Avena est un genre de plantes herbacées de la famille des Poacées, sous-famille des Pooideae.Ce genre comprend une quinzaine d'espèces originaires de l'ancien monde (Europe, Asie et Afrique du Nord).L'une des espèces, l'avoine cultivée (Avena sativa) est largement cultivée comme céréale pour ses graines essentiellement destinées à l'alimentation animale.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Avena est un genre de plantes herbacées de la famille des Poacées, sous-famille des Pooideae.Ce genre comprend une quinzaine d'espèces originaires de l'ancien monde (Europe, Asie et Afrique du Nord).L'une des espèces, l'avoine cultivée (Avena sativa) est largement cultivée comme céréale pour ses graines essentiellement destinées à l'alimentation animale. Plusieurs autres sont des mauvaises herbes, adventices des cultures de céréales d'autant plus difficiles à combattre qu'elles sont proches des espèces cultivées et pour lesquelles il n'existe pas d'herbicides sélectifs.Les différentes espèces d'avoine, y compris celles cultivées, servent de nourriture aux larves de certaines espèces de lépidoptères dont la noctuelle basiliaire (Apamea sordens) et le C-noir (Xestia c-nigrum).
 • Avena Poaceae familiako landare genero bat da. Bere barruan oloa bezalako espezieak daude, gizakiaren elikaduran garrantzi handikoak.
 • Yulaf (Avena), bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen bir tarım bitkisi. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir. Sapçıkların ucunda bulunan başakcıkların her biri iki ya da üç tohum içerir. Dışları kılıfta (iç kavuz) örtülü olan bu tohumların ikisini (ya da üçünü) birden yeniden zarsı iki yaprak (dış kavuz) kuşatır.Yulafın beyaz, siyah, sarı, kırmızı ya da boz tohumlu, kısa ya da uzun saplı pek çok çeşidi vardır. Tarım uzmanlarının öteden beri sürdürdükleri çalışmalarla değişik iklim ve toprak koşullarına uygun yulaf çeşitleri geliştirilmiştir. Örneğin, bunlardan kırmızı yulaf sıcak ve nemli iklimlerde yetiştirilir.Yulafın dünyaya, yabanıl olarak yetiştiği Asya'nın batısı ile Avrupa'nın doğusu arasında kalan bölgelerden yayıldığı sanılır. Yabanıl yulaflardan türeyerek günümüze ulaşmış olan kültür yulafları içinde en çok yetiştirileni hiç kuşkusuz Avena sativa türüdür. Bugün yulaf, arpa ve çavdardan daha büyük miktarlarda üretilen bir tahıldır. Serin ve nemli iklimleri sevdiği için en iyi Avrupa'nın batı ve İskandinav ülkelerinini de içine alan kuzey bölümlerinde, Rusya'da ve Kuzey Amerika'da yetişir. Bununla birlikte Avustralya ve Yeni Zelanda'da da ekilir. Yulaf fazla yağış almayan kurak yerlerde kalın kavuzlu, uzunca tohumlar verir.ABD ve Rusya dünyanın en çok yulaf üreten ülkeleridir; ama, İskoçya, İsveç ve Finlandiya gibi küçük kuzey ülkelerinde, buğday ve çavdardan daha iyi ürün verdiği için yulaftan geniş ölçüde yararlanılır. Türkiye'de ise başlıca Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştirilen yulafın üretimi 350 bin tona yaklaşır.Bol miktarda nişasta ile protein, vitamin ve mineraller de içeren yulaf taneleri en çok hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca bitki tazeyken biçilerek yeşil yem ya da taneler hasat edildikten sonra kuru yem olarak hayvanlara yedirilir. Yulaf unundan hazırlanan hamur buğday unu gibi kabarmadığından ekmek yapımında kullanılmaz. Yulaf unundan daha çok lapa ya da gözleme gibi yiyecekler yapılır; taneleri ise özellikle kahvaltı için hazırlanan, besleyici değeri yüksek tahıl karışımlarına katılır. Yulaf eskiden buğdayın pahalı olduğu dönemlerde onun yerini almıştır. Bugün de kuzey ülkelerinde yulafın gıda ürünleri arasında küçümsenmeyecek bir yeri vardır.Yulaf üretiminin yapıldığı bölgelerin çoğunda yulaf ilkbaharda ekilir. Kış yulafları dona ve kara dayanıklı olmadığı için Kuzey Kutbu'na yakın bölgelerde yetiştirilemez. Aynı arpa gibi yulaf da bazen üçgül ve buğdaygillerden öbür bazı bitkilerin fidelerini güneş ve rüzgârın zararlı etkisinden korunmak için, onlarla birlikte ekilir.
