Aristophane (en grec ancien Ἀριστοφάνης / Aristophánês) est un poète comique grec du Ve siècle av. J.-C., né dans le dème de Cydathénéon vers 445 et mort entre 385 et 375 av. J.-C.. Son œuvre à elle seule représente ce qui nous reste de l'Ancienne Comédie, et coïncide avec les années glorieuses d'Athènes sous l'administration de Périclès et la longue et sombre période de la Guerre du Péloponnèse.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Aristophane (en grec ancien Ἀριστοφάνης / Aristophánês) est un poète comique grec du Ve siècle av. J.-C., né dans le dème de Cydathénéon vers 445 et mort entre 385 et 375 av. J.-C.. Son œuvre à elle seule représente ce qui nous reste de l'Ancienne Comédie, et coïncide avec les années glorieuses d'Athènes sous l'administration de Périclès et la longue et sombre période de la Guerre du Péloponnèse. Au tournant du Ve et du IVe siècle, alors qu'Athènes voit éclore des modes de pensée nouveaux dans tous les domaines, et que les mœurs politiques et sociales se transforment ou se dégradent, Aristophane cloue au pilori par de grands éclats de rire les politiciens démagogues et va-t-en-guerre, les citoyens en proie à une « judicardite » aiguë, cette pernicieuse manie des procès, ou les maîtres d'incivisme et de décadence.
 • Aristófanes (em grego antigo: Ἀριστοφάνης, ca. 447 a.C. — ca. 385 a.C.) foi um dramaturgo grego. É considerado o maior representante da comédia antiga.Nasceu em Atenas e, embora sua vida seja pouco conhecida, sua obra permite deduzir que teve uma formação requintada. Aristófanes viveu toda a sua juventude sob o esplendor do Século de Péricles. Aristófanes foi testemunha também do início do fim daquela grande Atenas. Ele viu o início da Guerra do Peloponeso, que arruinou a hélade. Ele, da mesma forma, viu de perto o papel nocivo dos demagogos na destruição econômica, militar e cultural de sua cidade-estado. À sua volta, à volta da acrópole de Atenas, florescia a sofística -a arte da persuasão-, que subvertia os conceitos religiosos, políticos, sociais e culturais da sua civilização. Conta-se que teve dois filhos, que também seguiram a carreira do pai.
 • Aristofane (in greco antico Ἀριστοφάνης, traslitterato in Aristofànes; 450 a.C. circa – 385 a.C. circa) è stato un commediografo greco antico, uno dei principali esponenti della Commedia antica (l'Archaia) insieme a Cratino ed Eupoli, nonché l'unico di cui ci siano pervenute alcune opere complete (undici).
 • Aristofanes (Aristophanes), MÖ 456 - MÖ 386 yılları arasında yaşamış bir komedya yazarıdır.Eski komedyanın en büyük yazarı olarak nitelendirilen Aristofanes, Aegina’da doğdu. Babasının adı Philippos'dur. Gençliğine dair kesinlik taşıyan bilgiler olmamakla birlikte günümüze ulaşamayan ilk oyunu "Bilgelerin Şöleni"nin MÖ 427’de oynandığı bilinmektedir. Dolayısıyla, Aristofanes’in oyun yazarlığı döneminin, Perikles'in ölümünden (MÖ 429) sonraki döneme tekabül ettiği söylenebilir. Yazar, Atina demokrasisinin en parlak dönemine yetişmiştir.Perikles'in ölümünden sonra başa geçenlerin çıkarcı ve ikiyüzlü davranışları, Aristofanes'in komedyalarında sık sık yerilir. Özellikle Peloponez Savaşı esnasında savaş çığırtkanlığı yapan kişiler, Aristofanes'in "Barış Üçlemesi" diye adlandırılan komedya eserlerinde alaya alınırlar. Bu üçleme yazarın "Lysistrata" veya "Kadınlar Savaşı" (MÖ 411), "Barış" (MÖ 421), "Kömürcüler" (MÖ 425) adlı oyunlarından oluşmaktadır.Aristofanes geleneklere bağlı ve her yeniliğe tepki gösteren bir yazardı. Düşüncelerinde tutucuydu. Edebiyatta ve sanatta yapılan yenilikleri pek beğenmezdi. Ona göre en iyi tragedya yazarı Aiskhylos’tur. Oysa her yönüyle yeni olan Euripides’i tutmaz, komedyalarında onunla alay ederdi. Yazarın tutumu Sophistlere ve doğal olarak Sokrates’e karşı da aynıydı; çünkü Aristofanes’in gözünde bunlar tehlikeli ihtilalcilerdi, gelenekleri