Étienne Báthory (hongrois Báthory István, roumain Ștefan Bathory, polonais Stefan Batory, lituanien Steponas Batoras, né à Szilágysomlyó (aujourd'hui Șimleu Silvaniei en Roumanie) en 1533 et décédé le 12 décembre 1586 à Grodno (aujourd'hui Hrodna en Biélorussie), fut voïvode (c'est-à-dire Prince de Transylvanie), puis roi de Pologne.

PropertyValue
dbpedia-owl:abstract
 • Étienne Báthory (hongrois Báthory István, roumain Ștefan Bathory, polonais Stefan Batory, lituanien Steponas Batoras, né à Szilágysomlyó (aujourd'hui Șimleu Silvaniei en Roumanie) en 1533 et décédé le 12 décembre 1586 à Grodno (aujourd'hui Hrodna en Biélorussie), fut voïvode (c'est-à-dire Prince de Transylvanie), puis roi de Pologne.
 • Eztebe I.a Báthory, polonieraz Stefan Batory, hungarieraz Báthory István, (Szilágysomlyó, 1533 - Grodno 1586) Transilvaniako printzea (1571-1576) eta Bi Nazioen Errepublikako erregea (1576-1586) izan zen.Poloniako tronura, Sigismundo I.a Poloniakoa erregearen alaba zen Anarekin ezkonduta iritsi zen.Kulturagatik izan zuen berebiziko interesaren ondorioz, Transilvanian eta Polonian, irakaskuntza instituzio berriak sortu zituen, non klase sozial baxuetako gazteek ere heziketa jaso zezaketen.Errege boterea sendotzen saiatu zen eta Kontraerreformako neurrien arrakasta mesedetu zuen Polonian, eta, berdin agertu zen tolerante protestante eta ortodoxoekin.
 • Stefano I Báthory, già Stefano IX di Transilvania (Şimleu Silvaniei, 27 settembre 1533 – Grodno, 12 dicembre 1586), divenne re di Polonia dopo la rinuncia di Enrico di Valois (1574) grazie all'elezione a regina di sua moglie, Anna Jagellona, sorella del re polacco Sigismondo II Augusto. Stefano apparteneva alla famiglia nobile ungherese dei Báthory-Somlyo.
 • Stefan Batory, (Macarca: Báthory István; 27 Eylül 1533, Szilágysomlyó - 12 Aralık 1586, Grodno yakınları), Erdel (Transilvanya) prensi (1571-76) ve Polonya kralı (1575-86). Habsburgların Polonya tahtını ele geçirme girişimini engellemiş, Baltık'ın doğusundaki Polonya topraklarını Rus saldırılarına karşı korumuş, Polonya, Moskova Büyük Prensliği ve Erdel'i birleştirerek büyük bir devlet oluşturmayı amaçlamıştır. Polonya tarihinin en güçlü ve en hırslı hükümdarlarından biridir.Macaristan'ın en eski ailelerinden birindendi. Habsburg hanedanından gelen Macaristan kralına bağlı Erdel valisi István Bátory'nin oğluydu. 1556'da, özerkliğini yeni kazanmış olan Erdel'in prensi János Zsigmond Szapolyai'nin hizmetine girdi. Başkomutanlığa kadar yükseldi ve Habsburgların muhalefetine karşın Macarlar tarafından Szapolyai'nin ardından Erdel prensi seçildi (mayıs 1571). Bu arada Polonya kralı I. Zygmunt'un kızıyla evlendi. Zygmunt ölünce Alman Habsburg hanedanından İmparator II. Maximilian'ın gösterdiği adayı reddeden Polonyalı soylular ve önderleri Jan Zamoyski tarafından 1575'te Polonya kralı seçildi. Kardeşi Kristóf'un Transilvanya tahtına çıkmasını sağladıktan sonra, Kraków'a giderek mayıs 1576'da taç giydi. 