 • 귀리속은 벼과의 하위 분류군으로, 10~15종이 속한다. 유럽과 아이아, 북서부 아프리카가 원산지이다. 한 종이 각지에서 널리 재배되고, 몇몇 종은 전 세계 각지에서 향토화되었다. 귀리속 식물은 씨앗이 작아 거두어들이기 힘들지만, 먹을 수 있다.
 • Avena is a genus of 33 species (including two hybrids) in the grass family Poaceae. Collectively known as the oats, they include some species which have been cultivated for thousands of years as a food source for humans and livestock. They are widespread throughout Europe, Asia and northwest Africa. Several species have become naturalized in many parts of the world, and are regarded as invasive weeds where they compete with crop production. All oats have edible seeds, though they are small and hard to harvest in most species.See Oat for a more detailed discussion of the oat as a food source.↑ ↑
 • Avena (Haver) is een genus van 10-15 soorten van echte grassen (familie Poaceae). Ze zijn inheems in Europa, Azië en Noordwest-Afrika. Eén soort, Avena sativa, wordt op grote schaal wereldwijd gecultiveerd. Alle soorten bevatten eetbare zaden, al zijn ze klein en moeilijk te oogsten bij de meeste soorten.
 • Avena L. (Aveia) é um género botânico pertencente à família Poaceae, subfamília Pooideae, tribo Aveneae.O gênero é composto por aproximadamente 450 espécies. As espécies de Avena mais cultivadas são Avena sativa e Avena byzantina.
 • Avena adalah suatu genus tumbuhan suku rumput-rumputan dengan 10-15 spesies yang umumnya berasal dari daerah sekitar Laut Tengah. Salah satu jenisnya, haver, merupakan salah satu serealia komersial penting. Ada tiga jenis lain yang dibudidayakan namun hanya memiliki nilai dagang kecil: Avena byzantina, yang ditanam di wilayah Eropa Timur; A. strigosa, yang ditanam di Eropa Barat untuk pakan ternak; dan A. abyssinica, yang tumbuh setengah liar tetapi dipanen oleh penduduk setempat di dataran tinggi Ethiopia.A. fatua pada masa prasejarah menjadi sumber karbohidrat utama masyarakat Eropa dan tumbuh setengah liar; sekarang menjadi salah satu gulma yang sulit dikendalikan karena herbisida kesulitan memisahkannya dari tumbuhan utamanya.
 • A zab (Avena) a perjefélék (Poaceae) közé tartozó perjeformák (Pooideae) egyik nemzetsége mintegy ötven fajjal, amelyek közül Magyarországon mintegy másfél tucatnyi honos; olyan gabona, amit leginkább takarmánynak termesztenek.
 • Avena es un género de plantas de la familia de las poáceas, utilizada como alimento y como forraje.Si bien en épocas tempranas la avena no tuvo la importancia del trigo o la cebada, en Asia Central se cultivaba en buena cantidad, aunque se la consideraba una mala hierba para aquellos. En búsquedas arqueológicas se encontraron pruebas del uso de la avena en Europa Central en la Edad de Bronce. También fueron encontrados granos de este cereal en excavaciones egipcias, aunque no se pudo probar que fuera cultivada.
