Alcman (en dorien Ἀλκμάν / Alkmán), poète lyrique grec du VIIe siècle av. J.-C.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Alcman (en dorien Ἀλκμάν / Alkmán), poète lyrique grec du VIIe siècle av. J.-C.
 • Alkman (gr. Ἀλκμάν VII w. p.n.e.) – poeta spartański zaliczany do największych twórców lirycznych starożytnej Gracji.Alkman prawdopodobnie był Spartaninem, ale według niektórych pochodził z Sardes w Lidii. Mógł być też niewolnikiem, którego wyzwolono i dano obywatelstwo miasta ze względu na wielki talent. Według Pauzaniasza po śmierci został pochowany obok rzekomego grobowca Heleny. Alkman napisał ok. 60 hymnów, jednak wszystkie jego dzieła zaginęły. Znane były tylko małe fragmenty aż do 1855 r., kiedy w Sakkarze w Egipcie odkryto papirus z częścią jego dzieł. Najsłynniejszymi utworami Alkmana były Partheneia - "pieśni dziewic" tworzone z myślą o spartańskich obrzędach religijnych, w których brały udział młode dziewczęta. Poezja Alkmana charakteryzuje się dokładnymi opisami przyrody. O jego kunszcie świadczy fakt, że napisane przez niego pieśni podobały się w całej Grecji, mimo że stworzono je w dialekcie doryckim.
 • Alkman (griechisch Ἀλκμάν Alkmán) war ein altgriechischer Chorlyriker des 7. Jahrhunderts v. Chr. aus Sparta. Er ist der älteste Dichter des alexandrinischen Kanons der neun Lyriker.
 • Alcman (Ἀλκμάν, anomenat pels atenencs Alcmeó Ἀλκμαίων) fou el principal poeta líric espartà. Va néixer a Sardes a Lídia fill de Dames o Titaros. Fou criat a Lacònia com esclau d'Agèsides que en va descobrir el geni i el va emancipar. Aviat es va distingir com a poeta. Va viure al segle VII aC. Va morir ja gran. Entre la seva poesia una gran part fou eròtica.
 • Алкма́н (др.-греч. Ἀλκμάν, 2-я пол. VII в. до н. э.), древнегреческий поэт, представитель хоровой лирики. Был включен в канонический список Девяти лириков учеными эллинистической Александрии.
 • Alkmán, také Alkmaión (7. století př. n. l.) byl velmi ceněný řecký lyrický básník. Pocházel z Lýdie, narodil se v Sardách asi v roce 690, žil ale ve Spartě, kam se dostal jako válečný zajatec. Byl otrokem u spartského šlechtice, byl ale propuštěn a dožil se vysokého věku. Byl především autorem sborových písní, často ke chvále bohů, zejména k poctě bohyně Artemis. Alkmánův význam ale tkví v tom, že byl jedním ze zakladatelů osobní lyriky (převážně milostné a přírodní, velmi optimistické a duchaplné), jejíž prvky vnášel i do rituálních písní, ty se tak staly osobnějšími. Často v nich střídají pasáže sborové (zejména pro dívčí chrámové sbory) a pasáže sólové. Velmi ovlivnil také řeckou metriku, vytvořil několik nových veršových útvarů (alkmanský verš) a komplikované strofy, které od něj přebírali další básníci. V jeho básních se mísí lýdská lehkost a veselost a spartská přísnost. Údajně napsal celkem šest knih převážně rituálních písní, dochovaly se z nich ale jen zlomky.
 • Álcman (em grego, Άλκμάν - Alkmán, na transliteração) foi um poeta lírico coral grego que viveu no séc. VII a.C., em Esparta. É o mais antigo dos nove poetas líricos do cânon alexandrino. Escreveu hinos e odes corais.Álcman foi apaixonado pela poetisa Megalostrata, que tinha o poder de atrair os amantes pela sua conversa. Álcman a descreve como tendo o dom das musas, e cabelos dourados.
