltasıdır. Deltayı besleyen ana kol Angola'dan çıkan Okavango Nehri'dir. Okavango Deltasını 1848'de ilk gören Avrupalı, İskoç misyoner ve kâşif David Livingstone'dur.Delta, yılın en sıcak dönemlerinde, yağmur yağması bile bir hayal iken, yılda bir kez Angola’nın kuzeyinden gelen sel ile birlikte mucizevî bir şekilde Afrika’nın en büyük vahasına dönüşür. Gelen sel suları, Angola’nın ekim’de başlayıp nisan’a kadar süren yağmurlarıyla beslenerek, Okavango Deltasına doğru ilerler ve ancak 9 ay sonunda (temmuz ayında) delta’nın sonuna kadar ulaşır. Vahşi hayatta bu sel ile birlikte canlanır. Kurak dönemde ortalıkta gözükmeyen kurbağalar,Yayın balıkları ve susuzluktan kavrulmuş filler ile delta şenlenir. Diğer birçok hayvan da sürüler halinde mükemmel bir zamanlamayla bu bölgeye göç ederler. Aynı zamanda gelen selle beraber bitkiler büyür, çiçekler açar ve birçok canlının yaşamı da bunlarla beraber canlanır. Okavango Deltasında yaklaşık 200.000 memeli bulunur. Bunların bir kısmı sürekli deltada bulunsa da, büyük bir çoğunluğu geçici olarak gelir ve giderler. Yazın gelmesiyle beraber, bölgeden ayrılsalar da suyun gelmesiyle beraber geri gelirler. Yalnızca birkaç hafta içinde kurak olan bölge, mucizevi bir şekilde canlı bir deltaya dönüşür. Suların gelmesiyle beraber, doğanın kanununun nasıl işlediğine bir kere daha şahit olunabilir. Büyük olan küçüğü veya güçlü olan güçsüzü yer ve bu yaşam döngüsü devam eder. Filler ve mandalar sürüler halinde bu bölgeye gelirler. Sürü halinde olan fillere yanaşamayan aslanlar, geride kalacak olan bir yavruyu beklemeye koyulurlar ve suyla beraber oluşan otlakların içlerine saklanıp, doğru anı beklerler. Sel sularının gelmesiyle oluşan bu otlaklar aslanların avlarını yakalamalarına olanak sağlasa da, bir yandan da oluşan delta suları aslanların hareketlerini yavaşlatır. Bu da leçve gibi birçok hayvana avantaj sağlar. Suyun içerisinde uzun bacaklarıyla zıplayarak hızlıca hareket edebilen bu hayvanlar, aslanlardan daha rahat bir şekilde kaçabileceklerinin güvencesiyle otlaklarda rahatça dolaşabilirler. Diğer taraftan da suyla beraber su altı yaşamı da gelir. Kurak dönemde küçük bir çamur birikintisi içinde aylarca yaşamak için çırpınan ve yırtıcı kuşlara yem olmaktan kurtulabilen yayın balıkları, hayat kaynakları olan suya kavuşurlar. Bunun yanı sıra, çeşitli balıklar ve Nil timsahı da Okavango Deltası içinde gözlemlenebilir hale gelmektedir. Bu muhteşem delta her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Bu bölgede basit kampların dışında, lüks otellerde bulunmaktadır. Gelen ziyaretçiler bölgede safari yaparak bu muhteşem güzelliğe şahit olabilmektedir.Bu deltaya gelen sular, hiçbir denize dökülmez ve buna rağmen bu delta bir süre sonra tekrar aynı kurak hale döner. Bunun nedeni ise suların %95 inin sıcaklıkla beraber buharlaşması ve atmosfere karışmasıdır.
 • Делтата на река Окаванго е най-голямата вътрешноконтинентална безотточна делта на Земята. Разположена е изцяло на територията на Ботсвана. Тя представлява плитко и заблатено място, граничещо с пустинята Калахари. Основният източник на вода представлява река Окаванго, която води своето начало от Анголските възвишения. Ежегодно река Окаванго носи 11 000 km3 вода.Делтата на реката заема площ от 15 000 km² и практически е част от пустинята Калахари. Районът на делтата е част от древното езеро Макгадикгади. То е било огромно по площ езеро, съществувало в миналото и пресъхнало преди около 10 000 год. -19.132222, 22.656667
 • De Okavangodelta (of Okavangomoeras) in Botswana is de grootste binnenlandse delta ter wereld.