 • カラスムギ属 (Avena) は、10-15の種が分類される、イネ科の属である。ヨーロッパ、アジア、北アフリカに自生する。この内の1種は穀物として広く栽培されるが、他の数種は雑草として世界中に生える。カラスムギ属の種子は全て食べることができるが、多くの種では種子が小さく、収穫が困難である。
 • Avena è un genere di piante della famiglia delle Poacee (o Graminacee), costituita da circa 50 specie.
 • Овес (Avena) е род едногодишни и многогодишни тревисти растения от семейство житни. Около 70 вида, от които в България растат 4 вида.
 • Avena és un gènere de plantes de la família de les poàcies, ordre de les poals, subclasse de les commelínides, classe de les liliòpsides, divisió dels magnoliòfits.
 • Овёс (лат. Avéna) — род однолетних травянистых растений из семейства Злаки, или Мятликовые (Poaceae).
 • Oves (latinsky Avena) je obilnina pěstovaná na zrno, dále jako zelená píce či krycí plodina. Oves je jednoděložná rostlina z čeledi lipnicovité (Poaceae). Z ovesné mouky se připravuje různé pečivo, ovesné vločky jsou v euroamerické společnosti oblíbeným základem zdravých pokrmů, ovesný šrot se zkrmuje a ovesná sláma se hlavně stele. Oves, společně s pšenicí, ječmenem a žitem je jednou z nejrozšířenějších obilnin mírného pásma. Oves jako krmivo je vynikající hlavně pro koně.
 • Owies (Avena L.) – rodzaj roślin należących do rodziny wiechlinowatych obejmujący około 35 gatunków (wiele z nich to rośliny uprawne), które w stanie dzikim występują w basenie morza Śródziemnego i Azji Środkowej, a w Polsce dziko występuje głównie owies głuchy (chwast). Gatunkiem typowym jest Avena sativa L..
 • Hafer (Avena) ist eine Pflanzengattung in der Familie der Süßgräser (Poaceae). Für Hafer als Nutzpflanze siehe Saat-Hafer.
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 248075 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 3013 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 57 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 99571228 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:commons
 • Category:Avena
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:wikispecies
 • Avena
dcterms:subject
rdfs:comment
 • Avena est un genre de plantes herbacées de la famille des Poacées, sous-famille des Pooideae.Ce genre comprend une quinzaine d'espèces originaires de l'ancien monde (Europe, Asie et Afrique du Nord).L'une des espèces, l'avoine cultivée (Avena sativa) est largement cultivée comme céréale pour ses graines essentiellement destinées à l'alimentation animale.
 • Avena Poaceae familiako landare genero bat da. Bere barruan oloa bezalako espezieak daude, gizakiaren elikaduran garrantzi handikoak.
 • 귀리속은 벼과의 하위 분류군으로, 10~15종이 속한다. 유럽과 아이아, 북서부 아프리카가 원산지이다. 한 종이 각지에서 널리 재배되고, 몇몇 종은 전 세계 각지에서 향토화되었다. 귀리속 식물은 씨앗이 작아 거두어들이기 힘들지만, 먹을 수 있다.
 • Avena (Haver) is een genus van 10-15 soorten van echte grassen (familie Poaceae). Ze zijn inheems in Europa, Azië en Noordwest-Afrika. Eén soort, Avena sativa, wordt op grote schaal wereldwijd gecultiveerd. Alle soorten bevatten eetbare zaden, al zijn ze klein en moeilijk te oogsten bij de meeste soorten.
 • Avena L. (Aveia) é um género botânico pertencente à família Poaceae, subfamília Pooideae, tribo Aveneae.O gênero é composto por aproximadamente 450 espécies. As espécies de Avena mais cultivadas são Avena sativa e Avena byzantina.
 • A zab (Avena) a perjefélék (Poaceae) közé tartozó perjeformák (Pooideae) egyik nemzetsége mintegy ötven fajjal, amelyek közül Magyarországon mintegy másfél tucatnyi honos; olyan gabona, amit leginkább takarmánynak termesztenek.