 • アルクマン(古代ギリシャ語:Ἀλκμάν、英語:Alcman,Alkman、紀元前7世紀)は、スパルタ出身の古代ギリシャの歌唱詩人である。初期の9歌唱詩人の代表であった。アルクマンの母の名前は分かっていないが、父の名はDamasかTitarusと思われる。出生ははっきりしない。古代リディアの首都 Sardis 、スーダ辞典にはラコニアの Messoa 出身と書かれている。 アルクマンの6冊の合唱詩(約50〜60作品)は中世に失われ、アルクマンはエジプトのサッカラのピラミッドの傍で1885年に発見された他のギリシャ人作家のパピルスのなかに出てくる引用などでしか知ることが出来ない。パリのルーブル美術館にあるその断片は約100章の作品、partheneion を含む。 1960年代にオクシリンコス の古代のゴミのなかから多数のパピルスが出てきた。アルクマンのほとんどの作品は賛美歌、乙女の歌、叙事詩の形をとる。合唱詩はスパルタの社会的、政治的、宗教的な文脈のなかで表現される。
 • Alcman is een Oud-Grieks lyrisch dichter, afkomstig uit Sardis, hoofdstad van Koninkrijk Lydië. Misschien kwam hij uit Sparta, in de Oudheid eisten vaak meerdere steden de eer op om de geboorteplaats van een dichter geweest te zijn.Alcman (Grieks Alkman) werd burger van Sparta, en woonde daar in de 7e eeuw v.Chr. Alcman dichtte onder andere liederen voor een meisjeskoor waarvan hij de leider was. Zulke meisjeskoren traden op bij allerhande feestelijkheden, vooral die ter ere van Artemis. Sparta was toen nog niet die strenge, militaristische stad zoals ze later bekend werd. Zijn bekendste werk is de Partheneion, een hymne. In de oudheid waren meer dan vijftig van zijn in het Dorisch geschreven hymnen bekend maar deze gingen, op 100 verzen van de partheneion en wat fragmenten na, in de middeleeuwen verloren. Toch kunnen wij uit de bestaande fragmenten afleiden dat Alcman bij voorkeur zijn inspiratie liet uitgaan naar de bekoorlijkheid van het jonge meisje, liefst in een prachtig natuurkader.
 • Alcmán (Ἀλκμάν; gen.: Ἀλκμᾶνος; siglo VII a. C.) era un poeta griego coral lírico de Esparta. Es el representante más antiguo del Canon de Alejandría de los nueve poetas líricos (los demás serán Safo, Alceo, Anacreonte, Estesícoro, Íbico, Píndaro, Simónides de Ceos y Baquílides).
 • Alcmane (in greco Ἀλκμάν; Sardi, ... – ...) è stato un poeta greco antico, vissuto nella seconda metà del VII secolo a.C. Visse per lo più a Sparta dove, secondo la tradizione, era stato condotto come schiavo. Più verosimilmente, egli era nativo di Sparta, e la leggenda nacque in virtù della credenza, che vigeva fra gli altri Greci, che Sparta non potesse generare poeti al suo interno (un simile aneddoto viene raccontato anche a proposito di Tirteo). Secondo altre fonti era lidio o lacone (Messene) di origine. Studiò alla scuola di Terpandro.
 • Alkman (ya da Alcman; Grekçe: Ἀλκμάν, gen.: Ἀλκμᾶνος; MÖ 7. yüzyıl) Sparta'da yaşayan grekçe şiirler yazan koro lirik şairidir.MÖ 7. Yüzyıl'da yaşamış olan Alkman, koro liriğinin ilk temsilcisi, Lydia başkenti Sardes’te doğmuş bir İyonialıdır. Annesinin adı bilinmemesine rağmen babasının Damas ya da Titarus olduğu sanılmaktadır.7. yüzyılın ortalarında Sparta’da İkinci Mesense Savaşı'ndan sonraki refah ve barış döneminde yaşamıştır. Bilinmeyen bir sebepten dolayı İyonda’dan göçüp Sparta’ya yerleşmiş, şair olarak bütün emeklerini burada vermiştir. Koro türküleri Sparta’da çok eskiden beri vardı. 7. yüzyılda bu şehir Helen Sanatı'na tek defa olarak karışınca koro türküleri de daima Dor lehçesiyle yazılmıştır.Alkman şiirlerini kendini çok rahat hissettiği bu refah döneminde yazmıştır. Özellikle Partheneionlar, yerel (Dioskurlar, Artemis Orthia) ve Panhellenik (Apollon, Hera, Aphrodite, Athena, Dionysos) tanrılara ilahiler, kahramanlık şiirleri, Hymenaionlar, Hyporkhemalar yazmıştır. İskenderiye filologları Parthenionlara (bakire türküleri, örneğin; bekar kızlar tarafından oluşturulmuş koronun söylediği türküler) öncelik tanımışlardır. Parthenion denilen türküler yerli tanrı ve tanrıçaların bayram günlerinde genç kızlar tarafından söylenirdi. Bütün bu şiirlerinden çeşitli uzunluklarda aşağı yukarı doksan fragment kalmıştır. Bunların en uzunu 1855 yılında bir Mısır papirüsünde bulunmuş ve 1863 yılında yayınlanmış, boşluklarla