1577'nin sonlarında Gdańsk'a boyun eğdirdikten sonra ülkedeki tepkileri yatıştırmayı başardı. Daha sonra Baltık'a açılmaya çalışan Moskova Büyük Prensliği'ne karşı koymaya çalıştı. Hükümdarlığı sırasında, Livonya'nın ele geçirilmesi için Çar Korkunç İvan ile birçok savaş yaptı. Güçlü bir savaş yöneticisiydi. Hetman ve şansölye olan yeğeni Jan Zamoyski'den de büyük ölçüde destek gördü ve Moskovalılar'ı sırasıyla, Vitebsk, Polock ve Pskov'da yendi. Osmanlılarla ateşkesi sağladı. Kazaklardan düzenli bir ordu oluşturdu ve 1579'da Çar IV. İvan'a (Korkunç İvan) karşı saldırıya geçti. Livonya Savaşı'nı kazandıktan sonra Yam Zapolski Barışı'yla (15 Ocak 1582) Polotsk ve Livonya'yı aldı. Polonya'daki Magnatlarla ve soylularla mücadele etti. Liberal bir Katolik olan Stefan Batory, farklı dinlerden kişilere karşı hoşgörülü bir hükümdardı. Cizvitlerin Polonya'ya yerleşmelerine yardımcı oldu ve Polonya'da Karşı Reform hareketinin başarıya ulaşmasına katkıda bulundu. Ancak halktan gördüğü tepki üzerine geri çekilmek zorunda kaldı. Stefan Batory, Polonya'nın doğu sınırlarını güvence altına aldıktan sonra Osmanlı Devleti'ne karşı Rusya'nın da katılacağı bir haçlı seferi düzenlemeyi planladı. Ancak bu sefere Rusyanın katılmasına engel olan, Korkunç İvan'ın ölümünden Rusya'da başlayan karışıklık dönemini bitirmek için Moskova Büyük Prensliği ve Erdel'i kendi yönetiminde birleştirmeyi amaçladığı sırada öldü.
 • ステファン・バトルィまたはバートリ・イシュトヴァーン(ポーランド語表記:Stefan Batory;ハンガリー語:Báthory István;ルーマニア語:Ştefan Báthory, 1533年9月27日 - 1586年12月12日)は、トランシルヴァニア公国の統治者(在位:1571年 - 1586年)、後にポーランド・リトアニア共和国の女王アンナ・ヤギェロンカの共同統治王(在位:1576年 - 1586年)。ハンガリーの大貴族バートリ家のソムリヨ系統出身。多くの歴史家に最も優れた選挙王と評価されている。
 • Estêvão Báthory (em húngaro: István Báthory, Somlyo, 27 de setembro de 1533 — Hrodna, 12 de dezembro de 1586), foi um príncipe da Transilvânia (1571-1575), depois Rei da Polônia e Grão-Duque da Lituânia (1575-1586). Nasceu István Báthory em uma poderosa família de nobres húngaros, o mais jovem dos Báthory sucedeu João II Zapolya como Príncipe da Transilvânia em 1571 e manteve esta posição até 1575 quando passou o título para o seu irmão mais velho Cristóvão Báthory. Naquele ano Báthory tornou-se o governante da República das Duas Nações.
 • 스테판 바토리 혹은 이슈트반 바토리(Stephen Báthory (폴란드어: Stefan Batory, 언어 오류(hu): Báthory István, 언어 오류(lt): Steponas Batoras, 언어 오류(ro): Ştefan Báthory, 러시아어: Стефан Баторий)(1533년 9월 27일 – 1586년 12월 12일)는 헝가리 귀족 트란실바니아 공(Prince of Transylvania; 1571년-1586년)이며, 폴란드 왕(King of Poland; 1576년-1586년)과 리투아니아 대공(Grand Duke of Lithuania; 1576년-1586년). 그는 헝가리 대귀족 바토리 가문(Báthory family)의 일파 솜요의 일원이다. 많은 역사가들은 그를 폴란드의 위대한 선거왕(elected kings) 중 한 명으로 평가한다.
 • Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, po ślubie (1576) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego król Polski.