yıkan, töreleri saymayan düşünürlerdi. Tüm bunlara rağmen, MÖ 411'de yazdığı "Lysistrata" oyununda gerçekleşeceğini umduğu barışı tesis etme görevini kadınlara verir. Bu durum, kadınların yurttaş bile sayılmadıkları Atina toplumu açısından önemli bir adımdır.Aristofanes’in günümüze ulaşmayan ikinci oyunu ise "Babilonyalılar"dır (MÖ 426). Bu oyun Atina’nın iç ve dış politikasını taşlayan bir eserdir. Oyun, Dionysos şenliklerinde ve 3 kez de Lenaia bayramında oynanmıştır.Aristofanes, yapıtlarını koronun ve mimin önemini koruduğu dramatik dönemin sonlarında vermiştir. Koroya yer vermeyen son oyunu da ("Plutos") kısa süren ve MÖ 4. yüzyıldan önce yerini Yeni Komedya’ya bırakan Orta Komedya’nın günümüze kalan tek örneği olarak bilinir.Aristofanes’in yapıtlarının günümüzde de önemini koruması, diyaloglarındaki yaratıcılığa, genellikle yerinde ve ölçülü kullanılan yergi öğesine bağlanabilir. Özellikle Euripides’i alaya aldığı parodilerinin parlaklığının ve koro şarkılarının canlılığının yanı sıra barış, kadın-erkek ilişkileri, iktidara yergi gibi evrensel temaları ele alması, yapıtlarının geçerliliğini sağlayan diğer niteliklerdir. Her şeyden çok kadın ile erkek arasındaki aşk temasını işler. Oyunlarında para ve saygıdeğerlilik mutlu son için yeterli şartlardır.
 • 아리스토파네스(고대 그리스어: Ἀριστοφάνης, 그리스어: Αριστοφάνης 아리스토파니스[*], 기원전 446년 - 385년)는 고대 그리스의 아테네의 대표적 희극작가이다.
 • Aristophanes (/ˌærɨˈstɒfəniːz/ or /ˌɛrɨˈstɒfəniːz/; Greek: Ἀριστοφάνης, pronounced [aristopʰánɛːs]; c. 446 BC – c. 386 BC), son of Philippus, of the deme Cydathenaus, was a comic playwright of ancient Athens. Eleven of his thirty plays survive virtually complete. These, together with fragments of some of his other plays, provide the only real examples of a genre of comic drama known as Old Comedy, and they are used to define the genre. Also known as the Father of Comedy and the Prince of Ancient Comedy, Aristophanes has been said to recreate the life of ancient Athens more convincingly than any other author. His powers of ridicule were feared and acknowledged by influential contemporaries; Plato singled out Aristophanes' play The Clouds as slander that contributed to the trial and subsequent condemning to death of Socrates although other satirical playwrights had also caricatured the philosopher. His second play, The Babylonians (now lost), was denounced by the demagogue Cleon as a slander against the Athenian polis. It is possible that the case was argued in court but details of the trial are not recorded and Aristophanes caricatured Cleon mercilessly in his subsequent plays, especially The Knights, the first of many plays that he directed himself. "In my opinion," he says through the Chorus in that play, "the author-director of comedies has the hardest job of all." (κωμῳδοδιδασκαλίαν εἶναι χαλεπώτατον ἔργον ἁπάντων)
 • Arystofanes z Aten (gr. Ἀριστοφάνης, Aristophanes) (ok. 446-385 p.n.e.) – grecki komediopisarz, jeden z twórców komedii staroattyckiej, syn średnio zamożnego chłopa o imieniu Filippos. Jego działalność przypadła na schyłkowy okres demokracji ateńskiej, gdy następowały zmiany w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym, a także w sposobie myślenia i metodach kształcenia młodzieży (Sokrates). Zapewne nie do końca porzucił wieś i choć nie mieszkał w Atenach, to bywał w nich często. Arystofanes nie piastował w mieście urzędów i zwykł patrzeć na demokrację ateńską z boku, zachowując większy obiektywizm.Jest najlepiej rozpoznanym i najszerzej opisanym spośród autorów komedii starej. Jego poprzednikami byli Kratinos i Eupolis. Pierwsze swoje komedie wystawiał pod nazwiskami aktorów, ponieważ sam był zbyt młody, by zgłaszać utwory na zawody teatralne. Ostatnie dwie komedie, tj. Sejm kobiet i Plutosa czasami zalicza się już do komedii średnioattyckiej, która ewoluowała przez IV wiek p.n.e.