dolu 105 dizelik bir partheneiondur. Şiiri oluşturan on strophun sekizi günümüze kadar gelmiştir.Günümüze kalan bu partheneion birbirinden çok farklı iki bölümden oluşur. Başlangıcı kaybolmuş olan birince bölümde Herakles ile Dioskur’ların, Tyndareos’u tahttan kovdukları için Hippokoon’un oğullarından öç aldıklarını anlatır. Parlak ve berrak imgeleriyle –altının, güneşin ve Hagesikhora’nın sarı saçlarının ışıltısı- gibi Alkman’ın fragmentlerinde kullandığı tüm özellikleri ilk bölümde görülür. Ayrıca bu hikâyelerden şair insanların güçlerini aşan işlere girişmemeleri gerektiği fikrini savunur ve tanrılar da böyle günahları cezalandırır. Türkünün ikinci bölümünde bambaşka bir konu ele alır: Burada, korodaki Agido adında bir kız övülür. Bu canlı hatta dramatik bölüm türkünün bir efsane anlatan birinci bölümünün tam karşıtıdır.Alkman’ın ayrıca Sparta erkeklerinin olgunluğa erişme törenleri için de koro türküleri yazdığı ihtimaller arasındadır. Bu yüzden Spartalı tarihçi Sosibius (yaklaşık olarak MÖ 200) Alkman’ın türkülerinin Gymnopaedia Festivali boyunca söylendiğini belirtir.MS 2. yüzyılın sonlarında yaşamış ünlü Yunan gezgin ve coğrafyacı Pausanias'a göre, öldülten sonra Sparta'da Truvalı Helen'in yanına gömülmüştür.
 • Alcman (/ˈælkmən/; fl. 7th century BC) was an Ancient Greek choral lyric poet from Sparta. His English name is the Latin transliteration of the ancient Greek Alkmán (Ἀλκμάν). He is the earliest representative of the Alexandrian canon of the nine lyric poets.
dbpedia-owl:bnfId
 • 12256863c
dbpedia-owl:genre
dbpedia-owl:language
dbpedia-owl:profession
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:thumbnailCaption
 • Mosaïque romaine d'Égypte représentant le poète buvant du vin
dbpedia-owl:viafId
 • 40171821
dbpedia-owl:wikiPageExternalLink
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 76074 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 4122 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 36 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 109648450 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:activités
prop-fr:bnf
 • 12256863 (xsd:integer)
prop-fr:genre
prop-fr:langue
prop-fr:légende
 • Mosaïque romaine d'Égypte représentant le poète buvant du vin
prop-fr:nom
 • Alcman
prop-fr:type
 • personne
prop-fr:viaf
 • 40171821 (xsd:integer)
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:worldcatid
 • lccn-n-85-148658
prop-fr:œuvresPrincipales
 • * Parthénées
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Alcman (en dorien Ἀλκμάν / Alkmán), poète lyrique grec du VIIe siècle av. J.-C.
 • Alkman (griechisch Ἀλκμάν Alkmán) war ein altgriechischer Chorlyriker des 7. Jahrhunderts v. Chr. aus Sparta. Er ist der älteste Dichter des alexandrinischen Kanons der neun Lyriker.
 • Alcman (Ἀλκμάν, anomenat pels atenencs Alcmeó Ἀλκμαίων) fou el principal poeta líric espartà. Va néixer a Sardes a Lídia fill de Dames o Titaros. Fou criat a Lacònia com esclau d'Agèsides que en va descobrir el geni i el va emancipar. Aviat es va distingir com a poeta. Va viure al segle VII aC. Va morir ja gran. Entre la seva poesia una gran part fou eròtica.
 • Алкма́н (др.-греч. Ἀλκμάν, 2-я пол. VII в. до н. э.), древнегреческий поэт, представитель хоровой лирики. Был включен в канонический список Девяти лириков учеными эллинистической Александрии.
 • Álcman (em grego, Άλκμάν - Alkmán, na transliteração) foi um poeta lírico coral grego que viveu no séc. VII a.C., em Esparta. É o mais antigo dos nove poetas líricos do cânon alexandrino. Escreveu hinos e odes corais.Álcman foi apaixonado pela poetisa Megalostrata, que tinha o poder de atrair os amantes pela sua conversa. Álcman a descreve como tendo o dom das musas, e cabelos dourados.