 • Stephen Báthory (Hungarian: Báthory István; Polish: Stefan Batory; Lithuanian: Steponas Batoras; Romanian: Ştefan Báthory; Belarusian: Стэфан Баторый; Ukrainian: Степан Батори; 27 September 1533 – 12 December 1586) was Voivode of Transylvania (1571–76), Prince of Transylvania (1576–86) and King of Poland and Grand Duke of Lithuania (1576–86).The son of Stephen VIII Báthory and a member of the Hungarian Báthory noble family, Báthory was a ruler of Transylvania in the 1570s, defeating another challenger for that title, Gáspár Bekes. In 1576 Báthory became the second elected king of the Polish-Lithuanian Commonwealth. He worked closely with chancellor Jan Zamoyski. The first years of his reign were focused on establishing power, defeating a fellow claimant to the throne, Maximilian II, Holy Roman Emperor, and quelling rebellions, most notably, the Danzig rebellion. He reigned only a decade, but is considered one of the most successful kings in Polish history, particularly in the realm of military history. His signal achievement was his victorious campaign in Livonia against Russia in the middle part of his reign, in which he repulsed a Russian invasion of Commonwealth borderlands and secured a highly favorable treaty of peace (the Peace of Jam Zapolski).
 • Štěpán Báthory (27. září 1533, Szilágysomlyó v dnešním Rumunsku – 12. prosince 1586, Hrodna) byl polským králem a velkoknížetem litevským. Jeho rodiče byli Štěpán VIII. Báthory a Kateřina Telegdi. Oženil se s o 10 let starší Annou Jagellonskou, dcerou polského krále Zikmunda I. Starého a neměli spolu žádné děti.Jeho nástupcem na polském a litevském trůně se stal jeho synovec Zikmund III. Vasa, syn švédského krále Jana III. Vasy a Kateřiny Jagellonské (byla sestrou Anny Jagellonské).Štěpán Báthory byl strýcem tzv. čachtické paní Alžběty Báthoryové (matka Alžběty, Anna, byla jeho sestrou).
 • Stefanus Báthory (Hongaars: Báthory István; Pools: Stefan Batory) (Șimleu Silvaniei, tegenwoordig Roemenië, 27 september 1533 - Hrodna, 12 december 1586) was vorst van Transsylvanië en later koning van Polen en grootvorst van Litouwen.Nadat koning Hendrik van Valois was gevlucht besloot de Sejm, na een wachttijd van een jaar, om verkiezingen uit te schrijven voor een opvolger.Belangrijkste kandidaten waren keizer Maximiliaan II en tsaar Ivan IV van Rusland. Kiesgerechtigd waren 50.000 Poolse edelen, die zich daartoe in april 1576 naar Krakau begaven. Maxiliaan won. Tegenstanders van Maxiliaan benaderden de vorst van Transsylvanië, die zich naar Polen spoedde en met de zuster van koning Sigismund August, Anna Jagiello, trouwde om zijn positie te versterken.Tijdens zijn regeren viel hij drie keer Rusland aan en dwong dat land hiermee om veroverde gronden weer af te staan. In 1582 was hij het niet eens met de ideeën van de Sejm en hief haar voor het eerst in de geschiedenis op. Vier jaar later, in 1586, stierf Stefan, waarna Sigismund III door de adel werd uitgekozen als koning van Polen.Stefanus Báthory ligt begraven in de crypte van de Wawelkathedraal te Kraków, Polen.
 • Stephan Báthory (ungarisch István Báthory [ˈiʃtvaːn ˈbaːtori], polnisch Stefan Batory, litauisch Steponas Batoras; * 27. September 1533 in Szilágysomlyó, Ungarn, heute Rumänien; † 12. Dezember 1586 in Grodno, Polen-Litauen, heute Weißrussland) war 1571–1576 gewählter Fürst von Siebenbürgen und ab 1576, als König von Polen und Großfürst von Litauen, gleich seiner Gemahlin Anna Jagiellonica, gewähltes Staatsoberhaupt von Polen-Litauen.Stephan Báthory gilt als das berühmteste Mitglied der Somly-Linie der Báthory-Familie, zu denen auch seine Nichte Elisabeth Báthory sowie der Reichsfürst Sigismund Báthory gehörten.