 • К:Водные объекты по алфавитуБолото Окаванго (также часто называемое Дельта Окаванго, англ. Okavango Delta) — самая большая внутренняя дельта планеты, не имеющая при этом стока в мировой океан. Находится на территории Ботсваны. Дельта заболочена, мелководна, главный источник воды в этом регионе, примыкающем к пустыне Калахари — это река Окаванго, стекающая с возвышенностей Анголы.«И куда девается вся эта вода; мистика какая-то». Аврель Шульц (1897)
 • The Okavango Delta (or Okavango Grassland) in Botswana is a very large outland delta formed where the Okavango River reaches a tectonic trough in the central part of the endorheic basin of the Kalahari. All the water reaching the Delta is ultimately evaporated and transpired, and does not flow into any sea or ocean. Each year approximately 11 cubic kilometres of water spreads over the 6,000-15,000 km² area. Some flood-waters drain into Lake Ngami. The Moremi Game Reserve, a National Park, is on the eastern side of the Delta. This statistical significance helped the Okavango Delta secure a position as one of the Seven Natural Wonders of Africa, which were officially declared on February 11, 2013 in Arusha, Tanzania.The area was once part of Lake Makgadikgadi, an ancient lake that mostly dried up by the early Holocene. Although the Okavango Delta is widely believed to be the world's largest inland delta, it is not. In Africa alone there are two larger similar geological features: the Sudd on the Nile in South Sudan, and the Inner Niger Delta in Mali.
 • Az Okavango-delta (más néven Okavango-mocsár) a világ legnagyobb szárazföldi deltatorkolata Botswanában. A hatalmas mocsárvidéket alkotó delta azon a helyen alakult ki, ahol az Okavango folyó a Kalahári sivatag lefolyástalan medencéjébe ömlik, melyből a víz nem tengerbe jut, hanem nagy része párolgás, elszivárgás vagy transzspiráció útján távozik. Évente körülbelül 11 köbkilométer víz áramlik a 15 000 km²-nyi területre. A víz egy része időnként a Ngami-tóba ürül. A Moremi Vadvédelmi Terület nemzeti parkja a deltavidék keleti részén terül el.A terület egykor az ősi Makgadikgadi-tó része volt, mely nagyrészt a korai holocénben száradt ki.
 • Il Delta dell'Okavango, in Botswana, è il secondo più grande delta interno del mondo, dopo il delta interno del Niger, e rappresenta uno degli ecosistemi più insoliti del pianeta. È formato dal fiume Okavango, che nasce in Angola (presso Huambo) e giunge alla foce dopo un percorso di oltre 1000 km e l'incontro con numerosi affluenti. Complessivamente, il fiume porta ogni anno circa 11 chilometri cubi di acqua, che vengono scaricati dal delta direttamente nella sabbia del Kalahari, formando una pianura alluvionale di 15.000 km² di estensione caratterizzata da una complessa e mutevole griglia di canali, lagune e isole. Questo ambiente straordinario dà vita, ai bordi del deserto, a una fauna e una flora esuberanti, e ha attirato numerosi insediamenti umani (vivono nei pressi del delta ben cinque diverse etnie).
 • El delta del Okavango es un caso poco usual de delta, en el sentido de que este río no desemboca en el mar. En realidad, no se trata de un verdadero delta fluvial, sino de un abanico aluvial o cono de deyección muy grande, que se produce donde el río Okavango desagua en una llanura prácticamente endorreica con un clima mucho más seco que en sus cabeceras. El delta cubre una superficie de entre 15.000 km² y 22.000 km² durante las crecidas, se encuentra en el norte de Botsuana, en la región de Ngamiland, con capital en Maun, a 942 m de altitud. Recibe agua del río Okavango; éste nace en Angola y atraviesa la franja de Caprivi (Namibia) para llegar a este delta donde se dispersa en el desierto del Kalahari.En el delta del Okavango existe la única población de leones nadadores; éstos se ven forzados a entrar en el agua, que durante las crecidas llega a cubrir el 70% de su territorio, para cazar antílopes como los impalas.Geológicamente el río Okavango al llegar a Botsuana serpentea entre dos fallas geológicas y acaba desbordándose y creando una extensa llanura anegada. Es absorbido por el desierto Kalahari y se desconoce donde terminan sus aguas.