 • アルクマン(古代ギリシャ語:Ἀλκμάν、英語:Alcman,Alkman、紀元前7世紀)は、スパルタ出身の古代ギリシャの歌唱詩人である。初期の9歌唱詩人の代表であった。アルクマンの母の名前は分かっていないが、父の名はDamasかTitarusと思われる。出生ははっきりしない。古代リディアの首都 Sardis 、スーダ辞典にはラコニアの Messoa 出身と書かれている。 アルクマンの6冊の合唱詩(約50〜60作品)は中世に失われ、アルクマンはエジプトのサッカラのピラミッドの傍で1885年に発見された他のギリシャ人作家のパピルスのなかに出てくる引用などでしか知ることが出来ない。パリのルーブル美術館にあるその断片は約100章の作品、partheneion を含む。 1960年代にオクシリンコス の古代のゴミのなかから多数のパピルスが出てきた。アルクマンのほとんどの作品は賛美歌、乙女の歌、叙事詩の形をとる。合唱詩はスパルタの社会的、政治的、宗教的な文脈のなかで表現される。
 • Alcmán (Ἀλκμάν; gen.: Ἀλκμᾶνος; siglo VII a. C.) era un poeta griego coral lírico de Esparta. Es el representante más antiguo del Canon de Alejandría de los nueve poetas líricos (los demás serán Safo, Alceo, Anacreonte, Estesícoro, Íbico, Píndaro, Simónides de Ceos y Baquílides).
 • Alcman (/ˈælkmən/; fl. 7th century BC) was an Ancient Greek choral lyric poet from Sparta. His English name is the Latin transliteration of the ancient Greek Alkmán (Ἀλκμάν). He is the earliest representative of the Alexandrian canon of the nine lyric poets.
 • Alkman (ya da Alcman; Grekçe: Ἀλκμάν, gen.: Ἀλκμᾶνος; MÖ 7. yüzyıl) Sparta'da yaşayan grekçe şiirler yazan koro lirik şairidir.MÖ 7. Yüzyıl'da yaşamış olan Alkman, koro liriğinin ilk temsilcisi, Lydia başkenti Sardes’te doğmuş bir İyonialıdır. Annesinin adı bilinmemesine rağmen babasının Damas ya da Titarus olduğu sanılmaktadır.7. yüzyılın ortalarında Sparta’da İkinci Mesense Savaşı'ndan sonraki refah ve barış döneminde yaşamıştır.
 • Alkman (gr. Ἀλκμάν VII w. p.n.e.) – poeta spartański zaliczany do największych twórców lirycznych starożytnej Gracji.Alkman prawdopodobnie był Spartaninem, ale według niektórych pochodził z Sardes w Lidii. Mógł być też niewolnikiem, którego wyzwolono i dano obywatelstwo miasta ze względu na wielki talent. Według Pauzaniasza po śmierci został pochowany obok rzekomego grobowca Heleny. Alkman napisał ok. 60 hymnów, jednak wszystkie jego dzieła zaginęły.
 • Alcmane (in greco Ἀλκμάν; Sardi, ... – ...) è stato un poeta greco antico, vissuto nella seconda metà del VII secolo a.C. Visse per lo più a Sparta dove, secondo la tradizione, era stato condotto come schiavo. Più verosimilmente, egli era nativo di Sparta, e la leggenda nacque in virtù della credenza, che vigeva fra gli altri Greci, che Sparta non potesse generare poeti al suo interno (un simile aneddoto viene raccontato anche a proposito di Tirteo).
 • Alkmán, také Alkmaión (7. století př. n. l.) byl velmi ceněný řecký lyrický básník. Pocházel z Lýdie, narodil se v Sardách asi v roce 690, žil ale ve Spartě, kam se dostal jako válečný zajatec. Byl otrokem u spartského šlechtice, byl ale propuštěn a dožil se vysokého věku. Byl především autorem sborových písní, často ke chvále bohů, zejména k poctě bohyně Artemis.
 • Alcman is een Oud-Grieks lyrisch dichter, afkomstig uit Sardis, hoofdstad van Koninkrijk Lydië. Misschien kwam hij uit Sparta, in de Oudheid eisten vaak meerdere steden de eer op om de geboorteplaats van een dichter geweest te zijn.Alcman (Grieks Alkman) werd burger van Sparta, en woonde daar in de 7e eeuw v.Chr. Alcman dichtte onder andere liederen voor een meisjeskoor waarvan hij de leider was. Zulke meisjeskoren traden op bij allerhande feestelijkheden, vooral die ter ere van Artemis.
rdfs:label
 • Alcman
 • Alcman
 • Alcman
 • Alcman
 • Alcmane
 • Alcmán
 • Alkman
 • Alkman
 • Alkman
 • Alkmán
 • Álcman
 • Алкман
 • アルクマン
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Alcman
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is foaf:primaryTopic of