 • Aristophanes (Grieks: Ἀριστοφάνης) (446 v.Chr. – 386 v.Chr.) was een Grieks dichter en schrijver van komedies. Zijn tijdgenoten schreven hem een veertigtal toneelstukken toe, waarvan elf ons bekend zijn. Hij was een rijke grondbezitter met een ruime culturele belangstelling en had nauw contact met de Atheense intellectuelen. Hij was bevriend met Socrates maar bekritiseerde deze ook. Als conservatief realiseerde hij zich de gevaren van een al te radicale democratie en van het scepticisme dat de sofisten predikten. Hij stond bekend als ongenuanceerd.Het weinige dat we over Aristophanes weten, hebben we afgeleid uit zijn eigen stukken. Hij is geboren omstreeks 450 v.Chr. en behoorde als Atheens burger tot de deme 'Pandionis'. Zijn eigenlijke geboorteplaats is onbekend. Aristophanes is beroemd om de komedies die hij schreef voor de twee Atheense festivals de Dionysia en de Lenaea. Dit zijn de enige nog bestaande voorbeelden van Oud-Griekse komedies. Hij schreef er waarschijnlijk 40, waarvan er 11 bewaard zijn gebleven. Zijn eerste, de Daitaleis (feestgangers aan banket), dateert uit 427 v.Chr. toen hij nauwelijks 18 jaar was. Uit de nog overgebleven fragmenten blijkt het te gaan om een satire op de morele waarden en de opvoedkundige theorieën van zijn tijdgenoten. Veel van Aristophanes' stukken zijn politiek getint en maken bekende Atheense burgers en hun gedrag in de Peloponnesische Oorlog belachelijk. Hij werd dan ook meerdere keren aangeklaagd wegens smaad.Aristophanes' werken zijn vooral waardevol vanwege de onuitputtelijke fantasie waarmee ze zijn geschreven, zijn fijnzinnige koorlyriek en grote taalbeheersing. De hoofdthema's waren de verdediging van het vredesideaal, de culturele bedreiging door de sofisten en de verderfelijke invloed van het toneel van Euripides.
 • Аристофа́н (др.-греч. Ἀριστοφάνης) (444 до н. э. — между 387 и 380 гг., Афины) — древнегреческий комедиограф, прозванный «отцом комедии».Первую свою комедию Аристофан поставил в 427, но ещё под чужим именем. Когда год спустя (426) он осмеял в своих «Вавилонянах» могущественного демагога, кожевника Клеона, последний обвинил его перед советом в том, что он в присутствии уполномоченных от союзных государств порицал и выставил в смешном виде политику Афин. Позднее Клеон поднял против него довольно обычное в Афинах обвинение в незаконном присвоении звания афинского гражданина. Аристофан, как говорят, защищался перед судом стихами Гомера:Аристофан отомстил Клеону, жестоко напав на него в комедии «Всадники». Влияние этого демагога было столь велико, что никто не согласился делать маску для Пафлагонца, напоминающую Клеона, а образ Пафлагонца был рисован настолько отталкивающим, что эту роль вынужден был играть сам Аристофан. Нападки на Клеона появляются и в последующих комедиях.Вот почти всё, что известно о жизни Аристофана; древние называли его попросту Комиком, подобно тому, как Гомер был известен у них под именем Поэта.
 • За александрийския филолог вижте Аристофан от Византион.Аристофан (на старогръцки Ἀριστοφάνης, Аристофанес) е древногръцки драматург, автор на комедии и един от най-ярките писатели на политическа сатира, известен и като „Бащата на комедията“. Най-знаменитото му произведение е „Птиците“.
 • Aristophanes (deutsche Aussprache [aʀɪsˈtoːfanɛs], griechisch Ἀριστοφάνης; * zwischen 450 v. Chr. und 444 v. Chr. in Athen; † um 380 v. Chr. ebenda) war ein griechischer Komödiendichter. Er gilt als einer der bedeutendsten Vertreter der griechischen Komödie, insbesondere der Alten Komödie, und des griechischen Theaters überhaupt. Seine Komödien, vor allem Lysistrata, werden immer wieder gespielt.
 • Aristófanes (en griego Ἀριστοφάνης; Atenas, 444 a. C. - 385 a. C.) fue un famoso comediógrafo griego, principal exponente del género cómico.
 • Arisztophanész (ógörögül: Ἀριστοφάνης) athéni komédiaköltő (Kr. e. 450-385), az attikai ókomédia legkiemelkedőbb alkotója.