 • オカバンゴ・デルタ(Okavango Delta)は、ボツワナ北部、カラハリ砂漠の中にある内陸デルタ。オカバンゴ湿地、オカバンゴ大沼沢地とも言う。面積は25000km²に及び、世界最大の内陸デルタである。
dbpedia-owl:activeYearsStartYear
 • 2014-01-01 (xsd:date)
dbpedia-owl:areaTotal
 • 20235900000.000000 (xsd:double)
dbpedia-owl:criteria
 • (vii) (ix) (x)
dbpedia-owl:id
 • 1432
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 1639497 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 8747 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 70 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 104921967 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:année
 • 2014 (xsd:integer)
prop-fr:carte
 • Okavango Delta map.png
prop-fr:commons
 • Category:Okavango Delta
prop-fr:commonsTitre
 • le delta de l'Okavango
prop-fr:géolocalisation
 • Botswana
prop-fr:id
 • 1432 (xsd:integer)
prop-fr:latitude
 • -19.283333 (xsd:double)
prop-fr:longitude
 • 22.900000 (xsd:double)
prop-fr:légende
 • Vue satellite du delta.
prop-fr:nom
 • Delta de l'Okavango
prop-fr:superficie
 • 2023590.0
prop-fr:type
 • Naturel
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:zonetampon
 • 2286630.0
dcterms:subject
georss:point
 • -19.283333333333335 22.9
rdf:type
rdfs:comment
 • Le delta de l'Okavango, ou parfois marais de l'Okavango, est le second plus grand delta intérieur du monde (18 000 km2) après le delta intérieur du Niger (40 000 km2 au maximum de son étendue au Mali). Situé dans le nord du Botswana, la région faisait jadis partie du lac Makgadikgadi, disparu il y a environ 10 000 ans. Aujourd'hui l'Okavango n'a pas d'embouchure maritime. Il se déverse dans le désert du Kalahari, irriguant 15 000 km2 de celui-ci.
 • De Okavangodelta (of Okavangomoeras) in Botswana is de grootste binnenlandse delta ter wereld.
 • К:Водные объекты по алфавитуБолото Окаванго (также часто называемое Дельта Окаванго, англ. Okavango Delta) — самая большая внутренняя дельта планеты, не имеющая при этом стока в мировой океан. Находится на территории Ботсваны. Дельта заболочена, мелководна, главный источник воды в этом регионе, примыкающем к пустыне Калахари — это река Окаванго, стекающая с возвышенностей Анголы.«И куда девается вся эта вода; мистика какая-то». Аврель Шульц (1897)
 • オカバンゴ・デルタ(Okavango Delta)は、ボツワナ北部、カラハリ砂漠の中にある内陸デルタ。オカバンゴ湿地、オカバンゴ大沼沢地とも言う。面積は25000km²に及び、世界最大の内陸デルタである。
 • The Okavango Delta (or Okavango Grassland) in Botswana is a very large outland delta formed where the Okavango River reaches a tectonic trough in the central part of the endorheic basin of the Kalahari. All the water reaching the Delta is ultimately evaporated and transpired, and does not flow into any sea or ocean. Each year approximately 11 cubic kilometres of water spreads over the 6,000-15,000 km² area. Some flood-waters drain into Lake Ngami.
 • Okavango Deltası ya da Bataklığı, Botsvana'da dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltasıdır. Deltayı besleyen ana kol Angola'dan çıkan Okavango Nehri'dir. Okavango Deltasını 1848'de ilk gören Avrupalı, İskoç misyoner ve kâşif David Livingstone'dur.Delta, yılın en sıcak dönemlerinde, yağmur yağması bile bir hayal iken, yılda bir kez Angola’nın kuzeyinden gelen sel ile birlikte mucizevî bir şekilde Afrika’nın en büyük vahasına dönüşür.