 • Стефан (Ищван) Батори (на унгарски : Báthory István ; полски : Stefan Batory ; литовски : Steponas Batoras; румънски : Ştefan Báthory ; беларуски : Стэфан Баторы) е крал на Полша и велик княз на Литва съвместно с Анна I Ягелонка в периода (1576-1586), както и войвода на Седмиградско в периода (1571-1586),
 • Báthory István somlyai Báthory (Báthori) István (Szilágysomlyó, 1533. szeptember 27. – Grodnó, 1586. december 12.) erdélyi fejedelem (1571–1586), Lengyelország királya (1576–1586).
 • Esteve I Báthory de Somlya (Szilágysomlyó, Sólyom, Hongria, 27 de setembre de 1533 - Grodnó - Lituània, 12 de desembre de 1586) fou un rei polonès.
 • Стефан Баторий (венг. István Báthory, польск. Stefan Batory; 27 сентября 1533(15330927), Шимлеу-Силванией — 12 декабря 1586, Гродно) — король польский и великий князь литовский (с 1576), сын Иштвана IV, воеводы Трансильвании.Полный королевский титул: Божьей милостью король польский, великий князь литовский, русский, прусский, мазовецкий, жемайтский, киевский, волынский, подляшский, инфлянтский, а также князь семиградский.
 • Esteban I Báthory de Somlya (Acerca de este sonido [ˈiʃtvaːn ˈbaːtori] en húngaro: Báthory István, en polaco: Stefan Batory Szilágysomlyó, Transilvania Reino de Hungría 1533 — Hrodna, Gran Ducado de Lituania 1586) fue un conde húngaro, Príncipe de Transilvania (1571-1576) y Rey de Polonia (1576-1586).
dbpedia-owl:birthDate
 • 1533-09-27 (xsd:date)
dbpedia-owl:birthName
 • Ștefan Bathory
dbpedia-owl:birthPlace
dbpedia-owl:deathDate
 • 1586-12-12 (xsd:date)
dbpedia-owl:deathPlace
dbpedia-owl:dynasty
dbpedia-owl:occupation
dbpedia-owl:parent
dbpedia-owl:spouse
dbpedia-owl:thumbnail
dbpedia-owl:wikiPageID
 • 583016 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageLength
 • 7689 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageOutDegree
 • 77 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageRevisionID
 • 107393579 (xsd:integer)
dbpedia-owl:wikiPageWikiLink
prop-fr:alignt
 • center
prop-fr:charte
 • Monarque
prop-fr:conjoint
prop-fr:couronnement
 • 1576-05-01 (xsd:date)
 • en la Cathédrale Saint-Jean de Varsovie
prop-fr:dateDeDécès
 • 1586-12-12 (xsd:date)
prop-fr:dateDeNaissance
 • 1533-09-27 (xsd:date)
prop-fr:dynastie
prop-fr:emblème
 • Coat of Arms of Stephen Bathory as king of Poland.svg
prop-fr:fonction
prop-fr:jusqu'auFonction
 • 1576-04-30 (xsd:date)
 • 1586-12-12 (xsd:date)
prop-fr:lieuDeDécès
prop-fr:lieuDeNaissance
prop-fr:nom
 • Étienne Báthory
prop-fr:nomDeNaissance
 • Ștefan Bathory
prop-fr:prédécesseur
prop-fr:père
prop-fr:signature
 • Autograph-StefanBatory.png
prop-fr:successeur
prop-fr:titre
 • Ascendance d'Étienne Báthory
prop-fr:wikiPageUsesTemplate
prop-fr:àPartirDuFonction
 • 1571-05-25 (xsd:date)
 • 1576-05-01 (xsd:date)
dcterms:subject
rdf:type
rdfs:comment
 • Étienne Báthory (hongrois Báthory István, roumain Ștefan Bathory, polonais Stefan Batory, lituanien Steponas Batoras, né à Szilágysomlyó (aujourd'hui Șimleu Silvaniei en Roumanie) en 1533 et décédé le 12 décembre 1586 à Grodno (aujourd'hui Hrodna en Biélorussie), fut voïvode (c'est-à-dire Prince de Transylvanie), puis roi de Pologne.