 • Beste esanahi batzuen berri izateko, ikus: Aristofanes (argipena)Aristofanes (Antzinako Grezia, K. a. 448 – K. a. 385) antzinako grezierazko antzerkigile klasikoa izan zen.Sofoklesen eta Euripidesen tragedien garai berean, Aristofanesen komediak sortu ziren Greziako antzerkian. Atenastar burutsu horrek berrogeita lau lan inguru osatu zituen, eta horietatik hamaika iritsi dira gaur egun arte. Lan horiek osatzen dute, hain zuzen, Antzinako Komedia esaten denetik gorde den lan hilduma guztia. Hala ere, komedia idazle askoren izenak ezagutzen dira, eta horien lanen atalak ere iritsi dira gaur egun arte.Tragediaren seriotasun eta transzendentzia moralaren aurrez aurre komediaren izpiritu isekari eta satirikoa dago. Dena dela, izpiritu hori ez zen berria Greziako poesian, yambo-aren mamia horixe bera baitzen, eta ez zen berria, orobat, Atenasko antzerkian, idazle tragikoek drama satirikoekin amaitzen baitzituzten beren trilogiak. Hala ere, drama horiek, gai mitologikoak ozarkeriaz eta umore handiz lantzen dituztenak, komediaren oso bestelako lanak dira.Tragediak mitoetatik eta tradiziotik hartzen zituen gaiak, eta ikusleak oso ondo zekien, antzezpena hasten zenetik bertatik, arazoaren sorrera eta zein izango zen arazoaren bilakaera eta amaiera. Komedian, aldiz, ikusleak ez zuen argumentua ezagutzen, aurretik ezin antzeman zitezkeen gertaerak eta gorabeherak aurkituko zituen, eta pertsonaiak ere berriak ziren beretzat.Komedia idazleak gai bat eta bilbe bat asmatzen zituen eta pertsonaia batzuk sortzen, eta ondoren, gertaera baten aurrean jartzen zituen osagai horiek guztiak. Horregatik ikus daiteke Aristofanesen komedietan nolabaiteko originaltasuna, sorkuntza lana, ez bakarrik gaiei dagokienez, baita pertsonaiei dagokienez ere. Hala ere, horiek ez dira erabat asmatuak, gehienetan inguruko errealitatetik hartuak baitira.Tragediak jainkoen eta heroien mundua aurkezten du, eta ekintzak antzinakoak izaten dira; Aristofanesek, aldiz, ikusleen beren Atenasko kaleetan kokatzen du lana, eta pertsonaia handinahi, erne, irrigarri, zorigaitz eta abarrez betetzen ditu kale horiek. Eguneroko bizitza barrea eragiten duen ikuskizun bihurtzen du. Atenastarrek gerra edo bakea nahi duten, biltzarretan haserretzen diren, lapurretan aritzen diren, elkarren artean eztabaidatzen duten edo gogoeta filosofikoetan aritzen diren. Aristofanesek egoera horiek guztiak bildu, areagotu eta, azkenik, satirizatu egiten ditu era zuzen, gordin eta atseginean. Horren guztiaren azken helburua barrea eragitea da, eta ez pertsonaia edo egoera horien bitxikeriak zuzentzea.Pertsonaiak eta arazoak errealistak dira, haina arazoei ematen dien konponbidea, behin baino gehiagotan, sinesgaitza da, zentzugabea eta absurduaren antzerkiaren oso hurbilekoa. Pertsonaia erreal eta hurbileko horiek ametsezko eta fantasiazko gauzak egiteko gauza dira. Aristofanesen lana fantasiaz beterik dago, eta lirikotasun maila handikoa da zenbaitetan. Aristofanesek, bestalde, jendearen ahotan zebiltzan kritikak jasotzen ditu, hasi jeneralen eta politikarien jarrerei buruzko kritiketatik eta herriaren ahulezietaraino. Bere pertsonaia guztiek pentsatzen dutena esaten dute, eta gobernariak, demokrazia herriko nagusiak eta demokraziaren oinarriak kritikatzen ditu. Aristofanes ideia kontserbadoreak zituen gizona zen, antzinako garai handi eta heroikoetara iristeko gogo bizia zuen, eta hezkuntzan eta arrazoitzeko artean egin ziren berrikuntzen kontrakoa zen guztiz.Baina Aristofanesek ez zuen politika erabiltzen barrea eragiteko gai gisa bakarrik. Garai hartan Atenasen nagusitzen