 • El delta del Okavango es un caso poco usual de delta, en el sentido de que este río no desemboca en el mar. En realidad, no se trata de un verdadero delta fluvial, sino de un abanico aluvial o cono de deyección muy grande, que se produce donde el río Okavango desagua en una llanura prácticamente endorreica con un clima mucho más seco que en sus cabeceras.
 • -19.523Das Okavangodelta ist das im Nordwesten Botswanas gelegene Binnendelta des Okavangos. Es wird im Süden durch die Kunyere- und Thamalakane-Spalte begrenzt, die als hydrologische Barriere quer zum Okavango verlaufen und eine südliche Fortsetzung des Afrikanischen Grabenbruchs (Rift Valley) darstellen. Der Okavango fächert sich dabei auf und versickert im Kalaharibecken bzw. verdunstet zu großen Teilen.
 • El delta de l'Okavango (o pantans de l'Okavango), a Botswana, és el delta interior més gran del món. El forma el riu Okavango de forma endorreica quan arriba a la plana del desert de Kalahari, aquí la major part de l'aigua es perd per evaporació i infiltració en lloc d'arribar al mar. Cada any 11 km3 d'aigua reguen 15.000 km² de terra i algunes inundacions porten aigua al Llac Ngami.
 • Делтата на река Окаванго е най-голямата вътрешноконтинентална безотточна делта на Земята. Разположена е изцяло на територията на Ботсвана. Тя представлява плитко и заблатено място, граничещо с пустинята Калахари. Основният източник на вода представлява река Окаванго, която води своето начало от Анголските възвишения. Ежегодно река Окаванго носи 11 000 km3 вода.Делтата на реката заема площ от 15 000 km² и практически е част от пустинята Калахари.
 • Il Delta dell'Okavango, in Botswana, è il secondo più grande delta interno del mondo, dopo il delta interno del Niger, e rappresenta uno degli ecosistemi più insoliti del pianeta. È formato dal fiume Okavango, che nasce in Angola (presso Huambo) e giunge alla foce dopo un percorso di oltre 1000 km e l'incontro con numerosi affluenti.
 • Az Okavango-delta (más néven Okavango-mocsár) a világ legnagyobb szárazföldi deltatorkolata Botswanában. A hatalmas mocsárvidéket alkotó delta azon a helyen alakult ki, ahol az Okavango folyó a Kalahári sivatag lefolyástalan medencéjébe ömlik, melyből a víz nem tengerbe jut, hanem nagy része párolgás, elszivárgás vagy transzspiráció útján távozik. Évente körülbelül 11 köbkilométer víz áramlik a 15 000 km²-nyi területre. A víz egy része időnként a Ngami-tóba ürül.
 • Delta Okawango – największa w świecie delta śródlądowa rzeki Okawango, uchodzącej niegdyś do znajdującego się w północnej części obecnej Botswany jeziora Makgadikgadi. Jezioro to wyschło około 10 tysięcy lat temu i obecnie na jego miejscu znajduje się kotlina Kalahari, której ok. 15 000 km² nawadniane jest za pośrednictwem delty Okawango. Uchodząca do niej rzeka obecnie w końcowym swoim odcinku coraz bardziej zwalnia bieg, tworząc rozlewiska i podmokłe wyspy zarośnięte trawą i trzciną.
rdfs:label
 • Delta de l'Okavango
 • Delta Okawango
 • Delta de l'Okavango
 • Delta del Okavango
 • Delta dell'Okavango
 • Okavango Delta
 • Okavango Deltası
 • Okavango-delta
 • Okavangodelta
 • Okavangodelta
 • Окаванго (болото)
 • Окаванго (делта)
 • オカバンゴ・デルタ
owl:sameAs
geo:lat
 • -19.283333 (xsd:float)
geo:long
 • 22.900000 (xsd:float)
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Delta de l'Okavango
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:embouchureLocalisation of
is foaf:primaryTopic of