 • Eztebe I.a Báthory, polonieraz Stefan Batory, hungarieraz Báthory István, (Szilágysomlyó, 1533 - Grodno 1586) Transilvaniako printzea (1571-1576) eta Bi Nazioen Errepublikako erregea (1576-1586) izan zen.Poloniako tronura, Sigismundo I.a Poloniakoa erregearen alaba zen Anarekin ezkonduta iritsi zen.Kulturagatik izan zuen berebiziko interesaren ondorioz, Transilvanian eta Polonian, irakaskuntza instituzio berriak sortu zituen, non klase sozial baxuetako gazteek ere heziketa jaso zezaketen.Errege boterea sendotzen saiatu zen eta Kontraerreformako neurrien arrakasta mesedetu zuen Polonian, eta, berdin agertu zen tolerante protestante eta ortodoxoekin.
 • Stefano I Báthory, già Stefano IX di Transilvania (Şimleu Silvaniei, 27 settembre 1533 – Grodno, 12 dicembre 1586), divenne re di Polonia dopo la rinuncia di Enrico di Valois (1574) grazie all'elezione a regina di sua moglie, Anna Jagellona, sorella del re polacco Sigismondo II Augusto. Stefano apparteneva alla famiglia nobile ungherese dei Báthory-Somlyo.
 • ステファン・バトルィまたはバートリ・イシュトヴァーン(ポーランド語表記:Stefan Batory;ハンガリー語:Báthory István;ルーマニア語:Ştefan Báthory, 1533年9月27日 - 1586年12月12日)は、トランシルヴァニア公国の統治者(在位:1571年 - 1586年)、後にポーランド・リトアニア共和国の女王アンナ・ヤギェロンカの共同統治王(在位:1576年 - 1586年)。ハンガリーの大貴族バートリ家のソムリヨ系統出身。多くの歴史家に最も優れた選挙王と評価されている。
 • 스테판 바토리 혹은 이슈트반 바토리(Stephen Báthory (폴란드어: Stefan Batory, 언어 오류(hu): Báthory István, 언어 오류(lt): Steponas Batoras, 언어 오류(ro): Ştefan Báthory, 러시아어: Стефан Баторий)(1533년 9월 27일 – 1586년 12월 12일)는 헝가리 귀족 트란실바니아 공(Prince of Transylvania; 1571년-1586년)이며, 폴란드 왕(King of Poland; 1576년-1586년)과 리투아니아 대공(Grand Duke of Lithuania; 1576년-1586년). 그는 헝가리 대귀족 바토리 가문(Báthory family)의 일파 솜요의 일원이다. 많은 역사가들은 그를 폴란드의 위대한 선거왕(elected kings) 중 한 명으로 평가한다.
 • Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, po ślubie (1576) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego król Polski.
 • Стефан (Ищван) Батори (на унгарски : Báthory István ; полски : Stefan Batory ; литовски : Steponas Batoras; румънски : Ştefan Báthory ; беларуски : Стэфан Баторы) е крал на Полша и велик княз на Литва съвместно с Анна I Ягелонка в периода (1576-1586), както и войвода на Седмиградско в периода (1571-1586),
 • Báthory István somlyai Báthory (Báthori) István (Szilágysomlyó, 1533. szeptember 27. – Grodnó, 1586. december 12.) erdélyi fejedelem (1571–1586), Lengyelország királya (1576–1586).
 • Esteve I Báthory de Somlya (Szilágysomlyó, Sólyom, Hongria, 27 de setembre de 1533 - Grodnó - Lituània, 12 de desembre de 1586) fou un rei polonès.
 • Стефан Баторий (венг. István Báthory, польск. Stefan Batory; 27 сентября 1533(15330927), Шимлеу-Силванией — 12 декабря 1586, Гродно) — король польский и великий князь литовский (с 1576), сын Иштвана IV, воеводы Трансильвании.Полный королевский титул: Божьей милостью король польский, великий князь литовский, русский, прусский, мазовецкий, жемайтский, киевский, волынский, подляшский, инфлянтский, а также князь семиградский.
 • Esteban I Báthory de Somlya (Acerca de este sonido [ˈiʃtvaːn ˈbaːtori] en húngaro: Báthory István, en polaco: Stefan Batory Szilágysomlyó, Transilvania Reino de Hungría 1533 — Hrodna, Gran Ducado de Lituania 1586) fue un conde húngaro, Príncipe de Transilvania (1571-1576) y Rey de Polonia (1576-1586).