ari ziren berrikuntzak ere barregarri jartzen zituen Aristofanesek. Berrikuntza horien artean aipatzekoak dira hezkuntza sistema herria eta sofistika, eta berritzaileen eredu gisa Sokrates azaltzen zuen. Sokrates barregarri uzten zuen lan bat, adoratzen zuten ikasleek inguratuta, beti izaten zen arrakastatsu. Euripides izan zen Aristofanesen satira literarioaren heste helburuetako har Euripidesen hizkuntza harro eta erretorikoa elkarrizketa arrunt eta irrigarrietan erabiltzen zuen Aristofanesek, kutsu komikoa emanez. Eta ikusleak, bestalde, berehala ohartzen ziren hitz-joko haietaz, izan ere, egun batzuk lehenago bertso haiek herak zegokien testuinguru tragikoan entzunak baitzituzten. Aristofanesen lanen helburu nagusia barrea zen, eta barrea eragin zezakeen edozer gauza sartzen zuen bere antzerki lanetan: ugariak dira txisteak, hitz jokoak eta ateraldi barregarriak.Hogei urte bete gabe zituen Aristofanesek bere lehenengo arrakasta lortu zuenean (K.a. 425). Urte horretan Atenasko lehiaketan lehenengo saria eman zioten "Akarnestarrak" lanari esker. Garai hartan, une latzak bizi ziren Atenasek Espartarekin zuen gerraren ondorioz, eta izurrite batek are larriago bihurtu zuen egoera. "Akarnestarrak" laneko protagonista nekazari bat da: nekazaria eta bere familia babesean bizi ahal izateko, hitzarmen bat izenpetzen du Espartarekin, gerrarekin erabat gogaiturik.Hitzarmena upel bat da, eta upel horri esker aberastasunean eta bizitzaren plazerekin gozatuz biziko dira nekazaria eta bere familia. Eszena barregarrienetako batean Euripides agertzen da nekazariari arropa piltzarrak eskatzen, bere tragedietako pertsonaiak jantzi behar dituela-eta. "Akarnestarrak" lanaren ondoren, lan ugari idatzi zituen eta hainbat sari irabazi: "Zaldunak", "Hodeiak", "Bakea", "Lisistrata", "Igelak".
 • Aristophanes (Bahasa Yunani: Ἀριστοφάνης, ± 448 SM – ± 385 SM) adalah dramawan Yunani Kuno. Ia terkenal karena menulis karya-karya drama dengan genre komedi seperti The Birds dan The Clouds. Ia juga muncul sebagai salah satu karakter dalam karya terkenal Socrates, Symposium.
 • Aristofanés (asi 448 př. n. l. Athény – asi 385 př. n. l.), byl starořecký dramatik, hlavní představitel attické komedie.
 • Aristòfanes (448 aC - 380 aC, en grec ᾿Αριστοφάνης) fou un còmic i dramaturg grec.El lloc i fins i tot la data exactes del seu naixement ens són desconeguts, però probablement es va educar a Atenes. Era del poble de Kudathenaium. És famós per haver escrit comèdies com Els ocells pels festivals atenencs: els Grans dionisíacs i Lenaea. En total va escriure quaranta obres, onze de les quals ens han arribat, i que són els únics exemples supervivents de la Comèdia àtica antiga. Moltes d'aquestes peces tenien temes polítics, i solien ser sàtires dels ciutadans més famosos d'Atenes i la seva conducta a la guerra del Peloponès. Va ser acusat diverses vegades de difamació. Una comèdia famosa, Les granotes, va rebre l'honor inèdit de ser repetida, i segons un biògraf posterior, li va comportar una Corona cívica.Aristòfanes apareix al Symposium de Plató, donant una explicació mitològica còmica de l'origen de l'amor. Els núvols, una producció desastrosa que va acabar en un humiliant últim lloc a la Ciutat Dionisíaca, satiritza el nou aprenentatge de la sofística tant de moda entre l'aristocràcia del moment; Sòcrates en va ser la víctima, apareixent com un sofista. Lisístrata fou escrita durant la guerra amb Esparta, i presenta el pacifisme de forma còmica: les dones de les dues ciutats deixen de tenir sexe amb els seus marits fins que deixin de lluitar.