 • カラスムギ属 (Avena) は、10-15の種が分類される、イネ科の属である。ヨーロッパ、アジア、北アフリカに自生する。この内の1種は穀物として広く栽培されるが、他の数種は雑草として世界中に生える。カラスムギ属の種子は全て食べることができるが、多くの種では種子が小さく、収穫が困難である。
 • Avena è un genere di piante della famiglia delle Poacee (o Graminacee), costituita da circa 50 specie.
 • Овес (Avena) е род едногодишни и многогодишни тревисти растения от семейство житни. Около 70 вида, от които в България растат 4 вида.
 • Avena és un gènere de plantes de la família de les poàcies, ordre de les poals, subclasse de les commelínides, classe de les liliòpsides, divisió dels magnoliòfits.
 • Овёс (лат. Avéna) — род однолетних травянистых растений из семейства Злаки, или Мятликовые (Poaceae).
 • Oves (latinsky Avena) je obilnina pěstovaná na zrno, dále jako zelená píce či krycí plodina. Oves je jednoděložná rostlina z čeledi lipnicovité (Poaceae). Z ovesné mouky se připravuje různé pečivo, ovesné vločky jsou v euroamerické společnosti oblíbeným základem zdravých pokrmů, ovesný šrot se zkrmuje a ovesná sláma se hlavně stele. Oves, společně s pšenicí, ječmenem a žitem je jednou z nejrozšířenějších obilnin mírného pásma. Oves jako krmivo je vynikající hlavně pro koně.
 • Owies (Avena L.) – rodzaj roślin należących do rodziny wiechlinowatych obejmujący około 35 gatunków (wiele z nich to rośliny uprawne), które w stanie dzikim występują w basenie morza Śródziemnego i Azji Środkowej, a w Polsce dziko występuje głównie owies głuchy (chwast). Gatunkiem typowym jest Avena sativa L..
 • Hafer (Avena) ist eine Pflanzengattung in der Familie der Süßgräser (Poaceae). Für Hafer als Nutzpflanze siehe Saat-Hafer.
 • Yulaf (Avena), bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen bir tarım bitkisi. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir. Sapçıkların ucunda bulunan başakcıkların her biri iki ya da üç tohum içerir.
 • Avena is a genus of 33 species (including two hybrids) in the grass family Poaceae. Collectively known as the oats, they include some species which have been cultivated for thousands of years as a food source for humans and livestock. They are widespread throughout Europe, Asia and northwest Africa. Several species have become naturalized in many parts of the world, and are regarded as invasive weeds where they compete with crop production.
 • Avena es un género de plantas de la familia de las poáceas, utilizada como alimento y como forraje.Si bien en épocas tempranas la avena no tuvo la importancia del trigo o la cebada, en Asia Central se cultivaba en buena cantidad, aunque se la consideraba una mala hierba para aquellos. En búsquedas arqueológicas se encontraron pruebas del uso de la avena en Europa Central en la Edad de Bronce.
 • Avena adalah suatu genus tumbuhan suku rumput-rumputan dengan 10-15 spesies yang umumnya berasal dari daerah sekitar Laut Tengah. Salah satu jenisnya, haver, merupakan salah satu serealia komersial penting. Ada tiga jenis lain yang dibudidayakan namun hanya memiliki nilai dagang kecil: Avena byzantina, yang ditanam di wilayah Eropa Timur; A. strigosa, yang ditanam di Eropa Barat untuk pakan ternak; dan A.
rdfs:label
 • Avena
 • Aveia
 • Avena
 • Avena
 • Avena
 • Avena
 • Avena
 • Avena
 • Avena (botanica)
 • Hafer
 • Oves
 • Owies
 • Yulaf
 • Zab
 • Овес (род)
 • Овёс
 • カラスムギ属
 • 귀리속
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of