 • Stephen Báthory (Hungarian: Báthory István; Polish: Stefan Batory; Lithuanian: Steponas Batoras; Romanian: Ştefan Báthory; Belarusian: Стэфан Баторый; Ukrainian: Степан Батори; 27 September 1533 – 12 December 1586) was Voivode of Transylvania (1571–76), Prince of Transylvania (1576–86) and King of Poland and Grand Duke of Lithuania (1576–86).The son of Stephen VIII Báthory and a member of the Hungarian Báthory noble family, Báthory was a ruler of Transylvania in the 1570s, defeating another challenger for that title, Gáspár Bekes.
 • Štěpán Báthory (27. září 1533, Szilágysomlyó v dnešním Rumunsku – 12. prosince 1586, Hrodna) byl polským králem a velkoknížetem litevským. Jeho rodiče byli Štěpán VIII. Báthory a Kateřina Telegdi. Oženil se s o 10 let starší Annou Jagellonskou, dcerou polského krále Zikmunda I. Starého a neměli spolu žádné děti.Jeho nástupcem na polském a litevském trůně se stal jeho synovec Zikmund III. Vasa, syn švédského krále Jana III.
 • Stephan Báthory (ungarisch István Báthory [ˈiʃtvaːn ˈbaːtori], polnisch Stefan Batory, litauisch Steponas Batoras; * 27. September 1533 in Szilágysomlyó, Ungarn, heute Rumänien; † 12.
 • Stefanus Báthory (Hongaars: Báthory István; Pools: Stefan Batory) (Șimleu Silvaniei, tegenwoordig Roemenië, 27 september 1533 - Hrodna, 12 december 1586) was vorst van Transsylvanië en later koning van Polen en grootvorst van Litouwen.Nadat koning Hendrik van Valois was gevlucht besloot de Sejm, na een wachttijd van een jaar, om verkiezingen uit te schrijven voor een opvolger.Belangrijkste kandidaten waren keizer Maximiliaan II en tsaar Ivan IV van Rusland.
 • Stefan Batory, (Macarca: Báthory István; 27 Eylül 1533, Szilágysomlyó - 12 Aralık 1586, Grodno yakınları), Erdel (Transilvanya) prensi (1571-76) ve Polonya kralı (1575-86). Habsburgların Polonya tahtını ele geçirme girişimini engellemiş, Baltık'ın doğusundaki Polonya topraklarını Rus saldırılarına karşı korumuş, Polonya, Moskova Büyük Prensliği ve Erdel'i birleştirerek büyük bir devlet oluşturmayı amaçlamıştır.
 • Estêvão Báthory (em húngaro: István Báthory, Somlyo, 27 de setembro de 1533 — Hrodna, 12 de dezembro de 1586), foi um príncipe da Transilvânia (1571-1575), depois Rei da Polônia e Grão-Duque da Lituânia (1575-1586). Nasceu István Báthory em uma poderosa família de nobres húngaros, o mais jovem dos Báthory sucedeu João II Zapolya como Príncipe da Transilvânia em 1571 e manteve esta posição até 1575 quando passou o título para o seu irmão mais velho Cristóvão Báthory.
rdfs:label
 • Étienne Báthory
 • Báthory István (erdélyi fejedelem)
 • Esteban I Báthory
 • Esteve Bathory I
 • Estêvão Báthory
 • Eztebe I.a Báthory
 • Stefan Batory
 • Stefan Batory
 • Stefano I di Polonia
 • Stefanus Báthory
 • Stephan Báthory
 • Stephen Báthory
 • Štěpán Báthory
 • ステファン・バートリ (ポーランド王)
 • Стефан Батори
 • Стефан Баторий
 • 스테판 바토리
owl:sameAs
http://www.w3.org/ns/prov#wasDerivedFrom
foaf:depiction
foaf:isPrimaryTopicOf
foaf:name
 • Étienne Báthory
is dbpedia-owl:successor of
is dbpedia-owl:wikiPageRedirects of
is dbpedia-owl:wikiPageWikiLink of
is prop-fr:commandant of
is prop-fr:prédécesseur of
is prop-fr:successeur of
is foaf:primaryTopic of