 • アリストパネス(アリストパネース、アリストファネス等とも、希: Ἀριστοφάνης (Aristophanes), 紀元前446年頃 - 紀元前385年頃)は古代アテナイの喜劇作家、風刺作家である。代表作はソクラテスを風刺した『雲』、『平和』、『女の議会』、『女の平和』など。
dbpedia-owl:birthName
 • Aristophane
dbpedia-owl:birthPlace
dbpedia-owl:bnfId
 • 118890862
dbpedia-owl:genre
dbpedia-owl:language
dbpedia-owl:profession
dbpedia-owl:sudocId
 • 026690268
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:thumbnailCaption
 • Buste d'Aristophane (Musée des Offices,Florence).
dbpedia-owl:viafId
 • 20962036
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 31557 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 38295 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 212 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 109474787 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:activités
prop-fr:année
 • 1867 (xsd:integer)
 • 1875 (xsd:integer)
 • 1907 (xsd:integer)
 • 1964 (xsd:integer)
 • 1965 (xsd:integer)
 • 1966 (xsd:integer)
 • 1979 (xsd:integer)
 • 1993 (xsd:integer)
 • 1996 (xsd:integer)
 • 1997 (xsd:integer)
 • 1999 (xsd:integer)
 • 2009 (xsd:integer)
 • 2012 (xsd:integer)
prop-fr:auteur
prop-fr:bnf
 • 118890862 (xsd:integer)
prop-fr:collection
 • Folio
 • Que sais-je ?
 • Écrivains de toujours
 • Bibliothèque de La Pléiade
 • Études Anciennes
prop-fr:colonnes
 • 2 (xsd:integer)
prop-fr:commons
 • Category:Aristophanes
prop-fr:consultéLe
 • 2013-07-03 (xsd:date)
prop-fr:contenu
 • 11 (xsd:integer)
 • La liste suivante est celle établie par
prop-fr:dateDeDécès
 • vers 385 av. J.-C.
prop-fr:dateDeNaissance
 • 450 (xsd:integer)
prop-fr:enLigneLe
 • 0001-02-11 (xsd:date)
prop-fr:genre
prop-fr:groupe
 • Note
prop-fr:id
 • A
 • D
 • G
 • O
 • T
 • AC
 • HB
 • JD
 • AH
 • PT
 • V-HD
 • vhd
prop-fr:isbn
 • 2 (xsd:integer)
 • 978 (xsd:integer)
 • 2251326804 (xsd:double)
 • 2905372834 (xsd:double)
 • 9782130496489 (xsd:double)
 • 9782253905257 (xsd:double)
 • 9782905372833 (xsd:double)
prop-fr:lang
 • en
 • fr
 • F. M. Cornford
prop-fr:langue
 • fr
 • Grec Ancien, dialecte attique
prop-fr:lienAuteur
 • Leo Strauss
 • Victor-Henry Debidour
prop-fr:lieu
 • Paris
prop-fr:lieuDeNaissance
 • dème de Cydathénéon
prop-fr:légende
 • Buste d'Aristophane .
prop-fr:nom
 • Humbert
 • Strauss
 • Aristophane
 • Berguin
 • Corbel-Morana
 • Debidour
 • Demont
 • Lebeau
 • Thiercy
prop-fr:nomDeNaissance
 • Aristophane
prop-fr:page
 • 19 (xsd:integer)
prop-fr:pages
 • 192 (xsd:integer)
 • 350 (xsd:integer)
 • 408 (xsd:integer)
 • 1362 (xsd:integer)
prop-fr:passage
 • 155 (xsd:integer)
 • 316 (xsd:integer)
prop-fr:préface
 • Paul Crouzet
prop-fr:prénom
 • A.
 • Cécile
 • Henri
 • Jules
 • Leo
 • Pascal
 • Paul
 • Victor-Henry
prop-fr:publi
 • 1973 (xsd:integer)
 • 1987 (xsd:integer)
prop-fr:site
prop-fr:sudoc
 • 26690268 (xsd:integer)
prop-fr:série
 • Le Journal des savants
prop-fr:titre
 • Histoire de la littérature grecque
 • Aristophane
 • Aristophane : Théâtre complet
 • Aristophane et l'ancienne comédie
 • Aristophane, conservateur, féministe et utopiste
 • Pièces conservées et pièces perdues d'Aristophane
 • Histoire illustrée de la Littérature grecque
 • Introduction au théâtre grec antique
 • La politique d'Aristophane
 • Le Bestiaire d'Aristophane
 • Le bousier inverti et le vase à vin
 • Rire et démocratie : la comédie d'Aristophane
 • Socrate et Aristophane
 • Trygée l'impur
 • Les Nuées d'Aristophane, Précis de topologie, I et II
 • Le chœur dans les luttes d’Aristophane. Rôle et évolution des interventions du chœur dans les scènes d’agôn chez Aristophane
 • Études sur Aristophane
prop-fr:titreChapitre
 • Ancienne comédie
prop-fr:tome
 • I et II
prop-fr:trad
 • F. M. Cornford
prop-fr:type
 • personne
prop-fr:url
 • http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k547168/f19.image
