Le ciment romain (roman cement) est une marque de ciment breveté en 1796 par James Parker:« C'est avec des pierres calcaires, très argileuses, compactes à grain très serré, susceptibles de poli dures et tenaces, que l'on prépare à Londres le ciment romain en les calcinant dans des fours coniques à feu continu, avec de la houille, de la même manière que les autres pierres à chaux; mais la conduite du feu exige beaucoup de soins si la température n'est pas convenablement ménagée, le ciment éprouve un commencement de fusion et n'est plus plus propre à aucun usage.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Le ciment romain (roman cement) est une marque de ciment breveté en 1796 par James Parker:« C'est avec des pierres calcaires, très argileuses, compactes à grain très serré, susceptibles de poli dures et tenaces, que l'on prépare à Londres le ciment romain en les calcinant dans des fours coniques à feu continu, avec de la houille, de la même manière que les autres pierres à chaux; mais la conduite du feu exige beaucoup de soins si la température n'est pas convenablement ménagée, le ciment éprouve un commencement de fusion et n'est plus plus propre à aucun usage. »Le ciment romain est aussi connu en français sous le nom de ciment naturel, ciment naturel prompt (Voir ciment prompt).Un ciment est dit naturel lorsqu'il résulte de la simple cuisson à température modérée (500 °C à 1 200 °C) d’une marne ou d'un calcaire argileux. Il est dit artificiel lorsqu'il résulte de la cuisson à plus haute température (1 450 °C) d’un mélange moulu de calcaire, de marne ou d'argile.
 • "Roma çimentosu" 1780’lerde James Parker tarafından geliştirilen ve 1796’da patentleşen bağlayıcı türünden bir yapı malzemesidir. Aslında Romalılar tarafından kullanılan yapı malzemeleriyle hiçbir ilgisi yoktur. Hem kil mineralleri hem de kalsiyum karbonat içeren bazı kil birikintilerinde bulunan ve septaria olarak bilinen nodüllerin pişirilmesi sonucu elde edilen bir "doğal çimento"dur. Pişirilen nodüller ince toz halinde öğütülür. Kumla karıştırılarak harç haline getirildiğinde bu malzeme, 5–15 dakika içerisinde sertleşir. "Roma Çimentosunun" başarısı, başka üretiriclerin yapay kil ve tebeşir taşı karışımlarını pişirerek rakip ürünler geliştirmesine yol açmıştır.Özellikle bu tür malzemelerle 19. yüzyılda üretilmiş yapı dış cephelerinin onarım sorunları nedeniyle son yıllarda doğal çimentolar ile bunların özel bir çeşidi olan Roma çimentolarına ilgi artmıştır. Bu konuyla ilgili için karışıklık kullanılan terminolojiden kaynaklanmaktadır. Roma Çimentosu, James Parker tarafından 1796'da patentleştirdiği malzemeye verilen addır. Bu aslında bir doğal çimento, yani ocaktan çıkarılan, pişirilen ve ince toz halinde öğütülen bir marn (kil içeren kireç taşıdır).Artık kaybolmuş bu doğal çimento üretim teknolojisini yeniden anlamak ve üretmek için Avrupa Birliği tarafından birbirini izleyen iki proje gerçekleştirilmiştir: Bunlar sırasıyla ROCEM ve halen devam eden ROCARE projeleridir. Bu projelerin her ikisi de yalnızca, Roma Çimentosu olarak adlandırılan doğal çimentolara odaklanmış olup erken yapay çimentolar kapsamları dışında kalmaktadır.
 • Roman cement is a substance developed by James Parker in the 1780s, and finally patented in 1796.It was, in fact, nothing like any material used by the Romans, but was a "Natural cement" made by burning septaria - nodules that are found in certain clay deposits, and that contain both clay minerals and calcium carbonate. The burnt nodules were ground to a fine powder. This product, made into a mortar with sand, set in 5–15 minutes. The success of Roman cement led other manufacturers to develop rival products by burning artificial mixtures of clay and chalk.
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 1712275 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 13318 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 42 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 110976074 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:année
 • 2004 (xsd:integer)
prop-fr:auteur
 • Jean Baudet
prop-fr:isbn
 • 2 (xsd:integer)
prop-fr:titre
 • Penser la matière - une histoire des chimistes et de la chimie
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:éditeur
 • Vuibert
dcterms:subject
rdfs:comment
 • Le ciment romain (roman cement) est une marque de ciment breveté en 1796 par James Parker:« C'est avec des pierres calcaires, très argileuses, compactes à grain très serré, susceptibles de poli dures et tenaces, que l'on prépare à Londres le ciment romain en les calcinant dans des fours coniques à feu continu, avec de la houille, de la même manière que les autres pierres à chaux; mais la conduite du feu exige beaucoup de soins si la température n'est pas convenablement ménagée, le ciment éprouve un commencement de fusion et n'est plus plus propre à aucun usage.
 • Roman cement is a substance developed by James Parker in the 1780s, and finally patented in 1796.It was, in fact, nothing like any material used by the Romans, but was a "Natural cement" made by burning septaria - nodules that are found in certain clay deposits, and that contain both clay minerals and calcium carbonate. The burnt nodules were ground to a fine powder. This product, made into a mortar with sand, set in 5–15 minutes.
 • "Roma çimentosu" 1780’lerde James Parker tarafından geliştirilen ve 1796’da patentleşen bağlayıcı türünden bir yapı malzemesidir. Aslında Romalılar tarafından kullanılan yapı malzemeleriyle hiçbir ilgisi yoktur. Hem kil mineralleri hem de kalsiyum karbonat içeren bazı kil birikintilerinde bulunan ve septaria olarak bilinen nodüllerin pişirilmesi sonucu elde edilen bir "doğal çimento"dur. Pişirilen nodüller ince toz halinde öğütülür.
rdfs:label
 • Ciment romain
 • Roma çimentosu
 • Roman cement
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of