 • http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k204873h.r=+Deschanel+Etudes+sur+Aristophane.langFR
 • http://rdereel.free.fr/volAQ2.html
 • http://rursus.revues.org/515
 • http://www.site-magister.com/prepas/page6c.htm
 • http://www.anthropologieenligne.com/pages/07/7.1.html
 • http://www.universalis.fr/encyclopedie/aristophane/
 • http://cratylogos.wordpress.com/2007/10/28/les-nuees-daristophane-%E2%80%93-i-%E2%80%93-precis-de-topologie/
prop-fr:viaf
 • 20962036 (xsd:integer)
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:wikiquote
 • Aristophane
prop-fr:wikisource
 • Auteur:Aristophane
prop-fr:worldcatid
 • lccn-n-79-72756
prop-fr:éditeur
 • Presses universitaires de France
 • Belles Lettres
 • Didier
 • Gallimard
 • Hachette
 • Les Belles Lettres
 • Librairie générale française
 • Seuil
 • Librairie Hachette et Cie
 • Éd. de l'Éclat
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Aristophane (en grec ancien Ἀριστοφάνης / Aristophánês) est un poète comique grec du Ve siècle av. J.-C., né dans le dème de Cydathénéon vers 445 et mort entre 385 et 375 av. J.-C.. Son œuvre à elle seule représente ce qui nous reste de l'Ancienne Comédie, et coïncide avec les années glorieuses d'Athènes sous l'administration de Périclès et la longue et sombre période de la Guerre du Péloponnèse.
 • Aristofane (in greco antico Ἀριστοφάνης, traslitterato in Aristofànes; 450 a.C. circa – 385 a.C. circa) è stato un commediografo greco antico, uno dei principali esponenti della Commedia antica (l'Archaia) insieme a Cratino ed Eupoli, nonché l'unico di cui ci siano pervenute alcune opere complete (undici).
 • 아리스토파네스(고대 그리스어: Ἀριστοφάνης, 그리스어: Αριστοφάνης 아리스토파니스[*], 기원전 446년 - 385년)는 고대 그리스의 아테네의 대표적 희극작가이다.
 • За александрийския филолог вижте Аристофан от Византион.Аристофан (на старогръцки Ἀριστοφάνης, Аристофанес) е древногръцки драматург, автор на комедии и един от най-ярките писатели на политическа сатира, известен и като „Бащата на комедията“. Най-знаменитото му произведение е „Птиците“.
 • Aristophanes (deutsche Aussprache [aʀɪsˈtoːfanɛs], griechisch Ἀριστοφάνης; * zwischen 450 v. Chr. und 444 v. Chr. in Athen; † um 380 v. Chr. ebenda) war ein griechischer Komödiendichter. Er gilt als einer der bedeutendsten Vertreter der griechischen Komödie, insbesondere der Alten Komödie, und des griechischen Theaters überhaupt. Seine Komödien, vor allem Lysistrata, werden immer wieder gespielt.
 • Aristófanes (en griego Ἀριστοφάνης; Atenas, 444 a. C. - 385 a. C.) fue un famoso comediógrafo griego, principal exponente del género cómico.
 • Arisztophanész (ógörögül: Ἀριστοφάνης) athéni komédiaköltő (Kr. e. 450-385), az attikai ókomédia legkiemelkedőbb alkotója.
 • Aristophanes (Bahasa Yunani: Ἀριστοφάνης, ± 448 SM – ± 385 SM) adalah dramawan Yunani Kuno. Ia terkenal karena menulis karya-karya drama dengan genre komedi seperti The Birds dan The Clouds. Ia juga muncul sebagai salah satu karakter dalam karya terkenal Socrates, Symposium.
 • Aristofanés (asi 448 př. n. l. Athény – asi 385 př. n. l.), byl starořecký dramatik, hlavní představitel attické komedie.
 • アリストパネス(アリストパネース、アリストファネス等とも、希: Ἀριστοφάνης (Aristophanes), 紀元前446年頃 - 紀元前385年頃)は古代アテナイの喜劇作家、風刺作家である。代表作はソクラテスを風刺した『雲』、『平和』、『女の議会』、『女の平和』など。
 • Аристофа́н (др.-греч. Ἀριστοφάνης) (444 до н. э. — между 387 и 380 гг., Афины) — древнегреческий комедиограф, прозванный «отцом комедии».Первую свою комедию Аристофан поставил в 427, но ещё под чужим именем. Когда год спустя (426) он осмеял в своих «Вавилонянах» могущественного демагога, кожевника Клеона, последний обвинил его перед советом в том, что он в присутствии уполномоченных от союзных государств порицал и выставил в смешном виде политику Афин.
 • Aristophanes (/ˌærɨˈstɒfəniːz/ or /ˌɛrɨˈstɒfəniːz/; Greek: Ἀριστοφάνης, pronounced [aristopʰánɛːs]; c. 446 BC – c. 386 BC), son of Philippus, of the deme Cydathenaus, was a comic playwright of ancient Athens. Eleven of his thirty plays survive virtually complete. These, together with fragments of some of his other plays, provide the only real examples of a genre of comic drama known as Old Comedy, and they are used to define the genre.
 • Aristófanes (em grego antigo: Ἀριστοφάνης, ca. 447 a.C. — ca. 385 a.C.) foi um dramaturgo grego. É considerado o maior representante da comédia antiga.Nasceu em Atenas e, embora sua vida seja pouco conhecida, sua obra permite deduzir que teve uma formação requintada. Aristófanes viveu toda a sua juventude sob o esplendor do Século de Péricles. Aristófanes foi testemunha também do início do fim daquela grande Atenas. Ele viu o início da Guerra do Peloponeso, que arruinou a hélade.
 • Aristophanes (Grieks: Ἀριστοφάνης) (446 v.Chr. – 386 v.Chr.) was een Grieks dichter en schrijver van komedies. Zijn tijdgenoten schreven hem een veertigtal toneelstukken toe, waarvan elf ons bekend zijn. Hij was een rijke grondbezitter met een ruime culturele belangstelling en had nauw contact met de Atheense intellectuelen. Hij was bevriend met Socrates maar bekritiseerde deze ook.
 • Beste esanahi batzuen berri izateko, ikus: Aristofanes (argipena)Aristofanes (Antzinako Grezia, K. a. 448 – K. a. 385) antzinako grezierazko antzerkigile klasikoa izan zen.Sofoklesen eta Euripidesen tragedien garai berean, Aristofanesen komediak sortu ziren Greziako antzerkian. Atenastar burutsu horrek berrogeita lau lan inguru osatu zituen, eta horietatik hamaika iritsi dira gaur egun arte. Lan horiek osatzen dute, hain zuzen, Antzinako Komedia esaten denetik gorde den lan hilduma guztia.
 • Aristofanes (Aristophanes), MÖ 456 - MÖ 386 yılları arasında yaşamış bir komedya yazarıdır.Eski komedyanın en büyük yazarı olarak nitelendirilen Aristofanes, Aegina’da doğdu. Babasının adı Philippos'dur. Gençliğine dair kesinlik taşıyan bilgiler olmamakla birlikte günümüze ulaşamayan ilk oyunu "Bilgelerin Şöleni"nin MÖ 427’de oynandığı bilinmektedir. Dolayısıyla, Aristofanes’in oyun yazarlığı döneminin, Perikles'in ölümünden (MÖ 429) sonraki döneme tekabül ettiği söylenebilir.
 • Arystofanes z Aten (gr. Ἀριστοφάνης, Aristophanes) (ok. 446-385 p.n.e.) – grecki komediopisarz, jeden z twórców komedii staroattyckiej, syn średnio zamożnego chłopa o imieniu Filippos. Jego działalność przypadła na schyłkowy okres demokracji ateńskiej, gdy następowały zmiany w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym, a także w sposobie myślenia i metodach kształcenia młodzieży (Sokrates). Zapewne nie do końca porzucił wieś i choć nie mieszkał w Atenach, to bywał w nich często.
 • Aristòfanes (448 aC - 380 aC, en grec ᾿Αριστοφάνης) fou un còmic i dramaturg grec.El lloc i fins i tot la data exactes del seu naixement ens són desconeguts, però probablement es va educar a Atenes. Era del poble de Kudathenaium. És famós per haver escrit comèdies com Els ocells pels festivals atenencs: els Grans dionisíacs i Lenaea. En total va escriure quaranta obres, onze de les quals ens han arribat, i que són els únics exemples supervivents de la Comèdia àtica antiga.
rdfs:label
 • Aristophane
 • Aristofane
 • Aristofanes
 • Aristofanes
 • Aristofanes
 • Aristofanés
 • Aristophanes
 • Aristophanes
 • Aristophanes (blijspeldichter)
 • Aristòfanes
 • Aristófanes
 • Aristófanes
 • Arisztophanész
 • Arystofanes
 • Аристофан
 • Аристофан
 • アリストパネス
 • 아리스토파네스
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:homepage
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Aristophane
is dbpedia-owl:influencedBy of
is dbpedia-owl:wikiPageDisambiguates of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:auteur of
is prop-fr:influencéPar of
is prop-fr:nom of
is skos:subject of
is foaf:primaryTopic of